Οφ τοπικ

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
874
Likes
895
Piccolo τρελή είμαι να διαφωνήσω? Άμα παντρευτώ, το χωριό μου (λόγω κάποιου κληροδοτικού εθίμου) μου δίνει 4000 ευρώ και την κάνω για όπου θέλω αμέσως! Είναι και ο γαμπρός κακοντυμένος, πες μου τι άλλο να ζητήσω!
Σοβαρα τωρα, αν αυτο με το χωριο ισχυει, πες μου παραπανω πληροφοριες. Δωσε link.. Να υποθεσω ισχυει κ για αλλους μικρους οικισμους?
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Ισχύει στο χωριό μου γιατί πριν από χρόνια κάποιος είχε κάνει διαθήκη να γίνεται κάθε χρόνο μία κλήρωση ανάμεσα στις ανύπαντρες κάτω των 30 ετών και όποια βγει, παίρνει αν παντρευτεί πριν κλείσει τα 30κάτι, 4000ευρώ, έσοδα δηλαδή από τις ιδιοκτησίες του μακαρίτη. Κάτι τέτοιο ισχύει, λεπτομέρειες δεν γνωρίζω, και πέρσυ είχα κληρωθεί εγώ. Δεν ισχύει για άλλους οικισμούς, εκτός και αν υπήρχε και αλλού κανένα τέτοιο τρελοκομείο σαν τον μακαρίτη.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.202
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ισχύει στο χωριό μου γιατί πριν από χρόνια κάποιος είχε κάνει διαθήκη να γίνεται κάθε χρόνο μία κλήρωση ανάμεσα στις ανύπαντρες κάτω των 30 ετών και όποια βγει, παίρνει αν παντρευτεί πριν κλείσει τα 30κάτι, 4000ευρώ, έσοδα δηλαδή από τις ιδιοκτησίες του μακαρίτη. Κάτι τέτοιο ισχύει, λεπτομέρειες δεν γνωρίζω, και πέρσυ είχα κληρωθεί εγώ.
Tι λες τώρα! Για πες καμιά παραπάνω πληροφορία, είναι πολύ ενδιαφέρον! Να ένα κίνητρο για να παντρευτει κανείς :bleh:
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
874
Likes
895
Ισχύει στο χωριό μου γιατί πριν από χρόνια κάποιος είχε κάνει διαθήκη να γίνεται κάθε χρόνο μία κλήρωση ανάμεσα στις ανύπαντρες κάτω των 30 ετών και όποια βγει, παίρνει αν παντρευτεί πριν κλείσει τα 30κάτι, 4000ευρώ, έσοδα δηλαδή από τις ιδιοκτησίες του μακαρίτη. Κάτι τέτοιο ισχύει, λεπτομέρειες δεν γνωρίζω, και πέρσυ είχα κληρωθεί εγώ.
Ενδιαφερον! Αν κ απ' ο,τι καταλαβα ειναι τοπικο "εθιμο" κ πιθανοτατα δεν ειμαστε απο το ιδιο χωριο.. ασε που ετσι κ αλλιως δεν προλαβαινω μεχρι τα 30! Μα τι ρατσισμος ειναι αυτος? :)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.995
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Γυρνάμε όλο τον κόσμο εδώ μέσα, κυνηγάμε με τις απόχες περίεργα συνήθεια των λαών έτσι για να νιώσουμε ότι κάτι είδαμε όταν έχουμε τέτοια έθιμα στο χωριό της Hyada. και όχι μόνο αυτό, σας ενημερώνει (τουλάχιστον εσάς κορίτσια) εν μέσω απογραφής! να απαρνηθείτε τα σπίτι σας! όλες στο χωριό της Hyada!
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Όλες στο χωριό μου. Έχει και ιστοσελίδα:haha:

.. -
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ισχύει στο χωριό μου γιατί πριν από χρόνια κάποιος είχε κάνει διαθήκη να γίνεται κάθε χρόνο μία κλήρωση ανάμεσα στις ανύπαντρες κάτω των 30 ετών και όποια βγει, παίρνει αν παντρευτεί πριν κλείσει τα 30κάτι, 4000ευρώ, έσοδα δηλαδή από τις ιδιοκτησίες του μακαρίτη. Κάτι τέτοιο ισχύει, λεπτομέρειες δεν γνωρίζω, και πέρσυ είχα κληρωθεί εγώ. Δεν ισχύει για άλλους οικισμούς, εκτός και αν υπήρχε και αλλού κανένα τέτοιο τρελοκομείο σαν τον μακαρίτη.
Μονο 4.000 ευρω; Σας ξεγελασε! Στο Απεσωκάρι της Μεσσαρας καποιος αλλος αφησε 40.000 ευρω για την καθε ανυπανδρη που ερχεται εις γαμου κοινωνια και μαλιστα δεν βαζει και οριο ηλικιας, αρκει να μην εχουν παρει πτυχιο. Οσες εχουν παρε πτυχιο και ανεργες θα ειναι τωρα πια και δε θα παρουν τα 40.000 ευρω.... ! - Pathfinder News
Κοριτσια, τραβατε να απογραφειτε εκει!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.914
Likes
52.091
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η μέλλουσα πεθερά μου έχει κι αυτή ιστοσελίδα ή γουρούνι στο σακί παίρνω;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.041
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ε να ρισκαρεις και λιγο στην ζωη σου...τι ετσι;;;

να εχει και σασπενς...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εσεις λετε αυτα αλλα εγω θα πω......αντι να τα φαει με μικρουλες ο μακαριτης πηγε και τα εδινε απο δω και απο κει.
Ελεος !!!!Μα ποσο ντοινγκ!
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
ΕΡΣΗ said:
και μαλιστα δεν βαζει και οριο ηλικιας, αρκει να μην εχουν παρει πτυχιο. Οσες εχουν παρε πτυχιο και ανεργες θα ειναι τωρα πια και δε θα παρουν τα 40.000 ευρω....
Κοριτσια, τραβατε να απογραφειτε εκει!
Mα καλά κι αυτός πώς του ήρθε να βάλει τον όρο του πτυχίου?
Και εννοεί πτυχίο δημοσίου ή και ιδιωτικού πανεπιστημίου?:bleh:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.202
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Να ΜΗΝ έχει πτυχίο λέει. Σκέφτηκε πως οι μορφωμένες θα την βρουν την άκρη, ας αποκαταστήσω τις υπόλοιπες. Σωστός ο μπάρμπας.

Πάντως πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Και να συμβάινει μέχρι και σήμερα. Εντυπωσιάστηκα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.546
Μηνύματα
899.847
Μέλη
39.261
Νεότερο μέλος
geormili

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom