Ηνωμένο Βασίλειο Λονδινο: Bottom 10+1 by tripakias

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η παρακατω λιστα αποτελειται απο μερη ή πραγματα που μπορει να κανει καποιος και να δωσει τζαμπα λεφτα. Η αληθεια ειναι πως δυσκολευτικα παρα πολυ για να την συμπληρωσω. Τελικα ομως, τα καταφερα. Για αλλη μια φορα ειναι προσωπικες μου εκτιμησεις και μονο...


11)Aberdeen Angus Steakhouse: Αν και στον τομεα φαγητο μπορειτε να πεσετε σε πολλες παγιδες. Επελεξα τη συγκεκριμενη αλυσιδα γιατι αφενος θα τη βρειτε παντου μπροστα σας και ειναι πολυ πιθανο αν πεινατε να μπειτε μεσα και να την πατησετε, αφετερου εκει δοκιμασα οτι χειροτερο εχω φαει στο Λονδινο. Οι τιμες του δε αρκετα ακριβες και το προσωπικο λες και εκαναν διαγωνισμο για να προσλαβουν τους πιο αγενεις. Πιστευω πως αν δεν υπηρχαν οι τουριστες θα ηταν αδειο.
Εναλλακτικα:
* Αναζητηστε τις πολλες προτασεις για φαγητο που υπαρχουν στο φορουμ.
*Μεινετε νηστικοι.


10)Harrods: Μου ειναι δυσκολο να καταλαβω γιατι καποιος πηγαινει σε ενα πολυκαταστημα, βολοδερνει στους 7-8 δε ξερω κι εγω ποσους οροφους εχει, θαυμαζει τα μαρμαρινα πατωματα, τους εντυπωσιακους πολυελαιους, τα χρυσα κιγκλιδωματα, την αιγυπτιακη διακοσμηση και το μνημειο της Νταιανας και του Ντοντι... αφου κουραστει στριμωχνεται για να φαει ενα σαιντουιτς ή οτι τραβαει η ψυχη του στο food hall... και στο τελος καταληγει να αγοραζει τσαι, σοκολατακια ή σουβενιρ απο το υπογειο ,γιατι για να αγορασει κατι αλλο χρειαζεται απο ενα μηνιατικο μεχρι τη λεια απο ληστεια σε καζινο του LV την Πρωτοχρονια. Ο απολυτα χαμενος χρονος.
Εναλλακτικα:
*Αγοραστε σουβενιρ απο τις υπαιθριες αγορες και τα καταστηματα με σουβενιρ.
*Αγοραστε τα σουβενιρ απο τα Harrods των αεροδρομιων.


9)Cab: Εαν ειναι βραδι και εχει κλεισει ο tube, ειστε σε μερος που δεν μπορειτε να βρειτε σταση λεωφορειου, θελετε να πατε καπου πολυ μακρυα που δεν μπορειτε με τα ποδια ή ειστε κουτσοι και δεν εχετε καποιο τηλεφωνο για minicab, τοτε και μονο τοτε επιτρεπεται να παρετε Cab (δηλ.μαυρο ταξι). Δεν θα πληρωσετε μονο κερατιατικα, θα πιαστει και ο κωλος σας.
Εναλλακτικα:
*Μετα τις 12μ.μ. φροντιστε να ειστε κοντα στον τοπο διαμονης σας.
*Καθιστε στα αυγα σας και μην πατε πουθενα.


8)Changing the Guard at Buckingham Palace: Πιο βαρετο και απο μαθητικη παρελαση σε μικρη επαρχιακη πολη... δεν θα δειτε καμμια Βασιλισσα οπως πιστευουν πολλοι. Το μονο που βλεπεις ειναι μια μπαντα και μερικα αλογα.
Εναλλακτικα:
*Επισκεφθειτε το παλατι οποιοδηποτε πρωινο.
*Βαλτε το πιο περιεργο καπελο που εχετε απο τις αποκριες και στις 29 Απριλιου πηγαινετε στον πριγκιπικο γαμο.


7)China Town: Αν δεν εχετε καταγωγη απο την Κινα, δεν υπαρχει λογος να πατε απο κει. Αν το θελετε πολυ και επειδη σιγουρα θα βρεθειτε σ' εκεινα τα μερη, καντε ενα περασμα για 5 λεπτα και πολυ ειναι. Η περιοχη μπορει να χαρακτηριστει τουλαχιστον κακογουστη. Τα δε κινεζικα εστιατορια βρωμοκοπουν.
Εναλλακτικα:
*Καντε ενα ταξιδι στην Κινα
*Παντρευτειτε Κινεζα/ο (ετσι για να εχετε λογο να πηγαινετε εκει).


6)Hop on Hop off: Ειναι ανοιχτα και ξεπαγιαζεις, ειναι ακριβα και ειναι αηδιαστικα τουριστικα.
Εναλλακτικα:
*Περιηγηθειτε στην πολη διαλεγοντας κοκκινα λεωφορεια που δεν εχουν κοσμο.
*Χρησιμοπιηστε τα ποδια σας και σε συνεργασια με τα ΜΜΜ φταστε στα αξιοθεατα.


5)Heathrow & Gatwick Express: Επιλεγοντας να μετακινηθειτε με αυτα το μονο που πετυχενετε ειναι να πεταξετε μερικες λιρες απο το πορτοφολι σας. Υπαρχουν αλλοι τροποι που και πολυ περισσοτερη ωρα δεν κανουν και μερικες φορες ειναι πιο ανετοι.
Εναλλακτικα:
*Tube απο Heathrow.
*Southern Railway απο Gatwick.

4)Britain at War Experience: Μια βλακεια και μιση. Ή μαλλον μονο μιση βλακεια, γιατι ειναι και μικρο, βρωμικο και με μια χουφτα εκθεματα. Καμμια αισθηση του ταξιδιου στον πολεμο, οπως διαφημιζεται. Τζαμπα εισιτηριο. Εκτος κι αν ειστε αθεραπευτα στρατοκαυλοι.
Εναλλακτικα:
*Imperial War Museum ή Cabinet War Rooms.
*Καταταχθειτε στον Βρετανικο Στρατο.


3)The London Dungeon: Για παιδια μεχρι 8 αντε 10 ετων μια χαρα ειναι. Απο κει και πανω αγανακτας την ωρα και τη στιγμη που μπηκες. Το συστριγκλο των μικρων που ειναι περα για περα εκνευριστικο. Να τρομαξεις με τους ηθοποιους δε γινεται και αυτο το ξερεις απο την αρχη. Οι 25 λιρες που εδωσες στο εισιτηριο πηγαν για αλλη μια φορα χαμενες. Δινω αλλες 25 για να βγω αμεσως απο ΔΩΩΩΩωωωωω....
Εναλλακτικα:
*Tower of London για να δειτε αληθινο χωρο βασανιστηριων.
*Παρτε μαζι σας τον Ηρωδη (για να σας απαλλαξει απο τα πιτσιρικια).


2)Hotels near Victoria Station: Πολλοι, ιδιαιτερα αυτοι που ταξιδευουν απο και προς το αεροδρομιο του Gatwick, επιλεγουν να μεινουν κοντα στο σταθμο της Victoria. Ναι, βολευει γιατι μπορεις να παρεις ευκολα το τραινο. Ναι, ειναι αρκετα φθηνα. Ειναι ομως και χαλια, σε κακοφημη και αδιαφορη περιοχη, που παρα το κεντρικο σημειο ειναι αρκετα αβολη.
Εναλλακτικα:
*Προτιμηστε ενα ξενοδοχειο σε μια αλλη περιοχη του κεντρου.
* >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >> >>


1)Madam Tussauds: Δεν εχω χειροτερο. Το θεωρω τη μεγαλυτερη τουριστικη παγιδα. Ουτε το 10% απο αυτους που τους ειπα να μην πανε, με ακουσαν (με γραψαν ολοι). Απο αυτους που δεν με ακουσαν το 70-80% μου ειπε πως τελικα ειχα δικιο. Δεν καταλαβαινω την ευχαριστηση να φωτογραφιζεσαι με διασημους. Πολυ περισσοτερο δεν καταλαβαινω την ευχαριστηση να φωτογραφιζεσαι με κερια που παριστανουν διασημους. Ειδικα για οσους εχουν περασει τα 18 ειναι υπερβολικα πληκτικο μουσειο. Αν ηταν τζαμπα ισως να ηταν υποφερτη μια 10λεπτη επισκεψη.
Εναλλακτικα:
*Πηγαινετε σε καποιο αλλο μουσειο.
*Επεξεργαστειτε τις φωτογραφιες σας με photoshop για να βαλετε τη μουρη σας διπλα στους αγαπημενους σας Σταρ.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Tipakia δεν παίζεσαι!!
και γουστο έχεις και καλά τα λές και τα τεκμηριώνεις!!
Δεν έχω καμμία απολύτως ένσταση!
κρατώ μόνο τις εναλλακτικές προτάσεις σου.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.869
Likes
16.225
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μα φυσικά και έχει γούστο,γιατί αν δεν είχε, μαζύ μας θα ήτανε????????:lol:
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.200
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Εμένα πάλι μου άρεσε η τισσώ.. Μπορεί να ήταν οι αγκαλιές με τον Καντάφι, που κουτούσα κάτω από την φούστα της Μέριλιν ή το έπαιζα πιο σκληρός από τον Σβατζενέγκερ..καλά άστο, ήδη το μετάνιωσα αυτό το post.
 

PopiTzil

Member
Μηνύματα
89
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
...........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία,Κούβα..
Οι εναλλακτικές λύσεις που δίνεις είναι απίστευτες!!:clap:
Μεινετε νηστικοι.Καθιστε στα αυγα σας και μην πατε πουθενα.Παντρευτειτε Κινεζα/ο (ετσι για να εχετε λογο να πηγαινετε εκει):haha::haha:
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
+1000 για τις εναλλακτικές λύσεις!! :haha:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Συνφωνώ σε όλα εκτός ενός .
cub δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα ,δεν ειναι τόσο ακριβά ( tripakia πόσο συχνά μπαινεις σε Αθηναικά ταξί άραγε ??? ) και στην τελική δεν θα βγώ βράδυ η θα γυρίσω νωρίτερα μονο και μονο για να μην πληρώσω ταξί .
Μαλλον είσαι λίγο υπερβολικός .
Συμφωνώ μόνο για το πιάσιμο του κ@#%
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Συμφωνώ απόλυτα με την αλλαγή φρουράς!!!! Πραγματικά στριμωξίδι και αναμονή για το τίποτα...αλλά αντε πες σε κάποιον που πάει για πρώτη φορά στο Λονδίνο να μηνπάει να στριμωχτεί για να δει την αλλαγή της φρουράς! Το ίδιο και για τα κέρινα! ΔΕν τρελάθηκα! Δε μετάνιωσα που πήγα αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα ξαναπήγαινα! Το μόνο που άξιξε ήταν μία επίδειξη του 4d, της εξέλιξης του 3d! Και τελευταίο και καλύτερο...λέμε τώρα....το dungeon!!! Θέε μου!!! Μία μιση ώρα βασανιστηρίων! Τρόμος 0! Βαρεμάρα στο 100!!!! Να συμπληρώσω επίσης, πως δεν με ξετρέλανε ούτε το ενυδρείο? Όπως καταλάβατε είχα κλείσει το πακέτο μέσω ιντερνετ που συμπεριλάμβανε: Κέρινα, μπουντρούμι, ενυδρείο και το London eye! Το τελευταίο νομίζω πως είναι και το μόνο που άξιζε!!! Το ευχαριστήθηκα πολύ! Και η θέα μαγευτική! Χώρια που πήγαμε κατά απογευματάκι και η ουρά ήταν μηδενική...οπότε και μπήκαμε με την μία και απολαύσαμε το Λονδίνο από ψηλά και στο φως της μέρας αλλά και της νύχτας! Για τα υπόλοιπα που λες δεν έχω γνώμη γιατί απλά δεν τα επισκέφτηκα! Για το victoria όμως μπορεί και να συμφωνώ αν κρίνουμε πως εγώ έμενα δυο λεπτά από το Kings Cross και πραγματικά δεν έλεγε μία!!! Αλλά πέρασα ελάχιστα τις μέρες μου σε κείνη την περιοχή οπότε δε με πολυένοιαξε κ όλας!
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Στο Aberdeen θα κολλούσα και το Planet Hollywood. Τρομερή αηδία, αν και πέρσι που ξαναπήγα δεν το είδα ανοικτό. γαι το ταξί συμφωνώ με τον Χρήστο, κάποιες φορές είναι αναγκαίο κακό, όχι όμωςκαι τόσοσ ενοχλητικό, θα συμπλήρωνα στα Heathrow & Gatwick Express και το Stansted, μιλάμε για τό χαλι!!! μόνο express δεν είναι. αργό και απαρχαιωμένο.αυτά έτσι με μία πρώτη ανάγνωση και διάθεση σχολιασμού. Ομολογώ ότι οι παρατηρήσεις σου εύστοχες. Καλά δεν σχολιάζω την μαντάμ , τα έχουμε πει χιλιάδες φορές. Ρε συ τριπάκια το μάτι δεν το έβαλες, μάλλον γουστάρεις την θέα από κει πάνω, μόνο έτσι το καταλαβαίνω. κα την πρωτοχρονιά ρίχνουν από εκεί τα πυροτεχνήματα, τουλάχιστον σε κάτι χρησιμεύει.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Ωραια η λιστα με του πατους, σε αρκετα συμφωνουμε..
Εμενα ομως που μου αρεσουν τα Harrods και με βολευουν τοσο το ταξι οσο και τα gatwick-heathrow express να παω να κοιταχτω??? :shock::haha:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.882
Likes
9.904
Αχ τι θυμήθηκα τώρα!!! Την πρώτη-πρώτη φορά που πήγα Λονδίνο, άσχετη και ψιλοαφραγκέξ, πήγα στο Angus για πιο οικονομικά! Απαίσιο φαγητό και τελικά βγ΄΄ηκε και πανάκριβο!!! Πόσο θύμα έπεσα τότε...:mad:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Αντε εσείς που ξέρετε καλά την ευρώπη φτιάξτε λίστες με τα dont's.
ιδέα ρίχνω.
προυπόθεση να ειναι η υποκειμενική προσέγγιση ασφαλώς,απο μέλη που έχουν επισκεφτει πολλές φορές μια πόλη..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom