Περί Ποδοσφαίρου...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
D

Delmem9770

Guest
Νέα μόδα έχει έρθει στην Ελλάδα και λέγονται πατριώτες του αθλητισμού και της eurovision. Βγάζουν σημαία και καυλώνουν με τον εθνικό ύμνο μόνο όταν κερδίζει η παπαριζου την γιουροβιζιον η όταν βάζει κάνα γκολ ο καραγκούνης.
Φυσικά ούτε λόγος να βγουν στους δρόμους για κάποιο εθνικό θέμα.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Για να μην ξεχαστώ:
Ένα ευχαριστώ στον Σαντος, διότι κυρίως αγάπησε την πατρίδα μας και την υπερασπίστηκε διεθνώς όπως και όσο μπορούσε. Προπονητικά μπορεί να μην είμαι λάτρης του, αλλα εκ του αποτελέσματος κρίνεται πετυχημένος και κρατάμε τα θετικά από την πορεία του.
Για τον τυπάρα επίσης ενα τεράστιο ευχαριστώ για την ηγετική του φυσιογνωμία, αυταπάρνηση και ενέργεια που έδινε στην ομάδα. Ως παίκτης δεν είναι καν στους 15 ίσως και παραπάνω καλύτερους Έλληνες παίκτες στην ιστορία μας, όμως είναι μέσα στους 5 πιο σημαντικούς και τον ευχαριστούμε. Του άξιζε καλύτερο αντίο.


ΥΓ. 1 Πολλοί μιλάν για ατυχία, πόρνη μπάλα κλπ. Είναι οι ίδιοι που όταν καθαρίζαμε τους Τσέχους μίλαγαν για ελληνική ψυχή, ήρωες κλπ. Τωρα η Κόστα Ρίκα απλά έγινε τυχερή.
ΥΓ2. Πολλοί πυροβολούν τον Γκέκα. Ξέρετε την άποψη μου ότι δεν τον ήθελα καν στους 23, αλλά μπράβο του που πήρε την απόφαση να εκτελέσει πέναλτι, όταν άλλοι δεν είχαν τα άντερα. Και εν τέλει δεν ήταν τόσο κακό. Για να μην θυμηθούμε πιο σημαντικές απώλειες Ζίκο, Μπάτζο κλπ.
ΥΓ3. Απαράδεκτος ο Μανιάτης στην αλλαγή του. Το ότι έκανε τρομερό τουρνουά και δεν έπρεπε να βγει δεν του δινει το δικαίωμα να έχει τέτοια συμπεριφορά.
ΥΓ4. Ενα μεγάλο ευχαριστώ σε όλη την ΟΜΑΔΑ γιατί 2 βδομάδες ξεχαστήκαμε από την καθημερίνοτητα μας, ταξιδέψαμε μαζί τους, ξενυχτήσαμε, ουρλιάξαμε, χαρήκαμε και πικραθήκαμε, αλλά το κυριώτερο ζήσαμε ένα όνειρο. Να στε καλα!
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Τελικά είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Μέχρι προχθές τους κράζανε όλους, τους θεωρούσαν ανύπαρκτους και ξαφνικά μέσα σε λίγες ώρες αλλάξανε γνώμη. Τι να πω...
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
199
Likes
225
υ.γ το πέναλτι με τη χερούκλα του Τοροσίδη να το σχολιάσουμε ή θα θεωρηθεί ύβρις;;;:twisted:
Αυτή η φάση έδωσε δικαίωμα στην Εθνική να λέμε τώρα για ...ηρωική προσπάθεια, μπράβο στα παιδιά, δεν πειράζει, αξίζαμε να περάσουμε και τα σχετικά. Αν εδώ γινόταν το 2-0 και μέναμε και με 10 παίχτες όλα θα ήταν διαφορετικά ...

Αγνοώντας αυτή την φάση όντως αξίζαμε να περάσουμε ... στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι , μετά το γκολ κάναμε κοιλιά αλλά απο τότε που έμειναν με 10 μόνο εμείς ήμασταν στο γήπεδο.Καλές εμεμβάσεις του τερματοφύλακά τους αλλά όταν βγαίνεις πέντε με δύο στην αντεπίθεση οφείλεις να κάνεις κάτι καλύτερο από ... αυτό που κάναμε τελικά .!

Στα των αλλαγών,πιστέυω έπρεπε να μπει ο Φετφατζίδης στο παιχνίδι.Είδαμε όλοι τι έκανε ο Χριστοδουλόπουλος (τρομερή εμφάνιση αλλά κάκιστος στην τελική προσπάθεια) στους κουρασμένους αμυντικούς της Κόστα Ρίκα και ο μόνος παίχτης που θα μπορούσε να κάνει ανάλογο, να μπουκάρει και να κάνει μια ατομική προσπάθεια δηλαδή, ήταν ο Φετφατζίδης.

Επίσης θα είμαι ο συνήγορος του Γκέκα αν και θεωρώ ότι δεν έπρεπε με τίποτα να πάει στο Μουντιάλ ( Κλαους ) . Την δουλειά του χθες την έκανε. Στην φάση του γκολ μας ήταν μέσα στην φάση , έκανε καλή κίνηση και σουτ. Επίσης είχε την κεφαλιά - ασίστ στον Μήτρογλου στο 119. Το πέναλτυ του δεν ήταν κακό. (Θεωρητικά) Τον βάζεις μέσα για δυο τρεις τέτοιες φάσεις και αυτό το έκανε...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.534
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Και μια λεπτομέρεια που ούτε ήξερα.Ο τερματοφύλακας της Κόστα Ρίκα ήταν συμπαίκτης με τον Γκέκα στην Ισπανία/Λεβάντε.
Ο Νάβας λέει τώρα ότι θυμήθηκε πως εκτελούσε πέναλτι ο Γκέκας και αυτό τον βοήθησε.
τον βοήθησε κ κάτι αλλο, το ... τένις
πώς?
http://www.tennisnews.gr/world-tennis/various/14812-andujar-navas
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Αυτή η φάση έδωσε δικαίωμα στην Εθνική να λέμε τώρα για ...ηρωική προσπάθεια, μπράβο στα παιδιά, δεν πειράζει, αξίζαμε να περάσουμε και τα σχετικά. Αν εδώ γινόταν το 2-0 και μέναμε και με 10 παίχτες όλα θα ήταν διαφορετικά ...
Καλέ μη τα λες αυτά κι εσύ, θα κατηγορηθείς για κομπλεξισμό...μη σου πω αν γινόταν εκεί το 2-0 θα είχαμε περισσότερες πιθανότητες να περάσουμε γιατί οι Έλληνες στα δύσκολα φαίνονται...:p

Στα χτεσινά παιχνίδια τώρα Γαλλία και Γερμανία έκαναν όντως το καθήκον τους όπως πίστευα αλλά τους βγήκε και λίγο η ψυχή να τα λέμε κι αυτά!

Η Γαλλία στο πρώτο ημίχρονο είχε πάθει κοκομπλόκο και προσπαθούσε με αντεπιθέσεις που ούτε αυτές έβγαιναν στο 2ο ανέβηκαν και το παιχνίδι έληξε όπως αναμενόταν, αγαπάμε Γαλλία γιατί αγαπάμε Ζιντάν αλλά με τέτοια εμφάνιση δεν νομίζω οτι έχει και πολλές ελπίδες για περαιτέρω διάκριση. Το απογευματάκι πέρασε πάντως ευχάριστα, τίμια χωρίς άγχος και παρατάση.
Ειρωνεία η συμπλήρωση 100 συμμετοχών του Γιομπό στην εθνική Νιγηρίας που ''γιορτάστηκε'' με αυτογκόλ και ήταν και το τελευταίο παιχνίδι του με τη φανέλα της εθνικής.

Και μετά ήρθε η άτιμη η Γερμανία να μας στείλει για ύπνο πάλι ξημερώματα λες και δε μας έφταναν τόσες μέρες ξενύχτι! Έχω δηλώσει οτι μου αρέσει η μπάλα που παίζουν οι Γερμανοί διαχρονικά αλλά η Αλγερία χτες άξιζε ίσως και κάτι παραπάνω, πραγματικά τους έκλεισε πολύ έξυπνα και χρειάστηκε παράταση για να πάει η καρδιά της Μέρκελ στη θέση της...highlight η τούμπα του Μίλερ στην κομπίνα στα τελευταία λεπτά του κανονικού μέρους...:haha:
Στο προσεχές μεταξύ τους ματς θα ήθελα νίκη των τρικολόρ αλλά νομίζω οτι οι Γερμανοί έχουν περισσότερες πιθανότητες.

υ.γ κι εκεί που σε αυτό το Μουντιάλ είχα ξεχωρίσει τον καταπληκτικό Οτσόα ήρθε χτες ο Νόιερ με μια εμφάνιση που αποδεικνύει την ποιότητα αυτού του τερματοφύλακα...RESPECT!

Στα σημερινά αναμένουμε αν το Βέλγιο θα επιβεβαιώσει τις προσδοκίες εκείνων που το ήθελαν να ξεχωρίζει σε αυτό το Μουντιάλ και αν η Ελβετία μπορεί να κάνει την έκπληξη απέναντι στο Μέσι πράγμα που θα έχει πολύ ενδιαφέρον και θα αναμένουμε με αγωνία τη μαραντονική ανταπόκριση του @Yorgos...:D

Για να ακούω προβλέψεις μπορεί η εθνική να αποκλείστηκε αλλά τώρα αρχίζουν τα ωραία!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Προβλέπω ότι σήμερα θα είναι η πρώτη ημέρα της φάσης των 16 που δεν θα δουμε παράταση.
Η Ελβετία δεν έχει δείξει ικανή για την έκπληξη. Οχι βεβαια ότι η Αργεντινή πείθει αλλά είτε εύκολα είτε δυσκολα θα προκριθεί στην κανονική διάρκεια, όπως επίσης και το Βέλγιο που βεβαια δεν έχει εμπειρία από τέτοιες καταστάσεις.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Προβλέπω ότι σήμερα θα είναι η πρώτη ημέρα της φάσης των 16 που δεν θα δουμε παράταση.
Μακάρι γιατί δε θα αντέξω κι άλλο ξενύχτι, αυτό δεν είναι Μουντιάλ ολονυχτία είναι!
Κι εγώ πιστεύω οτι η Αργεντινή θα περάσει τελικά αλλά νομίζω οτι πρέπει επιτέλους να κάνει μια εμφάνιση πειστική γιατί κι εμένα μέχρι τώρα ΔΕΝ...η μόνη πιθανότητα να γίνει η έκπληξη είναι να υποτιμήσει τους Ελβετούς και να τρέχει τελευταία στιγμή να σώσει την παρτίδα όπως το παιχνίδι με το Ιράν!

Τζάμπα το στοίχημά μου, δηλαδή; :bleh:
Από οτι κατάλαβα ο @dik-7 εννοεί οτι εύκολα δύσκολα το Βέλγιο θα περάσει οπότε προς το παρόν μην αγχώνεσαι τώρα αν έχεις στοιχηματίσει να σηκώσει την κούπα underdog καλή τύχη κι εμένα μου αρέσουν αυτά τα στοιχήματα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.916
Likes
52.108
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όχι ότι μου είναι ιδιαίτερα συμπαθείς οι Ελβετοί αλλά
α) πληρώνουν καλά
β) περιμένουμε Μαραντό το βράδυ με αγωνία!!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Οι Ελβετοι πανε να με διαψευσουν και να τρελάνουν τον Yorgo με τις ευκαιρίες που χανουν.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.928
Μέλη
39.265
Νεότερο μέλος
pantelis8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom