Κόστος ζωής - Στεγαστικό στην Αθήνα

alma

Member
Μηνύματα
4.016
Likes
17.046
Εμενα αυτο που με τρελαινει ειναι οτι καποιοι γονεις δινουν εναν σκασμο λεφτα στα φροντιστηρια ΚΑΙ εναν σκασμο λεφτα στα ιδιωτικα σχολεια. Με τετοια διδακτρα στα ιδιωτικα δεν θα επρεπε η αποκτηση πτυχιων ξενων γλωσσων και η επιτυχια στο Πανεπιστημιο να ειναι εξασφαλισμενη και δεδομενη?
Κάποιοι φίλοι που έχουν τα παιδιά σε πανάκριβο ιδιωτικό,έχουν κ καθηγητή ιδιαίτερων στο ένα παιδί(για μαθήματα σχολείου) κ μάλιστα σε μικρή τάξη.Δεν ξέρω τι γίνεται σε κάποια ιδιωτικά πραγματικά. o_O
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.711
Likes
44.103
Κάποιοι φίλοι που έχουν τα παιδιά σε πανάκριβο ιδιωτικό,έχουν κ καθηγητή ιδιαίτερων στο ένα παιδί(για μαθήματα σχολείου) κ μάλιστα σε μικρή τάξη.Δεν ξέρω τι γίνεται σε κάποια ιδιωτικά πραγματικά. o_O
Μα οι εκπαιδευτικοι πανε στα ιδιωτικα με σκοπο να βγαλουν δευτερο μισθο απο ιδιαιτερα στους μαθητες τους και ανεχονται βαρβαρες συνθηκες δουλειας το πρωι για τον μαυρο μισθο μετα. Που λογω οικονομικης επιφανειας των οικογενειων, ζητανε καλο ωρομισθιο.
Νομιζει ο κοσμος οτι ο τουρισμος ειναι η βαρια βιομηχανια της χωρας, ενω το χρημα που κανει κυκλο επειδη εχεις παιδι και επειδη επικρατουν νοσηρες αντιληψεις στους γονεις ειναι αδιανοητο. Μπαλετα, ξιφασκιες, ποδοσφαιρικες ακαδημιες, αγγλικα για νηπια, παρτι σε fancy παιδοδιασκεδαστηρια, κλπ κλπ.
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
668
Likes
3.108
ξερουμε ποσα παιδια πανε σε ιδιωτικα σχολεια; η ποιο ειναι το ποσοστο σε σχεση με το συνολο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.711
Likes
44.103
ξερουμε ποσα παιδια πανε σε ιδιωτικα σχολεια; η ποιο ειναι το ποσοστο σε σχεση με το συνολο;
Στην επαρχια μικρο, γιατι πολλες πολεις δεν εχουν ιδιωτικα, στην Αθηνα και τη Θεσσαλονικη μεγαλυτερο. Γκουγκλαρεις.
Η μεγάλη στροφή στην ιδιωτική εκπαίδευση
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.711
Likes
44.103
Με μεσο κοστος 10.000 για 14 χρονια =140.000 του αγοραζεις δυο γκαρσονιερες των 20 τμ, τα κανεις Airbnb του δινεις και μια σφουγγαριστρα κι ενα ξεσκονοπανο και βγαζει λεφτα να φανε κι οι κοτες. Γνωμη μου.
Screenshot_20241007_110953_Samsung Internet.jpg
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.943
Likes
10.135
Λοιπον τα παιδια μου πανε σε δημοσιο σχολειο αλλα λογω αθλητισμου πανε σε ενα Σωματειο που συγκεντρωνει στο 90% παιδια ιδιωτικων σχολειων, οποτε εχω την ευκαιρια να μιλαω με γονεις απο διαφορα background μορφωτικα, κοινωνικα, οικονομικα κλπ.
Αυτο που διακρινω, λοιπον, σε πολλα ιδιωτικα ειναι οτι υπαρχει μια ενορχηστρωμενη προσπαθεια να βαζουν μικρους-μεγαλους σε εναν αγωνα δρομου για την τελειοτητα, το να μπει το παιδι στο τμημα των αριστων, να παρει υψηλους βαθμους. Μεχρι εδω καλα ΑΛΛΑ για να τα πετυχει ολα αυτα τι συνεπαγεται? Ιδιαιτερο με τους καθηγητες του ιδιου του σχολειου!!! Εν ολιγοις λειτουργει ενα παραμαγαζο εις βαρος των γονιων και των παιδιων.
Επιπλεον, σε συζητησεις που εχω κανει και θετοντας την ειλικρινη μου απορια "γιατι πανε τα παιδια σε ιδιωτικο?" οι απαντησεις που εχω παρει ειναι "γιατι αποκτανε βασεις" που δεν στεκει γιατι εν τελει στα φροντιστηρια που συναντιουνται ολα τα παιδια (ιδιωτικων και δημοσιων) ο μυθος καταρριπτεται, "γιατι εχει πολλες δραστηριοτητες" που βεβαια τις χρυσοπληρωνεις επιπλεον οποτε θα μπορουσες να τις κανεις και εκτος ιδιωτικου και το κορυφαιο? "για να μην ειναι μαζι με τα αλβανακια" (ναι το εχω ακουσει και αυτο) και οταν τους ειπα "ΟΚ, θα τα συναντησει ολα μαζεμενα στο Πανεπιστημιο" τους ηρθε αποτομη γειωση.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.711
Likes
44.103
Λοιπον τα παιδια μου πανε σε δημοσιο σχολειο αλλα λογω αθλητισμου πανε σε ενα Σωματειο που συγκεντρωνει στο 90% παιδια ιδιωτικων σχολειων, οποτε εχω την ευκαιρια να μιλαω με γονεις απο διαφορα background μορφωτικα, κοινωνικα, οικονομικα κλπ.
Αυτο που διακρινω, λοιπον, σε πολλα ιδιωτικα ειναι οτι υπαρχει μια ενορχηστρωμενη προσπαθεια να βαζουν μικρους-μεγαλους σε εναν αγωνα δρομου για την τελειοτητα, το να μπει το παιδι στο τμημα των αριστων, να παρει υψηλους βαθμους. Μεχρι εδω καλα ΑΛΛΑ για να τα πετυχει ολα αυτα τι συνεπαγεται? Ιδιαιτερο με τους καθηγητες του ιδιου του σχολειου!!! Εν ολιγοις λειτουργει ενα παραμαγαζο εις βαρος των γονιων και των παιδιων.
Επιπλεον, σε συζητησεις που εχω κανει και θετοντας την ειλικρινη μου απορια "γιατι πανε τα παιδια σε ιδιωτικο?" οι απαντησεις που εχω παρει ειναι "γιατι αποκτανε βασεις" που δεν στεκει γιατι εν τελει στα φροντιστηρια που συναντιουνται ολα τα παιδια (ιδιωτικων και δημοσιων) ο μυθος καταρριπτεται, "γιατι εχει πολλες δραστηριοτητες" που βεβαια τις πληρωνεις ολες επιπλεον οποτε θα μπορουσες να τις κανεις και εκτος ιδιωτικου και το κορυφαιο? "για να μην ειναι μαζι με τα αλβανακια" (ναι το εχω ακουσει και αυτο) και οταν τους ειπα "ΟΚ, θα τα συναντησει ολα μαζεμενα στο Πανεπιστημιο" τους ηρθε αποτομη γειωση.
Οπως και η αντιληψη οτι "τα ταξιδια ειναι επενδυση", και αυτη η "επενδυση" δεν θα φερει πισω τα λεφτα της, παρα μονο αν υπαρχουν αλλου ειδους στηριγματα, δηλαδη κοινωνικη η πολιτικη δικτυωση. Ειναι επενδυση με τεραστιο ρισκο. Στο τελος ολοι θα διαγκωνιζονται για εναν μισθο 1000ρικου στην αγορα εργασιας, εκτος αν υπαρχουν στηριγματα, ετοιμες επιχειρησεις στη δουλεια του μπαμπα.
Δεν ειναι για λυπηση, επιλογη τους ειναι.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.372
Likes
2.150
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Κάποιοι φίλοι που έχουν τα παιδιά σε πανάκριβο ιδιωτικό,έχουν κ καθηγητή ιδιαίτερων στο ένα παιδί(για μαθήματα σχολείου) κ μάλιστα σε μικρή τάξη.Δεν ξέρω τι γίνεται σε κάποια ιδιωτικά πραγματικά. o_O
Είμαστε off topic, αλλά να πω ότι δεν ξέρω ούτε ένα παιδί που να πηγαίνει σε ιδιωτικό (ακόμα κ στο δημοτικό) κ να μην κάνει ιδιαιτερα στο σπιτι, το οποίο μου φαίνεται τρελό γενικά αλλά ειδικά στο ιδιωτικό το θεωρώ απαράδεκτο...δηλαδή να πληρώνω για να λάβω μια υπηρεσία και να αποδέχομαι ότι η ποιότητα της δεν είναι είναι αυτή που θα έπρεπε κ να χρειάζεται επιπλέον υποστήριξη το παιδί.
Έχω καταλήξει ότι τα ιδιωτικά είναι περισσότερο θέμα "κύρους" και επιθυμίας των γονιών για μελλοντικές διασυνδέσεις.
Επίσης, παρατηρώ ότι το επίπεδο των περισσότερων παιδιών πάει απο το κακό στο χειρότερο, γιατί οι γονείς επιλέγουν την λύση των ιδιαιτερων απο το δημοτικό, με αποτελέσμα τα παιδιά να μην μαθαίνουν να διαβάζουν μόνα τους (σε ιδιωτικά κ δημόσια).
 

alma

Member
Μηνύματα
4.016
Likes
17.046
Ακούω γονείς να γκρινιάζουν πως ιδιωτικά κατευθύνουν τα παιδιά να μη δώσουν πανελλήνιες αλλά να πάνε κατευθείαν εξωτερικό για σπουδές, ακόμα κ παιδιά που είχαν δυνατότητα να περάσουν εδώ. Τεσπα επιλογή τους είναι το ιδιωτικό,φαντάζομαι θα το ψάχνουν πριν....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.711
Likes
44.103
Είμαστε off topic, αλλά να πω ότι δεν ξέρω ούτε ένα παιδί που να πηγαίνει σε ιδιωτικό (ακόμα κ στο δημοτικό) κ να μην κάνει ιδιαιτερα στο σπιτι, το οποίο μου φαίνεται τρελό γενικά αλλά ειδικά στο ιδιωτικό το θεωρώ απαράδεκτο...δηλαδή να πληρώνω για να λάβω μια υπηρεσία και να αποδέχομαι ότι η ποιότητα της δεν είναι είναι αυτή που θα έπρεπε κ να χρειάζεται επιπλέον υποστήριξη το παιδί.
Στην πιατσα του δημοσιου σχολειου λεμε "βαθμος 18 στο ιδιωτικο=13 στο δημοσιο". Βαθμους αγοραζουν με τα ιδιαιτερα με τον ιδιο καθηγητη που εχουν το πρωι, οχι υποστηριξη :D. Γιατι τους ιδιαιτεραδες τους στελνει ο σχολαρχης, δεν διαλεγει μονος του ο γονιος συνηθως, αφου το σχολειο λειτουργει "σαν οικογενεια".
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.943
Likes
10.135
Οπως και η αντιληψη οτι "τα ταξιδια ειναι επενδυση", και αυτη η "επενδυση" δεν θα φερει πισω τα λεφτα της, παρα μονο αν υπαρχουν αλλου ειδους στηριγματα, δηλαδη κοινωνικη η πολιτικη δικτυωση. Ειναι επενδυση με τεραστιο ρισκο. Στο τελος ολοι θα διαγκωνιζονται για εναν μισθο 1000ρικου στην αγορα εργασιας, εκτος αν υπαρχουν στηριγματα, ετοιμες επιχειρησεις στη δουλεια του μπαμπα.
Δεν ειναι για λυπηση, επιλογη τους ειναι.
Για λυπηση οχι αλλα πολλοι ζουν σε μια φουσκα δυστυχως
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.943
Likes
10.135
Ακούω γονείς να γκρινιάζουν πως ιδιωτικά κατευθύνουν τα παιδιά να μη δώσουν πανελλήνιες αλλά να πάνε κατευθείαν εξωτερικό για σπουδές, ακόμα κ παιδιά που είχαν δυνατότητα να περάσουν εδώ. Τεσπα επιλογή τους είναι το ιδιωτικό,φαντάζομαι θα το ψάχνουν πριν....
Ειναι και ο μονος λογος που θα τα εστελνα ιδιωτικο... η προετοιμασια για ΙΒ αλλα δεν μπορεις να ξερεις απο Α δημοτικου, ουτε καν Α Γυμνασιου πολλες φορες εαν το παιδι/α σου θα θελουν αυτο τον δρομο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.554
Μηνύματα
900.905
Μέλη
39.286
Νεότερο μέλος
pankkk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom