Περί Ποδοσφαίρου...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μας λαχτάρησε αλλά μας πλήρωσε καλά στο τέλος το Βέλγιο (1:10 πρόκριση στην παράταση).
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.499
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αναχαθείτε ρε. Άργησα στο μιτινγκ μου τσάμπα, περίμενα να δω ισοφάριση ΗΠΑ και τρελό δράμα. Πφ.

Βαμος Κολόμπια τώρα.
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Για να τελειώνει η υπόθεση αυτή.

[OFF-TOPIC] Όλα αυτά τα καλά συμβαίνουν πριν ή μετά το κάψιμο της ελληνικής σημαίας; Γιατί εγώ με τα τελευταία κομπλεξικά που έχω διαβάσει σ' αυτό το θέμα δε βλέπω διάθεση εθελοντισμού και αγάπης αλλά διάθεση προπαγάνδας συγκεκριμένων πολιτικών χώρων που δεν αρμόζει σε ένα ταξιδιωτικό φόρουμ. [OFF-TOPIC]
Μια φορά κι έναν καιρό, ήταν το χιούμορ. Αν τύχει και το συναντήσεις, κάντου λίγο παρέα.
Είναι καλό, θα δεις...

Βάζοντας την σημαία της Κόστα Ρίκα, εμφανώς προσπαθώ να πικάρω κάποιους, όπως συμβαίνει συνήθως ανάμεσα σε ανθρώπους που παρακολουθούν ποδόσφαιρο.
Προφανώς δεν ήμουν φαν της Κόστα Ρίκα από μικρός.

Για να πω την αλήθεια, στην καθαρά ποδοσφαιρική σφαίρα, καρφάκι δεν μου καίγεται ποια ομάδα θα περάσει και ποια όχι.
Θα δω 2 παιχνίδια, θα αφιερώσω 5 λεπτά να γράψω 2 μπαρούφες, και μετά θα το ξεχάσω.
Αυτό δεν με κάνει ούτε περισσότερο, ούτε λιγότερο "Έλληνα" από οποιονδήποτε.
Ο σεβασμός (ή μη) σε κάποιο εθνικό σύμβολο και η υποτιθέμενη προσβολή κάποιου "εθνικού φρονήματος", δεν είναι αντικείμενο προπαγάνδας, είναι άποψη, από αυτές που γράφουμε ελεύθερα εδώ μέσα.
Πιθανόν να διαφωνείς. Πιθανόν όμως, να μη μας νοιάζει κιόλας.
:)

*Επειδή εκφράστηκαν και ανησυχίες για το τι ώρες κοιμάμαι, να πω πως λόγω δουλειάς, καμιά φορά στις 9 το πρωί.
Ελπίζω να καλύφθηκε και αυτή η περιέργεια. Οτιδήποτε άλλο θέλετε να μάθετε για την προσωπική μου ζωή με pm.


Αφού ξεκαθαρίσαμε λοιπόν τι είναι χιούμορ, να πούμε και τι δεν είναι.
Προσβλητικοί χαρακτηρισμοί, που γράφονται έμμεσα, εξακολουθούν να είναι προσβλητικοί.
Ένα ποστ τύπου "Τι κόμπλεξ κουβαλάνε μερικοί" δεν είναι εξυπνάδα. Όποιος διαβάζει, καταλαβαίνει πως υπάρχει συγκεκριμένος αποδέκτης, οπότε στην ουσία λέτε "Τι κόμπλεξ κουβαλάει ο τάδε", δίχως το θάρρος που χρειάζεται ώστε συμπληρωθεί και το όνομα στο τέλος.

Και επειδή η ανοχή έχει συγκεκριμένα όρια, αντίστοιχα ποστ, μαζί με τους εμπνευστές τους στο μέλλον θα αντιμετωπιστούν κατάλληλα.

Αφού έγινα και απειλητικός (τρομάρα μου), semi offtopic, η παρακάτω παράθεση ήταν βασισμένη σε πραγματικές ανησυχίες...

3 ήττες λοιπόν, ελπίζω βαριές γιατί η ελληνική περηφάνια συνήθως βγάζει τα μεγαλύτερά της κόμπλεξ στους δρόμους, και στο καλό.
..τις οποίες η πραγματικότητα για μια ακόμη φορά επιβεβαίωσε.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν θεωρώ πως όσοι πανηγύρισαν ανήκουν ή έστω αβαντάρουν την συμμορία ασφαλώς.
Απλή τροφή για σκέψη είναι το παραπάνω.
Αν ενοχλούμαι εγώ μία φορά, που στην τελική μου είναι αδιάφορη η πορεία της εθνικής, όσοι νιώθετε πως αυτοί κλέβουν από την χαρά σας για να απλώσουν το μίσος τους, πρέπει να ενοχλείστε δέκα.

Όχι;


*Συνεχίζουμε με μπάλα.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Καταγγέλω δημόσια οτι αυτό το Μουντιάλ με έχει κάνει να κυκλοφορώ σα ρακούν μεγάλη γυναίκα από τους μαύρους κύκλους, με το που μπήκα σήμερα στο καφέ δίπλα στη δουλειά τα παιδιά χωρίς καν να πω καλημέρα μου είπαν τον εσπρέσσο διπλό εεεε...

Η Αργεντινή για άλλη μια φορά δε με έπεισε καθόλου και όπως εξελίχθηκε το ματς θα τολμήσω να πω οτι ήθελα να αποκλειστεί κιόλας, όχι οτι οι Ελβετοί αξίζαν να περάσουν βέβαια. Το καλό ήταν οτι παίξαν πρώτοι οπότε τη ''σουπίτσα'' τη φάγαμε όπως αρμόζει απογευματάκι γιατί αν ξενυχτούσα γι αυτό το παιχνίδι θα φρίκαρα! Είχα μια αίσθηση πάντως οτι το παιχνίδι θα πάει παράταση και γενικά οτι θα της βγει η ψυχή της Αργεντινής.
-το βλέπες το παίξες;
-όχι,( αλλά το έπαιξε φίλος κατόπιν προτροπής και θα πάρω τα ποσοστά που δικαιούμαι...:D)
Με τέτοιες εμφανίσεις δεν αξίζει τελικό για κανένα λόγο και θα ξενερώσω τα μάλα...

Για το δεύτερο παιχνίδι τι να πω τώρα, νομίζω κι εγώ από τα καλύτερα παιχνίδια του Μουντιάλ κι ένα ακόμα παιχνίδι που την παράσταση κλέβει ένας τερματοφύλακας. Η παράταση ακατάλληλη για καρδιακούς και όπως ξεκίνησε με 2 γκολ να μπαίνουν καπάκι έβριζα τη μοίρα μου για το ξενύχτι αλλά οι ΗΠΑ με λυπήθηκαν άρχισαν το σφυροκόπημα και η ολονυχτία άξιζε και με το παραπάνω!

Στα της Παρασκευής τώρα... Allez les bleus & Vamos Colombia!:clap:

υ.γ @dim kyr αγάπη και μπύρες ΜΟΝΟ!!!

υ.γ 2 στα οφ-τόπικ έχω καλυφθεί πλήρως οπότε ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ...:bleh:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba

GTS

Member
Μηνύματα
7.008
Likes
20.195
Αυτός στο μΠΑΟΚ δε παίζει? Φέτος με Άγγελο δηλαδή έχει να πέσει λιβάνι και λιτανεία...o_O Άγιο όρος θα γίνει η Τούμπα! :haha:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καμία αλλεργία. Μου αρέσει και η μυρωδιά τους. Όταν καπνίζουν.
Αγαπητε liopyr
Δεν εχω καμια διαθεση να μπω σε κοντρα με τον οιοδηποτε στο φορουμ, οπως δεν το εχω κανει τοσα χρονια, ποσω μαλλον με εναν mod που ολοι σας θυσιαζετε προαωπικο χρονο για το φορουμ.
Το ως άνω μηνυμα σου που ποσταρες προ ημερων ομως το θεωρώ προσβολη του εθνικου μας συμβολου και ηταν αυτο που ενοχλησε τους περισσσοτερους και προσωπικα εμενα.
Κατα τα λοιπα συμφωνω οτι δεν ειναι καθολου κομψο και σωστο να γινονται προσωπικοι χαρακτηρισμοι και δη προσβλητικοι.
Τελος και απο εμενα το οφ τοπικ.

Τελικα κουτσα στραβα περασαν ολα τα φαβορι και δη οι πρωτοι των ομιλων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.916
Likes
52.108
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε λιγότερο από δυο μήνες έχει Μουντομπάσκετ κι απ' ό,τι βλέπω από συνθέσεις θα είναι όλος ο καλός ο κόσμος εκεί. Άντε να ανοίξει λίγο το μάτι μας γιατί με το κλωτσοσκούφι σιχάθηκα την τηλεόραση.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.746
Likes
6.487
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Κακό πράμα η συνήθεια. Κοιμόμουνα 2. 30-3 και χθες δε μ΄έπαιρνε ο ύπνος!!!
Θα ξέρετε βέβαια πως η πρώτη τηλεοπτική μετάδοση Μουντιάλ στην Ελλάδα έγινε το 1970. Τότε που οι αγώνες γίνηκαν στο Μεξικό με πρωταθλητές τους Βραζιλιάνους του Πελέ.
Στο Μουντιάλ του 1966 που έγινε στη Αγγλία και το πήρε η Αγγλία, η κάτοικοι της βορείου Ελλάδας έβλεπαν τους αγώνες από τις μεταδόσεις που κάνανε οι Γιουγκοσλάβοι. Οθόνες δεν είχαν τα σπίτια αλλά είχαν τα μαγαζιά οικιακών ειδών στις βιτρίνες τους. Στη Θεσσαλονίκη έξω από τις βιτρίνες γινόταν χαμός... Για καλύτερη θέαση ανέβαιναν πολλοί πάνω σε μεταλλικά βαρέλια νερού που έφερναν από τις γειτονικές οικοδομές .

Πάμε παρακάτω...Να έχετε το νου σας γιατί οι σχέσεις που γίνονται στη διάρκεια των Μούντιαλ καψουρεύουν και παντρεύουν!!!Τέτοια εποχή σαν τώρα, ήταν το 1986 που γινόταν οι αγώνες στο Μεξικό. Κάποιος .. κατά την διάρκεια των αγώνων έτυχε και γνώρισε μια κοπελιά. Αρχή γνωριμίας με μελλοντική εξέλιξη... προς το παρόν. Είχαν μπει στη διαδικασία των νοκ άουτ αλλά αγώνες γινόταν μέρα παρά μέρα. Τι μέρες που δεν είχε αγώνες έβγαινε μαζί της. -Θα τα πούμε μετά από δυο μέρες, έλεγε. Χωρίς να τις δίνει άλλη εξήγηση.
Η κοπελιά που δεν είχε σχέση με τα ποδόσφαιρα υποψιαζόταν άλλα πράματα...Λες να βλέπει κι άλλη; αλλά δεν τολμούσε να ρωτήσει "γιατί μεθαύριο κι όχι αύριο;" Από την άλλη μεριά όμως, η αποδοχή αυτή εκ μέρους της και το ότι δεν ρωτούσε δεν καλάρεσε στο φίλο της. Η έλλειψη φέρνει επιθυμία αλλά είναι και επικίνδυνη. Επιτέλους σήκωσε το κύπελο ο Μαραντόνα κι όλα πήγαν ΟΚ.....
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.928
Μέλη
39.265
Νεότερο μέλος
pantelis8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom