Τουρκία Με τον Πεθερό στήν Πόλη

makisg

Member
Μηνύματα
4.871
Likes
16.265
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Χρήστο για χαμάμ πιά είναι η πιό κατάλληλη ώρα(εννοώ να μη γίνετε χαμός απο κόσμο) και αν γνωρίζεις καμιά διεύθυνση.
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Χρήστο, λεπτομερέστατη η περιγραφή σου. Σαν να κάνω επανάληψη όλων αυτών που θέλω να δω σε δυο εβδομάδες που είμαι εκεί και επιβεβαίωση ότι μου βγαίνουν οι χρόνοι. Ωραίες φωτογραφίες, χρηστικές πληροφορίες κι ένας Πεθερός, που θα τον ήθελα ακόμη κι εγώ.
(Μήπως εκτός απο κουνιάδα, έχεις και κουνιάδο διαθέσιμο; :bleh:)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Μικρή Αγια Σοφιά Ανοικτά απο Τύχη


Tζαμί Σουλειμανιγιέ λειτουργεί ως Τζαμί
Ωραριο 09:00 - 19:00 προσοχή Δευτέρα & Πέμπτη κλειστά
χρηστο, τελεια που τα εβαλες ολα μαζεμενα!!
εχω απλα δυο διαφωνιες και τις παραθετω εδω!

το τζαμι σουλειμανιγιε συμφωνα με τα δικα μου τεφτερια ειναι ανοιχτο καθε μερα τις ωρες που γραφεις..ενδεικτικα αναφερω οτι πεμπτη δεν ειναι κλειστο, γιατι εγω πεμπτη το επισκεφθηκα!

επιπλεον την μικρη αγια σοφια την πετυχα ανοιχτη τεταρτη πρωι, δεν θυμαμαι ωρα, αλλα καπου μεταξυ 10μιση και 11μιση και ειχε τον κοσμο της..δεν νομιζω οτι ειναι τοσο θεμα τυχης..
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Χρήστο για χαμάμ πιά είναι η πιό κατάλληλη ώρα(εννοώ να μη γίνετε χαμός απο κόσμο) και αν γνωρίζεις καμιά διεύθυνση.
σου απανταω εγω μεχρι να εμφανιστει ο χρηστος, μιας και τα χω προσφατα!!

οι ωρες αιχμης απ ο,τι μαθαμε ειναι 4-8 το απογευμα..
εγω πηγα 5, αλλα ηταν καθημερινη, οποτε δεν γινοταν ο κακος χαμος..

προτιμησαμε το ceberlitas και μειναμε απολυτα ευχαριστημενοι..και ο χρηστος στο ιδιο πηγε, θα τα γραψει αναλυτικα στην ιστορια του!

το συγκεκριμενο χαμαμ ειναι πολυ καθαρο, ολοι οι υπαλληλοι πολυ ευγενικοι, γενικα μας αφησε πολυ καλες εντυπωσεις..

στην γυναικεια πτερυγα ολα αψογα, οι γυναικες του χαμαμ δεν πιεζαν για τιπ, οπως εχω διαβασει οτι γινεται σε αλλα χαμαμ και οι χωροι ηταν πολυ ωραιοι!!

απο την αντρικη πτερυγα τωρα, ο φιλος μου εμεινε εξισου ευχαριστημενος!

δεν ξερω αν ειναι τοσο παραδοσιακο, δεν εχω ξαναπαει σε χαμαμ για να χω αποψη, αλλα σιγουρα για μια πρωτη επισκεψη ειναι ο,τι πρεπει!!

ps. και ψιτ!!κανουν ειδικη εκπτωση στους ελληνες..μην ξεχασετε να την ζητησετε στο ταμειο!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.871
Likes
16.265
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
latina, σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου.οτιδήποτε άλλο θυμηθείτε που είναι αξιόλογο και δεν πρέπει να χάσουμε πείτε το γιατί ο χρόνος μας θα είναι περιορισμένος (θα φθάσουμε μεσημέρι παρασκευής και θα φύγουμε μεσημέρι κυριακής).θα μείνουμε περιοχή σουλταναχμέτ και θα πάμε με δικό μας αυτ/νητο.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
latina, σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου.οτιδήποτε άλλο θυμηθείτε που είναι αξιόλογο και δεν πρέπει να χάσουμε πείτε το γιατί ο χρόνος μας θα είναι περιορισμένος (θα φθάσουμε μεσημέρι παρασκευής και θα φύγουμε μεσημέρι κυριακής).θα μείνουμε περιοχή σουλταναχμέτ και θα πάμε με δικό μας αυτ/νητο.

καλημερα!κοιτα, οι μερες που εχετε ειναι λιγες, οποτε αν δεν εχετε ξαναπαει στην πολη, αναγκαστικα θα μεινετε στα βασικα!δεν ειναι βεβαια καθολου κακο αυτο!

σε γενικες γραμμες να σου πω οτι εμενα το τοπ καπι δεν μου αρεσε καθολου..:roll:
ξετρελαθηκα με την περιοχη eyup, οπου υπαρχει και το ομωνυμο τζαμι..εκει εχει και ενα νεκροταφειο, με φοβερη θεα (αξιζει να το διασχισεις, αν και υπαρχει και η σαφως πιο ξεκουραστη επιλογη του τελεφερικ) και αν καταφερεις να φθασεις στην κορυφη του λοφου εκει βρισκεται και το καφε pierre loti!
επισης, μου αρεσε παρα παρα πολυ το fener, η περιοχη γυρω απο το πατριαρχειο..ειναι παρακμιακη, ναι, αλλα εμενα αυτο μου αρεσει!!
και το ortakoy ειναι τελειο, ειδικα αν βρεθεις εκει την ωρα που σουρουπωνει και φωτιζεται το τζαμι και η γεφυρα!!

τελος, να σε παρακινησω να δοκιμασεις τα διαφορα φαγητα του δρομου, balik ekmek απο το eminonu, midye tava ekmek με ελαφρια σκορδαλια μεσα, midye dolma, kumpir, kokorec ekmek, pide κλπ και να πιεις και μια boza!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.871
Likes
16.265
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
latina,χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές σου,να είσαι σιγουρη οτι θα ακολουθήσω τις περισσότερες.
και βέβαια είναι λίγες οι μέρες αλλά τι να κάνουμε? αν περιμέναμε πότε θα μπορούσαμε περισσότερες νομίζω οτι στο τέλος δεν θα πηγαίναμε πουθενά.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
latina,χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές σου,να είσαι σιγουρη οτι θα ακολουθήσω τις περισσότερες.
και βέβαια είναι λίγες οι μέρες αλλά τι να κάνουμε? αν περιμέναμε πότε θα μπορούσαμε περισσότερες νομίζω οτι στο τέλος δεν θα πηγαίναμε πουθενά.
φυσικα!!!απλα επικεντρωθειτε στα βασικα για αρχη!κεγω αλλωστε αυτο εκανα!!θα περασετε τελεια, ειναι δεδομενο!!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
χρηστο, τελεια που τα εβαλες ολα μαζεμενα!!
εχω απλα δυο διαφωνιες και τις παραθετω εδω!

το τζαμι σουλειμανιγιε συμφωνα με τα δικα μου τεφτερια ειναι ανοιχτο καθε μερα τις ωρες που γραφεις..ενδεικτικα αναφερω οτι πεμπτη δεν ειναι κλειστο, γιατι εγω πεμπτη το επισκεφθηκα!

επιπλεον την μικρη αγια σοφια την πετυχα ανοιχτη τεταρτη πρωι, δεν θυμαμαι ωρα, αλλα καπου μεταξυ 10μιση και 11μιση και ειχε τον κοσμο της..δεν νομιζω οτι ειναι τοσο θεμα τυχης..

Για το Σουλειμανιγιέ είχε αναφερθεί και εδω οτι Πέμπτη είναι κλειστά .
εγω πήγα παρασκευή και δεν το τσέκαρα ,εφόσον πήγες Πέμπτη συμαίνει οτι είναι πλέον ανοικτά ( θα διορθώσω και το μνμ μου ,ευχαριστώ !!!!)

Μικρή Αγια Σοφιά δεν αναφερεται καπου για μερες και ώρες επίσκεψεις .
γιαυτο έγραψα το ''θέμα τύχης''
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Makisg στα έγραψε άριστα η latina και για το xamam και για τις προτάσεις για το τι να δείτε .
Φτιαξτε ενα δικό σας τοπ 10 και προσπαθήστε να δειτε οσα περισσότερα μπορείτε .\
Ναοί μουσεία απο τις 9 εως 4:30 τζαμιά εως τις 7μμ και μεχρι οσο αντεχουν τα πόδια σας περπάτημα πολύ περπάτημα σε οσες περισσότερες γειτονιές μπορείτε

Street food σίγουρα αλλά και σε εστιατόρια ,δεν ειναι ακριβο τα φαγητό και εκεί !!
και πίστεψε με υπάρχουν εστιατόρια με απίστευτες γευσεις .
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Χρήστο πολύ καλή η ιστορία σου!
Τελικά, η Πόλη είναι ένας προορισμός που πας με τα πεθερικά;:haha:
Κι εγώ περσι με τα πεθερικά πήγα.:haha:
Όσο για το καλύτερο, για τα δικά μου γούστα κεμπάπ, το έφαγα στο www.kosebasi.com.tr σε αυτό του Nisantasi.
Στο Pandeli μου φάνηκαν πολύ μικρές οι μερίδες, δεν ξέρω αν συμφωνείς.
Αυτό όμως που μου έχει μείνει πιο πολύ, είναι το τσάι μήλο που σερβίρεται παντού.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Ρίξτε ιδέες παιδιά...... Οι μέρες πλησιάζουν επικίνδυνα...:bleh: . Μην μας αφήσετε νηστικούς στην Πόλη....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.404
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom