Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Aristeatrap

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα θα ήθελα την βοηθεια σας και τις γνώσεις σας θα πάμε στην Πόλη 13-18 Απριλίου και θα μείνουμε http://www.booking.com/hotel/tr/rag...id=24b35d21d63ec173c0e73f23a40ea14a13421fabX1 το θέμα είναι πως θα είμαι πολλές ώρες μόνη μου 8-5 το απόγευμα ..........αρχικά θέλω να ξέρω αν είναι επικίνδυνα και επίσης που να πάω αξιοθέατα, χαμάμ εστιατόρια ..........αλλα να μην είναι μόνο τουριστικά .................έχει πάει κάποιος σε καμια παράσταση απο αυτές ?????http://www.hodjapasha.com/en/calendar
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.062
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα θα ήθελα την βοηθεια σας και τις γνώσεις σας θα πάμε στην Πόλη 13-18 Απριλίου και θα μείνουμε http://www.booking.com/hotel/tr/ragip-pasha-apartments.el.html?aid=311101;label=ragip-pasha-apartments-urydHgpBTgbeuy2wSdhFCwS34725190217:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg;sid=963de4463beb039d81469e9a3d08d2e8;dcid=1;checkin=2014-04-13;checkout=2014-04-18;ucfs=1;srfid=24b35d21d63ec173c0e73f23a40ea14a13421fabX1 το θέμα είναι πως θα είμαι πολλές ώρες μόνη μου 8-5 το απόγευμα ..........αρχικά θέλω να ξέρω αν είναι επικίνδυνα και επίσης που να πάω αξιοθέατα, χαμάμ εστιατόρια ..........αλλα να μην είναι μόνο τουριστικά .................έχει πάει κάποιος σε καμια παράσταση απο αυτές ?????http://www.hodjapasha.com/en/calendar
Μπραβο το ξενοδοχειο ειναι απο τα καλλίτερα και σε πολυ καλή περιοχή πανω στην Ιστικλαλ αρκει να μην κανουν διαδηλώσεις... Στο hodjapasha Σε όλες τις παραστάσεις εχω παει !! ..ειναι διαφορετκές διαλεξε μια που ανταποκρίνετε στα γουστα σου ...αν σου αρεσουν πχ τα τσιφτετελια κλπ πηγαινε στη 2η Rhythm... Αν σου αρεσουν τα εντεχνα και ρομαντικα πηγαινε στο White rose και αν εισαι πιο της κουλτουρας πηγαινε στους δερβίσηδες.. Ολη η Κωσταντινουπολη ειναι Τουριστικη...και ειδικα εσυ που πας πρωτη φορα καλώς ή κακώς θα ακολουθήσεις το κλασικο προγραμμα...Αγια Σοφια..κλπ..κλπ..Πατριαρχειο κλπ..κλπ..Πιερ-Λοτυ...διαβασε στις ταξιδιωτικες ιστορίες Ασια Τουρκια..τη ιστορια της Marilou αλλα και αλλες πολλές ..αποφασισε τι θα ηθελες να κανεις και μετα ειμαστε εδω για να σε βοηθήσουμε σε ολες τις λεπτομερεις :) Επίσης να σου πώ οτι στον απέναντυ απο το ξενοδοχειο σου και λιγο πιο πανω προς Τταξιμ καθετο δρομακι στην Ιστικλαλ....στα 20 μετρα αριστερα υπάρχει ενα μαγειρειό παμφθηνο!! και με πεντανόστιμα φαγητα...ιδανικό για μεσημερι....στο τελος αυτου του μικρου δρομου..αν πας δεξια στα 10 μετρα θα βρεις ενα μικρο πολυ cozy εστιατοριο το Klemuri....ενω αν πας αριστερα βγαινει σε ενα μικρο δρομακι αλλα με πολλα καφε και μπαρακια για νεολαια γιατι υπαρχει εκει και μια σχολη..( σου ανεβάζω φωτο με αυτα που σου περιγραφω στο τελος, ο τιμοκαταλογος του μαγειρειου ειναι σε Τουρκικες Λιρες!!!!.. απιστευτο!! )
 

Attachments

Last edited:

valia76

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
Καλημέρα. Θα ήθελα κι εγώ την άποψή σας σχετικά με την οργάνωση του προγράμματός μας στην Πόλη. Καταρχάς θα πάμε 17 με 22 Απριλίου, με αυτοκίνητο, εγώ ο σύζυγος και η 6,5 ετών κόρη μας. Κλείσαμε στο http://www.andhotel.com/, στο Sultanahmet. Έχω μελετήσει εκτενώς το site, σχεδόν όλα όσα έχουν γραφεί για την Πόλη, έχω σημειώσει αυτά που αξίζει να δούμε και να κάνουμε, αλλά δεν έχω κάνει πρόγραμμα συγκεκριμμένο, γιατί δεν ξέρω το παιδί πόσο θα αντέχει γενικώς το πέρα δώθε. Γενικά είναι ανθεκτική στο περπάτημα αλλά και πάλι δεν ξέρω. Για παράδειγμα αναρωτιέμαι: να βάλω την Αγία Σοφία και το Τοπ καπί την ίδια μέρα ή να τα μοιράσω; Αυτό πρέπει να το αποφασίσω για να κλείσω εισιτήρια Online. Στα hamam να πάμε μαζί της ή να πάει ο καθένας μόνος του όταν η μικρή θα κοιμάται; Από τα Cemberlitas μας είπαν οτι δέχονται και παιδιά τέτοιας ηλικίας.
Κατά τ' άλλα είπαμε θα πάμε στο μπλέ τζαμί, στην Βασιλική Κιστερνα, Σουλειμανιγιε Τζαμί, Πιερ Λοτι, Misir Carsi, Kadikoy για να φάμε στο Ciya, Istiklal , βόλτα στο Βόσπορο, Ciragan - βόλτα στο Ortakoy. Ίσως βόλτα στην Πρίγκιπο (για κάτι πιο ξεκούραστο για την μικρή). Για το Kapali Carsi δεν τρελαίνομαι, αλλά ίσως είναι ενδιαφέρον για τη μικρή. Τι λέτε;
Επίσης στο Πατριαρχείο λέω να πάμε την Μ.Παρασκευή στον Επιτάφειο, μήπως όμως θα γίνεται πανικός; (Καλά για Ανάσταση δεν το βλέπω ούτως ή άλλως). Έχω και το miniaturk στα υπόψη σαν μπαλαντερ αν βαρεθεί η μικρή.
Και κάτι άλλο, λέω να πάρω την istanbul kart. Για τη μικρή θα την χτυπάω ή δεν πληρώνει;
Έχει πάει κάποιος με παιδί στην Πόλη περίπου τέτοιας ηλικίας να μας πει πως τα κατάφερε;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Γεια σου,
Λοιπον το ξενοδοχειο θα σας αρεσει πολυ εχει και καταπληκτική θέα.Εκει έμεινα κι εγω και μου άρεσε πολυ.Σχετικα με το πρόγραμμά σας αν θες διάβασε την ιστορία μου,ισως σας βοηθήσει.
 

valia76

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
Vickokka διάβασα την ιστορία σου και μάλιστα χάρηκα που έμεινες ευχαριστημένη από το ξενοδοχείο. Εμένα από την αρχή μου έκανε κλικ η θέση του, η τιμή και ήταν πολύ εξυπηρετικοί στην επικοινωνία μου μαζί τους. Νομίζω οτι έχω κατατοπιστεί πλήρως για την Πόλη, χάρη στο travelstories εννοείται, και αν πήγαινα μόνο με τον άντρα μου το πρόγραμμα θα έβγαινε εύκολα. Το θέμα είναι με την μικρή τι γίνεται για'αυτό ήθελα αν κάποιος είχε ανάλογη εμπειρία να μου πει ή να ακούσω μια γνώμη τέλος πάντων.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Χαιρομαι που σου άρεσε και ελπιζω να βρεις κι αλλες πληροφορίες σχετικά με το ταξιδι σας!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.062
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλημέρα. Θα ήθελα κι εγώ την άποψή σας σχετικά με την οργάνωση του προγράμματός μας στην Πόλη. Καταρχάς θα πάμε 17 με 22 Απριλίου, με αυτοκίνητο, εγώ ο σύζυγος και η 6,5 ετών κόρη μας. Κλείσαμε στο http://www.andhotel.com/, στο Sultanahmet. Έχω μελετήσει εκτενώς το site, σχεδόν όλα όσα έχουν γραφεί για την Πόλη, έχω σημειώσει αυτά που αξίζει να δούμε και να κάνουμε, αλλά δεν έχω κάνει πρόγραμμα συγκεκριμμένο, γιατί δεν ξέρω το παιδί πόσο θα αντέχει γενικώς το πέρα δώθε. Γενικά είναι ανθεκτική στο περπάτημα αλλά και πάλι δεν ξέρω. Για παράδειγμα αναρωτιέμαι: να βάλω την Αγία Σοφία και το Τοπ καπί την ίδια μέρα ή να τα μοιράσω; Αυτό πρέπει να το αποφασίσω για να κλείσω εισιτήρια Online. Στα hamam να πάμε μαζί της ή να πάει ο καθένας μόνος του όταν η μικρή θα κοιμάται; Από τα Cemberlitas μας είπαν οτι δέχονται και παιδιά τέτοιας ηλικίας.
Κατά τ' άλλα είπαμε θα πάμε στο μπλέ τζαμί, στην Βασιλική Κιστερνα, Σουλειμανιγιε Τζαμί, Πιερ Λοτι, Misir Carsi, Kadikoy για να φάμε στο Ciya, Istiklal , βόλτα στο Βόσπορο, Ciragan - βόλτα στο Ortakoy. Ίσως βόλτα στην Πρίγκιπο (για κάτι πιο ξεκούραστο για την μικρή). Για το Kapali Carsi δεν τρελαίνομαι, αλλά ίσως είναι ενδιαφέρον για τη μικρή. Τι λέτε;
Επίσης στο Πατριαρχείο λέω να πάμε την Μ.Παρασκευή στον Επιτάφειο, μήπως όμως θα γίνεται πανικός; (Καλά για Ανάσταση δεν το βλέπω ούτως ή άλλως). Έχω και το miniaturk στα υπόψη σαν μπαλαντερ αν βαρεθεί η μικρή.
Και κάτι άλλο, λέω να πάρω την istanbul kart. Για τη μικρή θα την χτυπάω ή δεν πληρώνει;
Έχει πάει κάποιος με παιδί στην Πόλη περίπου τέτοιας ηλικίας να μας πει πως τα κατάφερε;
Για το αν πληρώνει το παιδι δεν ξερω αλλα σε ολους τους σταθμους μετρο υπαρχει φυλακας όποτε θα ρωτήσεις και θα σου πει , στη νοηματική εννοείτε :) ( μα να μην μιλαει κανεις τους Αγγλικα ? τι πραγμα και αυτο? με τοσο τουρισμο!).. ...Επίσης δες και αυτό και πας εύκολα με το αυτοκίνητο...https://www.google.com/search?q=florya istanbul aquarium&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=v-g1U7rlFaO00wWV34DwCw&ved=0CCQQsAQ&biw=1366&bih=624
 
Last edited:

22lini

Member
Μηνύματα
28
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα-Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
τον γύρο του κόσμου!
Πηγαμε περυσι την Πρωτοχρονια με τον γιο μου που ηταν 7 χρονων μια χαρα ηταν!τοπ καπι ειναι πολυ μεγαλο αν θελετε αν το δειτε εμπεριστατωμενα.εμεις ειχαμε παει κ στο χαρεμι που ειναι εξτρα ξεναγηση. Ειχαμε παρει ενα audio guide στα αγγλικα κ ο αντρας μου το φορουσε μας εξηγουσε κ εγω απανταγα στις εκατομμυρια ερωτησεις!!!εκει ειναι η αληθεια πως κουραστηκε λιγο αλλα εχει απλετο χωρο να κατσετε να ξεκουραστειτε!σε ολα τα υπολοιπα δεν ειχαμε κανενα θεμα,δεν βαρεθηκε ή κουραστηκε.θα σου ελεγα αν σε περνει απο μερες να δεις το τοπ καπι μονο του.εμεις κατσαμε 6μερες .ο,τι αλλη απορια εχεις εδω ειμαστε!!!
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
221
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλημερα, σχετικα με την online εκδοση εισητηριων για Τοπκαπι και Αγ.Σοφια για να παρακαμψουμε τις ουρες, μπορει καποιος να παραθεσει ενα αξιοπιστο site προκειμενου να κλεισω απο Ελλαδα? Οι τιμες ειναι ιδιες ειτε κλεισεις απο ιντερνετ ειτε απο τα γκισε εκει? ευχαριστω
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
4.137
α. Για παράδειγμα αναρωτιέμαι: να βάλω την Αγία Σοφία και το Τοπ καπί την ίδια μέρα ή να τα μοιράσω;
β. Για το Kapali Carsi δεν τρελαίνομαι, αλλά ίσως είναι ενδιαφέρον για τη μικρή. Τι λέτε;
α. Σίγουρα μπορείτε να πάτε την ίδια μέρα. Είναι δίπλα δίπλα. Το πολύ πολύ στο ενδιάμεσο να κάτσετε για κανά καφέ.
β. Δεν νομίζω ούτε εσείς και πολύ περισσότερο η κόρη σας να βρει κάτι το ενδιαφέρον στο Kapali Carsi. Αν θέλετε κάτι πιο ατμοσφαιρικό τραβήξτε για Αιγυπτιακή αγορά συνδυάζοντάς την με βόλτα στη γέφυρα του Γαλατά και στο υπέροχο Εμινονού, αλλα και με μπαλικ σάντουιτς ή κοκορέτσι στην είσοδο της αγοράς ή κιουνεφέ μέσα σε αυτήν.
Επίσης θα έλεγα να εξετάσετε το ενδεχόμενο να πάτε στο Maslak με τους ουρανοξύστες και να ανεβείτε στην κορυφή ενός από αυτούς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.537
Μηνύματα
900.166
Μέλη
39.272
Νεότερο μέλος
faihpap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom