Κόστος ζωής - Στεγαστικό στην Αθήνα

thanos75

Member
Μηνύματα
1.468
Likes
3.816
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Οταν πρωτοδιοριστηκα επαρχια νοικιασα δωματιο ξενοδοχειου με τον μηνα, οπως και πολλοι συναδελφοι, γιατι εχεις και καθαριοτητα, εκτος απο τους λογαριασμους πληρωμενους! Ολα γινονται.
Άρα προφανώς θα πρέπει να γίνεται κάποιος ειδικός οικονομικός διακανονισμός. Στην Αθήνα πάντως- και αναφέρομαι κυρίως στο airbnb- δεν το έχω ακούσει.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
319
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Το συμβόλαιο γράφει 1/10 με 30/06 και υπήρχαν κι άλλα σπίτια για εκπαιδευτικούς ή στρατιωτικους από μέσα Σεπτεμβρίου έως μέσα Ιουνίου
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.711
Likes
44.078
. Γενικά πάντως βλέπω πως οι ωρομισθιες των ιδιαίτερων (με κάποιες εξαιρέσεις- όπως πολύ εύστοχα ανέφερες την εξειδίκευση σε ειδικέςμαθησιακές δυσκολίες) έχουν πέσει δυστυχώς για τους εκπαιδευτικούς
Παροτι εκπαιδευτικος, δεν πιστευω στη βιομηχανια της αριστειας που εχει στηθει και πιστευω θερμα, με καποιες επιφυλαξεις παλι, στη συστηματικη βοηθεια στις μαθησιακες δυσκολιες.
Υπαρχουν τιμες για ολα τα βαλαντια. Αυτο που δεν αγοραζεται και δεν εχει τιμη ειναι το κινητρο, που θα το δεις να λαμπει στους επιτυχοντες φυλακων η μικρων νησιων και γενικα οπου θελουν να αποδρασουν.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
668
Likes
3.098
παντως εχουμε κανει μεγα θεμα τα ενοικια των φοιτητων οταν με το καλο περνανε και δε σκεφτομαστε οτι σαν μαθητες δινουν οι γονεις περισσοτερα απο ενα ενοικιο στα φροντηστηρια.
Βασικα αυτο μου το ειπε ο κουνιαδος μου. οτι τα εξοδα για τις κορες του σα φοιτητριες δε εχουν και μεγαλη διαφορα απο το κοστος των φροντιστηρίων. Και μη ξεχναμε οτι δε ειναι μονο για το σχολειο αλλα και για 1 η 2 ξενες γλωσες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.711
Likes
44.078
παντως εχουμε κανει μεγα θεμα τα ενοικια των φοιτητων οταν με το καλο περνανε και δε σκεφτομαστε οτι σαν μαθητες δινουν οι γονεις περισσοτερα απο ενα ενοικιο στα φροντηστηρια.
Βασικα αυτο μου το ειπε ο κουνιαδος μου. οτι τα εξοδα για τις κορες του σα φοιτητριες δε εχουν και μεγαλη διαφορα απο το κοστος των φροντιστηρίων. Και μη ξεχναμε οτι δε ειναι μονο για το σχολειο αλλα και για 1 η 2 ξενες γλωσες.
Το ξερεις οτι το proficiency ακαδημαικα στο εξωτερικο ειναι τελειως αχρηστο? Επιλογη τους ειναι. Ο αδερφος μου πηγε για μεταπτυχιακο και διδακτορικο Αγγλια χωρις καν Lower γιατι χρειαζοταν τελικα αλλο πτυχιο και Αγγλικα ηξερε, αλλα βαρεθηκε ως μαθητης και φοιτητης να δωσει για Lower κατι που δεν προκαλεσε κανενα εγκεφαλικο στην οικογενεια.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
319
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
παντως εχουμε κανει μεγα θεμα τα ενοικια των φοιτητων οταν με το καλο περνανε και δε σκεφτομαστε οτι σαν μαθητες δινουν οι γονεις περισσοτερα απο ενα ενοικιο στα φροντηστηρια.
Βασικα αυτο μου το ειπε ο κουνιαδος μου. οτι τα εξοδα για τις κορες του σα φοιτητριες δε εχουν και μεγαλη διαφορα απο το κοστος των φροντιστηρίων. Και μη ξεχναμε οτι δε ειναι μονο για το σχολειο αλλα και για 1 η 2 ξενες γλωσες.
Δυστυχώς αυτή είναι η ελληνική πραγματικότητα, πολύ λίγα παιδιά επιτυγχάνουν χωρίς φροντιστήρια και για ξένες γλώσσες δεν το συζητάμε καν!
 

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
319
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
IELTS χρειάζεται για σπουδές έξω και πρέπει να πιάσεις ένα συγκεκριμένο βαθμό ανάλογα με το πανεπιστήμιο.
Αν έχεις πολύ καλή γνώση αγγλικών γλυτώνεις και το προπαρασκευαστικο έτος νομίζω.
Το proficiency δίνει 70 μόρια στους διαγωνισμούς δημοσίου στην Ελλάδα και μετράει και σε κάποια μεταπτυχιακά εδώ
 

bandit650

Member
Μηνύματα
668
Likes
3.098
Το ξερεις οτι το proficiency ακαδημαικα στο εξωτερικο ειναι τελειως αχρηστο? Επιλογη τους ειναι. Ο αδερφος μου πηγε για μεταπτυχιακο και διδακτορικο Αγγλια χωρις καν Lower γιατι χρειαζοταν τελικα αλλο πτυχιο και Αγγλικα ηξερε, αλλα βαρεθηκε ως μαθητης και φοιτητης να δωσει για Lower κατι που δεν προκαλεσε κανενα εγκεφαλικο στην οικογενεια.
Και εγω ξερω να μιλαω αγγλικα αλλα δεν εχω πτυχιο. Για να μαθω ομως πηγα φροντηστηριο. Και ο αδερφος σου με καποιο τροπο τα εμαθε. Δε πηγε χωρις να ξερει τη γλωσα.
Εκανα γαλλικα στο σχολειο. δε εμαθα ομως γιατι δε μου αρεσαν ουτε τοτε ουτε τωρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.711
Likes
44.078
IELTS χρειάζεται για σπουδές έξω και πρέπει να πιάσεις ένα συγκεκριμένο βαθμό
Αν έχεις πολύ καλή γνώση αγγλικών γλυτώνεις και το προπαρασκευαστικο έτος νομίζω.
Προπαρασκευαστικο? Πηγε κι εδωσε ετσι και το πηρε γιατι στο παν/μιο τα πιο πολλα βιβλια ηταν στα αγγλικα κι εμαθε με το ζορι.
Αμα λεω "βιομηχανια"...
 

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
319
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Προπαρασκευαστικο ή foundation year είναι ένα έτος πριν τις προπτυχιακες σπουδές το οποίο καλύπτει τυχόν κενά με σκοπό να μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει τα μαθήματα άνετα. Δεν γνωρίζω για μεταπτυχιακά ή διδακτορικό τι γίνεται
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.711
Likes
44.078
Το proficiency δίνει 70 μόρια στους διαγωνισμούς δημοσίου στην Ελλάδα και μετράει και σε κάποια μεταπτυχιακά εδώ
Δεν πηγα ποτε σε φροντιστηριο για proficency ουτε εδωσα εξετασεις και εκανα υπευθυνη δηλωση στο παν/μιο οτι μπορω να κατανοησω υλικο αυτου του επιπεδου στο μεταπτυχιακο, που ηταν αληθεια, αφου η μιση βιβλιογραφια ειναι αγγλικη στη διπλωματικη. Αχρηστο πτυχιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.551
Μηνύματα
900.822
Μέλη
39.285
Νεότερο μέλος
alex1260

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom