Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

andreas1965

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
καλησπερα
θα μπορουσε καποιος να μου πει αν το canary wraft ειναι ΟΚ σαν περιοχη, θα μεινω στα Serviced Apartments London, Apartments In London, Short Let Apartments London ? Marlin Apartments London UK αν ειναι safe, και ποιος ειναι ο πιο συντομος τροπος για να παω απο το χιθροου εκει, και οτι αλλο πιστευεται οτι θα μου φανει χρησιμο
ευχαριστω
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πιο safe δεν γινεται...
Θα πας με tube Piccadily line (μπλε), θα κατεβεις: 1) Acton Town θα παρεις District line (πρασινη) μεχρι Tower Hill, θα πας Tower Gateway και θα παρεις DLR μεχρι Canary Wharf.
2) Holborn θα παρεις Central line (κοκκινη) μεχρι Bank. Απο εκει θα παρεις παλι DLR μεχρι Canary Wharf.
Γενικα αν εχεις αποσκευες ειναι λιγο πακετο. Ειδικα αν διαλεξεις το δευτερο τροπο η αλλαγη στη Bank εχει μπολικο περπατημα. Η District line ομως ειναι λιγο προβληματικη γραμμη. Αντιθετα οι Piccadilly και Central ως οι πλεον κεντρικες λειτουργουν σχεδον παντα αλλα τα τρενα στους κεντρικους σταθμους ασφυκτιουν.

Αν δεν εχεις προβλημα τι θα πληρωσεις κλεισε ενα minicab να πας κυριος.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Ο tripakias σου ειπε το 95 τοις εκατο της αληθειας (ποτε δεν λεει κατι κακο για το Λονδινο). Η πληρης ειναι οτι αν κινηθεις προς τη canning town και στη περιοχη γυρω απο το London excel χρειαζεται λιγο προσοχη καθως προκειται για τις φτωχοτερες γειτονιες του Ηνωμενου Βασιλειου.
Επισης μην εκπλαγεις αν διαπιστωσεις ενα βραδυ καθημερινης μερας οτι εισαι ο μονος ανθρωπος που περπαταει σε ολοκληρο το Canary.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για Canary Wharf ρωτησε ο ανθρωπος, οχι γενικα για docklands.
Το 5% της αληθειας που απεκρυψα ειναι πως μπορεις να κατεβεις 3) και στο Green Park και απο κει να παρεις κατευθειαν tube Jubilee line (γκρι, ελπιζω να λειτουργει κανονικα) και να φτασεις Canary Wharf. Τι θα διαλεξεις εξαρταται και απο τα εργα που θα γινονται στους σταθμους εκεινες τις μερες...
Οτι θα βρεθεις να περπατας μονος σου τα βραδια ακομα και τις Κυριακες αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Ομως ο Μεγαλος Αδερφος ειναι παντου:cool: και η αισθηση να βαδιζεις μονος σου σ' εκεινους τους δρομους ειναι μοναδικη...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Συγγνωμη που σου εθιξα το Λονδινο, αλλα εμεσα παραδεχεσαι και εσυ οτι δεν ειναι η καλυτερη ιδεα να κυκλοφορεις αργα εξω απο το αποστειρωμενο καναρυ. Οι περιοχες που αναφερω ειναι μια- δυο στασεις κοντα, δεν ειναι σε αλλη περιοχη του Λονδινου. Και αμα θελησει να φαει το βραδυ ο ανθρωπος ενα κεμπαπ με πατατες θα το βρει στο καναρυ?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συγγνωμη που σου εθιξα το Λονδινο, αλλα εμεσα παραδεχεσαι και εσυ οτι δεν ειναι η καλυτερη ιδεα να κυκλοφορεις αργα εξω απο το αποστειρωμενο καναρυ. Οι περιοχες που αναφερω ειναι μια- δυο στασεις κοντα, δεν ειναι σε αλλη περιοχη του Λονδινου. Και αμα θελησει να φαει το βραδυ ο ανθρωπος ενα κεμπαπ με πατατες θα το βρει στο καναρυ?
Δεν ξερω αν ειναι στο ιδιο τοπικ ή σε καποιο αλλο, που ο ιδιος φιλος νομιζω (ή καποιος αλλος) ρωταει για τα ιδια apartments κι αν η περιοχη ειναι καλη. Εκει λοιπον του απαντω οτι για μια βολτα τη μερα μια καθημερινη ειναι σουπερ και απο τα καλυτερα μερη στο Λονδινο, ομως για να διαμονη δεν θα το συνιστουσα. Οποτε δεν μου εθιξες τιποτα, εχω πει πανω κατω τα ιδια.
 

andreas1965

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
καλημερα
ο ιδιος ειμαι που ειχα ξαναρωτησει για το canary και για αυτα τα apartments απλα καπου ακουσα οτι δεν ειναι safe για αυτο και ξαναρωτησα εσας που ξερεται καλυτερα απο εμενα.
ο λογος που επιλεγω το canary ειναι γιατι πιθανον να αγοράσω ενα διαμέρισμα εκει, και θα πρέπει να εχω ιδια αποψη για την περιοχή.
το ταξίδι δεν ειναι μόνο αναψυχής αλλα περιέχει και αλλα πράγματα γιατι εδω στην ελλαδα τα πραγματα δυσκολεύουν πολύ.
βεβαια δεν θα ήθελα τις 6 νυχτες που θα μείνω στο λονδινο να τις καταστρεψω επιλέγοντας λάθος περιοχή......εχω λίγο πελαγώσει..
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Να, όντως εδώ τα πράγματα έχουν γίνει πολύ δύσκολα, στριμόκωλα θα έλεγα.......και εγώ έχω κάτι μικρές οικονομίες και σκέφτομαι να πάρω ένα ρημαδοτριάρι στο μανχάταν, κουτσά στραβά, κόψε από δώ κόψε από εκεί, θα τα βγάλω καταφέρω. Αν περισέψει κάτι τις, θα ρίξω μία ματιά και στην canary. Τί να πω. Δύσκολες εποχές.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αφου ειναι να αγορασεις σπιτι, πηγαινε να δεις (οπου και να μεινεις) την περιοχη και μερα και νυχτα, και με κοσμο και αδεια. Δες και το σπιτι καλα, διαβασε και ολους τους ορους πολυ καλα (φανταζομαι αυτα θα τα κανεις) και κρινε μονος σου. Αλλο μια βδομαδα διακοπες, αλλο αγορα σπιτιου. Αν δεν γνωριζεις απο Λονδινο κανε μια βολτα και σε αλλες περιοχες και λιγο πιο μακρυα απο το κεντρο μηπως βρεις και κατι καλυτερο.
 

andreas1965

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Να, όντως εδώ τα πράγματα έχουν γίνει πολύ δύσκολα, στριμόκωλα θα έλεγα.......και εγώ έχω κάτι μικρές οικονομίες και σκέφτομαι να πάρω ένα ρημαδοτριάρι στο μανχάταν, κουτσά στραβά, κόψε από δώ κόψε από εκεί, θα τα βγάλω καταφέρω. Αν περισέψει κάτι τις, θα ρίξω μία ματιά και στην canary. Τί να πω. Δύσκολες εποχές.

Δεν εισαι υποχρεωμένος να απαντήσεις ...αν νομιζεις οτι εργαψα μ@λ@κι@ ....εγω στη θέση σου κατι αλλο θα εγραφα .......αλλα τι να κανουμε αυτη η κακεντρεχεια θα μας φαει... παντως σε εχαριστώ
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μην τον παρεξηγησεις, δεν κανει πλακα. Κι αυτος εχει, απλα τα ξοδευει ολα στις διακοπες του, στα 5στερα και στις ανετες μετακινησεις...
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
1. Το Canary Wharf δεν είναι επικίνδυνο. Είναι από τις πιο ήρεμες και ασφαλής περιοχές του Λονδίνου.

2. Το καλό με το Canary Wharf (και τα πέριξ) είναι ότι τα περισσότερα κτίρια είναι καινούργια με αποτέλεσμα να σου παρέχει καλύτερες υπηρεσίες σε λογικές τιμές. Για να βρεις την αντίστοιχα ποιότητα στους W/SW κωδικούς θα δώσεις πολύ περισσότερα χρήματα. πχ. τα σπίτια/διαμερίσματα στο Canary Wharf είναι πάνω κάτω 10ετίας με μεγάλα δωμάτια και όλες τις καινούργιες υποδομές. Για την αντίστοιχη ποιότητα και χώρο στο W1/SW1/W3/etc μιλάμε τουλάχιστον για τα διπλάσια λεφτά (τριπλάσια λογικά).

3. Το Canary Wharf έχει μια χαρά εστιατόρια και μπαρ και φιλικότατο κόσμο και πράγματα να κάνεις.

4. Η λογική του να ζήσεις εκεί είναι φυσικά ότι θα δουλεύεις εκεί. Γνωρίζω κόσμο που δουλεύει εκεί και δεν τους ενοχλεί η 1-1,5 ώρα διαδρομή το πρωί και το βράδυ. Εγώ δεν μπορώ να φύγω από τη δουλεία στις 7:30 (το νωρίτερο) και να έχω τουλάχιστον 45 λεπτά να πάω σπίτι. Αυτό ειδικότερα τις μέρες (ή νύχτες) που πρέπει να φύγω στις 2 το πρωί είναι σφαγή. Αναλογικά αν για 15 μέρες πρέπει να δουλεύω μέχρι της 2 και να γυρίζω στις 9 το πρωί τότε είναι σαν να έχω χάσει 2 8ώρα ύπνου που τα έχω πολύ ανάγκη. Είναι πολύ πιο εύκολο και πρακτικό να πας σπίτι σου σε 10 λεπτά. Αν η θέση που θα έχεις, έχει πιο λογικούς ρυθμούς (πχ ΙΤ) τότε αυτό ίσως και να μην σε απασχολεί.

5. Υπάρχουν και περιοχές με πιο κλασσικό Λονδρέζικο χαρακτήρα πολύ κοντά και με καλά διαμερίσματα για ενοικίαση/αγορά (Bermondsay, etc). Εμένα προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ τα conversions δίπλα στο Tower Bridge.

6. Συμφωνώ στο έλα, δες πως είναι και αν θέλεις να μείνεις τότε θα νοικιάσεις κάπου για ένα 6μηνό και σίγουρα θα βρείς τη περιοχή που θα κάνει κλικ σε εσένα και τις ανάγκες σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.542
Μηνύματα
899.716
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom