Τσεχική Δημοκρατία Πάω Πράγα - Τί προτείνετε

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
παιδιά και εγώ πάω πράγα αρχές μαίου. Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που δίνετε. Θα πάμε για ΄5 μέρες και σκέφτομαι να αφιερώσω δύο-μιση μέρες στην πράγα, μία στο καρλοβι βάρυ και μία στο τσέσκε κρουμλοβ. έχετε καμία άποψη πάνω στο θέμα;; επίσης έκλεισα ξενοδοχείο στο corinthia towers, γιατί είχε μία προσφορά και βγαίνει πολύ οικονομικά, αλλά είναι λίγο έξω από την πόλη από ότι είδα. Βέβαια λέει ότι με το μετρό είναι μόνο 3 στάσεις. Το ξέρει κανείς;; έχετε καμία άλλη πρόταση;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.813
Likes
1.177
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
παιδιά και εγώ πάω πράγα αρχές μαίου. Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που δίνετε. Θα πάμε για ΄5 μέρες και σκέφτομαι να αφιερώσω δύο-μιση μέρες στην πράγα, μία στο καρλοβι βάρυ και μία στο τσέσκε κρουμλοβ. έχετε καμία άποψη πάνω στο θέμα;; επίσης έκλεισα ξενοδοχείο στο corinthia towers, γιατί είχε μία προσφορά και βγαίνει πολύ οικονομικά, αλλά είναι λίγο έξω από την πόλη από ότι είδα. Βέβαια λέει ότι με το μετρό είναι μόνο 3 στάσεις. Το ξέρει κανείς;; έχετε καμία άλλη πρόταση;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
έπεσες στη περίπτωση, τον Αύγουστο έμεινα εκεί το ξεν/χείο έχει 3 είδη δωματίων τα απλά(superior τα λένε) που χωρίζονται σε ανακαινισμένα και μη(προσοχή). τα bussiness που είναι πολύ καλά(πρόσφατα ανακαινισμένα) και είναι αποκλειστικά σε έβδομο και όγδοο όροφο. τα καλύτερα δωμάτια είναι τα executive που είναι στους ορόφους 20-22 με εκπληκτική θέα και άίθουσα πρωινού και απογευματινού σνακ για τους πελάτες των 3 οροφών. το κλείσιμο έγινε από expedia σε $ πράγμα που με συμφερε απίστευτα το καλοκαίρι, το πρωινό είναι εξαιρετικό για όλους τους πελάτες η στάση μετρό δίνει την εικόνα ότι έγινε για το ξεν/χείο μιάς και συνδέεται μ΄αυτό, οι τιμές για τα δωμάτια μέσω του expedia ήταν σε ευρώ 55-70-90 το δίκλινο με πρωινό μα μιλάμε για σούπερ ευκαιρία το ξεν/χείο άξιζε να πληρώσεις και παραπάνω. μοναδικό μειονέκτημα ότι το μετρό κλείνει γύρω στα μεσάνυχτα και οι κλέφτες ταξιτζήδες ζητάν 20 ευρώ για μία απόσταση που στην ελλάδα κάνει 5 ευρώ και μη φανταστείς ότι ρώτησα έναν μόνο ταξιτζή.. η διαδρομή απο αεροδρόμιο κόστισε 20 ευρώ για 4 άτομα και είναι πολλάπλάσια από αυτή του κέντρου. την εκδρομή που ρωτάς την κάναμε ημερήσια με συνδιασμό και των 2 το κ.βάρι είναι υπέροχο το τ.κρουμλόφ πολύ καλό μα το μετανιώσαμε γιατί τελικά θέλαμε πιο πολύ χρόνο στο κ.βάρι. η τιμή που πληρώσαμε ήταν πολύ τσουχτερή (90ε/ άτομο με βαν-οδηγό και ξεναγο είχε και γεύμα στο κ.βάρι) μα βαριόμουν να το ψάξω άλλο..
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Λευτέρη ευχαριστούμε πολύ για τίς πληροφορίες ......
ότι θυμάσαι που να σου έκανε εντύπωση είμαστε εδώ να το διαβάσουμε ....

ΥΓ εσύ και η super souzan θα σώσετε τόν κόσμο από τους εξωγήινους ?
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.813
Likes
1.177
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Λευτέρη ευχαριστούμε πολύ για τίς πληροφορίες ......
ότι θυμάσαι που να σου έκανε εντύπωση είμαστε εδώ να το διαβάσουμε ....

ΥΓ εσύ και η super souzan θα σώσετε τόν κόσμο από τους εξωγήινους ?
βόλτα στο κ.βάρι 30 λεπτά 4 άτομα 40 ευρώ τέλεια, αν ξανάκλεινα την εκδρομή θα πήγαινα μόνο κ. βάρι με 65 ευρώ τις ίδιες συνολικά ώρες.
υ.γ.1 τι να κάνουν οι εξωγήινοι από όλους εσάς ελπίζω να σώσουμε τον κόσμο:haha:
υ.γ.2 ήθελα απλά να δείξω ότι είμαι ψηλός σα τον tour eiffel!:bleh:
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες. έχω και μία τελευταία ερώτηση. από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο πως παω;;; μόνο με ταξί ή υπάρχουν και άλλες επιλογές;;;
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.813
Likes
1.177
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες. έχω και μία τελευταία ερώτηση. από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο πως παω;;; μόνο με ταξί ή υπάρχουν και άλλες επιλογές;;;
δε το διάβασες το ποστ μου? 50# με βαν με ούτε 20ευρώ για 4 άτομα
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες. έχω και μία τελευταία ερώτηση. από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο πως παω;;; μόνο με ταξί ή υπάρχουν και άλλες επιλογές;;;

ταξί ξέχασε το........ ακριβό και άχρηστο
σου μεταφέρω αυτούσιο το κομμάτι όπως μας το έχει γράψει η http://www.travelstories.gr/members/mar-covarrubias-1474.html
Μετάβαση από το αεροδρόμιο προς στην πόλη
Έπειτα από συμβουλή φίλων που είχαν ταξιδέψει πρόσφατα στη χώρα, δε χρησιμοποιήσαμε ταξί για τη μετάβασή μας στο ξενοδοχείο, χρησιμοποιήσαμε τις δημόσιες συγκοινωνίες, οι οποίες λειτουργούν άψογα. Βγαίνοντας από την πύλη των αφίξεων (Τέρμιναλ 1 ή 2), περνάς απέναντι σε μια νησίδα όπου βρίσκονται οι στάσεις του λεωφορείου. Από εκεί παίρνεις το λεωφορείο αριθμός 119, το οποίο σε μεταφέρει στον τερματικό σταθμό του μετρό Dejvická της πράσινης γραμμής (γραμμή Α). Μια οθόνη πάνω από την πινακίδα της στάσης σε πληροφορεί για το χρόνο που απομένει έως την άφιξη του επόμενου λεωφορείου. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό, το λεωφορείο 119 περνάει κατά μέσο όρο κάθε 15 λεπτά. Η διαδρομή διαρκεί κάπου 20-25 λεπτά. Εισιτήριο αγοράζεις από τον οδηγό, 30 κορώνες (υποτίθεται ότι μπορείς να το αγοράσεις και στην κανονική τιμή των 26 κορωνών από μηχανήματα αυτόματης πώλησης ή από συγκεκριμένα γραφεία μέσα στο αεροδρόμιο). Με το ίδιο εισιτήριο μπορείς να συνεχίσεις μέχρι τον προορισμό σου με το μετρό μιας και έχει ισχύ για 75 λεπτά. Περισσότερες πληροφορίες για τα λεωφορεία μπορεί κανείς να βρει στην ηλεκτρονική διεύθυνση DopravnΓ* podnik hlavnΓ*ho mΔ›sta Prahy.

Η διαδρομή από τη στάση Dejvická του μετρό μέχρι το ιστορικό κέντρο διαρκεί πολύ λίγο, το πολύ πέντε λεπτά. Εξαρτάται βέβαια και από το πού πας: για την περιοχή ψηλά στο κάστρο (Hradcany) κατεβαίνεις μια στάση μετά, στη Hradcanská, για την περιοχή κάτω από το κάστρο και για το Μικρό μέρος (Mala Strana) κατεβαίνεις δυο στάσεις μετά, στη Malostranská, για την παλιά πόλη (Stare Mesto) στη στάση Staromestská (πιο κοντά στη γέφυρα του Καρόλου και την πλατεία παλιάς πόλης) ή και στη στάση Mustek (π.χ., χαμηλά στην πλατεία Βέντσεσλας και τις κάθετες σε αυτήν οδούς Na Prikope και 28 fijna) ενώ η στάση Muzeum βρίσκεται ψηλά στην πλατεία Βέντσεσλας (Εθνικό μουσείο) ακριβώς στο άγαλμα του Αγίου Βέντσεσλας. Εφόσον χρειάζεται, υπάρχουν σταθμοί που συνδέουν τις γραμμές μεταξύ τους. Η στάση Mustek συνδέει την πράσινη (Α) με την κίτρινη γραμμή (Β) και η στάση Muzeum την πράσινη με την κόκκινη (C) γραμμή.
Κάθε στάση ανακοινώνεται στα τσέχικα μέσα στο τρένο (Příští stanice [πρίστιι στανίτσε, επόμενη στάση]: Muzeum) και, εκτός από τον κλασικό χάρτη των γραμμών του μετρό πάνω από κάθε πόρτα, υπάρχουν και μια δυο οθόνες στο βαγόνι που σε πληροφορούν σχετικά. Το μήνυμα που ακούγεται σε κάθε στάση πριν κλείσουν οι πόρτες (Ukončete prosím výstup a nástup, dveře se zavírají [ουκόντσετε προσίμ βίστουπ ανάστουπ, ντβέρεσε ζαβίραιι]) σημαίνει "ολοκληρώστε την επιβίβαση και την αποβίβαση από το τρένο, οι πόρτες κλείνουν".
Χάρτη του μετρό θα βρείτε στη διεύθυνση http://subway.umka.org/maps/prague.gif

και στο site του ξενοδοχείου σου έχει αναλυτικές πληροφορίες δές εδώ Corinthia Towers Hotel - Maps
και μιά και τό αναφέρεις σε τι τιμή δωματιο ? και σε τι τύπο δωματιου ?
 
Last edited by a moderator:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Σωστός ο xristos. Στη δεύτερη επίσκεψη μου στην Πράγα είχα μετακινηθεί και εγώ με το λεωφορείο και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Φυσικά δε συζητάμε καν για κυκλοφοριακό και ναι τέρμα κάνει ακριβώς σε στάση του μετρό. Συμφέρει με χίλια!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.145
Likes
3.088
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
κ εγω απο το αεροδορμιο στο holiday inn ειχα παει με συγκοινωνια...κανενα προβλημα.
προτεινω εκδρομη στην kutna hora...
να δεις το bone chappel
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.989
Likes
10.322
παιδιά και εγώ πάω πράγα αρχές μαίου. Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που δίνετε. Θα πάμε για ΄5 μέρες και σκέφτομαι να αφιερώσω δύο-μιση μέρες στην πράγα, μία στο καρλοβι βάρυ και μία στο τσέσκε κρουμλοβ. έχετε καμία άποψη πάνω στο θέμα;; επίσης έκλεισα ξενοδοχείο στο corinthia towers, γιατί είχε μία προσφορά και βγαίνει πολύ οικονομικά, αλλά είναι λίγο έξω από την πόλη από ότι είδα. Βέβαια λέει ότι με το μετρό είναι μόνο 3 στάσεις. Το ξέρει κανείς;; έχετε καμία άλλη πρόταση;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πολύ καλό ξενοδοχείο είναι το ANDEL'S. Είχα μείνει πάρα πολύ ικανοποιημένη. Μοντέρνο, πεντακάθαρο, πολύ εύκολη πρόσβαση στο ιστορικό κέντρο (περνάει σχεδόν απέξω το μετρό και σε λίγες στάσεις έφτασες στο κέντρο), εκπληκτικό πρωϊνό και άριστες κριτικές. Αυτή τη στιγμή το HOTELS.COM το δίνει 87€ και το EXPEDIA.COM 86€, τιμές πάρα πολύ καλές για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο!
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Χρήστο71, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλά και όλους τους υπόλοιπους. Και εγώ με λεωφορείο και μετρό σκέφτομαι να μετακινηθώ και μάλιστα σκέφτομαι να πάω και με μέσα μαζικής μεταφοράς και στις δύο εκδρομές, καρλοβι βάρυ και τσέσκε κρούμλωφ. θα δούμε. Όσο για το ξενοδοχείο το έκλεισα για πέντε διανυκτερεύσεις το δίκλινο 270?, δηλαδή 55? το βράδυ σε superior δωμάτιο χωρίς πρωινό, το είχε βγάλει προσφορά στο booking.com, από εκεί το βρήκα.
see you all!!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Χρήστο71, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλά και όλους τους υπόλοιπους. Και εγώ με λεωφορείο και μετρό σκέφτομαι να μετακινηθώ και μάλιστα σκέφτομαι να πάω και με μέσα μαζικής μεταφοράς και στις δύο εκδρομές, καρλοβι βάρυ και τσέσκε κρούμλωφ. θα δούμε. Όσο για το ξενοδοχείο το έκλεισα για πέντε διανυκτερεύσεις το δίκλινο 270?, δηλαδή 55? το βράδυ σε superior δωμάτιο χωρίς πρωινό, το είχε βγάλει προσφορά στο booking.com, από εκεί το βρήκα.
see you all!!!!

Ελένη πολυ καλή τιμή του δωματίου ( τελικά η κρίση έχει και τα καλά τής :D )
είμαι σίγουρος ο΄τι θα περάσεις τέλεια .......
άς μου επιτραπεί όμως να κάνω μια διαπίστωση...εκτός άν είναι η ιδέα μου...... ότι οι φίλοι συμφωρίτες δέν μάς δίνουν και κανά extra tips για τήν Πράγα ........δέν μπορει να στέρεψε το forum από πληροφορίες .......στίς γιορτές που μας πέρασαν το μισό forum ταξίδεψε εκεί
δέν μπορεί όλο και κάτι καινούργιο θα έχουν να πούν.....οι φίλοι μας :D
άντε παιδιά να δούμε φρέσκές προτάσεις .......:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.586
Μηνύματα
902.503
Μέλη
39.328
Νεότερο μέλος
ChristossV

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom