Περού Περού τέσσερα χρόνια αργότερα, ή αλλιώς «Ο επιμένων νικά»

Viajero93

Member
Μηνύματα
88
Likes
606
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Σε ευχαριστούμε ψηλέ, υπέροχη ιστορία για άλλη μια φορά! Κυρίως για την χαρά και τον ενθουσιασμό που βγαίνουν από την αφήγησή σου.

Επίσης, μου αρέσει πολύ αυτό που περνάς σα μήνυμα. Ότι δηλαδή αντικειμενικά πάντα κάτι παραπάνω θα μπορούσε να χωρέσει στο πρόγραμμα, κάτι θα μπορούσε ενδεχομένως να γίνει καλύτερα αλλά καθόλου δεν πειράζει αν στο τέλος φεύγεις ευχαριστημένος και με ωραίες εικόνες.

Κακά τα ψέματα, το οικονομικό κομμάτι και ο διαθέσιμος χρόνος δεν είναι καθόλου απλές υποθέσεις ειδικά στις μέρες μας και το να περιμένεις να έρθουν οι ιδεατές συνθήκες σε αποτρέπει από τα κάνεις πράγματα που θες με τον τρόπο που μπορείς.
 
Last edited:

erodios

Member
Μηνύματα
141
Likes
589
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν κοιτούσα προς τα 'κει θα έλεγα Κολομβία, θα έλεγα Βολιβία, αν και το ενδεχόμενο του Ρίο και της Βραζιλίας αρχίζει και βομβαρδίζει όλο και πιο πολύ τις σκέψεις μου τους τελευταίους μήνες για κάποιο ανεξήγητο λόγο.
Η καταπληκτικη μου ιστορια θα φταιει 😂😂😜
Και η Βραζιλία που πάει πακέτο με την Αργεντινή είναι ονειρεμένο ταξίδι (50/50 στην ψηφοφορία του φόρουμ). Όμως τη φοβάμαι λίγο για να πάω σόλο και με βλέπω να ξεπαραδιάζομαι με οργανωμένη εκδρομή πρακτορείου!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.828
Likes
9.579
Και η Βραζιλία που πάει πακέτο με την Αργεντινή είναι ονειρεμένο ταξίδι (50/50 στην ψηφοφορία του φόρουμ). Όμως τη φοβάμαι λίγο για να πάω σόλο και με βλέπω να ξεπαραδιάζομαι με οργανωμένη εκδρομή πρακτορείου!
Θεωρω οτι «καις» και τις 2 χωρες αμα τις συνδυασεις σε ενα ταξιδι 10-15 ημερων
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Γιάννη όπως σου είπα ξανά επιμένω ότι είναι από τις καλύτερες ιστορίες σου. Τουλάχιστον ως προς το φήλινγκ που περνάς στον αναγνώστη.
Η συγγραφή σου είναι μεστή...
Εσύ το πίστευες από την αρχή της ιστορίας, πιο πολύ από 'μένα ίσως! Σ' ευχαριστώ για όσα όμορφα λες και πάλι για μένα. :)
δε γίνεται να ταξιδεύουμε όλοι με τους ίδιους ρυθμούς, ποτέ δεν θα είναι αρκετό,
Έτσι ακριβώς, πορευόμαστε με ότι έχουμε και κάνουμε το καλύτερο δυνατό κάθε φορά!

Το δικό μου ταξίδι έγινε το 1992 ήτοι πριν 32 χρόνια.
Δεν είδα να κάνεις καμιά σχετική αναφορά στην ιστορία σου και μάλλον έχουν εκλείψει αυτές οι εικόνες.
Πολύ όμορφη η παρέμβαση σου για ένα Κούσκο που όντως είναι λίγο πιο τουριστικό, παραμένει όμως βαθιά αυθεντικό. Είδα πολλές κυρίες με μάλλινα είναι η αλήθεια, σε πολλά από τα στενά της πόλης ειδικά τις βραδινές ώρες, όχι όμως να πλέκουν, δε θυμάμαι τουλάχιστον κάτι τέτοιο.

Γιάννη η ιστορία σου ήταν απολαυστική και μας ταξίδεψε νοερά στην όμορφη και μακρινή αυτή Χώρα..η αίσθηση που μου δόθηκε ήταν πως όλα έγιναν αβίαστα,χωρίς καθόλου άγχος,αποτέλεσμα σωστού προγραμματισμού...
Σ' ευχαριστώ για την ανάγνωση αλλά και τα πολύ ωραία σχόλια σου για την ιστορία μου. Αβίαστα βγήκαν, δεν ήταν στο υπογράφω μιας και ο χρόνος πίεζε για όλα, ωστόσο σταθήκαμε και τυχεροί με τον προγραμματισμό μας. Όσο για το ίδιο μήκος κύματος σε μια παρέα, ε νομίζω πρέπει να είναι αυτονόητο σε τέτοιου τύπου ταξίδια, δε βγαίνει καθόλου αλλιώς. :)
Και πάλι να είσαι καλά, ανταποδίδω με υγεία και ωραία ταξίδια.

Δεν έχει σημασία που οι ημέρες ήταν περιορισμένες και δεν "χτενίσατε" όλο το Περού. Ακριβώς την ίδια εκδρομή με την ίδια διάρκεια και τα ίδια μέρη επίσκεψης έχω σχεδιάσει κι εγώ για να πάω σε έναν μήνα περίπου. Με τη μόνη διαφορά ότι τις ημέρες στη Λίμα δεν τις έχω χωρίσει στα δύο. Αυτό σημαίνει ότι μετά την υπερατλαντική πτήση πετάω απευθείας για Κούσκο και αμέσως μετά οδικώς για Ογιανταϊτάμπο. Ελπίζω να αντέξω!
Ευχαριστώ αρχικα για την ανάγνωση & τα εκπληκτικά σχόλια σου!
Εύχομαι ολόψυχα το ταξίδι να σου βγει ακριβώς όπως το σχεδιάζεις, χωρίς αναβολές κι αναποδιές. Αφού ξορκίστηκε το «κακό» αυτά τελείωσαν, μια χαρά θα πας και θα το απολαύσεις. ;)
Τώρα όσον αφορά το κατευθείαν στις Άνδεις, ελπίζω να σου βγει, ήταν και για εμάς αυτός ο αρχικός μας σχεδιασμός το 2020. Όπως το βλέπω εμπειρικά πλέον είναι πιο δύσκολο αυτό που σχεδιάζεις, θα χρειαστείς και την απαραίτητη ξεκούραση να έχεις υπόψιν σου. Θα είναι λίγο περίεργο αλλά καταπληκτικό νομίζω σαν αποτέλεσμα.

Ευχαριστούμε Γιάννη. πάντα τέτοια και να μας ταξιδεύεις με τη γραφή σου!
Κι εγώ ευχαριστώ, να είσαι πάντα καλά! :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Χαίρομαι πολύ που τελικά πραγματοποίησες αυτό το ταξίδι μετά απο τόσες αναποδιές που είχες στην αρχή... Άλλο τέτοιο κακό να μη σε βρει, και γενικά να μη βρει ποτέ κανέναν μας!

Όσον αφορά τον προορισμό, το Περού είναι μία χώρα που δεν θα πάψω ποτέ να ενδιαφέρομαι να ταξιδέψω σε αυτή, ούτε να διαβάζω για αυτή και σίγουρα δεν πρόκειται ποτέ να βαρεθώ να βλέπω φωτογραφίες απο κάθε σημείο της!!! ❤

Εύχομαι να είσαι πάντα καλά, να ταξιδεύεις όπου επιθυμείς με ασφάλεια, χωρίς ευτράπελα και όπως επιθυμείς! Καλή συνέχεια στα ταξίδια σου :)
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.370
Likes
3.790
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Ακριβώς την ίδια εκδρομή με την ίδια διάρκεια και τα ίδια μέρη επίσκεψης έχω σχεδιάσει κι εγώ για να πάω σε έναν μήνα περίπου. Με τη μόνη διαφορά ότι τις ημέρες στη Λίμα δεν τις έχω χωρίσει στα δύο. Αυτό σημαίνει ότι μετά την υπερατλαντική πτήση πετάω απευθείας για Κούσκο και αμέσως μετά οδικώς για Ογιανταϊτάμπο. Ελπίζω να αντέξω!
Ακριβώς αυτο κάναμε εμείς πριν κάμποσα χρόνια κ μάλιστα προερχόμασταν απο 3 πτήσεις. Λίγο θα την ακούσετε όταν φτάσετε Cusco άλλα με την απαραίτητη ξεκούραση στο χαλαρό Ollantaytambo και τον ενθουσιασμό μόλις το δείτε, θα στανιάρετε γρήγορα :)

Γλιτώνεις πολυ χρόνο κατα τη γνώμη μου απτο να προσγειωθείς Λίμα, πηγαιν'ελα αεροδρόμιο, μετακινήσεις κλπ Χ 2
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Η καταπληκτικη μου ιστορια θα φταιει 😂😂😜
Μη το γελάς καθόλου, ισχύει και το λέω πολύ σοβαρά! ;)
Και η Βραζιλία που πάει πακέτο με την Αργεντινή είναι ονειρεμένο ταξίδι (50/50 στην ψηφοφορία του φόρουμ).
Θεωρω οτι «καις» και τις 2 χωρες αμα τις συνδυασεις σε ενα ταξιδι 10-15 ημερων
Ναι αν θες να δεις πράγματα στις δύο χώρες. Εκτός αν παίξει κανένα καταδρομικό ταξίδι που θα αφορά αποκλειστικά τις δύο πόλεις. Υπάρχουν τα σχέδια, για να δούμε...:cool:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Σε ευχαριστούμε ψηλέ, υπέροχη ιστορία για άλλη μια φορά! Κυρίως για την χαρά και τον ενθουσιασμό που βγαίνουν από την αφήγησή σου.
Είσαι ωραίος, ευχαριστώ για τη συμμετοχή και τα καλά σου λόγια! :)
Κακά τα ψέματα, το οικονομικό κομμάτι και ο διαθέσιμος χρόνος δεν είναι καθόλου απλές υποθέσεις ειδικά στις μέρες μας και το να περιμένεις να έρθουν οι ιδεατές συνθήκες σε αποτρέπει από τα κάνεις πράγματα που θες με τον τρόπο που μπορείς.
Η θεωρία μου είναι ότι απλά δε μπορείς να είσαι σίγουρος πότε θα ευνοήσουν οι συνθήκες, άσε που δε ξέρεις τι σου ξημερώνει κάθε μέρα σ' αυτή τη ζωή, οπότε «Ο χρόνος είναι τώρα και ο τόπος ειν' εδώ» που λέει και το τραγούδι, η αναβλητικότητα (σε όλα) δε βοηθάει ποτέ.;)

Χαίρομαι πολύ που τελικά πραγματοποίησες αυτό το ταξίδι μετά απο τόσες αναποδιές που είχες στην αρχή... Άλλο τέτοιο κακό να μη σε βρει, και γενικά να μη βρει ποτέ κανέναν μας!
Όσον αφορά τον προορισμό, το Περού είναι μία χώρα που δεν θα πάψω ποτέ να ενδιαφέρομαι να ταξιδέψω σε αυτή, ούτε να διαβάζω για αυτή και σίγουρα δεν πρόκειται ποτέ να βαρεθώ να βλέπω φωτογραφίες απο κάθε σημείο της!!! ❤
Εύχομαι να είσαι πάντα καλά, να ταξιδεύεις όπου επιθυμείς με ασφάλεια, χωρίς ευτράπελα και όπως επιθυμείς! Καλή συνέχεια στα ταξίδια σου :)
Ευχαριστώ κι εγώ θερμά για όσα πολύ ωραία γράφεις και για τη συμμετοχή. Αντεύχομαι για πολλά πολλά ταξίδια ακόμα με υγεία! :)
Το Περού ήταν για 'μένα ένα κεφάλαιο που έπρεπε να κλείσει, ή ίσως ν' ανοίξει, είναι και θέμα οπτικής. Ανακάλυψα κι επιβεβαίωσα με τη σειρά μου το πόσο ενδιαφέρουσα χώρα είναι, οπότε και κατανωώ πλέον πολύ καλά αυτό που γράφεις. ;)
 

Hayate

Member
Μηνύματα
926
Likes
5.938
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Είχα μαραθώνιο διαβάσματος σήμερα καθώς τώρα μπόρεσα κιεγω να διαβάσω πιο ήρεμα την ιστορία...Όμορφα vibes από μια υπέροχη χώρα και πολύ χρήσιμες πληροφορίες ...Μπραβο...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Είχα μαραθώνιο διαβάσματος σήμερα καθώς τώρα μπόρεσα κιεγω να διαβάσω πιο ήρεμα την ιστορία...Όμορφα vibes από μια υπέροχη χώρα και πολύ χρήσιμες πληροφορίες ...Μπραβο...
Να είσαι καλά, ευχαριστώ για την ανάγνωση και τα λόγια σου.
Βγήκε κομματάκι μεγάλη η ιστορία είναι η αλήθεια, μ' έπιασε η υπερανάλυση! :haha:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.258
Likes
6.411
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Καθόλου μεγάλη, όσο πρέπει για να τη χορτάσουμε!
Καλό είναι οι στόχοι να εκπληρώνονται και να μην μένουν απωθημένα (το λέω για να το ακούσω κι εγώ). Χαίρομαι που το απολαύσατε το ταξίδι και μαζί σας το απολαύσαμε κι εμείς.
Και στα επόμενα (όπου κι αν είναι αυτά)!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.626
Likes
9.092
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Σ'ευχαριστουμε για την ιστορία. Φαίνεται από τον τρόπο γραφής ο ενθουσιασμός σου και το απωθημένο που έφυγε.

Με την ινκα κόλα (κωλο) την πάτησα όπως εσύ. Μου λέγανε Περουβιανοι από την αρχή να δοκιμάσω, μετά καλά θα φύγεις χωρίς να δοκιμάσεις κλπ. Ήπια μια γουλιά και στα σκουπίδια με τη μία. Πολύ πολύ κακό.

Το μπαρ στη Μιραφλορες που ανεβαίνεις τη σκάλα το θυμήθηκα, είχα πάει κι εγώ. Όπως και το barbarian θυμήθηκα, είχα κάτσει σε ένα δίπλα που έπαιζε λατινοαμερικανικο ροκ. Μου άρεσε για βραδινή έξοδο εκεί γύρω.

Καλά ταξίδια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.834
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom