Ταϊλάνδη ΜΠΑΝΓΚΟΚ - Έτος 2552

mariath

Member
Μηνύματα
2.269
Likes
6.452
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το βιντεάκι είναι πολύ εντυπωσιακό! Πολύ μου άρεσε σαν ιδέα! :clap:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.882
Likes
9.904
part Ι

Το επόμενο πρωϊ είχαμε την άχαρη δουλειά του να μαζέψουμε τις βαλίτσες μας και λίγες ώρες να σκοτώσουμε στην Μπανγκόκ.
Έτσι, κάναμε μία βόλτα στο Lumphini Park (έχω γράψει γι' αυτό προηγουμένως) και όταν πια έφτασε η ώρα, πήραμε ένα ταξί για το αεροδρόμιο.....
Έτσι όπως καθόμουν μέσα στο ταξί, εγκλωβισμένη στο σύνηθες κυκλοφοριακό κομφούζιο και στα ατελείωτα μποτιλιαρίσματα της Μπανγκόκ, έκανα μία αναδρομή σε πράγματα που έμαθα όλες αυτές τις ημέρες από συζητήσεις που είχαμε με ντόπιους αλλά και στις εντυπώσεις μου γι' αυτή την τόσο αντιφατική πόλη.....
επιτρέψτε μου να τα μοιραστώ μαζί σας:

Facts:


  • Πληθυσμός: 13.000.000. Έχει διπλασιαστεί τα τελευταία 17 χρόνια, το 1992 ήταν 6.000.000.
  • Ο μέσος μισθός είναι 6.000ΤΗΒ (127 ευρώ) σε δημόσιες υπηρεσίες και 10.000ΤΗΒ (212 ευρώ) σε πολυεθνικές.
  • Το κράτος δεν παρέχει σύνταξη. Πρέπει οι ίδιοι οι Ταϋλανδοί να αποταμιεύουν όσο δουλεύουν για τα γεράματά τους.
  • Αν χρειαστούν νοσοκομειακή περίθαλψη, τους γίνεται σταδιακή (μηνιαία) παρακράτηση από το μισθό τους μέχρι να εξοφλήσουν.
  • Υπάρχει μεγάλο ποσοστό ανεργίας ακόμη και για τους πτυχιούχους. Έρχονται από τις επαρχίες της χώρας προκειμένου να βρουν δουλειά.
  • Τα σχολεία έχουν διακοπές 2 ή 3 φορές το χρόνο από 1½ ή 1 μήνα. Ο Μάρτιος είναι πάντα μήνας διακοπών γιατί είναι ο πιο ζεστός μήνας.
  • Στο πανεπιστήμιο μπαίνουν με εισαγωγικές εξετάσεις αλλά το ποσοστό εισαγωγής είναι 1 στους 1.000.
  • Μετά τα 21 οι άντρες πάνε στρατό για 2 χρόνια.
  • Οι Ταϋλανδοί, στην πλειοψηφία τους είναι βουδιστές. Πάνε συχνά σε ναούς, ενώ σε καθημερινή βάση προσφέρουν στα spirithouses (τέμπλα που βρίσκονται κατά κόρον στους δρόμους, σε πλατείες, έξω από το χώρο εργασίας τους, ή στα σπίτια τους) φαγητό και φρούτα στο Βούδα ως είθισται.
  • Ο βουδιστικός γάμος γίνεται στο σπίτι και όχι στους ναούς.
  • Οι περισσότεροι μένουν με τους γονείς τους μέχρι να παντρευτούν και για οικονομικούς λόγους και λόγω της στενής σχέσης με την οικογένειά τους. Ακόμα και μετά το γάμο συνηθίζεται να μένουν κοντά στους γονείς προκειμένου να βοηθάνε οι παππούδες στην ανατροφή των εγγονιών (όταν η γυναίκα εργάζεται) αλλά και τα παιδιά να βοηθάνε τους γέροντες γονείς οικονομικά, μιας και όπως ανέφερα συντάξεις στην Ταϋλάνδη δεν υπάρχουν.
  • Παλιότερα δεν έπαιρναν διαζύγιο, τώρα, όπως και σε κάθε άλλη χώρα το ποσοστό έχει αυξηθεί σημαντικά. Σε περίπτωση διαζυγίου συνήθως η γυναίκα γυρίζει στο πατρικό της.
  • Ακριβότερες περιοχές: Σουκούμβιτ, Σιλόμ. Αγορά διαμερίσματος 3.000.000ΤΗΒ, ενοίκιο 20.000ΤΗΒ minimum για τριάρι.
  • Εκτός από τους οικονομικά εύρωστους Ταϋλανδούς που έχουν υιοθετήσει έναν πιο δυτικοποιημένο τρόπο ζωής (διασκέδαση στα malls κ.λ.π.), υπάρχει και μία μερίδα (η πλειοψηφία) που ο βασικός τρόπος διασκέδασής τους είναι να παίρνουν φαγητό στο δρόμο και να κάνουν βόλτα και χάζι στα παζάρια. Προτιμούν να κάνουν οικονομία για να μπορέσουν να κάνουν διακοπές καμιά εβδομάδα στα νησιά.


συνεχίζεται...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.882
Likes
9.904
part ΙΙ

Εντυπώσεις:

Η Μπανγκόκ έχει αλλάξει δραματικά από το 1990 που την είχα πρωτοεπισκεφθεί.

  • Από την μία έχει εκσυγχρονισθεί: πολύ περισσότεροι ουρανοξύστες, διαθέτει πλέον το skytrain, οι νεαροί Ταϋλανδοί μοιάζει να έχουν παραδοθεί αμαχητί σε δυτικά πρότυπα μόδας (ντύσιμο, χτενίσματα κ.λ.π.) και είναι απόλυτα εξοικειωμένοι με τα gadgets και την τεχνολογία.
  • Από την άλλη, όμως, η Μπανγκόκ έχει αλλάξει και προς το χειρότερο: έχει γίνει πολυπληθέστερη, πιο βρώμικη (κατσαρίδες και ποντίκα κυκλοφορούσαν ανενόχλητα ανάμεσα στα πόδια μας σε κεντρικότατους δρόμους) και πιο μολυσμένη.
  • Επίσης, έχει τουριστικοποιηθεί πάρα πολύ. Για παράδειγμα η πορνεία αν και υπήρχε από το 1989 ήδη σε μεγάλο βαθμό, ωστόσο διατηρούνταν κάποια προσχήματα και μια κάποια διακριτικότητα. Αντίθετα σήμερα, όχι απλά δεν υπάρχει καμία διακριτικότητα, αλλά το όλο προϊον “πορνεία” σερβίρεται από τους ντόπιους ως mustdo τουριστική ατραξιόν.
  • Όσον αφορά στους ανθρώπους ήταν πάρα πολύ ευγενικοί όλοι όσοι ασχολούνται με τον τουρισμό και είναι υποχρεωμένοι να είναι έτσι. Εκτός τουριστικών υπηρεσιών, όμως, οι άνθρωποι ποικίλλουν από πολύ ευγενικούς έως αγενέστατους και επιτήδειους απατεώνες. Θα μου πείτε "παντού έτσι δεν είναι?". Σίγουρα, απλά στην Ταϋλάνδη πας περιμένοντας τη γνωστή "ταϋλανδέζικη" κουλτούρα με χαμόγελα, ευγένεια κ.λ.π. από όλο τον κόσμο.
  • Έχουν τρομερή λατρεία προς το βασιλιά τους. Πετύχαμε μία μέρα σκηνικό να περνάει από μία λεωφόρο η πριγκίπισσα, και πέρα από τη διακοπή της κυκλοφορίας όλων των αυτοκινήτων (προκειμένου να περάσει χωρίς να ταλαιπωρηθεί), όλοι μα όλοι οι Ταϋλανδοί έμειναν ακίνητοι σε στάση προσοχής και αμίλητοι σε ένδειξη του απεριόριστου σεβασμού τους. Παρόμοιο σκηνικό και στην παράσταση του Niramit: πριν την έναρξη της παράστασης, προέβαλαν σε γιγαντο-οθόνη το βασιλιά και υπό τη συνοδεία του εθνικού ύμνου, μας υποχρέωσαν να σηκωθούμε όλοι όρθιοι!
  • Απεχθάνονται να τους μιλάς σε υψηλό τόνο. Κάποια στιγμή μίλησα πιο δυνατά και πιο έντονα απ' ότι έπρεπε (μάλλον λόγω μεσογειακού ταμπεραμέντου) σε κάποια Ταϋλανδή και ενοχλήθηκε αφάνταστα.

Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες αλλά θα γίνω κουραστική με τόσες λεπτομέρειες.

Όπως εύστοχα έχουν πει πολλά παιδιά στο forum η Μπανγκόκ είναι μία πόλη "παράξενη και δύσκολη" αλλά άκρως ενδιαφέρουσα. Μία πόλη γεμάτη αντιφάσεις που "ή θα τη λατρέψεις ή θα τη μισήσεις". Μία πόλη που θα σε γοητεύσει ή θα σε απογοητεύσει στο μέγιστο βαθμό.
Πάνω απ' όλα όμως είναι μία πόλη που πρέπει να την επισκεφθείς και να τα διαπιστώσεις ο ίδιος όλα αυτά.....Είναι μία εμπειρία ζωής!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Μπράβο Vario!:clap::clap:
Ευχαριστούμε πολύ για τις περιγραφές σου!!

Τις τεράστιες σαύρες μέσα στη λίμνη τις είδες στο Lumphini; Είχα πάθει τεράστιο σοκ όταν τις πρωτοείδα!!

Η πλωτή αγορά σου άρεσε τόσο πολύ; Εγώ δεν πήγα ποτέ γιατί όλοι λέγαν πως είναι τουριστική παγίδα; Λες να έκανα βλακεία; Δεν πειράζει πήγα σε άλλες κι αλλες! ;)

Ελπίζω να πήρατε το καραβάκι που πάει πάνω κάτω το ποτάμι σαν λεωφορείο.. Για μένα το καλύτερο μεταφορικό στην Bangkok. Καλύτερο και από το skytrain!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.882
Likes
9.904
Μπράβο Vario!:clap::clap:
Ευχαριστούμε πολύ για τις περιγραφές σου!!

Τις τεράστιες σαύρες μέσα στη λίμνη τις είδες στο Lumphini; Είχα πάθει τεράστιο σοκ όταν τις πρωτοείδα!!

Η πλωτή αγορά σου άρεσε τόσο πολύ; Εγώ δεν πήγα ποτέ γιατί όλοι λέγαν πως είναι τουριστική παγίδα; Λες να έκανα βλακεία; Δεν πειράζει πήγα σε άλλες κι αλλες! ;)

Ελπίζω να πήρατε το καραβάκι που πάει πάνω κάτω το ποτάμι σαν λεωφορείο.. Για μένα το καλύτερο μεταφορικό στην Bangkok. Καλύτερο και από το skytrain!!
Με τις σαύρες άσε τι έπαθα! Είχα κάτσει για φωτογραφία με φόντο τη λίμνη, οπότε καθώς ετοιμαζόταν να με φωτογραφήσει ο άντρας μου, μου λέει "Μην τρομάξεις αλλά σε πλησιάζει μία σαύρα σαν κροκόδειλος!".....περιττό να σου πω τι έγινε! :haha:
Η αγορά μου άρεσε πολύ! Το καλό είναι ότι δεν πήγαμε με γκρουπάκια που το συνδυάζουν με κάτι χαζά τύπου Rose-Garden και φυτείες ζάχαρης που τα θεωρώ ανούσια! Πήραμε taxi και πήγαμε μόνοι μας πριν πλακώσει ο κόσμος και ήταν όντως πολύ καλά!
Πήραμε και ένα καραβάκι για πάνω -κάτω και Long-tail και μπήκαμε μέσα σε κάτι κανάλια (Klongs).....
Νομίζω ότι για τις μέρες που μείναμε, καλά τα πήγαμε!;)
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Νομίζω ότι για τις μέρες που μείναμε, καλά τα πήγαμε!;)
Super, όχι απλά καλά!! Είδατε πράγματα που εγώ δεν αξιώθηκα να πάω να δω παρόλου που ήμουν στην Bangkok συνολικά πάνω από 2 βδομάδες (όχι συνεχόμενα φυσικά)! Εμένα βέβαια μου αρέσει το χαλαρό.. πχ πέρασα μια ολόκληρη μέρα στην chinatown περπατώντας και φωτογραφίζοντας τις αγορές και παρατηρώντας ανθρώπους και καταστάσεις. χαλααρααά.. και ας μην είμαι Σαλονικιός! :bleh:

Αυτές οι σαύρες πολύ περίεργο πράγμα.. Μέσα στην πόλη τέτοια θηρία!! Μπορεί να μην ενθουσιάστηκες με το πάρκο αλλά εγώ το έχω ονομάσει Central Park της BKK μόνο και μόνο επειδή πάνω από τα δέντρα στον ουρανό ξεπηδάνε οι ουρανοξύστες!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.882
Likes
9.904
Super, όχι απλά καλά!! Είδατε πράγματα που εγώ δεν αξιώθηκα να πάω να δω παρόλου που ήμουν στην Bangkok συνολικά πάνω από 2 βδομάδες (όχι συνεχόμενα φυσικά)! Εμένα βέβαια μου αρέσει το χαλαρό.. πχ πέρασα μια ολόκληρη μέρα στην chinatown περπατώντας και φωτογραφίζοντας τις αγορές και παρατηρώντας ανθρώπους και καταστάσεις. χαλααρααά.. και ας μην είμαι Σαλονικιός! :bleh:

Αυτές οι σαύρες πολύ περίεργο πράγμα.. Μέσα στην πόλη τέτοια θηρία!! Μπορεί να μην ενθουσιάστηκες με το πάρκο αλλά εγώ το έχω ονομάσει Central Park της BKK μόνο και μόνο επειδή πάνω από τα δέντρα στον ουρανό ξεπηδάνε οι ουρανοξύστες!!
Κι εγώ δυστυχώς δεν πρόλαβα την Khao San Road! :(
Για το Lumphini το θυμόμουν αυτό που είχες γράψει όπως και πολλές άλλες πληροφορίες που έχεις δώσει στο forum π.χ. για Τσάτουτσακ, Πατ Πονγκ κ.λ.π.!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτο που μας εγραψες ειναι μινι τουριστικος οδηγος για την πολη!
Οι εντυπωσεις και τα facts στο τελος ολα τα λεφτα!
Νομιζω οτι το ειχατε οργανωσει καλα και πηρατε καλη γευση. Ευχαριστουμε που το μοιραστηκες -και αυτο το ταξιδι- μαζι μας :D.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.882
Likes
9.904
Να 'σαι καλά go2dbeach! :D
Oι εντυπώσεις και τα facts είναι αυτά που με ενδιεφέρουν κι εμένα πιο πολύ να ακούω για έναν προορισμό, περισσότερο κι από τα αξιοθέατα!
Χαίρομαι που σας άρεσαν!:D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Vario πολυ μου αρεσε η ιστορια σου για την Μπανγκοκ,μπορει να ησουν εκει για λιγες μερες,αλλα ειδες τα πιο top αξιοθετα.
Παντα τετοια ταξιδια ευχομαι.....:D:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom