Παρίσι σου ερχόμαστε!!!

Christina

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος και Ταυλάνδη
Χαιρετώ όλα τα ταξιδιάρικα μέλη της παρέας και εύχομαι σε όλους αν δεν είναι σε διακοπές σύντομα να πάνε... Εγώ τώρα βρίσκομαι στο βροχερό και κρύο Μπόροβετς- Βουλγαρία και πρόγραμματίζω το επόμενο μου ταξίδι που θα είναι την Πρωτοχρονιά στο Παρίσι! :p Θα ήθελα παρακαλώ να με βοηθήσετε σχετικά με το που θα μπορούσα να περάσω την παραμονή, γιατί θα είναι η πρώτη μου επίσκεψη στην "πόλη του φωτός" ! Αν γνωρίζετε κάποιο ωραίο εστιατόριο ή κάποιο άλλο μέρος, σχετικά οικονομικό, θα με βοηθούσατε πολύ! Και αν χρειάζεται να κάνω κράτηση σύντομα!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.269
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Χαιρετώ όλα τα ταξιδιάρικα μέλη της παρέας και εύχομαι σε όλους αν δεν είναι σε διακοπές σύντομα να πάνε... Εγώ τώρα βρίσκομαι στο βροχερό και κρύο Μπόροβετς- Βουλγαρία και πρόγραμματίζω το επόμενο μου ταξίδι που θα είναι την Πρωτοχρονιά στο Παρίσι! :p Θα ήθελα παρακαλώ να με βοηθήσετε σχετικά με το που θα μπορούσα να περάσω την παραμονή, γιατί θα είναι η πρώτη μου επίσκεψη στην "πόλη του φωτός" ! Αν γνωρίζετε κάποιο ωραίο εστιατόριο ή κάποιο άλλο μέρος, σχετικά οικονομικό, θα με βοηθούσατε πολύ! Και αν χρειάζεται να κάνω κράτηση σύντομα!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
΄

καλώς όρισες στην παρέα μας!δώσε και σε μας λίγο κρύο γιατί εδώ στην Ελλάδα .....πήξαμε από ζέστη:roll:!:haha:
τώρα για το Παρίσι σιγά σιγά βρε Χριστίνα έχεις καιρό μέχρι την πρωτοχρονιά....
πήγαινε περιπλανήσου στις ταξιδιωτικές ιστορίες,μπές και στο γκρούπ μας (είμαι κι εγώ μέλος εκεί)των ερωτευμένων με το Παρισάκι:haha:για να πάρεις κι από κεί χρήσιμες πληροφορίες.....και θα φτάσουμε και στην πρωτοχρονιά..
εύχομαι καλά να περνάς στην Βουλγαρία και μακάρι να φτιάξει ο καιρός γιατί σίγουρα θα σ εχει ψυχοπλακώσει το κρύο:roll:
 

Christina

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος και Ταυλάνδη
Ευχαριστώ πολύ Romantic woman για την απάντηση σου. Προσωπικά αισθάνομαι ερωτευμένη με το Παρίσι μόνο και μόνο από τις αναζητήσεις που κάνω και τις ιστορίες που διάβασα! Δεν φαντάζομαι πως θα νιώσω όταν φτάσω!!! Ανυπομονώ και γι αυτό ίσως βιάζομαι να τα μάθω όλα! Κουράγιο με τη ζέστη και καλά μπανάκια!!!!!!!!!!!!!!
΄

καλώς όρισες στην παρέα μας!δώσε και σε μας λίγο κρύο γιατί εδώ στην Ελλάδα .....πήξαμε από ζέστη:roll:!:haha:
τώρα για το Παρίσι σιγά σιγά βρε Χριστίνα έχεις καιρό μέχρι την πρωτοχρονιά....
πήγαινε περιπλανήσου στις ταξιδιωτικές ιστορίες,μπές και στο γκρούπ μας (είμαι κι εγώ μέλος εκεί)των ερωτευμένων με το Παρισάκι:haha:για να πάρεις κι από κεί χρήσιμες πληροφορίες.....και θα φτάσουμε και στην πρωτοχρονιά..
εύχομαι καλά να περνάς στην Βουλγαρία και μακάρι να φτιάξει ο καιρός γιατί σίγουρα θα σ εχει ψυχοπλακώσει το κρύο:roll:
 

Christina

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος και Ταυλάνδη
Και γω θεικά νομίζω ότι θα είναι.......... εσύ βέβαια θα πάς σύντομα απο ότι βλέπω και θα μπορείς να ενημερώσεις και μας......... καλό σου ταξιδάκι και να περάσεις τέλεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:clap:
αχ αλλαγη του χρονου και παρισι πρεπει να ειναι θεικα!:clap:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.905
Likes
52.050
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στο αφρικάνικο κομμάτι, για μένα το πιο πολύχρωμο του Παρισιού και την Πρωτοχρονιά βαράνε ταμπούρλα, χορεύουνε, είναι όλοι έξω από τα μπαράκια και η γειτονιά μοιάζει ζωντανή, όχι τουριστική και καθόλου πρωτοχρονιάτικη κυριλαρία του στιλ "χρυσή μου, δώσε μου το πατέ σε παρακαλώ, αχ αυτός ο σερβιτόρος κι έχει βάλει και στραβά το παπιγιόν". Αν θυμάμαι καλά το κοντινότερο μετρό είναι το Château Rouge.
 

Atithash

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας-Μαϊαμι
Νομίζω πως διάλεξες έναν απο τους προορισμούς που αν αρχίσεις να γράφεις, δεν τελειώνεις ποτέ! Τώρα βέβαια για Πρωτοχρονιά, δε μπορώ να μιλήσω... Αφου θελεις να κάνεις ρεβεγιόν συνιστώ να κλείσεις σε ένα ξενοδοχείο που θα προσφέρει μέσα στην τιμή το πρωτοχρονιάτικο γεύμα...(προσφορές που κάνουν κ εδώ στα ξενοδοχεία μας περιόδους εορτών..)..
Αν αποφασίσεις να μην κάνεις κάτι τέτοιο, μπορώ να σου προτείνω 2-3 ξενοδοχεία άμεσα προσβάσιμα στο κέντρο(δίπλα σε μετρο ενοούμε..).
Όπως και ναχει όμως πρέπει να προνοήσεις να τα κλείσεις συντομα όλα αυτα...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.746
Likes
6.486
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
:p Θα ήθελα παρακαλώ να με βοηθήσετε σχετικά με το που θα μπορούσα να περάσω την παραμονή, γιατί θα είναι η πρώτη μου επίσκεψη στην "πόλη του φωτός" ! Αν γνωρίζετε κάποιο ωραίο εστιατόριο ή κάποιο άλλο μέρος, σχετικά οικονομικό, θα με βοηθούσατε πολύ! Και αν χρειάζεται να κάνω κράτηση σύντομα!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Χριστίνα καλώς όρισες.
όταν είχα πάει παλιά μόνος μου, την ημέρα των Χριστουγέννων κάναμε μια ακόμη επίσκεψη στη Παναγία των Παρισσίων, όπου λόγω της ημέρας υπήρχε ένα ξεχωριστό πρόγραμμα, που σε συνδοιασμό με τον ήχο των αρμονίων σε εξύψωνε.
Πριν τη πρωτοχρονιά αγοράσαμε τον οδηγό της πόλης, δυστυχώς δεν θυμάμαι το τίτλο του περιοδικού αλλά αν ρωτήσεις το οτέλ θα σου πουν. Εκεί λοιπόν μπορείς να βρείς πάρα πολλά ρεβεγιόν είτε σε ξενοδοχεία ή σε εστιατόρια. Γράφουν τις τιμές χωρίς το κρασί, τηλεφωνείς και κλείνεις. Φυσικά η μουσική ζωντανή, όμορφη, διεθνή, μουσικη για χορό εννοείται.
Είναι το ρεβεγιό που ποτέ δεν ξεχνώ. Γύρω στις 0200 τέλειωσε το ρεβεγιόν, και συνεχίσαμε βόλτες στους δρόμους. Εκεί όμως θέλει προσοχή, όλοι είναι "τύφλα"!!!
 

Maria Lamprou

Member
Μηνύματα
41
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ - ΑΝΔΕΙΣ - ΑΜΑΖΟΝΙΟ
Εγώ είχα πάει Παρίσι Πρωτοχρονιά πρόπερσι και ήταν τέλεια αλλά ΠΑΓΩΣΑ!!! Εμείς κάναμε το λάθος να πάμε στο Trocadero την ώρα της αλλαγής του χρόνου (είναι η στάση που κατεβαίνεις για τον tour Eiffel). Το μετρό αντί για 10 λεπτά που έκανε από το ξενοδοχείο μας στο Trocadero έκανε μισή ώρα (ίσα που προλάβαμε την αλλαγή χρόνου, τρέχοντας βγαίναμε από το μετρό!) γιατί τα βαγόνια ήταν ΤΙΓΚΑ στον κόσμο και σε κάθε στάση εσπρωχναν οι από μέσα τους απ'έξω και τούμπαλιν...χαμός! Επίσης όταν κατεβήκαμε εκεί απογοητευτήκαμε λίγο γιατί είχε ΤΟΟΟΟΟΣΟ κόσμο παντού, με μπουκάλια σαμπάνιας κάτω κλπ,κλπ... Πάντως και Champs Elysee που πήγαν κάτι Έλληνες που έμεναν στο ξενοδοχείο μας ήταν λέει ακριβώς η ίδια κατάσταση από κόσμο! Επίσης είχαν πολύ λίγα πυροτεχνήματα (οικονομία του Δημάρχου...) μη σου πω δεν είχαν καθόλου (φαντάσου, δε θυμάμαι!)

Εγώ θα σου πρότεινα όπου πας, να πας νωρίς για να μην μπλέξεις με μετρό αργά το βράδυ, και μετά να ακολουθήσεις καμιά παρέα να μπεις και σε κανένα μπαράκι, μην ξεμείνετε μόνο με τους πότες του δρόμου! Εμείς επειδή είμασταν όλη μέρα στο πόδι πήγαμε στο ξενοδοχεία μετά.

TIP1. Φάγαμε απέναντι από τον πύργο του Άιφελ στο Cafe de l'Homme (μας πρότειναν στο ξενοδοχείο 3 εστιατόρια με θέα τον πύργο, κι αυτό ήταν το φτηνότερο), 2 άτομα 120 ευρώ (όχι την ημέρα του ρεβεγιόν) αλλά το φαγητό και το κρασί ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ! Μη φαναστείς...τζαμαρία με θέα τον πύργο, έχει κάτι κολώνες σε μερικά τραπέζια αλλά άμα κλείσεις νωρίς πιστεύω θα βρεις καλο τραπέζι!

TIP2. Εμείς επιλέξαμε την επομένη (1/1) να πάμε Disneyland γιατί θα ήταν τα μαγαζιά κλειστά. Νομίζω είχε κάτι παρελάσεις αλλά εμάς αυτά δε μας ενθουσιάζουν τόσο....Εκεί θα σου έλεγα να ξεπετάξεις γρήγορα το πάρκο με το studio (το ΝΕΜΟ τρενάκι είναι ΤΕΛΕΙΟ!) γιατί το άλλο πάρκο είναι πολύ καλύτερο! Εμείς φύγαμε αργά το βράδυ απο κει και μπαίναμε σε όλα τα τρενάκια χωρίς ουρές! Αλλά πολύ κρύο βρε παιδί μου μπρρρ.....

Ότι και να κάνετε, και παρόλο το κρύο (φαντάσου εγώ κούτσαινα κι όλας από την δεύτερη μέρα...) θα περάσετε τέλεια, το Παρίσι είναι όλες τις εποχές πανέμορφο.....
 
Μηνύματα
49
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΥΤΑΝ
το Παρίσι είναι τέλειο!! εχω πάει 2 φορές και μάλλον θα ξαναπάω. όλα είναι φανταστικα. Μην κάνεις το λάθος και πας Disneyland. Δεν έχει τίποτα να σου προσφέρει αν θές να δέις το πραγματικό Παρίσι. Είναι χάσιμο χρόνου. Ψαξε στο Σαιν Ζερμαιν Ντε Πρε για όμορφα εστιατόρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.480
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom