Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

Wintersun

Member
Μηνύματα
33
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Washington, DC
Ταξίδι-Όνειρο
Monument Valley,AZ
ευχαριστω για την απαντηση σου Μαρια.Θα πληρωσω προφανως με την καρτα βεββαιως βεββαιως επι τη αφιξη μου..εκτος και αν θελουν μετρητα οποτε παω σε ενα ΑΤΜ και τραβαω απο εκει...προτιμω παντως την καρτα για μεγαλυτερη ασφαλεια,μιας και εχουν εκει το μηχανημα που διαβαζει την μαγνητικη ταινια της καρτας και γινεται η δουλεια ευκολα και γρηγορα..πως φαινεται οτι ειμαι λιγο ασχετος με τις καρτες και τις ηλεκτρονικες αγορες!!
 

TheoT

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Προτιμώ να κάνω μία έρευνα αγοράς σε όλα τα γνωστά booking sites , να διαβάζω κριτικές σε όλα και σε δεύτερο και τελικό χρόνο αφού ελέγξω την ύπαρξη ιστοσελίδας από το προς κράτηση ξενοδοχείο, κάνω την κράτηση στο site αυτού. Το έχω εφαρμόσει τις περισσότερες φορές μιας και ήταν λίγες οι περιπτώσεις που βρήκα φθηνότερη τιμή μέσω τρίτων. Σαν επιβεβαίωση τηλεφωνώ το συντομότερο στο ξενοδοχείο.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.811
Likes
1.169
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Προτιμώ να κάνω μία έρευνα αγοράς σε όλα τα γνωστά booking sites , να διαβάζω κριτικές σε όλα και σε δεύτερο και τελικό χρόνο αφού ελέγξω την ύπαρξη ιστοσελίδας από το προς κράτηση ξενοδοχείο, κάνω την κράτηση στο site αυτού. Το έχω εφαρμόσει τις περισσότερες φορές μιας και ήταν λίγες οι περιπτώσεις που βρήκα φθηνότερη τιμή μέσω τρίτων. Σαν επιβεβαίωση τηλεφωνώ το συντομότερο στο ξενοδοχείο.
εγώ πάλι μέχρι πριν 2-3 χρόνια σπανιώς έβρισκα καλή τιμη στο σάιτ του κάθε ξεν/χείου σε αντίθεση με κάποια πολύ καλά σάιτ κράτησης...:xmas_wink:
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Kράτηση ξενοδοχείου μέσω hotels.com

Θα παρακαλούσα κάποιον να μου πει αν γνωρίζει ή αν του έχει τύχει να μου πει γιατί η hotels.com μου χρέωσε με 456 ευρώ την πιστωτική μου κάρτα , ενώ εγώ έκανα κράτηση σε δωμάτιο με δυνατότητα ακύρωσης ????
Δυστηχώς πρώτα έκανα την κράτηση και μετά άρχισα να διαβάζω στο φόρουμ για τις μηχανές αναζήτησης....Αν και είδα ότι θεωρείτε και η hotels.com εξίσου αξιόπιστη με την booking.com εγώ βλέποντας τώρα κάποια πράγματα και από την μικρή εμπειρία μου μάλλον δεν τις κατατάσω ισάξιες......Πιστεύω οτι η booking είναι καλύτερη....

Πριν 1,5 χρόνο ταξίδεψα Ιταλία-Αυστρία και έκανα κράτηση μέσω της booking σε 4 διαφορετικά ξενοδοχεία σε 4 διαφορετικές πόλεις.....Ηταν όλα με δυνατότητα ακύρωσης , πλήρωσα σε όλα στο ξενοδοχείο και δεν μου έγινε καμία κράτηση σε καμία κάρτα

Τώρα έψαχνα για Παρίσι πάλι από το booking αλλά πολλά ξενοδοχεία της αλυσίδας adagio είχαν εξαντληθεί εκεί ,ενώ στο hotels.com υπήρχε διαθεσιμότητα.....

Ψάχνοντας λίγο την σελίδα , παρατήρησα ότι πάνω-κάτω είναι στα ίδια πλαίσια και στο τρόπο γραφής και στα σχόλια και στους χάρτες και γενικά κάποιος από τους 2 αντέγραψε τον άλλο σχετικά με το σχεδιασμό της σελίδας.....τελοσπάντων.....Είχα ακούσει-διαβάσει και για το hotels.com ότι είναι επίσης αξιόπιστο και είπα ας κλείσω από εδώ

Το δωμάτιο που επέλεξα είχε 2 τιμές....Μία χωρίς δυνατότητα ακύρωσης όπου έλεγε καθαρά ότι το ποσό θα χρεωθεί ολόκληρο κατα την στιγμή της κράτησης και ΔΕΝ θα επιστραφεί για κανέναν λόγο και μία άλλη τιμή όπου έλεγε επίσης καθαρά......ότι μπορεί να γίνει ακύρωση μέχρι και την προηγούμενη μέρα χωρίς να χρεωθώ τίποτα και αν δεν εμφανιστώ ή κάνω την ακύρωση μετά από την ώρα που έλεγε θα χρεωθώ με 2 νύχτες

Εγώ επέλεξα την ποιο ακριβή κράτηση επειδή ακριβώς είχα την δυνατότητα ακύρωσης...

Και βλέπω σήμερα ( μια ημέρα μετά την κράτηση ) στην πιστωτική κάρτα μου να έχει χρεωθεί ολόκληρο το ποσό .....456 ευρώ......
Είναι δυνατόν ?.....Αν είναι να χρεωσουν την κάρτα τότε γιατί να μην επέλεγα την αλλη τιμή που ήταν και φθηνότερη ?.....μαλάκας είμαι ?.....γιαυτό το λόγο επέλεξα την ποιο ακριβή....για να έχω δυνατότητα ακύρωσης

Εχει κάνει κάποιος κράτηση με τον ίδιο τρόπο μεσω της hotels.com για να μου πει την προσωπική του εμπειρία ?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.444
Likes
17.438
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μπας και απλά σου δεσμεύουν το ποσό και σε περίπτωση ακύρωσης σου επιστρέφουν κλπ; Δε τους στέλνεις ένα email ?
 

TheoT

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κάπου στα ψιλά γράμματα όλων των ξενοδοχείων αναφέρεται ότι το ξενοδοχείο έχει το δικαίωμα να κάνει προέγκριση της κράτησης. Αυτή η προέγκριση σημάινει ότι για ένα σύντομο χρονικό διάστημα θα δεσμεύσουν τοκόστος μιάς νύχτας ή όλη την κράτηση. Σε μία από τις επόμενες μέρες θα δεις ότι τα λεφτά θα είναι πάλι διαθέσιμα. Μου έχει συμβεί σε κράτηση ξενοδοχείο στο Σούνιο. Αν παρ' όλα αυτά αισθάνεσαι ότι κάτι δεν πάει καλά, ή έστω για επιβεβαίωση, επικοινώνησε με το ξενοδοχείο.
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
καλημέρα! Μου έχει τυχει και μενα πολλες φορές, απλά προέγκριση κάνουν, σε 20 μερες απο τη νπροεγκριση θα σου επιστραφούν, την τράπεζα ρώτα πρώτα αν εχεις επιφυλάξεις και μετα το ξενοδοχείο, η τράπεζα λογικά πρέπει να σου απαντήσει "δέσμευση" του ποσου, οχι χρέωση. Εχει γίνει και σε μένα και μετά ακύρωσα και δεν χρεώθηκα τίποτα. Τώρα τελευταία κλείνω συνήθως απο yeego, παρατήρω πολύ χαμηλές τιμές και προσφορές...
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
καλημέρα! Μου έχει τυχει και μενα πολλες φορές, απλά προέγκριση κάνουν, σε 20 μερες απο τη νπροεγκριση θα σου επιστραφούν, την τράπεζα ρώτα πρώτα αν εχεις επιφυλάξεις και μετα το ξενοδοχείο, η τράπεζα λογικά πρέπει να σου απαντήσει "δέσμευση" του ποσου, οχι χρέωση. Εχει γίνει και σε μένα και μετά ακύρωσα και δεν χρεώθηκα τίποτα. Τώρα τελευταία κλείνω συνήθως απο yeego, παρατήρω πολύ χαμηλές τιμές και προσφορές...

Μα υπάρχει προέγκριση στην πιστωτική ? Δεν μιλάω για χρεωστική κάρτα ή debit, ή electron κτλ.....Μιλάω για κανονική πιστωτική mastercard....στην οποία εγώ αυτή τη στιγμή βλέπω κανονική χρέωση στην κάρτα μου....
Σε επικοινωνία με την τράπεζα (Eurobank) μου είπαν ότι είναι κανονική χρέωση και δεν είναι ούτε προέγκριση , ούτε δέσμευση ποσού και η μόνη περίπτωση να επιστραφεί το ποσό , είναι ΑΝ στείλει ο έμπορος ( στην περίπτωση μου η Hotels.com ) ακυρωτικό οπότε το ποσό παύει να ισχύει-διαγράφεται.....Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό όταν λες ότι σε καμιά 20 μέρες θα δω ότι θα επιστραφεί το ποσό.....Πάντως μου φαίνετε λίγο περίεργο και δύσκολο να χρεώνουν όλο το ποσό και μετά να ακυρώνουν την πράξη....Δεν ξέρω όμως....Γιαυτό ρώτησα αν έχει γίνει σε κάποιον από εσάς....
Και η άλλη περίπτωση είναι μέσα σε 45 μέρες να αμφισβητήσω εγώ την πράξη ( αν δω δηλαδή ότι συνεχίζει να είναι χρεωμένη η κάρτα μου για πολλές μέρες ) και μετά έχει άλλη διαδικασία μου είπαν από την τράπεζα.....Δεν είναι δηλαδή σίγουρο το ότι και να μην δεχτώ εγώ την συναλλαγή αυτή θα ακυρωθεί )

Πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακλείσω κάτι εκτός booking.....Στο booking το λέει καθαρά ότι δεν θα σας χρεώσουμε εμείς τίποτα....ενώ αυτοί....μόλις έκανα κράτηση....ήρθε mail με την μία....." Η κράτηση σας έχει επιβεβαιωθεί και ΕΞΟΦΛΗΘΕΙ "....εκεί έπαθα πλάκα.....Γιατί να εξοφληθεί ?.....στο κάτω κάτω αν ήθελαν να χρεώσουν ας χρέωναν τις 2 νύχτες που λένε ότι θα χρεώσουν σε περίπτωση ΜΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ.....Οχι όλο το ποσό !!!!!...από τώρα-Ιανουάριο για τον Ιούλιο !!! ......( Μήπως στην τελική παίζει ρόλο αυτό? ...ότι είναι ένα 6μηνο μετά η κράτηση ?)

Δεν ξέρω τι να πω.....Περιμένω mail από την hotels.com και θα ενημερώσω για το τι θα μου απαντήσουν για να προσέξουν και άλλοι μην πάθουν το ίδιο
Ασε δε το ότι δεν γνωρίζω και καλά αγγλικά και άντε να συνενοηθείς....ενώ στο booking .....αστική χρέωση και μιλάς με την εξυπηρέτηση πελατών στα Ελληνικά για ότι πρόβλημα έχεις.....Εχει τύχει να μου κάνουν οι ίδιοι ακύρωση την ώρα που μιλούσαμε.....είναι ποιο άμεσα τα πράγματα....

Οπότε φίλε rebellos και TheoT που λέτε ότι έχει τύχει και σε εσάς αυτό , έγινε σε κανονική πιστωτική κάρτα ή σε χρεωστική-debit-electron κτλ ???
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Αυτό που σου είπα μου έχει γίνει πάρα πολλές φορές. Τώρα που θυμάμαι όμως όταν είχα κλείσει για Ρώμη από αυτό το σάιτ, με είχαν χρεώσει αμέσως και όταν ακύρωσα μου τα επέστρεψαν αμέσως... Μην ανησυχείς καθόλου, είναι μεγάλο σάιτ...

Sent from my ST18i using Tapatalk
 

TheoT

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σε εμένα έτυχε με πιστωτική VISA και επειδή είμαι λίγο ψυχαναγκαστικός με αυτά και έχω έλεγχο της κάρτας μέσω web banking είδα ότι κάποια στιγμή μειώθηκε το διαθέσιμο υπόλοιπο για μία εβδομάδα νομίζω κατα το ποσό της κράτησης, και επανήλθε μετά. Δεν εμφανιστηκε όμως ποτέ στις εγκεκριμένες κινήσεις και δεν πήρα ποτέ επιβεβαίωση σε email ότι εξοφλήθηκε.

Από τα λεγόμενα σου ότι θεωρώ πολύ πιθανό πλέον να χρεώθηκες κανονικά εν τέλει αφού λες ότι πήρες email που επιβεβαιώνει την εξώφληση. Οπότε θα ήταν σοφό να κινηγήσεις τον booker.

Θα βρεις ακρή νομίζω!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.289
Likes
911
Δε ξέρω αν δε το πρόσεξες, αλλά και σε μένα που παρατηρούσα σήμερα ένα ξενοδοχείο στο συγκεκριμενο site, κι ενώ στην αρχική σελίδα εμφανιζόταν κανονικά η τιμή χωρίς περιορισμούς στην ακύρωση, μόλις επέλεξα την επιλογή της κράτησης εμφανίστηκε στη φόρμα ότι η ιστοσελίδα θα χρεώσει την πιστωτική με το συνολικό ποσό της κράτησης, αλλά εάν ακυρωνόταν αυτή εντός του επιτρεπόμενου περιθωρίου, τότε θα επιστρεφόταν όλο το ποσό στην κάρτα. Είναι πρώτη φόρα που βλέπω προπληρωμή ακόμη και για κρατήσεις με χαλαρό περιθώριο ακύρωσης, μολαταύτα, η ιστοσελίδα ενημερώνει για το γεγονός αυτό κατά τη διάρκεια της κράτησης, παρόπου που θα μπορούσε να το έγραφε εμφανέστερα.
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Δε ξέρω αν δε το πρόσεξες.......... Είναι πρώτη φόρα που βλέπω προπληρωμή ακόμη και για κρατήσεις με χαλαρό περιθώριο ακύρωσης, μολαταύτα, η ιστοσελίδα ενημερώνει για το γεγονός αυτό κατά τη διάρκεια της κράτησης, παρόπου που θα μπορούσε να το έγραφε εμφανέστερα.
Αυτά είναι τα ψιλά γράμματα που λέμε....Δεν ξέρω κιόλας....Μην κατηγορώ άδικα.....Περιμένω e-mail από hotels.com να δω τι θα μου απαντήσουν...Μπορεί με μια ακύρωση όπως λένε τα παιδιά ποιο πάνω να επιστραφούν τα χρήματα...Πάντως στο booking.com για εμένα είναι πολύ ποιο ξεκάθαρα τα πράγματα , είναι όλα εμφανέστατα και δεν εννοείτε τίποτα....Οτι γράφει αυτό ισχύει....Mακάρι να κάνω εγώ λάθος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.337
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom