Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

marquis

Member
Μηνύματα
1.289
Likes
911
Αυτά είναι τα ψιλά γράμματα που λέμε....Δεν ξέρω κιόλας....Μην κατηγορώ άδικα.....Περιμένω e-mail από hotels.com να δω τι θα μου απαντήσουν...Μπορεί με μια ακύρωση όπως λένε τα παιδιά ποιο πάνω να επιστραφούν τα χρήματα...Πάντως στο booking.com για εμένα είναι πολύ ποιο ξεκάθαρα τα πράγματα , είναι όλα εμφανέστατα και δεν εννοείτε τίποτα....Οτι γράφει αυτό ισχύει....Mακάρι να κάνω εγώ λάθος
Λογικά εφόσον η πολιτική ακύρωσης ανέφερε πως το ποσο είναι επιστρέψιμο, και μπορείς να ακυρώσεις δωρεάν το ξενοδοχείο, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Δεν εννοείται τίποτα, φαίνεται ότι χρεώνουν την πιστωτική, και ότι μπορείς να πάρεις τα χρήματα πίσω εφόσον το επιτρέπει η πολιτική ακύρωσης, απλά δεν είναι πολύ εμφανές, όπως όταν κάνει κανείς κράτηση με μία τιμή η οποία δεν επιδέχεται ακύρωσης.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
767
Likes
2.095
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Βόρνεο
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Η Booking αναφέρει καθαρά ότι η πιστωτική χρειάζεται μόνο για προέγκριση και ΚΑΜΙΑ ΧΡΕΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ,άλλες μηχανές όπως πχ το octopus ή το hotelsclick, αναφέρουν ότι ολόκληρο το ποσό θα χρεωθεί με την κράτηση. Εφόσον όμως η χρέωση είναι επιστρέψημη σε περίπτωση ακύρωσης επιστρέφεται στην πιστωτική σου.
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Nαι...στο booking το λέει καθαρά και τώρα , καταλαβαίνω και τον λόγο που το τονίζουν ότι δεν θα χρεωσουν πιστωτική ( αφού άλλοι ανταγωνιστές τους το κάνουν )
Για τα sites που λες δεν γνωρίζω αν το γράφουν
Πάντως στο hotels.com που έκανα εγώ κράτηση δεν έλεγε πουθενά έως και το τελευταίο στάδιο ότι μόλις γίνει η κράτηση θα χρεώσουν ολόκληρο το ποσό
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
767
Likes
2.095
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Βόρνεο
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Nαι...στο booking το λέει καθαρά και τώρα , καταλαβαίνω και τον λόγο που το τονίζουν ότι δεν θα χρεωσουν πιστωτική ( αφού άλλοι ανταγωνιστές τους το κάνουν )
Για τα sites που λες δεν γνωρίζω αν το γράφουν
Πάντως στο hotels.com που έκανα εγώ κράτηση δεν έλεγε πουθενά έως και το τελευταίο στάδιο ότι μόλις γίνει η κράτηση θα χρεώσουν ολόκληρο το ποσό

Η χρεωστική σας κάρτα θα χρεωθεί με το ποσό εξόφλησης μόλις υποβάλετε την αίτηση κράτησής σας. Δείτε τη σχετική ενότητα Όροι και Προϋποθέσεις

Αυτό το αντέγραψα από το hotels.com
 
Last edited by a moderator:

marquis

Member
Μηνύματα
1.289
Likes
911
Nαι...στο booking το λέει καθαρά και τώρα , καταλαβαίνω και τον λόγο που το τονίζουν ότι δεν θα χρεωσουν πιστωτική ( αφού άλλοι ανταγωνιστές τους το κάνουν )
Για τα sites που λες δεν γνωρίζω αν το γράφουν
Πάντως στο hotels.com που έκανα εγώ κράτηση δεν έλεγε πουθενά έως και το τελευταίο στάδιο ότι μόλις γίνει η κράτηση θα χρεώσουν ολόκληρο το ποσό
Όπως είπε και η depy, εμφανίζεται ότι θα γίνει η προπληρωμή, μάλιστα σε 2 σημεία της ιστοσελίδας όταν πραγματοποιεί κανείς κράτηση, απλά δεν είναι με έντονα γράμματα και ίσως κάποιος να το προσπεράσει. Γι αυτό και πρέπει να επιδεικνύεται η δέουσα προσοχή όταν γίνεται κάποια κράτηση αναφορικά με τους όρους της κάθε ιστοσελίδας.
 

sofia_pap

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Πολύ χρήσιμα τα sites παιδιά!

Εγώ χρησιμοποιώ κυρίως το tripadvisor για εξωτερικό και το megatravel για Ελλάδα.
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Λοιπόν ......μετά από επικοινωνία μέσω mail αλλά και τηλεφωνικά με την hotels.com αλλά και με την τράπεζα μου ......μου είπαν από την hotels.com ότι γίνετε κανονικά η χρέωση στην πιστωτική , ολόκληρου του ποσού και ότι εγώ ουσιαστικά έχω πληρώσει και έχω εξοφλήσει ήδη τις 5 νύχτες.....και οποιαδήποτε στιγμή αν κάνω ακύρωση το ποσό αυτό θα επιστραφεί στην κάρτα......το ίδιο με διαβεβαίωσαν και από την τράπεζα ότι αυτό είναι εφικτό....γίνετε πίστωση του ποσού......

Οπότε όλα καλά.Και για να πω την αλήθεια έτσι αισθανομαι ποιο σίγουρος σχετικά με το ξενοδοχείο....γιατί δεν είναι απλά μια κράτηση στα χαρτιά.Είναι τελειωμένο το ζήτημα.Εχω πληρώσει ,έχω εξοφλήσει ήδη το ποσό.Και από την στιγμή που με μια ακύρωση το ποσό αυτό θα μου επιστραφεί.....τότε όλα καλά

Το ζήτημα που προκύπτει όμως με αυτόν τον τρόπο είναι το εξής :

είσαι μεν ποιο σίγουρος και καλυμένος σχετικά με την κράτηση αλλά δεν σε συμφέρει στην περίπτωση που κάνεις ακύρωση μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα.....εγώ για παράδειγμα,έχω κλείσει για Ιούλιο....Τώρα όμως είναι Ιανουάριος.η κάρτα μου χρεώθηκε με το ποσό από τώρα.Εγώ αυτό το ποσό το οφείλω από σήμερα.Αν...(λέμε τώρα) ακυρώσω την κράτηση τον Ιούνιο.....μεσολαβεί ένα διάστημα 6 μηνών.....η εταιρεία θα σου επιστρέψει το ποσό....οκ....Εγώ όμως θα είμαι χαμένος από την αποψη ότι θα πρέπει να πληρώσω τους τόκους για αυτό το διαστημα των 6 μηνών....εκτός αν....."λεφτά υπάρχουν" και τα βάλω εγώ στην κάρτα μου από τώρα.....Αν όμως δεν υπάρχουν και υπολογίζει κάποιος ότι εκείνο το διάστημα θα έχει τα χρήματα για το ταξίδι και τελικά πραγματοποιήσει ακύρωση όπως είπα ...π.χ τον Ιούνιο....τότε ναι....Θα είναι χαμένος.....Ε...μην τα θέλουμε και όλα δικά μας !!!!!!
 

TheoT

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Βάσει της δικής μου όχι πολύ ανεπτυγμένη οικονομική νοημοσύνη, από αυτό μόνο ο Booker κερδίζει. Τα ξενοδοχεία ή άλλοι bookers σου πετάνε το καρότο της πλήρους χρέωσης μόνο αν σου προσφέρουν σημαντικά καλύτερη τιμή και επιπλέον είναι μη επιστρέψιμη. Εκεί το ξέρεις και το δέχεσαι για να γλιτώσεις 100-200 ευρώ αλλά κανονική κράτηση με τιμές κανονικές και να σου δεσμεύουν το κεφάλαιο σου με παρελκόμενα πιθανούς τόκους κλπ, νομίζω πως δεν είναι πολύ fair deal. Σε κάθε περίπτωση συμβουλή μου είναι να μην δεχθείς ιστοσελίδες με τέτοιες πολιτικές ξανά.
Και εγώ δέχθηκα να προπληρώσω όλο το ποσό και χωρίς refund αν ακυρώσω αλλά το έκανα γιατί γλίτωσα 210 ευρώ.
Είναι σίγουρο πως θα είναι εντάξει η κράτηση σου, και άλλο τόσο είναι ότι θα περάσεις καλά και δεν θα έχεις προβλήματα αλλά μη δεχτείς ξανά τέτοια νταβατζιλίκια. Συγνώμη για το ύφος αλλά με ζοχαδιάζουν τέτοιες πρακτικές
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Κοίτα....εν μέρει συμφωνώ σε μερικά που λες....αλλά στη δικιά μου περίπτωση δεν άξιζε τον κόπο γιατί η μη επιστρέψιμη χρέωση ήταν 516 ευρώ , ενώ η κράτηση με δυνατότητα ακύρωσης ήταν 556 ευρώ......για 40 ευρώ δεν το ρισκάρεις....ενώ στην περίπτωση σου τα 210 ήταν μεγάλη διαφορά....

Αλλά και πάλι παίζει σημαντικότατο ρόλο για μένα το πότε θα πάει κάποιος....Αν προγραμματίζεις για παράδειγμα ένα ταξίδι μέσα στο επόμενο 20ημερο ή ένα μήνα ας πούμε, τότε την κάνεις την κράτηση με μη επιστρέψιμη χρέωση.....Αν είναι όμως 6 μήνες μετά δεν το κάνεις και ας είναι να γλυτώσεις 200 ευρώ γιατί είναι μεγάλο το διάστημα και δεν ξέρεις τι μπορεί να σου προκύψει έως τότε

Και τέλος για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις εγώ δεν μίλησα για τόκους και προσαυξήσεις που θα σου βάλει η εταιρεία....ΟΧΙ

550 ευρώ χρεώθηκαν σήμερα.......550 ευρώ θα σου επιστραφούν μετά από 6 μήνες ....αν ζητήσεις ακύρωση

Απλώς ανέφερα ότι εάν εσύ δεν έχεις τώρα τα χρήματα για να τα βάλεις στην κάρτα σου και υπολογίζεις να τα έχεις μετά από 5-6 μήνες όταν δηλαδή θα γίνει το ταξίδι σου και προκύψει κάτι εντωμεταξύ και τελικά δεν θα μπορέσεις να πας.....τότε.... ναι μεν θα σου επιστρέψει η εταιρεία τα χρήματα αλλά εσύ θα έχεις και μια οφειλή προς την τράπεζα......όταν πριν από 5-6 μήνες χρεώθηκε η κάρτα σου.....Οπότε έτσι έχεις να πληρώνεις και τους τόκους ....αλλά αυτό έχει να κάνει με την τράπεζα και .....ΟΧΙ με την εταιρεία ( στην περίπτωση μου την hotels.com )
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν είναι όμως 6 μήνες μετά δεν το κάνεις και ας είναι να γλυτώσεις 200 ευρώ γιατί είναι μεγάλο το διάστημα και δεν ξέρεις τι μπορεί να σου προκύψει έως τότε...
6 μήνες πριν ξενοδοχεία κλείνουν μόνο οι πρωτάρηδες γιατί συνήθως είναι ακριβότερες οι τιμές τόσο νωρίς.
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
6 μήνες πριν ξενοδοχεία κλείνουν μόνο οι πρωτάρηδες γιατί συνήθως είναι ακριβότερες οι τιμές τόσο νωρίς.
Συμφωνώ και να προτείνω και το expedia.com και hotwire.com, ειδικά για ταξίδι στο δυτικό ημισφαίριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.337
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom