Κινηματογραφική κουβέντα....

Spark

Member
Μηνύματα
115
Likes
1.139
Είδα την ταινία The Dive (2023) και μου άρεσαν όλα, το σενάριο, η δράση, η αγωνία, προπαντός οι λήψεις κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας.
Δύο αδελφές πηγαίνουν για κατάδυση σε μια όμορφη, απομακρυσμένη τοποθεσία. Η μία από τις αδελφές χτυπιέται από έναν βράχο, αφήνοντάς την παγιδευμένη 28 μέτρα κάτω. Με επικίνδυνα χαμηλά επίπεδα οξυγόνου και χαμηλές θερμοκρασίες, εναπόκειται στην αδελφή της να παλέψει για τη ζωή της.

 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.575
Likes
8.724
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Την καινούρια του Λανθιμου δεν την είδε κανένα μέλος; Διαβάζω κραξιμο.
 

apos

Member
Μηνύματα
199
Likes
535
Την καινούρια του Λανθιμου δεν την είδε κανένα μέλος; Διαβάζω κραξιμο.
Την είδα χθες, πρώτη φορά θα με έπαιρνε ο ύπνος στο σινεμά. Θα μπορούσε να ήταν και λιγότερη ώρα γιατί από ένα σημείο και μετά με κούρασε.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.782
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
El correo, όταν ένας παρκαδόρος αποφασίζει να συμμετέχει σε ένα σχέδιο ξεπλύματος χρήματος μπλέκοντας με τον υπόκοσμο και τα γρήγορα αυτοκίνητα, το δυστύχημα δεν αργεί να συμβεί.
Ωραία ταινία, με γρήγορο ρυθμό, η οποία σε κρατάει από την αρχή μέχρι το τέλος και μας παρουσιάζει το σκάνδαλο που είχε ξεσπάσει τις αρχές του 2000 με την κατάχρηση δημόσιου χρήματος αλλά και την εμπλοκή του κουριερ, όπου ως γνωστόν το εύκολο χρήμα ποτέ δεν είναι για καλό, καταστρέφοντας ότι καλό μπορεί να υπάρχει σε αυτή την ζωή. Συμμετέχουν γνωστοί ηθοποιοί όπως ο Luis Tosar αλλά και ο Luis Zahera.
Την ταινία θα την βρείτε στο Netflix.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.397
Likes
3.523
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Την καινούρια του Λανθιμου δεν την είδε κανένα μέλος; Διαβάζω κραξιμο.
Παρόν! Την είδα χθες! Η ταινία είναι σπονδυλωτή και αποτελείται από 3 ιστορίες, από τις οποίες μόνο η πρώτη μου άρεσε (μου θύμισε καλές weird στιγμές Φιλίππου/Λανθιμου). Οι άλλες 2 φλυαρες, ολίγον unfocused (ειδικά η τρίτη ιστορία), και χωρίς κάποια ιδιαίτερη σπιρτάδα κατά τη γνώμη μου.
Θαυμάσια ερμηνεία από τον Plummons (δικαιο βραβείο ερμηνείας στις Κάννες) και στην τρίτη ιστορία και από τη Stone
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.575
Likes
8.724
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Λογικά θα πάω σήμερα να δω την ταινία του Λανθιμου αν και υπάρχουν αποτρεπτικοι παράγοντες. Μετά τις 2 ώρες σε ταινία, αρχίζω να λυγίζω. Το ακόμα πιο αποτρεπτικο είναι ότι διαβάζω για "Λανθιμικο χιούμορ". Δύσκολα τα πράματα.
 

vanda

Member
Μηνύματα
895
Likes
4.399
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Παρόν! Την είδα χθες! Η ταινία είναι σπονδυλωτή και αποτελείται από 3 ιστορίες, από τις οποίες μόνο η πρώτη μου άρεσε (μου θύμισε καλές weird στιγμές Φιλίππου/Λανθιμου). Οι άλλες 2 φλυαρες, ολίγον unfocused (ειδικά η τρίτη ιστορία), και χωρίς κάποια ιδιαίτερη σπιρτάδα κατά τη γνώμη μου.
Θαυμάσια ερμηνεία από τον Plummons (δικαιο βραβείο ερμηνείας στις Κάννες) και στην τρίτη ιστορία και από τη Stone
Λες αν τη δει κανείς σε θερινό να είναι καλύτερα;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.397
Likes
3.523
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σε θερινό αλλά με αναπαυτικές θέσεις είναι η ιδανική εκδοχή. Μια καλή σκέψη είναι το cine πολεμικό μουσείο. Εκεί πήγα την Κυριακή και νομίζω πως ήταν ιδανική η συνθήκη
 

vanda

Member
Μηνύματα
895
Likes
4.399
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Σε θερινό αλλά με αναπαυτικές θέσεις είναι η ιδανική εκδοχή. Μια καλή σκέψη είναι το cine πολεμικό μουσείο. Εκεί πήγα την Κυριακή και νομίζω πως ήταν ιδανική η συνθήκη
Μου πέφτει λίγο μακρυά αλλά θα το έχω υπόψη μου. Ευχαριστώ για την πρόταση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.350
Μηνύματα
889.655
Μέλη
39.027
Νεότερο μέλος
GEORGIAD3

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom