Μια βόλτα στα νησιά μαζί σου, μια βόλτα στην άγονη γραμμή

alma

Member
Μηνύματα
4.035
Likes
17.143
@alma
Ας το (ξανα)χαρούμε όσο πιο πολύ γίνεται, συγκεκριμένα εγώ θέλω να δω και την Επισκοπή, μιας και το περασμένο καλοκαίρι δε προλάβαινα, αλλά και στην πρώτη μου επίσκεψη γινόταν εργασίες συντήρησης.


Αυτό νομίζω πως αρχίσαμε να το λέμε κι εμείς για κάποια νησιά, νομίζω είναι φυσικό επακόλουθο της τουριστικής -αλλόγιστης καμιά φορά- ανάπτυξης. Ευτυχώς όμως που έχουμε δει/βλέπουμε κάποια πράγματα πολύ αυθεντικά ακόμα και στις μέρες μας. ;)
Τώρα κάνουν κ κάποιου είδους ξενάγηση στην Επισκοπή υποτίθεται αλλά αν δεν περιμένουν κανένα γκρουπ από το εξωτερικό δεν ξέρω αν τηρούν τα ωράρια ή περιμένει άδικα ο κόσμος όπως περιμέναμε εμείς...

Αξίζει πολύ πάντως
Σίκινος - Εφορεία Αρχαιοτήτων: Καθημερινά ανοιχτός ο ναός της Επισκοπής... - Naxos Press



Οι αλλαγές στα νησιά είναι μεγάλες,ειδικά στα μικρά που παλιά ήταν μη τουριστικά.

Ψέριμο είχα πάει μικρότερη οικογενειακώς κ πήγα πρόπερσυ με τον άντρα μου κ ήταν αγνώριστο.
Όταν ήμουν μικρή δεν είχε καθόλου σουβενιράδικα-μαγαζιά,είχε μόνο 1-2 ταβέρνες κ λίγους ορκισμένους φαν που έμεναν σε δωμάτια πάνω στην παραλία,με λιγοστά ταπεινά κτίσματα.

Τώρα έχει μαγαζιά(δεν το βρίσκω καθόλου κακό,μπορείς να πάρεις πετσέτες,ζακετούλες για το βράδυ,ό,τι ξέχασες να φέρεις τελοσπάντων),αλλά κ σούπερ ξενοδοχειακή μονάδα με πέτρινα σπιτάκια κομψότατα,πισίνα, μπαρ δίπλα στην πισίνα...Φοβερή άνοδος το νησί(θετική για μένα στη συγκεκριμένη περίπτωση)

Τα νησιά σε 10+ χρόνια γίνονται συχνά αγνώριστα.(Όχι όλα βέβαια)

Που να περίμενα πως θα δω την Ψέριμο έτσι...Την πρόσεξαν πολύ κ μπράβο τους

DSC01702 (2).JPG
DSC01703 (2).JPG
DSC01705 (2).JPG
DSC01712 (2).JPG


DSC01746 (2).JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.585
Μηνύματα
902.791
Μέλη
39.332
Νεότερο μέλος
mariakardara91@gm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom