Γενικά Μιλια απο αεροπορικες!

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
να τους πάρεις τηλέφωνο και θα στα κλείσουν ταυτόχρονα...το έχω κάνει αρκετές φορές.μη ρισκάρεις να τα κλείσεις μόνος σου.
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
Εχω δυο ενδιαφερουσες ερωτησεις σχετικα με το Miles & Bonus, σε περιπτωση που γνωριζει καποιος:

1) Κανουν ποτε expire τα μιλια της Miles & Bonus?
2) Εστω οτι έχω μια χρύση Miles and Bonus και εξαργυρωνω 80000 μιλια για ενα ταξειδι. Αν μηδενιστει η καρτα και δεν εχω πλεον καθολου μιλια, χάνω το gold status?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.995
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
1) τα μίλια εξαργύρωσης δεν ακυρώνονται ποτέ. τα μίλια status μετά από 1 χρόνο λυγούνε
2) όχι γιατί καταναλώνεις μίλια εξαργύρωσης (rewards) και όχι status. με την τρέχουσα πολιτική της Aegean, την χρυσή δεν την χάνεις ποτέ
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.813
Likes
1.176
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Εχω δυο ενδιαφερουσες ερωτησεις σχετικα με το Miles & Bonus, σε περιπτωση που γνωριζει καποιος:

1) Κανουν ποτε expire τα μιλια της Miles & Bonus?
2) Εστω οτι έχω μια χρύση Miles and Bonus και εξαργυρωνω 80000 μιλια για ενα ταξειδι. Αν μηδενιστει η καρτα και δεν εχω πλεον καθολου μιλια, χάνω το gold status?
έχει έναν όρο για μία πτηση κάθε χρόνο για να κρατησεις το χρυσο....
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.041
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Εγω εχω alpha bank bonus premium και κερδιζω 8 ποντους για καθε ευρω. Θα βγαλω και μια aegean bonus visa και θα μεταφερω εκει τους ποντους μου ενω θα χρησιμοποιω τη premium για να περνω τους x8 ποντους και ανα τακτα διαστηματα θα τους μεταφερω στην Visa. Εχω 50.000 ποντους που θα γινουν 50.000 μιλια δηλαδη.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: ποιος ειναι ο απαιτουμενος αριθμος μιλιων που πρεπει να ξοδεψω για ενα ταξιδι στην Ευρωπη, Αμερικη, Ασια ?? Υπαρχει καποιος πινακας με παραδειγματα?? Γιατι αν ειναι για ενα ταξιδι στην Νεα Υορκη να μου ζητησουν 200.000 μιλια τοτε δεν αξιζει να κανω τη φασαρια με τη νεα καρτα..

μπορεις να χρησιμοποιεις μια καρτα, πχ την premium και να μεταφερεις τους ποντους στην aegean bonus visa?

πως γινεται αυτο;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
έχει έναν όρο για μία πτηση κάθε χρόνο για να κρατησεις το χρυσο....
αυτόν λες?
Β. ΧΡΥΣΗ Κάρτα
Οι Κάρτες Μελών και συνεπακόλουθα οι Κωδικοί τους, εάν δεν έχουν παρουσιάσει κίνηση από πτητική δραστηριότητα μέσα σε ένα διάστημα 36 μηνών, θα ακυρώνονται.
Aegean Airlines | Όροι & Προϋποθέσεις
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
μπορεις να χρησιμοποιεις μια καρτα, πχ την premium και να μεταφερεις τους ποντους στην aegean bonus visa?

πως γινεται αυτο;
Ναι, απλως παιρνεις την alpha στο 210 3260000 και τους λες οτι θελεις να κανεις μεταφορα bonus ποντων. Παιρνει 2 εργάσιμες για να γινει.
 

cacofonix

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Εχω τη δυνατότητα να ξοδεύω πολλά χρήματα στην πιστωτική, λόγω ότι πληρώνω προμηθευτές. Μπορώ να ξοδεύω και 3000 ? πχ κάθε μήνα ή και παραπάνω. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ τη Χρυσή της Alpha Bank που έχει 12% επιτόκιο.

Σκεφτόμουν αν έπρεπε να βγάλω είτε την πιστωτική της Aegean είτε της Lufthansa και παράλληλα τη miles & more της εκάστοτε εταιρείας. Ταξιδεύω στο εξωτερικό 1-2 φορές το χρόνο, πάντα Ευρώπη. Στην Ελλάδα πηγαίνω είτε Χανιά (καράβι - φοιτητικό - 30?) είτε Θεσσαλονίκη με τραίνο. Αν λοιπόν κάποια εταιρεία μου δίνει και τους φόρους αξίζει να τη χρησιμοποιήσω.

Αυτή τη στιγμή έχω την miles and more της Lufthansa αλλά δεν θυμάμαι ούτε κωδικούς, ούτε είχα περάσει τα μίλια από πέρυσι που πήγα Μαδρίτη και προχθές που πήγα Θεσσαλονίκη.

Μπέρδεμα;
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Δεν υπάρχει τρόπος να κάνει κανείς κράτηση για θέση με μίλια εξαργύρωσης ηλεκτρονικά? (από την OA μου απάντησαν όχι, μόνο αίτημα για κράτηση). Αλλά πόσες διαθέσιμες θέσεις για αυτόν τον σκοπό υπάρχουν σε συγκεκριμένη πτήση σε δεδομένη στιγμή υπάρχει τρόπος να το δει κανείς online?
Επίσης είδα ότι όλοι εδώ αναφέρεστε στην Aegean Bonus της Alpha, υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα σε αυτήν και σε ανάλογη άλλων τραπεζών (πχ Πειραιώς)?
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.813
Likes
1.176
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Δεν υπάρχει τρόπος να κάνει κανείς κράτηση για θέση με μίλια εξαργύρωσης ηλεκτρονικά? (από την OA μου απάντησαν όχι, μόνο αίτημα για κράτηση). Αλλά πόσες διαθέσιμες θέσεις για αυτόν τον σκοπό υπάρχουν σε συγκεκριμένη πτήση σε δεδομένη στιγμή υπάρχει τρόπος να το δει κανείς online?
Επίσης είδα ότι όλοι εδώ αναφέρεστε στην Aegean Bonus της Alpha, υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα σε αυτήν και σε ανάλογη άλλων τραπεζών (πχ Πειραιώς)?
on-line διαθεσιμοτητα και κράτηση μόνο στην αιγαίου, στην οικονομικη δίνει 3 θέσεις σε κάθε πτήση, η πειραιώς δε δίνει μίλια για αιγαίου παρα μόνο στη γερμανική lufthansa μα πίστεψε με είναι πολύ ποιο εύκολο να τα μαζέψεις με την κάρτα της αλφα τραπεζας. α και κάτι ακόμη η ιστοσελίδα της ΟΑ είναι κατα τη γνώμη μου της πλάκας καμμία σχεση με αυτή της αιγαίου....
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση για την alpha card, το πρόβλημα με τις ΟΑ και A3 είναι ότι όπως έχουν ρυθμίσει τα δρομολόγιά τους τουλάχιστο στο Αθήνα-Ρόδο δεν έχουμε πια τη δυνατότητα να επιλέξουμε με ποιαν θέλουμε να πετάξουμε - το έκαναν μονοπώλιο κανονικότατο!
 

periigitis

Member
Μηνύματα
118
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ...
Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση για την alpha card, το πρόβλημα με τις ΟΑ και A3 είναι ότι όπως έχουν ρυθμίσει τα δρομολόγιά τους τουλάχιστο στο Αθήνα-Ρόδο δεν έχουμε πια τη δυνατότητα να επιλέξουμε με ποιαν θέλουμε να πετάξουμε - το έκαναν μονοπώλιο κανονικότατο!

Καλησπέρα! Επειδή είμαι από ρόδο και σχεδόν κάθε εβδομάδα ανεβαίνω Αθήνα, αυτό που έχω να σου πω είναι ότι από τότε που έβγαλα την πιστωτική της Aegean έχω κυριολεκτικά σωθεί! Με έχει Βολέψει απίστευτα!

όσο για την ΟΑ, όσες φορές την προτίμησα για το συγκεκριμένο δρομολόγιο δεν με ικανοποίησε και ιδιαίτερα! Κυρίως αναφέρομαι στο τελείως ερασιτεχνικό site της και στο ότι για ψήλου πήδημα χρεώνουν υπέρβαρα!


Επίσης να προσθέσω ότι όσες φορές χρειάστηκε να εξαργυρώσω μίλια για εισιτήριο πάντα έβρισκα θέσεις! Μόνο 2 φορές εξαργύρωσα για διακεκριμένη και αυτό έγινε σε περιόδους υψηλής κίνησης λόγω του ότι έκλεισα τελευταία στιγμή!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.018
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom