Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
970
Έκανε αρνητική αξιολόγηση αναφορά στο γεγονός ότι στο τελικό θα συμμετάσχουν... συνολικά 20 αθλήτριες με αύξηση του ορίου από την επιτροπή για λόγους ισοβαθμίας και επειδή δεν θα ήταν σωστό να συμμετέχουν μόλις 11 αθλήτριες.
Αυξάνεται ο ανταγωνισμός πράγμα που δεν επιθυμεί η ίδια, ο χρόνος αναμονής των αθλητριών, αλλά δίνεται η ευκαιρία και σε δεύτερη αθλήτρια από την Ελλάδα στο τελικό που από μόνο του είναι στα +!
Η 2η αθλητρια τραυματιστηκε δυστυχως και δε θα συμμετεχει στον τελικο.
Η Στεφανιδη δεν εχει δικιο, γιατι μολις 11 περασαν το (αρκετα χαμηλο για τετοιο επιπεδο) 4.55; Αυτο ειναι το θεμα.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
932
Likes
6.003
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Αποκλεισμος-ΝΤΡΟΠΗ στο ανδρικο πολο.

Ουτε κριμα, ουτε τιποτα. Ντροπη.

Ως συνηθως ανικανοτητα να σκοραρουμε στον παραπανω με τη Σερβια να το βλεπει ως...πεναλτι (το φυσιολογικο) και εμεις ως...αθλο, και αποκορυφωμα γκολ σχεδον απ το κεντρο στα 2 τελευταια δευτερολεπτα.

Με αντιπαλο μια Σερβια που την κερδισαν ευκολα ολες οι καλες ομαδες στον ομιλο της.

Οχι δεν ειναι υπερβαση οτι ειμαστε εδω, ουτε μπραβο για την προσπαθεια. Ειναι αθλημα που ειμαστε στα φαβορι και καταφεραμε να κανουμε choke στο 1ο νοκ αουτ με παθογενειες χρονων (η ανικανοτητα στον παραπανω) να μην βελτιωνονται.

Απαραδεκτοι!
Δεν υπάρχει η λέξη ντροπή και ΝΑΙ μπράβο για την προσπάθεια...Σε όσον αφορά τα υπόλοιπα και την ανάλυση του αγώνα έχεις απόλυτο δίκιο....
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.434
Likes
4.557
Ναι δεν είμαι. Επιμένω σε αυτό που είπα. Πολύ χλιαρός τύπος για τα γούστα μου. Τάχα μου ανεμελος που απλά σηκώνεται ένα πρωί και πηδαει 8 μισι μέτρα ενώ το προηγούμενο βράδυ ξέρω γω έπινε τάχα μου δήθεν φούντες. 16 ώρες την ημέρα κάνει προπόνηση . Άπειρες θυσίες για να πάρει το χρυσό έχει κάνει ο τύπος. Τώρα τα γλυκανάλατα για τους περήφανους Έλληνες δεν με απασχολούν. Για την πάρτη του το έκανε και μπράβο του.
Σε βαρετό άθλημα αγωνίζεται και τέρμα βαρετός είναι μέσα και έξω από τα γήπεδα.

Χίλιες φορές ο Τσιτσιπας ο προβοκάτορας που τολμά και εκφράζει την άποψη του αυθεντικά χωρίς φίλτρα κι ας εκτίθεται. Ναι λέει πολλές φορές μαλακίες, προκαλεί το δημόσιο αίσθημα αλλά είναι αυθεντικός και στην τελική έχει και τη πλάκα του να μετατρέπει μαζί με τον Κυργιο ένα ματς τένις σε ματς ποδοσφαίρου να τσακώνεται με την μάνα του να κλειδώνεται στις τουαλέτες και να στέλνει μηνύματα με τον πατέρα του. Δεν το παίζει χαλαρός και δεν κρύβεται πίσω από το δάχτυλο του θα πούλαγε και τη μάνα του για τη δόξα. Έτσι είναι ο πρωταθλητισμός.

Και πέρα από τις επιδόσεις ο αθλητισμός είναι και πολιτιστικό προϊόν και τι αρέσει στον καθένα να βλέπει. Είναι υποκειμενικό το τι εξάπτει τον καθένα να βλέπει. Ο Αντετοκούμπο με συγκινεί, ο Τσιτσιπάς λιγότερο αλλά με συγκινεί με τον Τεντόγλου νυστάζω, σόρρυ. Μόνο βιτρίνα . Βαρετό πολύ...
Ακριβώς το αντίθετο. Προτιμώ το αφασία χωριατοπαιδο από τον κάτοικο Μονακό με την Πόρσε που δήλωνε ότι το εμβόλιο δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά, δεν βλέπω λόγο για κάποιον στην δική μου ηλικία να χρειαστεί να εμβολιαστει, ξέρω προσωπικά ανθρώπους που είχαν παρενέργειες, και μετα από 3 μήνες που του έφυγαν οι φόβοι.... Εμβολιασμενος με το σκεύασμα της Johnson αγωνίστηκε στο Αυστραλιανό Open...., Και άφηνε αιχμές για τον Τζοκοβιτς.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.780
Likes
17.769
Ουτε ομως και 20 αθλητες ειναι σωστό.. να περιμενεις για κάθε αλμα πανω απο 40 με 50 λεπτά; τι ρυθμο να βρει ο καθενας .. και αφου βαλαν οριο το 4.55 ας πηγαιναν 11 τι εγινε;; γιατι στους ανδρες ποσοι συμετειχαν;; 12..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.035
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σιγα μη ντρεπονται κιολας επειδη εχασαν ως φαβορι. Παιχνιδι ειναι, παιζει και να χασεις, κλαιν , δεν ειναι ετσι ο αθλητισμός να ντρεπεσαι να χασεις.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
970
Η εναλλακτικη στον Τεντογλου βεβαια δεν ειναι ο Τσιτσιπας, ετσι;

Πιανετε την ακραια περιπτωση.

Ο Τεντογλου ειναι απιστευτος αθλητης, εμενα δε μου αρεσει η φαση του "ωχου καμερες, χαρη κανω που δεν πηδαω με τις παντοφλες και ερχομαι και κανω και μια δηλωση".

Σε μερικους αθλητες βγαινει φυσιολογικα αυτο και ειναι αστειο (π.χ Κιμι Ραικονεν), σε αλλους μοιαζει ελαφρως θεατρο. Ε ο Τεντογλου εμενα μου παει στη 2η κατηγορια, διοτι θελει να πουλησει αυτο το "απλο παιδι που και να μη το παρω δεν εγινε κατι, απλα πηδαω μη με σκοτιζετε." στιλ.

Επισης ναι, αποπνεει μια χωριατιλα, ισως το κανει επιτηδες on camera. Ο Καραλης φαινεται πολυ πιο ενδιαφερων τυπος. Γενικα οι αθλητες μας παντως με τις δηλωσεις δε το εχουν, ισως εχουν μηδενικο media training σε σχεση με αλλους.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
177
Likes
754
Γενικά καλό είναι στον αθλητισμό (όπως και παντού) να μην φανατιζομαστε ούτε με συγκεκριμένους αθλητές ούτε σε νικες η ήττες μιας εθνικής ομάδας.
Αλλά το χουμε σαν λαός γενικά (και βάζω κ μένα μέσα) να δικάζουμε και να έχουμε γνώμη για τα πάντα. Καλή είναι η κριτική και προφανώς πρέπει ο καθένας να λέει την γνώμη του αλλά συνήθως εγώ εκεινη την στιγμή που βράζω το αφήνω και προσπαθώ να το δω πιο μετά καθαρά το θέμα.
Και εγώ εκνευρίστηκα στιγμιαία για το λάθος να φάνε γκολ στα 2 τελευταία δευτερόλεπτα στο πόλο ανδρών αλλά όλα γίνονται δυστυχώς ,έτσι είναι. Και επειδή ητανε φαβορί? Να τους δικάσουμε?
Όταν μια η ένας Έλληνας αθλητής που είναι αουτσάιντερ βγαίνει πχ πρωτος η κάνει μια επιτυχία γιατί με την μία λέμε ουαου κ ξέρω γω. Άνθρωποι είναι και έχουνε τις πολύ καλές τους μέρες και τις πολύ κακές τους μέρες όπως και εμείς στην εργασία μας. Μια μέρα πάμε τρένο μια άλλη μέρα κάνουμε την μια μαλακιά μετα την άλλην.
Όσον αφορά τους αθλητές που αναφέρθηκαν εγώ κρατάω τα καλά από τον κάθε αθλητή και προφανώς ζυγίζω ότι κάθε αθλήτρια/ης κοιτάζει και το προσωπικό του συμφέρον πέρα από της χώρας του. Κάποιοι λιγότερο κάποιοι περισσότερο...
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
568
Likes
4.220
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ακριβώς το αντίθετο. Προτιμώ το αφασία χωριατοπαιδο από τον κάτοικο Μονακό με την Πόρσε που δήλωνε ότι το εμβόλιο δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά, δεν βλέπω λόγο για κάποιον στην δική μου ηλικία να χρειαστεί να εμβολιαστει, ξέρω προσωπικά ανθρώπους που είχαν παρενέργειες, και μετα από 3 μήνες που του έφυγαν οι φόβοι.... Εμβολιασμενος με το σκεύασμα της Johnson αγωνίστηκε στο Αυστραλιανό Open...., Και άφηνε αιχμές για τον Τζοκοβιτς.
Εεε καλα προφανώς ο καθένας έχει την οπτική του. Δεν μου φαίνεται πάντως για αφασία χωριατόπαιδο. Σιγά μην είναι αφασία ένας άνθρωπος που κάνει πρωταθλητισμό. Απλά δεν του αρέσει να εκτίθεται και αυτό κάνει γκελ στον πολύ κόσμο. Όσο λιγότερο εκτίθεσαι τόσο περισσότερες πιθανότητες έχεις να είσαι δημοφιλής. Και αυτό το βλέπεις παντού σε κάθε πλευρά της ζωής.

Οι άνθρωποι απλά σε κρίνουν από μια άποψη και από το αν συμφωνούν με αυτή. Δεν τους αφορά πως κατέληξες σε αυτή γιατί το λες πως το λες, τι πίεση δέχεσαι ούτε το τι θάρρος θέλει να λες δημόσια τη γνώμη σου και να σε κράζει όλη η χώρα χυδαία στα σοσιαλ μίντια.(Τσιτσιπάς) . Το βαφτίζεις καφρίλα και ξεμπερδεύεις, γιατί να κάθεσαι να το κουράζεις;

Άσχετο αλλά ούτε και για τον Τζόκοβιτς που ανέφερες τρελαίνομαι προτιμούσα το αρχοντικό στιλ του Φέντερερ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.569
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Άσχετο..
90000 ευρω το χρυσο, 60000 το αργυρό και 50000 για το χαλκινο θα παρουν οι αθλητες απο το κρατος...
Είναι άδικη η κατανομή αυτή των χρημάτων. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε και τα τρία μετάλλια να παίρνουν τα επαρκή χρήματα για να ζήσουν αξιοπρεπώς οι αθλητές τα επόμενα 4 χρόνια μέχρι την επόμενη Ολυμπιάδα και απο εκει και πέρα να προστίθεται έξτρα ποσό για τη διάκριση.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
177
Likes
754
Είναι άδικη η κατανομή αυτή των χρημάτων. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε και τα τρία μετάλλια να παίρνουν τα επαρκή χρήματα για να ζήσουν αξιοπρεπώς οι αθλητές τα επόμενα 4 χρόνια μέχρι την επόμενη Ολυμπιάδα και απο εκει και πέρα να προστίθεται έξτρα ποσό για τη διάκριση.
Θετικό είναι να ανταμείβεις τους ολυμπιονίκες. Τώρα για ποσά κ όλα αυτά δεν θέλω να πάρω θέση.
Αλλά πόσο υποκριτικό να ανταμείβεις έναν αθλητή όταν στην προσπάθεια των 4 χρόνων δεν είσαι σαν πολιτεία στα βασικά δίπλα τους.
Περισσότερο πιστεύω θα εκτιμούσαν οι αθλητές μας πιο σύγχρονες αθλητικές εγκαταστάσεις και επένδυση σε όλο και περισσότερες νέες κ νέους στον κόσμο του αθλητισμού.
Αλλά σαν κράτος μόνο στο θεαθηναι είναι πρώτοι να τους περιμένουν στο αεροδρόμιο , να ανεβάσουν ένα tweet, να το παίξουν υπερήφανοι με τον κόπο του άλλου και από εκεί πάνε και άλλοι...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.569
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αλλά πόσο υποκριτικό να ανταμείβεις έναν αθλητή όταν στην προσπάθεια των 4 χρόνων δεν είσαι σαν πολιτεία στα βασικά δίπλα τους.
Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα! Αλλά αν σκεφτείς ότι όλοι μας ξεκινάμε απο το τίποτα σε αυτή τη χώρα και κερδίζουμε στο τέλος με το κόπο και την εργασία μας (και αν...), ε τότε θα έπρεπε αυτοί οι άνθρωποι να αμείβονται τουλάχιστον με ένα ετήσιο ποσό αξιοπρεπής διαβίωσης (υπολογίζω τα πάντα μέσα, ασφάλεια, ενοίκιο, καθημερινά έξοδα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.200
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom