Ελλάδα Καρδαμύλη και Στούπα. Εγώ ενα ρεπό πήρα και που κατέληξε.

KIKI

Member
Μηνύματα
2.765
Likes
7.289
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Το "ζεστή μπύρα παγωμένη γουρουνοπούλα" στη πρώτη αφίσα είναι κάποια αστεία αναφορά που δεν γνωρίζω ή μιλάμε για τον πιο κασμά γραφίστα του 2024;
Αστείο από παλιά.Η γουρουνοπουλα σπεσιαλιτέ Μεσσηνίας και Λακωνίας τρώγεται ζεστή ,άμα παγώσει με τόσο λίπος που έχει δεν είναι καλή.Παει πολύ με μπύρα που είθισται να είναι παγωμενη.Αυτος που το έβαλε δίπλα στη φίρμα τραγουδιστή πανηγυριών έχει χιούμορ! Και το σκέφτηκε και το τόλμησε.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.765
Likes
7.289
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Το "ζεστή μπύρα παγωμένη γουρουνοπούλα" στη πρώτη αφίσα είναι κάποια αστεία αναφορά που δεν γνωρίζω ή μιλάμε για τον πιο κασμά γραφίστα του 2024;
IMG_20240907_225743.jpg
Αφιερωμενο. Χθες βράδυ σε πανηγύρι στη Λακωνία,εδω το κάνουμε ψητό στο φούρνο.Στη Μεσσηνια σουβλιζουν όλη την γουρουνοπουλα,όπως στον Αστερίξ ένα πράγμα.Πωλειται είτε με το κιλό είτε μερίδα.Αμα ελθεις στα μέρη μου θα σε κεράσω .
 
Last edited:

poised

Member
Μηνύματα
971
Likes
7.750
View attachment 473264 Αφιερωμενο. Χθες βράδυ σε πανηγύρι στη Λακωνία.Εδω το κάνουμε ψητό στο φούρνο.Στη Μεσσηνια σουβλιζουν όλη την γουρουνοπουλα,όπως στον Αστερίξ ένα πράγμα.Πωλειται είτε το κιλό είτε μερίδα.Αμα ελθεις στα μέρη μου θα σε κεράσω .
Σε ευχαριστώ για την πρόταση.

Η αρχική μου απορία ήταν για την αντίστροφη και μόνο, δηλαδή αντί για κρύα μπύρα ζεστή γουρουνοπούλα, ζεστή μπύρα κρύα γουρουνοπούλα το οποίο απάντησες ότι ήταν τοπικό αστείο ή έτσι κατάλαβα.

Τι είναι η γουρουνοπούλα ή πως τρώγεται αλίμονο αν δεν ήξερα θα μου παίρνανε την υπηκοότητα 😁
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.765
Likes
7.289
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Και συνεχιζω με το επόμενο πρωι.
Ξυπναω νωρίς και δεν εχει ρεύμα στο δωμάτιο.Σκεφτομαι μπορει να ελθει συντομα ,μέρα ειναι εχει φως το προσπερνω. Ανακαλύπτω οτι δεν εχει ουτε νερό.Εδω Χιούστον εχουμε πρόβλημα!
Ενα μπουκαλάκι εχω να πλυνω προσωπο ,δοντια και να πιώ.Ειναι επτα η ώρα ειμαι στον ελαιώνα για να βρω νερο ειναι 8 λεπτα περπατημα μεχρι τα μαγαζιά της παραλίας.
Το κεφαλι με φαγουρίζει απο το αλάτι της προηγουμενης μερας αφου νυχτα που γυρισα δεν λούστηκα.
Παιρνω την κορη ιδιοκτητριας να δω τι γίνεται. Μου λεει ,συμβαίνει τακτικά αυτό με το ρεύμα, θα ελθει 11.30 η ωρα.Οσο για το νερό τι να κανουμε ,εισαι δευτερο όροφο και δεν φτάνει η πίεση να ανέβει ,ετσι συμβαινει σε όλα τα διώροφα στη Στουπα. Μεγάλη ψεύτρα οπως ανακαλυψα μετά , όλα ειχαν αντλια και πιεστικό να ανεβαζει νερο σε περίπτωση διακοπης ρεύματος εκτος απο τη Σκρούτζ.
Επειδη θέλω καφέ να πάρω μπροστα (ειχα μαζι μου φακελακια ,αλλα πως να τον φτειαξω ) περπατω μεχρι την παραλία να βρω κάτι ανοικτο.Ολα κλειστα ,δεν εχει ούτε καφενειο που εχουν όλα τα χωριά για τους πρωινους εργατες ,ψαράδες και για όσους ξεκινουν νωρις την ημερα τους.
Ολα φτιαγμένα στα μετρα των τουριστών που εχουν πρωινο στα ξενοδοχεία η κουζινακι στα δωμάτια και το φτιάχνουν μόνοι τους.
Ο μονος που βλέπω ειναι ενας κυριος που πλένει επιμελώς με λαστιχο τους εξωτερικους χωρους σε μια ταβέρνα. Πολυ ευγενικος μου δίνει νερό και παρότι ανοιγει οκτωμιση μου φτειαχνει ελληνικό καφέ σε γκαζάκι.Περιμενω να πάει εννέα να μιλησω με το μονο συνεργειο που εχει η περιοχη και ειναι στην Καρδαμύλη .Πάει εννεα αρχιζω τα τηλέφωνα αλλά ο τύπος το εχει κλειστό ,στελνω μηνυμα που ποτέ δεν απαντηθηκε ,αθάνατοι Ελληνες μαστορες ολων των ειδικοτήτων!
Περναει η ωρα συνεχιζω να τηλεφωνω αλλά φως δεν βλέπω ουτε στο χωριο ουτε απο τον μηχανικό!
Πρέπει να φυγω απο το δωματιο 11.30 η ωρα αλλά κυρίως να λουστω! Αλατι ,υγρασια και 35 βαθμοι εχουν κάνει το κεφαλι μου παστό .Μιλάω με σκρουτζιτσα μου λεει να φυγω 12.30 αφου η αφιξη της ειναι αργα,αλλωστε πως θα καθαρισει χωρις νερό.
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.765
Likes
7.289
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ο κυριος που μου εφτειαξε τον καφέ συμμετέχει στο θέμα αφου εχω πλέον το τραπέζι ρεζερβέ καποια στιγμή πειναω,ο μοναδικός φούρνος ειναι στα 500 μετρα ανηφόρα ,μου φτειαχνει μια ωραία ομελέτα με λαχανικά .Ο συνονόματος Βασίλης που τα κάνει όλα ειναι καλός και ευγενικός μαζι μου.
Στελνει μηνυμα στον μηχανικό που τον γνωρίζει προσωπικά αλλά απαντηση καμία.Μαλλον σε καποιο πανηγύρι θα ηταν θα εφαγε πολυ γουρουνόπουλο θα ήπιε και μπυρα σιγά μην σηκώσει τηλέφωνο!
Κάποιος απο τους θαμώνες σκέφτεται οτι υπάρχει ενας Αλβανός πολυτεχνίτης στο διπλανό χωριουδάκι που τα καταφέρνει με τα αυτοκινητα και τον παιρνει τηλεφωνο. Ερχεται με τον γυιο του για βοηθό και μεταφραση γιατι τα ελληνικά του ειναι σπαστά. Εξηγώ την κατασταση ,του δίνω το κλειδί να κάνει αυτοψία και να παραγγείλει νεα μπαταρια που θα ελθει απο την Καλαμάτα με το απογευματινό ΚΤΕΛ.
Είμαι σαφής οτι θέλω νεα μπαταρία και όχι φόρτιση με καλωδια γιατι 80 χλμ μεχρι το χωριό μου σε δρομο με συνεχείς στροφες δεν θέλω να οδηγήσω χωρις να σβήσω το αμαξι με μπαταρια που θα άλλαζα ετσι και αλλοιως μέσα στον μήνα .Ο φίλος μηχανικος στο Γυθειο που κανει έλεγχο τακτικά στο εικοσαετιας φιατάκι μου ειχε πει ,ασε να τελειωσει ο Αυγουστος που εχω πολλή δουλειά και την αλλαζουμε μετά.Ο μαστορας που μου εχει δωσει ασχημη εντύπωση με την φάτσα του και την συμπεριφορά του συμφωνεί σε όλα παιρνει το κλειδι και φεύγει.
Γυριζω δωματιο και περιμενω το ηλεκτρικο που ηρθε στη μια .Ανάσταση επιτελους πλένομαι ,λουζομαι αλλαζω ρουχα που ευτυχως ειχα μεσα στο αμαξι γιατι κινουμαι το Καλοκαιρι μεταξυ Γυθειου και χωριού και εχω καβατζα .Αλλοιως το βρακί μου ανάποδα θα φόραγα αφου το προγραμμα ηταν για μια διανυκτέρευση.
Κατεβαίνοντας τη σκαλα με το πλουσια μαλλιά μου να ανεμίζουν φρεσκολουσμένα (που εισαι Λαμπη να με δεις!) πέφτω πάνω στην κορη .Της λεω οτι έπρεπε να εχει φροντίσει να εχει νερό στο δωματιο σε κουβαδακια και μπουκάλια αφου το πρόβλημα ειναι συχνό.Ουτε τουαλέτα δεν μπορουσα να πάω χωρις καζανάκι.Στην Αιθιοπία που είχα το ιδιο θέμα ,ειχαν βαρελακι με νερό και δεν ειχα πρόβλημα.
Στη Στούπα με τόσο τουρισμό η μουλάρα δεν το είχε φροντίσει ούτε το φρόντισε μετα το πρωινό μου τηλεφώνημα.Για να τεσταρω τον επαγγελματισμό της ρωτάω αν προβλέπεται μερική επιστροφή χρήματων αφου όλο το πρωί το δωματιο μου ήταν άχρηστο ελλείψει νερού.
Αντι να δωσει πίσω ένα μέρος του ποσού ,οπως κανουν όλοι σχεδον οι ξενοδόχοι,για να χρυσώσει το χάπι βγαζει και γλώσσα οτι τι πράγματα ειναι αυτά που λέω !
Μικρη μου ψεύτρα αγενή τσιγγούνα και άσχετη με γραπτούς και άγραφους κανόνες που ισχύουν στον τουρισμο δεν έχω τελειώσει μαζι σου ,αλλά δεν το ξέρεις!
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.765
Likes
7.289
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Επιστρέφω στο τραπέζι μου και στο χρυσό ανθρωπο Βασιλη και τον παρακαλώ να μου βρει ενα δωματιο να μεινω ενα βραδυ ακόμα μπας και ξεκουραστω .Είμαι βέβαιη οτι θα κανει ότι μπορεί.Οντως πάω στο νέο καταλυμα που το εχει η Κυρία Τινα και είμαι στα καλύτερα. Δευτερο όροφο πάλι και εννοειται οτι το πρωι ειχε νερό αφού εχει το σωστό συστημα να ανεβαίνει το νερό σε διακοπή ρεύματος.Το απόγευμα με αγκαλιά το κινητό περιμενω τον μαστορα με τα νεωτερα αφου η μπαταρια θα εχει ελθει απο την Καλαμάτα.Δεν σηκώνει τηλεφωνο εως το βραδυ !Αφαντος ο τυπος.
Παλι καποιος του τηλεφωνει και εκει απαντά οτι ειναι πολυ μακρια σε άλλη δουλειά και εχει ξεχάσει να παραγγειλει την μπαταρία ετσι και αλλοιως .Μέσα σε όλα τρώγοντας ενα μαλακό τοστ μου πεφτει μια θήκη,ευτυχως που δεν την κατάπια. Και φαφούτα ,έλεος!Ψάχνω στα τηλέφωνα την οδοντίατρο μου που ειναι διακοπές για συμβουλές και κλείσιμο ραντεβού. Ενταξει συμπαν βάρα όσο μπορεις να δω τι θα κερδίσεις απο την ταλαιπωρία μου!
Εδω αρχίζω και κοιτάω για κρυφή κάμερα .Δεν μπορει κάποιος μου κάνει πλάκα και ειναι διαρκείας!
Τέλεια, διακοπές στην πνιγηρή Στούπα με μέτρια φαγάδικα και γενικά χωριό που δεν θα συνιστούσα σε κανέναν για διαμονή. Θυμαμαι ενα καλο εστιατόριο με ωραια πανοραμική θέα που ειχα φαει παλιά μετά απο μπάνιο στην παραλία Καλογριά και πάω . Οταν είδα οτι το μενού το επιμελήθηκε ο Μπαξεβάνης ξέρω οτι θα φαω καλά και μέσα στα γούστα μου.
Οντως ηταν έτσι ,εφαγα νόστιμα και μετά κοιμηθηκα στο ωραιο δωματιο αφου είδα λιγο σε περιφερειακό κανάλι μεξικανική σαπουνοπερα απο το 2000 με Χοσέ Αρμαντο και Παολινα!
Αυριο λες να ελθει η μπαταρια ; Ποιος ενδιαφερεται πλέον ,απλά να ξεκουραστω θέλω.
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.765
Likes
7.289
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
IMG_20240828_094242.jpg IMG_20240829_084226.jpg Ο άρχοντας Βασίλης με την ομορφη γλυκιά κόρη του.Τον ευχαριστω και τον ευγνωμονώ για την βοηθεια του.
Το μαγαζι του λεγεται Μέλισσα , ανοιγει πρωτος και κλεινει τελευταιος απο όλα τα μαγαζιά της Στούπας. Παράδειγμα πετυχημένου οικονομικού μεταναστη χάρη στη σκληρη δουλειά του.
Ηρθε 15 χρόνων απο το Αργυρόκαστρο και τώρα εχει την επιχειρηση του που απασχολεί 20 εργαζομενους.Εχει και δωμάτια ενοικιαζομενα κοντά στην παραλία.
Ειναι απο τους λίγους που όταν λήγει η τουριστική περίοδος το κραταει ανοικτό και το Χειμώνα για τους ντόπιους να εχουν ενα στέκι ,καλύπτει τις κοινωνικες τους εκδηλώσεις σε χαρές και λύπες.Αξιος άνθρωπος!
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.645
Likes
43.857
View attachment 473316 View attachment 473317 Ο άρχοντας Βασίλης με την ομορφη γλυκιά κόρη του.
Τον ευχαριστω και τον ευγνωμονώ για την βοηθεια του.
Το μαγαζι του λεγεται Μέλισσα ,και ανοιγει πρωτος και κλεινει τελευταιος απο όλα τα μαγαζιά της Στούπας. Παράδειγμα πετυχημένου οικονομικού μεταναστη χάρη στη σκληρη δουλειά του.
Ηρθε 15 χρόνων απο το Αργυρόκαστρο και τώρα εχει την επιχειρηση του που απασχολεί 20 εργαζομενους.Εχει και δωμάτια ενοικιαζομενα κοντά στην παραλία.
Ειναι απο τους λίγους που όταν λήγει η τουριστική περίοδος το κραταει ανοικτό και το Χειμώνα για τους ντόπιους να εχουν ενα στέκι ,καλύπτει τις κοινωνικες τους εκδηλώσεις σε χαρές και λύπες.Αξιος άνθρωπος!
Θα ηθελα μια επεξηγηση για το πιατο "κοτοπουλο με φρουτα". Πεθαινω για πιατα οπως μοσχαρι με δαμασκηνα και χοιρινο με κυδωνι, που λιγοι τα μαγειρευουν.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.765
Likes
7.289
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
IMG_20240829_031157.jpg IMG_20240828_154803.jpg IMG_20240829_203930.jpg IMG_20240828_225133.jpg
Το δωμάτιο της κυριας Τίνας στο Λεύκτρο ,ωραία συνοικία στη Στούπα.
Η Τίνα ειναι ευγενική,εξυπηρετική ,αρχοντική μιλάει τέσσερες γλώσσες και βοήθησε με τον απατεώνα μάστορα στέλνοντας με στο σωστό άνθρωπο που έβαλε την τιμημένη μπαταρία.
Δεν εχει σχεση με την περιοχή.Γεννηθηκε και μεγάλωσε Ελβετία ,ηρθε διακοπές παλιά αγαπησε τον τόπο εχτισε ενα ωραιο σπίτι και στο υπόλοιπο οικόπεδο εφτειαξε ενα κτιριο με 6 στούντιο.Καθαρά και με μεγάλο μπαλκόνι ,οτι έπρεπε να απολαυσω τη σοκολατίνα παλιάς κοπής που αγόρασα για να με ανταμείψω μετά την μεγάλη μερα που περασα. Παρέα μου η Παολίνα με την Καρμενσίτα!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
898.963
Μέλη
39.243
Νεότερο μέλος
Demi14

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom