Κόστος ζωής - Στεγαστικό στην Αθήνα

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.942
Likes
10.109
Δυστυχώς αυτή είναι η ελληνική πραγματικότητα, πολύ λίγα παιδιά επιτυγχάνουν χωρίς φροντιστήρια και για ξένες γλώσσες δεν το συζητάμε καν!
Εμενα αυτο που με τρελαινει ειναι οτι καποιοι γονεις δινουν εναν σκασμο λεφτα στα φροντιστηρια ΚΑΙ εναν σκασμο λεφτα στα ιδιωτικα σχολεια. Με τετοια διδακτρα στα ιδιωτικα δεν θα επρεπε η αποκτηση πτυχιων ξενων γλωσσων και η επιτυχια στο Πανεπιστημιο να ειναι εξασφαλισμενη και δεδομενη?
 
Last edited:

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
319
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Δεν πηγα ποτε σε φροντιστηριο για proficency ουτε εδωσα εξετασεις και εκανα υπευθυνη δηλωση στο παν/μιο οτι μπορω να κατανοησω υλικο αυτου του επιπεδου στο μεταπτυχιακο, που ηταν αληθεια, αφου η μιση βιβλιογραφια ειναι αγγλικη στη διπλωματικη. Αχρηστο πτυχιο.
Αν έχεις όρεξη να μάθεις ξένη γλώσσα γίνεται και από το διαδίκτυο και από διάφορα βιβλία αλλά αλλά θέλει πειθαρχία και κόπο!
 

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
319
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Εμενα αυτο που με τρελαινει ειναι οτι καποιοι γονεις δινουν εναν σκασμο λεφτα στα φροντιστηρια ΚΑΙ εναν σκασμο λεφτα στα ιδιωτικα σχολεια. Με τετοια διδακτρα στα ιδιωτικα δεν θα επρεπε η αποκτηση πτυχιων ξενων γλωσσων και η επιτυχια στο Πανεπιστημιο να ειναι εξασφαλιασμενη και δεδομενη?
Το παιδί χρειάζεται και χρόνο να μελετήσει μόνο του για να μπορει να εμπεδώσει αυτά που διδάχθηκε. Πρεπει να λύνει ασκήσεις ΜΟΝΟ του, να δοκιμάζεται γενικά και να βασίζεται στις δικές του δυνάμεις.
Αν απλώς παρακολουθεί διάφορα ακριβόπληρωμένα ή μη μαθήματα θα αποτύχει.
Εγώ ιδιωτικό θα το έστελνα μόνο αν είχα σκοπό να πάει αμέσως για σπουδές εξωτερικό γιατί προετοιμαζουν επαρκώς για Α levels
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.942
Likes
10.109
Το παιδί χρειάζεται και χρόνο να μελετήσει μόνο του για να μπορει να εμπεδώσει αυτά που διδάχθηκε. Πρεπει να λύνει ασκήσεις ΜΟΝΟ του, να δοκιμάζεται γενικά και να βασίζεται στις δικές του δυνάμεις.
Αν απλώς παρακολουθεί διάφορα ακριβόπληρωμένα ή μη μαθήματα θα αποτύχει.
Εγώ ιδιωτικό θα το έστελνα μόνο αν είχα σκοπό να πάει αμέσως για σπουδές εξωτερικό γιατί προετοιμαζουν επαρκώς για Α levels
Συμφωνω! Και δυστυχως παιζει παρα πολυ το φροντιστηριο τυπου "μελετη" απο ηλικιες Δημοτικου πλεον. Προσωπικα, επαψα να "διαβαζω" τα παιδια μου απο Ε' Δημοτικου και βλεπω οτι μονο καλο τους εχει κανει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.711
Likes
44.078
Συμφωνω! Και δυστυχως παιζει παρα πολυ το φροντιστηριο τυπου "μελετη" απο ηλικιες Δημοτικου πλεον. Προσωπικα, επαψα να "διαβαζω" τα παιδια μου απο Ε' Δημοτικου και βλεπω οτι μονο καλο τους εχει κανει.
Επειδη το 10 ως 15% μιας μεσης ταξης τωρα εχει στοιχεια μαθησιακης δυσκολιας, ειναι χρησιμο κατα περιπτωση. Αυτα τα παιδια θα εγκαταλειψουν χωρις υποστηριξη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.468
Likes
3.816
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Συμφωνω! Και δυστυχως παιζει παρα πολυ το φροντιστηριο τυπου "μελετη" απο ηλικιες Δημοτικου πλεον. Προσωπικα, επαψα να "διαβαζω" τα παιδια μου απο Ε' Δημοτικου και βλεπω οτι μονο καλο τους εχει κανει.
Επί τη ευκαιρία, γιατί μου έδωσες ωραία πάσα, τι σόι "μόδα" κ "φάμπρικα" είναι αυτά τα "κέντρα μελέτης?". Δεν έχω παιδιά, αλλά παρατηρώ ότι πολλοί συνάδελφοι μου στις τελευταίες τάξεις του Δημοτικού κ του Γυμνασίου στέλνουν τα παιδιά τους σε αυτά (και μάλιστα όχι απαραίτητα παιδιά με σοβαρές μαθησιακές δυσκολίες ή ελλείψεις).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.711
Likes
44.078
Επί τη ευκαιρία, γιατί μου έδωσες ωραία πάσα, τι σόι "μόδα" κ "φάμπρικα" είναι αυτά τα "κέντρα μελέτης?". Δεν έχω παιδιά, αλλά παρατηρώ ότι πολλοί συνάδελφοι μου στις τελευταίες τάξεις του Δημοτικού κ του Γυμνασίου στέλνουν τα παιδιά τους σε αυτά (και μάλιστα όχι απαραίτητα παιδιά με σοβαρές μαθησιακές δυσκολίες ή ελλείψεις).
Τα παιδια πανε με γραμμενα τα μαθηματα στο σχολειο και τηρειται ενα προγραμμα, πχ δεν πρηζουν τους γονεις στις 9 το βραδυ. Νομιζω οχι κατι αλλο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.711
Likes
44.078
Ο όρος "φροντιστήριο" υφίσταται στο εξωτερικό;
Ναι, εμαθα οτι στην Αγγλια ξεκινησε στη Ββαθμια εδω και λιγα χρονια. Οπου υπαρχει εκπαιδευση με δυσκολια να μπεις για σπουδες.
Στη Ν. Κορεα ξερουμε οτι ειναι τα πιο βαναυσα, με θαυμαστα αποτελεσματα ομως. Οι θυσιες του ελληνα γονιου ειναι περιπατος μπροστα στις θυσιες του Κινεζου και Κορεατη για "εφοδια".
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.942
Likes
10.109
Επειδη το 10 ως 15% μιας μεσης ταξης τωρα εχει στοιχεια μαθησιακης δυσκολιας, ειναι χρησιμο κατα περιπτωση. Αυτα τα παιδια θα εγκαταλειψουν χωρις υποστηριξη.
Εγω μιλω για ενα 60-70% ομως...
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
697
Likes
2.857
Ναι, εμαθα οτι στην Αγγλια ξεκινησε στη Ββαθμια εδω και λιγα χρονια. Οπου υπαρχει εκπαιδευση με δυσκολια να μπεις για σπουδες.
Στη Ν. Κορεα ξερουμε οτι ειναι τα πιο βαναυσα, με θαυμαστα αποτελεσματα ομως. Οι θυσιες του ελληνα γονιου ειναι περιπατος μπροστα στις θυσιες του Κινεζου και Κορεατη για "εφοδια".
Και του Ινδού. Είδα μια σειρά πρόσφατα, το Kota Factory, που δείχνει ακριβώς το πώς λειτουργούν εσώκλειστα εργοστάσια παραγωγής υποψηφίων, σαν full time φροντιστήριο ενώ πάνε σπάνια στο κανονικό σχολείο.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
668
Likes
3.099
Τελικα γιατι ολα τα παιδια πρεπει να περασουν στο πανεπιστήμιο; Μαθαινοντας μια τεχνη οικονομικα μπορει να βγαλεις πολλα περισσοτερα.
Πολλοι ειναι αυτοι που δε απασχολουνται στο αντικειμενο των σπουδων τους
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.551
Μηνύματα
900.829
Μέλη
39.285
Νεότερο μέλος
alex1260

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom