Τουρκία Κωνσταντινούπολη

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλύτερη περίοδος για μερικά θέματα, χειρότερη για άλλα.

πχ. οι εικόνες από το απόγευμα και μετά στις πλατείες, τα πάρκα και έξω από τα τζαμιά ήταν πολύ ενδιαφέρουσες. Ο κόσμος στο Σουλτάναχμέτ ήταν πολύ περισσότερος ακόμα και από αυτόν στην Istiklal.

Όμως από την άλλη, ακριβώς λόγω της νηστείας, οι πρωινές εικόνες στα ναργιλετζίδικα και στα φαγάδικα που συχνάζουν οι ντόπιοι, ήταν "φτωχές".
 

akenaton

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα στο forum!:) Νέο μέλος εδώ...και πλήρως οργανωμένος, χάρη σε εσάς, εν όψει του επικείμενου ταξιδιού μου στην Κωνσταντινούπολη...Θα πάω με φιλαράκι για 5 σχεδόν ολόκληρες ημέρες...Φεύγουμε με λεωφορείο την ερχόμενη Τρίτη το βράδυ από Θεσσαλονίκη και επιστρέφουμε Δευτέρα με το πρωινό δρομολόγιο. Επομένως, έχουμε Τετάρτη έως Κυριακή στη διάθεσή μας...

Ο φίλος δεν έχει ασχοληθεί σχεδόν καθόλου...επομένως, το θέμα της οργάνωσης το έχω αναλάβει εξολοκλήρου (άλλο που δεν ήθελα...χεχεχε)

Θα μένουμε πλατεία Taksim...Το ενδεικτικό μου πρόγραμμα είναι το εξής:

1η μέρα (μετά από 10ωρο ταξίδι, άρα κουρασμένοι): Βόλτα προς Eminonu, αγορά μπαχαρικών και τζαμί του Σουλεημάν και κατά το μεσημεράκι Kabatas για βόλτα μέχρι την Πρίγκηπο...επιστροφή το βραδάκι και μετά Istiklal (έχω σημειώσει πολλές επιλογές εκεί για να πάμε...)
2η μέρα: Αρχαιολογικό Μουσείο (για να βγάλουμε και τη Museum Pass), Top Kapi, Κινστέρνα του Ιουστινιανού, Αγία Σοφία, Μπλε Τζαμί και μικρή Αγία Σοφία...να σημειώσω ότι μπορεί να φαίνονται πολλά, αλλά είμαστε περισσότερο περιπατητικοί τύποι σε μουσεία κτλ...κανονικά ξέρω, θέλει πολλές ώρες ή και μέρες για να τα δεις όλα αυτά...:) Αν βολέψει και Καπαλί Τσαρσί (γενικά, το θέμα παζάρι δεν με ελκύει καθόλου...). Απόγευμα Kadikoy (βόλτα σε Bagdat Cad, Moda cad. κλπ) και μετά Uscudar με θέα την απέναντι όχθη...όλες οι μετακινήσεις με πλοίο...Το βραδάκι πάλι Istiklal (tunel, γαλλικό σοκάκι κτλ κτλ)

3η μέρα: Ότι δεν προλάβαμε να δούμε από την προηγουμένη (π.χ. μπορεί να αφήσουμε το Τοπ Καπί για τότε) και βόλτα σε Βόσπορο (τη δίωρη της Turyol). Απόγευμα-βράδυ χαμαμ και μετά Istiklal

4η μέρα: Βόλτα σε Πατριαρχείο, Μεγάλη του Γένους Σχολή, Παμμακάριστο, Μονή της Χώρας, Θεοδοσιανά Τείχη (Πύλη Αγίου Ρωμανού, Χαρισια Πύλη, Παλάτι Πορφυρογέννητου, Πύργος Ανεμά, Παναγία Βλαχερνων) και μετά προς Pierre Lotti...Απόγευμα Nisantasi και Levent (απλή βόλτα, όχι για ψώνια κτλ). Το βράδυ Istiklal...

5η μέρα: Dolmabahce, Ortakoy και μεσημεράκι-απόγευμα βόλτα προς Aquarium...βραδάκι Istiklal

Ερωτήσεις:
1) Αν θέλω να ψωνίσω κάτι απλό/καλό/οικονομικό και όχι τουριστικό (π.χ. έχω παραγγελιά για κάτι σε γυάλινα φλυτζάνια για τσάι), θα βρω κάτι προς την cukur cuma? ή πέριξ του Καπαλί Τσαρσί; Το ίδιο και για γλυκά (όλοι τα περιμένουν, στο σπίτι, στη δουλειά:))
2) Καμιά διόρθωση στο πρόγραμμα; Τα Πριγκηπόννησα τα βάλαμε πρώτη μέρα γιατί θα είμαστε κουρασμένοι και θέλαμε κάτι χαλαρό σε βόλτα...Λογικά δεν θα τη γυρίσουμε την Πρίγκηπο, απλά θα χαζέψουμε για καμιά ώρα...εγώ δεν καιγόμουν να πάω...αλλά είναι παραγγελιά, οπότε εκτελείται!:) Επίσης, τα αξιοθέατα του Σουλτάναχμετ θα μοιραστούν σε 2 μέρες...έχουμε μεγάλη άνεση...Η διαδρομή στο Φενερ και στα τείχη δεν ξέρω αν είναι δύσκολη...τόσο από πλευράς χρόνου όσο και από πλευράς φτώχειας που θα συναντήσουμε...αλλά είμαστε περιπατητικοί τύποι...:)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες παρατηρήσεις!!!:)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
το προγραμμα σου ειναι αρκετα φιλοδοξο ,αλλα δεν πειραζει...θα δειτε και στην πορεια τι μπορειτε να κανετε,και τι θα αφησετε ισως για την αλλη φορα...το οτι ειστε "περιπατητικοι"τυποι ειναι καλο αλλα να σε προσγειωσω λιγο λεγοντας οτι οι αποστασεις ειναι τεραστιες στην πολη...οσο και να περπατα κανεις δεν μπορει να παει παντου με τα ποδια,επισης δεν υπολογιζεις οτι ο ανθρωπος δεν μπορει να ειναι στη....γυρα συνεχως....καπου θα κατσει να φαει,να πιει ενα καφε,να παει λιγο στο ξενοδοχειο .....και οι μετακινησεις παιρνουν αρκετο χρονο....ομως ευτυχως υπαρχουν οι θαλασσιες συγκοινωνιες ,το τραμ,και τα ταξι ειναι φθηνα...τωρα απο οτι ειδα εισαι διαβασμενος....αυτα τα φλυτζανακια για το τσαι(ποτηρακια ειναι για την ακριβεια)ειναι προτιμοτερο να τα ψαξεις στα μαγαζακια στην cukur cuma και εκει τριγυρω καθως και στις αγορες ,εξω απο το μεγαλο παζαρι...
οσο για τα γλυκα μπορεις να παρεις σιροπιαστα
Baklava - Karaky Gllolu - Turkish Baklava - Turkish Dessert αυτο εχει απο τα καλυτερα αλλα υπαρχουν πολλα καλα ακομα....επισης να παρεις λουκουμια για δωρακι....δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που εχουμε εδω....εχουν τρομερες γευσεις και εντελως αλλη υφη...στο φορουμ έχουν αναφερει παλιοτερα καποια μαγαζια ....προτιμησε τα "χυμα" απο τα συσκευασμενα...
 

akenaton

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
το προγραμμα σου ειναι αρκετα φιλοδοξο ,αλλα δεν πειραζει...θα δειτε και στην πορεια τι μπορειτε να κανετε,και τι θα αφησετε ισως για την αλλη φορα...το οτι ειστε "περιπατητικοι"τυποι ειναι καλο αλλα να σε προσγειωσω λιγο λεγοντας οτι οι αποστασεις ειναι τεραστιες στην πολη...οσο και να περπατα κανεις δεν μπορει να παει παντου με τα ποδια,επισης δεν υπολογιζεις οτι ο ανθρωπος δεν μπορει να ειναι στη....γυρα συνεχως....καπου θα κατσει να φαει,να πιει ενα καφε,να παει λιγο στο ξενοδοχειο .....και οι μετακινησεις παιρνουν αρκετο χρονο....ομως ευτυχως υπαρχουν οι θαλασσιες συγκοινωνιες ,το τραμ,και τα ταξι ειναι φθηνα...τωρα απο οτι ειδα εισαι διαβασμενος....αυτα τα φλυτζανακια για το τσαι(ποτηρακια ειναι για την ακριβεια)ειναι προτιμοτερο να τα ψαξεις στα μαγαζακια στην cukur cuma και εκει τριγυρω καθως και στις αγορες ,εξω απο το μεγαλο παζαρι...
οσο για τα γλυκα μπορεις να παρεις σιροπιαστα
Baklava - Karaky Gllolu - Turkish Baklava - Turkish Dessert αυτο εχει απο τα καλυτερα αλλα υπαρχουν πολλα καλα ακομα....επισης να παρεις λουκουμια για δωρακι....δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που εχουμε εδω....εχουν τρομερες γευσεις και εντελως αλλη υφη...στο φορουμ έχουν αναφερει παλιοτερα καποια μαγαζια ....προτιμησε τα "χυμα" απο τα συσκευασμενα...
σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!:) έχω διαβάσει για το gulluoglu...δεν ξέρω αν είναι τσιμπημένες οι τιμές του...θα κάνω μια βόλτα να τα δούμε (και να τα δοκιμάσουμε)...ένας γνωστός κάποτε μας κέρασε λουκουμάκια (εκείνα τα μικρά δεν λές;;;) Πολύ νόστιμα...ίσως πάρω κανένα πακετάκι...αν και το κοινό μου περιμένει ΑΛΛΑ πράγματα!!!:) Το λιγότερο μπακλαβά...:)

Ok, δεν θα περπατάμε και όλη μέρα...έχω βρει και όλα τα λεωφορεία που χρειάζομαι για να μας βοηθήσουν (έκανα εκτυπώσεις κτλ σε δρομολόγια). Οπότε, θα παίξουν όλα τα Μ.Μ.Μ., αλλά και ταξί...Βέβαια, η κίνηση δεν βοηθάει...αλλά όπου παίζει τραμ, μετρό, θα προτιμηθούν!:)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
επισης να παρεις λουκουμια για δωρακι....δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που εχουμε εδω....εχουν τρομερες γευσεις και εντελως αλλη υφη...στο φορουμ έχουν αναφερει παλιοτερα καποια μαγαζια ....προτιμησε τα "χυμα" απο τα συσκευασμενα...
+1

Προσωπική μου επιλογή και πρόταση, του Haci Bekir. Για κάτι ιδιαίτερο, τα "γεμιστά" με την κρέμα. Αλλά πρέπει να καταναλωθούν "φρέσκα". Όσο περνάει ο καιρός, αλλάζει η υφή τους και η γεύση.
 

snapper

Member
Μηνύματα
29
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
?

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
+1

Προσωπική μου επιλογή και πρόταση, του Haci Bekir. Για κάτι ιδιαίτερο, τα "γεμιστά" με την κρέμα. Αλλά πρέπει να καταναλωθούν "φρέσκα". Όσο περνάει ο καιρός, αλλάζει η υφή τους και η γεύση.
τα έχουμε γράψει 1 1/2 χρόνο πρίν εδώ http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E%ED-%F0%FC%EB%E7.html?garpg=12#content_start


Ευαγγελία ακούς ??????
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
τα έχουμε γράψει 1 1/2 χρόνο
Ε, αφού το έγραψες εσύ, δε χρειάζεται να πει και κανένας άλλος τη γνώμη του (ούτε και για στατιστικούς λόγους, έστω).
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Με αυτή τη λογική τότε και η ΕΡΣΗ ακόμα παλαιότερα εδώ:
http://www.travelstories.gr/%E1%F3%...B%E7-%E5%ED-%F4%DC%F7%E5%E9-3.html#post190091 ....:D:bleh:
Με την δική σου λογική μπορεί να βγάζεις όποιο συμπέρασμα θέλεις
Προσωπικά όμως δεν διεκδικώ τα πνευματικά δικαιώματα του Hachi Bekir
για το travelstories.

Απλά έδωσα το link απο παλαιότερη αναφορά μου στο θέμα και τέλος .
Εξάλου αν ψάξεις περισσότερο θα βρείς και αρκετούς ακόμα που το έχουν αναφέρει κατά καιρούς
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Με την δική σου λογική μπορεί να βγάζεις όποιο συμπέρασμα θέλεις
Προσωπικά όμως δεν διεκδικώ τα πνευματικά δικαιώματα του Hachi Bekir
για το travelstories.
Απλά έδωσα το link απο παλαιότερη αναφορά μου στο θέμα και τέλος .
Εξάλου αν ψάξεις περισσότερο θα βρείς και αρκετούς ακόμα που το έχουν αναφέρει κατά καιρούς
Το συμπέρασμα είναι εμφανές (όπως πίστευα και η διάθεση για χιούμορ...:D), λουκούμια από το Haci Bekir αγαπητοί συμφορουμίτες...:).

Τώρα για τους μπακλαβάδες Gulluoglou είναι μεν νόστιμοι αλλά για όποιον θέλει να μεταφέρει να έχει υπόψιν του οτι έχει καταστήματα στο Σύνταγμα και στο Παλαιό Φάληρο (μέχρι πέρσι σίγουρα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.337
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom