Τουρκία Με τον Πεθερό στήν Πόλη

elenara88

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο μερος να το πω αλλα για κεμπαπ κοιταξτε και αυτο Kfteci Ramiz και οι φαν των τουρσι μην φυγουν χωρις να δοκιμασουν :clap:
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
μια ερώτηση...
διαβάζω στον Οδηγό μου για το akbil, το οποίο αναφέρει πού μπορώ να χρησιμοποιήσω και με ποιο τρόπο πρέπει να το χρησιμοποιήσω, αλλά δεν αναφέρει από πού το αγοράζω! Μπορεί να βοηθήσει κανείς;
αααα... και άλλη μία. Επειδή εμείς δεν θα έχουμε την πολυτέλεια του να μας παραλάβει κανείς στο αεροδρόμιο, η στάση του μετρό είναι κοντά; Γιατί ενώ στον οδηγό (ο οποίος υποτίθεται ότι είναι του 2010) λέει ότι η στάση είναι πολύ μακριά (Γενίμποσνα), απ' ότι όμως βλέπω (στα τούρκικα) στη σελίδα του μετρό έχει στάση Havalimani. Λειτουργεί;
Βοηθάτε γιατί είμαι κυριολεκτικά "χαμένη στη μετάφραση" :)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
μια ερώτηση...
διαβάζω στον Οδηγό μου για το akbil, το οποίο αναφέρει πού μπορώ να χρησιμοποιήσω και με ποιο τρόπο πρέπει να το χρησιμοποιήσω, αλλά δεν αναφέρει από πού το αγοράζω! Μπορεί να βοηθήσει κανείς;
αααα... και άλλη μία. Επειδή εμείς δεν θα έχουμε την πολυτέλεια του να μας παραλάβει κανείς στο αεροδρόμιο, η στάση του μετρό είναι κοντά; Γιατί ενώ στον οδηγό (ο οποίος υποτίθεται ότι είναι του 2010) λέει ότι η στάση είναι πολύ μακριά (Γενίμποσνα), απ' ότι όμως βλέπω (στα τούρκικα) στη σελίδα του μετρό έχει στάση Havalimani. Λειτουργεί;
Βοηθάτε γιατί είμαι κυριολεκτικά "χαμένη στη μετάφραση" :)

Λοιπόν Aria_C οσο αφορά το Akbil το βγάζεις απο Σταθμό Metro ,στο κτήριο του σταθμού Eminonu και το γεμίζεις μεχρι και σε ψιλικατζίδικα .
Πληρώνεις αν θυμαμαι καλά 4 λιρες εγγύηση και γλιτώνεις χρήμα.
Τα jeton (1,75 tl ) ισχύουν μονο για μια διαδρομή καθε φορά σε metro -tram
Στο tunel ( karakoy -Beyoglu ) πληρώνεις ξεχωριστό εισιτήριο 2,5 λίρες .
Προσοχή λειτουργεί απο το πρωί ως το βραδυ 22:45 !!!μετά ποδαράκια

Για μετρο αεροδρόμιο ,εμεις δεν ειδαμε πουθενά ταμπέλα που να σε οδηγεί σε σταθμό metro !!!
Kανα χλμ πρίν φτασουμε με το ταξί ειδα στα δεξιά μια σταθμό metro
δεν το συνιστώ πάντως ,καλύτερα αν είστε και περισσότεροι απο 2 να πάρετε ταξάκι 35 λίρες πλήρωσαμε στην αναχώρηση και μας πήγε και τις βαλίτσες μέχρι την πόρτα ;)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
δεν το συνιστώ πάντως ,καλύτερα αν είστε και περισσότεροι απο 2 να πάρετε ταξάκι 35 λίρες
ναι καλυτερα οχι μετρο ... εμεις πηγαμε και ηρθαμε με αυτη την εταιρια και μειναμε πολυ ευχαριστημενοι;)
Istanbul Airport Transfer, Ataturk Airport
38ευρα πανε ελα στο Σουλταναχμετ και 48ευρα πανε ελα στο Ταξιμ;)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Ημερα 3η
Μετα από ενα χορταστικό πρωινό στο ξενοδοχείο και εναν ήλιο τεραστιο που θα μας κάνει παρέα μεχρι και την ημερα αναχώρησης πήραμε το tram προς KABATAS .10' λεπτα υπόθεση δηλαδή.
Τελικά το τραμ είναι με διαφορά το καλύτερο μέσο μεταφοράς στην πόλη και το αμέσως επόμενο είναι ταταξί .( αυτο το τελευταιο θα το διακιολογήσω παρακάτω )
Από εκεί περπατήσαμε παράλληλα με την ακτή του Βοσπόρου πρώτη στάση στο Dolmabahce Camii όπου το βλέπουμε μόνο εξωτερικά .
Μετα απο κανα 5' είμαστε στον προαύλιο χώρο του
Dolmabahce Sarayi.
Βλέπουμε τον Πύργο με το ρολόι και την αλλαγή φρουράς στην είσοδο
Πληρώνουμε 20 λίρες εισιτηριο ( Σαράι + Χαρεμι αν βγούν ταυτόχρονα ).
Μπαίνοντας απο την κύρια πύλη βλέπουμε τους πολύ περιποιημένους Αυτοκρατορικούς κήπους και ενα υπέροχο συντριβάνι με κύκνους στο κέντρο .
Το παλάτι αυτό έχει ενα τεράστιο μετωπο σχεδόν 300μ προς τον Βόσπορο οπότε καταλαβαίνετε τι θεα και τι εικόνες βγαζει κοιτώντας το .
Μπαίνουμε σε ενα μικρό προθάλαμο όπου ξεκινούν ομαδικές μόνο ξεναγήσεις σε Αγγλικά και Τουρκικά εναλάξ .
Με το ξεκίνημα έχουμε μια ξεναγό που μας μιλάει για το παλάτι μπροστά και πίσω εναν καπαρντινάκια τύπο που δεν μας αφήνει απο τα μάτια του σε όλη την διάρκεια της ξενάγησης.
Μετά τις κύριες αίθουσες βγήκαμε και ξαναμπήκαμε δίπλα στο χαρέμι όπου καμαρώσαμε τα δωμάτια και το χαμαμ του σουλτάνου






Αντάξιο σε πλούτο και υπέρμετρη σπατάλη μόνο τις Βερσαλίες μπορώ να θυμηθώ .
Μαλλον ο Σουλτάνος Abdul Mecit γεννήθηκε σε λάθος χώρα .
Οταν τελειώσαμε πλέον απο το παλάτι βγήκαμε και κινηθήκαμε δεξιά προς Ortakoy.
Περάσαμε απο την παραλιακή πλατεία του Besiktas και αμέσως μετα ξεκινάει
σχεδόν είναι το υπεροχο και εκ του πανακρίβου Four season hotel ,το προσπερνάμε εξάλου δεν ηταν αυτό ο προορισμός μας .
Δίπλα απο το 4season είναι το Ciragan Sarayi και δίπλα ακριβώς η νεώτερη πτέρυγα του .
Το Τσιραγάν ( Ciragan sarayi ) που καταστράφηκε ολοκληρωτικά το 1910 απο πυρκαγιά
ήταν η κύρια κατοικία του Σουλτάνου Αμπντούλ Αζίζ.
Για πολλά χρόνια παρέμενε ερειπωμένο πριν αναστηλωθεί και μετατραπεί σε πολυτελές ξενοδοχείο.
Το μετωπο προς την θάλασσα είναι περίπου 300μέτρα απο λευκό σκαλιστό μάρμαρο
κατα την γνώμη μου πολύ πιο ωραίο εξωτερικά ακόμα και απο το Dolmabahce.
Οι κήποι του και η μεγάλη κεντρική πισίνα μπροστά απο την νεα πτέρυγα είναι
α ν ε π α ν α λ η π τ η εικόνα .
Η ωρα είναι περίπου 12 όποτε ωρα για τσάι και καφεδάκι με θεα τον Βόσπορο

















Οταν μπάινεις απο την είσοδο στο νεο κτήριο δεξιά και αριστερά υπάρχει ενας μακρύς διάδρομος με μαγαζιά για τους κροίσους πελάτες του ξενοδοχείου.
Αν ακολουθήσει κανείς τον δεξί διάδρομο μέχρι το τέλος και ακολουθήσει τον διάδρομο θα βρεθεί εντός του Sarayi το οποίο προσφάτως αναπαλαιώθηκε και πλεόν λειτουργουν και 11 σουίτες για βαλάντια επιπέδου Εμίρηδες και Σείχηδων.
Η πολυτελεια πάντως στον υπερθετικό βαθμό .











Luxury 5 Star Hotel Istanbul | Ciragan Palace Kempinski | Turkey

Τυχαία την μερα που είμασταν εκει ,ετοίμαζαν τις αίθουσες για να φιλοξενήσουν γαμήλια δεξίωση !!!!!!! Μεταξύ μας πολυ θα'θελα να δω εναν τετοιο γάμο .
Τα όνειρα καποτε τελειώνουν και περασε και η ωρα .
επιστροφή στην αποβάθρα Kabatas και καραβάκι γραμμής για Uskudar .


Εστω και σε lite έκδοση θα πάταγα και Ασία !!!!!!!!!!
Το πλοίο στην ωρα του, 10'λεπτα το πολύ και πατάμε Ασία .
Η απόλυτη ανατροπή είκονων και συναισθημάτων
Πωλητές με οτι φαντάζεσαι στα χέρια να προσπαθούν να πουλήσουν πραμάτια τους σε όσους είναι ακόμα πάνω στο καράβι .
Είχα τσεκάρει 3 τζαμιά που ηταν πάνω σχεδόν στην θάλασσα ,ευκαιρία να επισκευτούμε και μη ''τουριστικά'' τζαμιά .
Semci pasa Camii , Yeni Valide Camii και Mihrimah Camii
Κλασική διαδικασία με παπούτσια μπήκαμε είδαμε βγήκαμε .
Το USKUDAR oxi κάτι το ιδιαίτερο απο αυτά που βλέπαμε ,ηταν η βαση μας για να πάμε πρός KADIKOY .
Ελα μου ντε όμως πώς πάμε εκεί ???? Ταξί σε γειτονιές που δεν τις έχει ουτε το googlemap δεν παίζει με τίποτα ,εξάλου δεν ηταν και δίπλα για να ρισκάρουμε και 2-3 βόλτες περιττές.
Προσπαθώ να ρωτήσω εναν λουστράκο αν ξερει να μας πεί ,δεν προλαβαίνω να πω δευτερη κουβεντα με αρπάζει απο χέρι και μου δείχνει μια αφετηρία με λεωφορεία .
Μου δειχνει με τα χερια του το Νο 12 κατάλαβα οτι με το λεωφορείο αυτό θα πάμε στον προορισμό μας .
Ελα ντε όμως που ηθελε και το μπαξίσι του !!! Λούστρος τι πιο φυσιολογικό απο το να θέλει να μας γυαλίσει τα παπούτσια . Παιδιά 3 και είχε έρθει απο την Αγκυρα για μια καλύτερη ζωή .
Του έδωσα 10 λίρες για τον κόπο και την πληροφορία του ,δεν βαριέσαι για μενα δεν είναι τίποτα γιαυτόν όμως έιναι ίσως τα φαγητό ολόκληρης της μέρας μην σας πώ και της επόμενης.
Μπαίνουμε στο επόμενο λεωφωρείο πληρώνουμε εισιτηριο στον εισπράκτορα ( τα jeton δεν ίσχυαν !!!!). Το τι μαντίλα και μπούρκα είδαμε δεν περιγράφεται .Το Ισλάμ σε όλο του το μεγαλείο.
Η διαδρομή περνάει παράλληλα με ενα τεράστιο νεκροταφείο( κατι σαν το 1ο το δικό μας επί 3φορές ) και μεσα απο φτάσαμε μπροστα απο τις αποβάθρες στο Κadikoy .
Το πρώτο που μας κάνει εντύπωση είναι πόσο πολύς κόσμος κυκλοφορεί στους δρόμους.
Ο λόγος πού ηρθαμε εδω ηταν για να φάμε κεμπάπ στο Ciya .( Ιωάννα στο απέναντι τελικά !!!)
Δυσκολευτηκαμε να το βρούμε αλλα τελικά τα καταφέραμε . Φάγαμε καλά πληρώσαμε σχετικά λίγα ,παζαρεψαμε και ενα χρυσαφικό σε διπλανό μαγαζί αλλά η τιμή ηταν τουριστική και δεν τσιμπήσαμε.

http://www.ciya.com.tr/index_en.php







Με 3,5 λίρες πέρνουμε το πρώτο καραβάκι με προορισμό το Kadikoy
και μας χαρίζει η διαδρομή μερικές ωραίες εικόνες





Απο εκει τραμ και επιστροφή στο ξενοδοχείο για ελαφριά ξεκούραση .
Σήμερα ηταν η κατάλληλη στιγμή για να κάνω χαμάμ
Ανηφορίσω με το τράμ πρός Ceberlitas στην ομώνυμη Στάση με την Στηλη του Κωνσταντίνου να είναι εκεί να μας θυμίζει το παρελθόν .

Μπαίνω η γλυκιά κινεζούλα κόβει συνεχώς εισιτήρια σε πελάτες κυρίως τουρίστες διαβάζω το τιμοκατάλογο selfservice 39 λίρες
παραδοσιακό 15' τρίψιμο απο μουστακαλί κύριο 59 λίρες
Κατι άλλα επιπλέον μασαζ με λάδια ,κατι μασκες προσωπου κτλ ,εφτανε το κουστούμι σχεδόν 100 λίρες !!!!!!!
Ισχύει και έπκτωση 9λίρες σε Ελληνες όπως ανεφερε και η latina

Ο κατάλληλος άνθρωπος μου σε τετοιες καταστάσεις μου είχε δείξει τον ''σωστό'' δρόμο.
Πληρώνω 39 λιρες παραλαμβάνω το ατομικό συσκευασμένο σφουγγαράκι -τζίβα και την κλασική πετσέτα και ανεβαίνω στον 1ο όροφο σε ενα μικρό δωματιακι να αλλάξω.
κατεβαίνω ανοίγει η πρώτη πόρτα σχετική ζέστη !! α λέω καλά μεχρι εδώ ,ανοίγει η δευτερη και μου ερχεται όλη η ζεστη με υγρασία μαζι στο πρόσωπο
Αμαν . Μια αίθουσα οχι ιδαιτέρως μεγαλη οπου όλοι είναι ξαπλωμένοι πάνω στο καυτό μάρμαρο. Εντύπωση μου έκαναν ιδιαιτερα 2-3 κινέζοι οι οποιοι ηταν κάτασπροι και μετα απο 5 -10 πάνω στο μαρμαρο έιχαν αρχίσει να γίνονται όπως ροδοκοκινίζει το κοτόπουλο στα καρβουνα .
Αφου πλέον εχω βρασει και ρίχνω με ενα τασι νερό στο κεφάλι ,βάζω σε εφαρμογή το σχεδιο
Ψάχνω ποίος απο τους μουστακαλήδες υπαλλήλους είναι πιο ''ευκολος'' . Δεν αργησα και πολύ τον πλευρίζω και λέω οτι εχω πληρώσει selfservice αλλά θα ηθελα ενα παραδοσικό τρίψιμο -πλύσιμο με το ανάλογο μπαξίσι βεβαίως κατα την έξοδο.
Ο Αμπντούλ ηταν ο άνθρωπος μου τελικά ,χωρίς να καταλάβω πώς βρεθηκα να απολαμβάνω ενα τέλειο traditional style διάρκειας τουλάχιστον 20 λεπτών
Ξεπλένομαι ανεβαίνω στο δωματιάκι Νο18 αλλάζω βαζω στην τσάντα μου την πετσέτα που χρησιμοποιήσα και κανω την σωστή κίνηση ,αφήνω 5 λίρες πάνω στο τραπεζάκι για το παιδί που τα μαζευει .
Κατεβαίνω στο ισόγειο ο Αμπντούλ στην θεση του τσιμπάει διακριτικά το 5λιρο και επιπλεόν κλεινω το μάτι στον πιτσιρίκο του πρώτου που ψάχνει την πετσέτα μου .Ολα ΟΚ τακτοποιημένα
βαζω το σκουφί μου στο κεφάλι και βγαίνω στο δρόμο .
Σχεδόν απέναντι λίγο πιο κάτω είναι το ξενοδοχείο Pier Lioti οπου στην ταράτσα του λειτουργεί ενα ωραίο μικρό καφέ όπου καθομαι να πιώ ενα ζεστό τσάι και να απολαύσω την θέα .
Καλύτερο τελείωμα της μερας με νυχτερινή φωτογράφηση της Αγιάς Σοφιάς και το Μπλέ Τζαμί






Ανανεωμένος επιστροφή στο ξενοδοχείο και ύπνο ,αύριο ξημερώνει Κυριακή της Ορθοδοξίας ......
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλο και το προφιτερολ του inci αλλα 2 παρατηρησεις.
Ας φτιαξουν πια ενα προφιτερολ να εχει απο πανω σοκολατα γαλακτος και οχι bitterουτσικη
Θεικο ενα προφιτερολ που ειχα φαει στον Τζιτζικα και Μερμηγκα ,οπου μεσα στις μπαλες υπηρχε παγωτο!!!!Και ετσι απολαμβανες μια δροσερη γευση ,η οποια εσπαγε την πολυ γλυκιλα.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Λίγο οφ τοπικ, αλλά αμάν πια με αυτό το προφοτερόλ.:bleh:
Το καλύτερο και πιο ιδιαίτερο, το έχω φάει στη Ρώμη. Ένα θα σας πω: ήταν ζεστό!!!!
Καμία σχέση με αυτό του ψυγείου. Αν φας από αυτό δεν πρόκειται να δοκιμάσεις ξανά κάτι άλλο.

Τελικά βρε Χρήστο τις ίδιες μέρες πήγαμε αλλά κατάφερες να δεις τα διπλάσια να μη σου πω και τα τριπλάσια πράγματα από μένα. Μπράβο:clap:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.577
Likes
14.736
Μπράβο για την ιστορία σου με τις φωτο και τις πολλές λεπτομέρειες.Πολύ χρήσιμη γιατί θα πάω Πόλη τον άλλο μήνα και μου δίνεις την ευκαιρία να φρεσκάρω κάποια πράγματα απο το τελευταίο ταξίδι μου που ήταν +5 χρόνια πρίν.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
αχ, λατρεμενο ciya..ήταν ερωτας πριν ακομη απο την πρωτη ματια..και μονο που χα διαβασει το μενου του στο νετ..ετρεχαν τα σαλια μου!!
εχει 3 μαγαζακια, ολα στον ιδιο δρομο, το ciya kebap (που ειδικευεται στο kebap), το ciya sofrasi (που προσφερει και κεμπαπ και μαγειρευτα, a la carte) και αλλο ενα ciya που εχει κυριως μαγειρευτα περνας απο μπροστα, τα βλεπεις και διαλεγεις!!
εμεις τιμησαμε το sofrasi και φαγαμε εκπληκτικα!!

για την μεταφορα απο το αεροδρομιο στο χοτελ => εμεις επιλεξαμε μια εταιρεια με βανακια απο το αεροδρομιο (alamo travel agency) και μας πηγε βανακι εξω ακριβως απο το χοτελ μας με 15λιρες τα 2 ατομα..μια χαρα λυση ειναι κι αυτη!να την εχετε στα υπ οψιν!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Street food σίγουρα αλλά και σε εστιατόρια ,δεν ειναι ακριβο τα φαγητό και εκεί !!
και πίστεψε με υπάρχουν εστιατόρια με απίστευτες γευσεις .
καλα, αυτο εννοειται!απλα θεωρησα δεδομενο οτι θα πανε ουτως ή αλλως σε εστιατορια, γι αυτο τονισα απλα να μην φοβηθει να δοκιμασει και το street food!!

χρηστο, go on!!!θελουμε να μαθουμε για το tete a tete σου με τον πατριαρχη!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παντως ρε Χρηστο οταν διαβαζω ιστορια σου νιωθω πως ειμαι κι εγω εκει... τη λεπτομερεια ειναι αυτη ρε φιλος... σημειωσεις κρατας;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.403
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom