Γαλλία Παρίσι: μια ευγενική χορηγία του Viva & Travelstories!

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λοιπόν είδα το Λούβρο..... σε μαγαζια κτλ

Αν εσύ από όλα αυτά που σου λέω ότι έκανα θεωρείς δεν ήταν καλό το πρόγραμμα για πρώτη φορά στο Παρίσι μπορείς να μας πεις εσύ ένα πρόγραμμα που προτείνεις για κάποιον που πάει πρώτη φορά στο Παρίσι και τι να δει(εκτός από το καμπαρέ που το προτείνεις)
Δεν φαγατε κρεπες και μακαρον... απαραδεκτοι.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.646
Likes
10.172
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Με εξετάζεις να δεις τι είδα και αν το εγκρίνεις?Λοιπόν είδα το Λούβρο (και όχι μόνο τη Μόνα Λίζα,Αφροδίτη της Μήλου,κτλ)αλλά πέρασα πολλές ώρες ειδικά στις αίθουσες με τους πίνακες (καθένας με τα γούστα του όπως είπαμε),το παλάτι και τους κήπους των Βερσαλλιών(και ναι επίσης μου άρεσαν ειδικά οι κήποι),την όπερα του Παρισιού,το Fontainbleau που ναι επίσης το προτείνω.Επίσης περπατήσαμε στο ile de la cite και επισκεφτήκαμε την Παναγία των Παρισίων που επίσης θεωρώ ότι αξίζει όχι μόνο το εξωτερικό αλλά και το εσωτερικό του ναού.Επίσης κάναμε βόλτα στο Σηκουάνα(και με πλοίο και περπατήσαμε κατά μήκος του ποταμού.Επίσης μου άρεσε το Μουσείο Ορσέ(και για τα εκθέματα και για την αρχιτεκτονική του).Πήγα επίσης Eurodisney.Είδαμε τον τάφο του Ναπολέοντα.Περάσαμε ένα πολύ όμορφο πρωινό στους Κήπους του Λουξεμβούργου.Ανεβήκαμε τον πύργο του Άιφελ.Πήγαμε Μονμάρτη και μας άρεσε.Επίσης κάτι άλλο που το θεωρώ χρήσιμο όταν επισκέπτεσαι ένα μέρος είναι ότι περπατήσαμε πολύ πρωί και βράδυ απλώς για να δούμε την πόλη,να κάτσουμε για παγωτό,για φαγητό,να μπούμε σε μαγαζια κτλ Επίσης δεν έχει σημασία να μου λες ότι είναι ή δεν είναι θεσμός στο Παρίσι τα καμπαρέ.Το ότι είναι θεσμός δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα επισκεφτείς θες δεν θες.Καθένας ξοδεύει τα λεφτά του όπου θέλει.Εμείς είμαστε ικανοποιημένοι από όσα είδαμε στο Παρίσι.Αν εσύ από όλα αυτά που σου λέω ότι έκανα θεωρείς δεν ήταν καλό το πρόγραμμα για πρώτη φορά στο Παρίσι μπορείς να μας πεις εσύ ένα πρόγραμμα που προτείνεις για κάποιον που πάει πρώτη φορά στο Παρίσι και τι να δει(εκτός από το καμπαρέ που το προτείνεις)
παιδια μην αρπαζεστε ο Χρηστος αυτο που ειπε ειναι οτι απο την στιγμη που δεν πηγες εσυ στο καμπαρε ή στο οποιοδηποτε αλλο μερος τοτε να μην το προτεινεις ή να το αντιπροτεινεις σε καποιον απο την στιγμη που δεν εχεις προσωπικη γνωμη .. μη κανουμε την μυγα μυγια και ξεφευγουμε απο το τοπικ
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Παιδιά μην την μπερδέψουμε περισσότερο την κοπέλα, το Παρίσι είναι ανεξάντλητο οπότε με μια φορά δεν μπορεί να τα δει όλα. Ας ακολουθήσει το ένστικτο της διαβάζοντας και κρίνοντας από τις τόσες πληροφορίες δόθηκαν άνωθεν. Πάντως όσοι έχουν πάει πάνω από μια φορά θεωρώ οτι είναι ίσως λίγο περισσότερο αρμόδιοι για συμβουλές. Όσον αφορά τα καμπαρέ ειδικά Moulin Rouge και Lido εγώ δεν πήγα γιατί δεν είχα χρήματα τότε ( άτιμη φοιτητική ζωή...) αλλά θεωρώ υποκειμενικά πάντα οτι αξίζει σαν εμπειρία και είμαι και κοριτσάκι μη τα μπερδεύουμε με το Lido Palace στη Συγγρού... Ιεροσυλία. Πάντως argiro μην αγχώνεσαι αφού το ταξιδάκι είναι δώρο πήγαινε να τσεκάρεις και οτι δεν προλάβεις ξαναπάς. Πράγα πας οποιαδήποτε στιγμή και εννοείται αυστηρά χωρίς γκρουπ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και για να βάλω ακόμη μια εκδοχή: Follies Bergere.
Θα έλεγα οτι είναι περισσότερο σκηνή μιουζικαλ, έχει όμως και μερικές φορές και συναυλίες, αλλά τις καλλίγραμμες χορέυτριες συνήθως τις έχει!
Είναι πιο "οικογενειακού χαρακτήρα"!

Δε θα με χάλαγε να παρακολουθήσω κάτι τέτοιο, φέτος το Δεκέμβρη:
 
Last edited by a moderator:

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
373
7 September 1979: the Moulin Rouge, the centre of Paris night life, celebrates its 90th birthday. On stage, for the first time in Paris, Ginger Rogers is surrounded by various stars including Thierry Le Luron, Dalida, Charles Aznavour, Jean-Claude Brialy, Georges Chakiris, the Village People, Zizi Jeanmaire.
23 November 1981: the Moulin Rouge closes for one evening only so as to present its show to Her Majesty Queen Elizabeth II.
4 February 1982: one-off show with Liza Minnelli.
3 July 1984: gala with Dean Martin.
25 September 1984: gala with Frank Sinatra.
1 December 1986: the world's most famous classical dancer, Mikhail Baryshnikov, creates an original ballet by Maurice Béjart at the Moulin Rouge.
20 February 1988: Dazzling at 90 years old, the Moulin Rouge was to be even more amazing at 100. The premier of the revue “Formidable” is a “Royal Variety Performance in Paris”, one of the most prestigious official events in Britain, attended each year in London by a member of the Royal Family. For the second time, the show took place in France, at the Moulin Rouge. Presided over in 1983 by Her Royal Highness Princess Anne, on 20 February 1988 His Royal Highness Prince Edward is the guest of honour.
Spring 1989: one-off performance by the Moulin Rouge in London before their Royal Highnesses the Prince and Princess of Wales.
6 October 1989: Centenary gala with Charles Aznavour, Lauren Bacall, Ray Charles, Tony Curtis, Ella Fitzgerald, Gipsy Kings, Margaux Hemingway, Barbara Hendricks, Dorothy Lamour, Jerry Lewis, Jane Russel, Charles Trénet, Esther Williams.
1994: Cartier gala in aid of the Artists’ Foundation against AIDS with a private concert by Elton John.
1995: Lancôme gala – launch of the perfume “Poème” with Juliette Binoche. Private concert with Charles Aznavour and Jessye Norman.
14 November 1999: last showing of the Centenary revue “Formidable”, seen by more than 4.5 million spectators between 1988 and 1999.
23 December 1999: first showing of the new revue “Féerie”.
February 2009: for the Year of France in Brazil, and as part of the Rio Carnival, the Moulin Rouge is produced on the mythical Copacabana beach.
October 2009: the most famous cabaret in the world celebrates its 120th birthday.

From Wikipedia, the free encyclopedia

ποσο θα ηθελα να παρακολουθησω μια απο αυτες τις παραστασεις
 
Last edited by a moderator:

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Με εξετάζεις να δεις τι είδα και αν το εγκρίνεις?Λοιπόν είδα το Λούβρο (και όχι μόνο τη Μόνα Λίζα,Αφροδίτη της Μήλου,κτλ)αλλά πέρασα πολλές ώρες ειδικά στις αίθουσες με τους πίνακες (καθένας με τα γούστα του όπως είπαμε),το παλάτι και τους κήπους των Βερσαλλιών(και ναι επίσης μου άρεσαν ειδικά οι κήποι),την όπερα του Παρισιού,το Fontainbleau που ναι επίσης το προτείνω.Επίσης περπατήσαμε στο ile de la cite και επισκεφτήκαμε την Παναγία των Παρισίων που επίσης θεωρώ ότι αξίζει όχι μόνο το εξωτερικό αλλά και το εσωτερικό του ναού.Επίσης κάναμε βόλτα στο Σηκουάνα(και με πλοίο και περπατήσαμε κατά μήκος του ποταμού.Επίσης μου άρεσε το Μουσείο Ορσέ(και για τα εκθέματα και για την αρχιτεκτονική του).Πήγα επίσης Eurodisney.Είδαμε τον τάφο του Ναπολέοντα.Περάσαμε ένα πολύ όμορφο πρωινό στους Κήπους του Λουξεμβούργου.Ανεβήκαμε τον πύργο του Άιφελ.Πήγαμε Μονμάρτη και μας άρεσε.Επίσης κάτι άλλο που το θεωρώ χρήσιμο όταν επισκέπτεσαι ένα μέρος είναι ότι περπατήσαμε πολύ πρωί και βράδυ απλώς για να δούμε την πόλη,να κάτσουμε για παγωτό,για φαγητό,να μπούμε σε μαγαζια κτλ Επίσης δεν έχει σημασία να μου λες ότι είναι ή δεν είναι θεσμός στο Παρίσι τα καμπαρέ.Το ότι είναι θεσμός δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα επισκεφτείς θες δεν θες.Καθένας ξοδεύει τα λεφτά του όπου θέλει.Εμείς είμαστε ικανοποιημένοι από όσα είδαμε στο Παρίσι.Αν εσύ από όλα αυτά που σου λέω ότι έκανα θεωρείς δεν ήταν καλό το πρόγραμμα για πρώτη φορά στο Παρίσι μπορείς να μας πεις εσύ ένα πρόγραμμα που προτείνεις για κάποιον που πάει πρώτη φορά στο Παρίσι και τι να δει(εκτός από το καμπαρέ που το προτείνεις)
Στα έγραψαν και o tripakias και ο Μέγιστος και ο Orestcrete αλλά μάλλον δεν θές να καταλάβεις .

Εννοείται οτι δεν εχω καμία απολύτως ανάγκη να σε εξετάσω !!!!!!
Ισα ισα που έγραψες που πήγες και τι έκανες για να βοηθήσεις και εσυ την φίλη μας με το πρόγραμμα της

αφιερωμένο

 
Last edited by a moderator:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Φίλε μου είναι καθαρά θέμα γούστου,Εγώ δεν θα πήγαινα ούτως ή άλλως γιατί δεν είναι της αισθητικής μου.Αν εσύ ή οποισδήποτε θεωρεί ότι αξίζει να δώσει τα χρήματα του για τέτοιου είδους θεάματα μπορεί να το κάνει.Αυτό που είπα είναι ότι εγώ ούτως ή άλλως δεν ήθελα να πάω(ούτε εγώ ούτε ο αρραβωνιαστικός μου).Απλώς όσοι από το γκρουπ πήγαν(περίπου 12)έτυχε να μην τους αρέσει και σε αυτούς.Εδώ η κοπέλα ζητάει τη γνώμη όσων έχουν πάει Παρίσι και αυτή είναι η γνώμη μου.Άλλωστε δεν είχα πολλά χρήματα να διαθέσω και προτίμησα να τα δώσω αλλού.Αν εσύ μπορείς να διαθέσεις χρήματα σε καμπαρέ και το θεωρείς καλή εμπειρία καλά κάνεις και το κάνεις.Καθένας με τα γούστα και τη γνώμη του.

Είναι προφανές ότι δεν εχεις ΙΔΕΑ τι είναι το Μουλεν Ρουζ. Εκτος από σπουδαίους χορευτές και τραγουδιστές έχει ακροβάτες, ζογκλερ απίστευτα κουστούμια και σκηνικά με πισίνες κλπ. Οταν λοιπόν δεν έχεις πάει κάπου, καλό είναι να μην εκφερεις γνώμη γιατί εκτιθεσαι. Ακου χαμηλής αισθητικής το Μουλέν Ρουζ:shock:

Α επίσης την ώρα του Μουλεν σίγουρα δεν πήγες ούτε στο Λούβρο ούε στον Σηκουαν και στα υπόλοιπα που γραφεις

Μάλλον νομίζεις ότι το καμπαρέ έιναι ένα πρόστυχο ελαφρό θέαμα. Πολλά από αυτά μπορεί να είναι, και μάλλον αυτό ισχύει και για αυτό που προτείνει το πρόγραμμα. Όμως τα ξακουστά Moulin Rouge και Lido (με εισιτήρια της τάξης των ?100) είναι κάτι τελείως διαφορετικό, με ζωντανή μουσική, χορογραφίες και χορευτές / ερμηνευτές παγκόσμιας κλάσσης.

Πέραν αυτού, και προς την αρχικώς ερωτούσα: Το πρόγραμμα προτείνει bateaux Mouches που αξίζει ως βόλτα αν έχει καλό καιρό, αλλά μάντεψε, δεν περιλαμβάνεται. Προτείνει Μοντμάρτη, αλλά μάντεψε, δεν περιλαμβάνεται. Προτείνει πανοραμική ξενάγηση, αλλά μάντεψε, είναι μέσα από το πούλμαν. Σας πάνε να σας παρκάρουν στο Λούβρο και στις Βερσαλλίες (που κατά τη γνώμη μου είναι δεύτερη προτεραιότητα και τα 2 αν δεν έχεις δει το Παρίσι), και στο tourist trap αρωματοπολείο που το παίζει μουσείο. Α, και μαντέψτε, η είσοδος στο καμπαρέ δεν περιλαμβνάνεται. Έχετε μια μέρα χαμένη περιμένοντας με τις ώρες στις ουρές της Ντίσνελαντ, και μια μέρα που απλά δεν υπάρχει επειδή αναχωρείτε αμέσως με πρωϊνή πτήση (θα μπορούσαν να σας βάλουν στην βραδυνή το προηγούμενο βράδυ να κοιμηθείτε και στο κρεββατάκι σας....)

Γνώμη μου: Αφού είναι τσάμπα κλέισε μαζί τους, απέφυγε τα ξενοχεία σε Neuilly και Roissy (ΠΑΡΑ πολύ μακρυά, σα να μένεις στην Κόρινθο ένα πράγμα, που είναι μια χαρά μέρος αλλά όχι όταν θες να δεις την Αθήνα), κλείσε κάτι μέσα στο Παρίσι, πάρε τη μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο από το πρακτορείο, και μην ασχοληθείς άλλο με το group. Δώσε τους ραντεβού απλώς στην είσοδο του ξενοδοχείου τη μέρα της επιστροφής.

Τaver μετά από καιρό συμφωνω απόλυτα μαζί σου, καθώς τα ίδια εγραψα νωριτερα με μια μικρή ένσταση για Λούβρο και Βερσαλίες
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας....με τον τρόπο του ο καθένας βοήθησε πολύ!!!
Θα πάω 1η φορά (και τελευταία για ταξίδι εντός Ευρώπης ειδικά) με γκρουπ...έτσι για την εμπειρία :D
Θα προσπαθήσω να αλλάξω ότι μπορώ, π.χ. να βρώ ξενοδοχείο εντός Παρισιού, να αποφύγω το 60άρι της Disneyland και να τα διαθέσω καλύτερα για το Moulin Rouge...και όλα καλά θα πάνε!!!!
Ευχαριστώωωωωωω :D
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας....με τον τρόπο του ο καθένας βοήθησε πολύ!!!
Θα πάω 1η φορά (και τελευταία για ταξίδι εντός Ευρώπης ειδικά) με γκρουπ...έτσι για την εμπειρία :D
Θα προσπαθήσω να αλλάξω ότι μπορώ, π.χ. να βρώ ξενοδοχείο εντός Παρισιού, να αποφύγω το 60άρι της Disneyland και να τα διαθέσω καλύτερα για το Moulin Rouge...και όλα καλά θα πάνε!!!!
Ευχαριστώωωωωωω :D

Συζητα με το πρακτορείο να σου κλέισουν ένα κεντρικό ξενοδοχείο και να πληρώσεις την διαφορά στην τιμή;)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.998
Likes
16.844
Είναι προφανές ότι δεν εχεις ΙΔΕΑ τι είναι το Μουλεν Ρουζ. Εκτος από σπουδαίους χορευτές και τραγουδιστές έχει ακροβάτες, ζογκλερ απίστευτα κουστούμια και σκηνικά με πισίνες κλπ. Οταν λοιπόν δεν έχεις πάει κάπου, καλό είναι να μην εκφερεις γνώμη γιατί εκτιθεσαι. Ακου χαμηλής αισθητικής το Μουλέν Ρουζ:shock:

Α επίσης την ώρα του Μουλεν σίγουρα δεν πήγες ούτε στο Λούβρο ούε στον Σηκουαν και στα υπόλοιπα που γραφεις




Τaver μετά από καιρό συμφωνω απόλυτα μαζί σου, καθώς τα ίδια εγραψα νωριτερα με μια μικρή ένσταση για Λούβρο και Βερσαλίες
1)Δεν είπα ότι είναι χαμηλής αισθητικής είπα ότι δεν είναι της αισθητικής μου.
2)Είπα ξεκάθαρα ότι εκείνη την ώρα που οι άλλοι πήγαν στο καμπαρέ εμείς
πήγαμε βόλτα στη φωτισμένη Champs Elysees το βράδυ.
3)Δεν μίλησα πουθενά για συγκεκριμένο καμπαρέ ενώ εσύ αναφέρεσαι στο Moulin Rouge συγκεκριμένα
Συνεπώς κι εσύ να διαβάζεις πριν απαντήσεις γιατί τρεις φορές διαστρέβλωσες τα λεγόμενα μου πράγμα που σε κάνει και σένα να εκτίθεσαι.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
1)Δεν είπα ότι είναι χαμηλής αισθητικής είπα ότι δεν είναι της αισθητικής μου.
2)Είπα ξεκάθαρα ότι εκείνη την ώρα που οι άλλοι πήγαν στο καμπαρέ εμείς
πήγαμε βόλτα στη φωτισμένη Champs Elysees το βράδυ.
3)Δεν μίλησα πουθενά για συγκεκριμένο καμπαρέ ενώ εσύ αναφέρεσαι στο Moulin Rouge συγκεκριμένα
Συνεπώς κι εσύ να διαβάζεις πριν απαντήσεις γιατί τρεις φορές διαστρέβλωσες τα λεγόμενα μου πράγμα που σε κάνει και σένα να εκτίθεσαι.

Συνεχιζεις κάτι στο οποίο όλοι σου λένε ότι είσαι λάθος και επιμένεις.
3. Καταρχήν εσυ εξέφρασες αποψη για ολα τα καμπαρε, λέγοντας γενικά ότι δε θα έδινες λεφτα για τετοιου είδους θεάματα. Δεν αναφερθηκες μονο σε αυτό που πήγε το γκρουπ σου, και δεν έκανες εξαίρεση στο Μουλεν Ρουζ. Επί της ουσίας εξέφρασες την αποψη ότι δεν αξίζει να πάει κάποιος σε οιοδήποτε καμπαρε. Ελληνικά διάβαζουμε όλοι.
2. Υποθέτω ότι έμεινες τουλάχιστον 4 βραδια στο Παρίσι και μάλλον δύσκολα και τα 4 βραδια να περπάτησες στα Ηλύσια Πεδία τα μεσάνυχτα.
1. Οντως έγρψες ότι δεν είναι της αισθητικής σου, αλλά επίσης ολοι καταλάβαμε ότι τα θεωρείς χαμηλού επιπέδου. Ας μην κρύβεσαι πίσω από το δακτυλο σου.

Προφανώς τα καμπαρε τα έχεις συνδύασει αποκλειστικά με γυμνόστηθες χορεύτριες, αμφιβόλου ποιότητας και το γεγονός ότι το γκρουπ σου διάλεξε ένα αποτυχημενο καμπαρε, σε παρέσυρε να εκφράσεις μια γενικευμένη κρίση, χωρίς να εχεις κατ' ιδιαν και ολοκληρωμενη άποψη για τα καμπαρέ στο Παρίσι.
Δεν είναι κακό να παραδεχόμαστε τα λάθη μας.
Φιλικά και καλά σου ταξίδια:)
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Καλημέρα!

Κατόπιν πολλών τηλεφωνημάτων στο ταξιδιωτικό γραφείο (!) επέλεξα Παρίσι και το πρώτο ξενοδοχείο (κοντά στο αεροδρόμιο)....για καλή μου τύχη όμως δεν υπήρχε διαθεσιμότητα σε αυτό και μου είπαν για το επόμενο ξενοδοχείο στη λίστα το οπόιο βρίσκεται 10 λεπτά με τα πόδια από τα Ηλύσια Πεδία αλλά θα κόστιζε +150 ευρώ στο άτομο :shock:....στο άκουσμα αυτό δυσανασχέτησα λιγάκι οπότε μου λέει ο πράκτορας ότι μπορώ να επιλέξω Παρίσι-Διακοπές :D
Το οποίο σημαίνει ότι το ταξίδι μου κοστίζει ακριβώς 790 ευρώ (το ποσό του ταξιδίου που έχω κερδίσει δλδ) και περιλαμβάνει αεροπορικά Αθήνα-Παρίσι-Αθήνα και το ξενοδοχείο (Courtyard Paris Neuilly)....χωρίς ξεναγό κτλ!!!!
Η αντίστροφη μέτρηση έχει αρχίσει...τα υπόλοιπα στην ταξιδιωτική ιστορία που θα γράψω επιστρέφοντας! :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.533
Μηνύματα
899.501
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom