Καλυτερη δουλεια για να ταξιδευεις;

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
maraki-25 said:
Ταπεινή μου άποψη είναι να μην αφήσεις καταρχήν γονείς και καθηγητές να σε επηρεάσουν... Δες τί σου αρέσει να κάνεις και καν'το...μην ξεκινάς με σκέψεις του τύπου "σταθερή δουλειά" "λεφτά από το κράτος" κλπ κλπ... Το σημαντικό είναι να κάνεις αυτό που γουστάρεις αλλιώς θα καταντήσεις να σηκώνεσαι κάθε πρωί με βαριά καρδιά, να πηγαίνεις σε μια δουλειά που δεν σου αρέσει και να μετράς τα λεπτά μέχρι να περάσει το οχτάωρο...
Και εννοείται βέβαια πως αν έχεις τη δυνατότητα, βγες έξω για σπουδές.
Πολυ σωστή. Μην μπεις στο τρυπακι να εξασφαλιστώ γρήγορα κλπ κλπ. Να κανεις αυτό που σ αρέσει και αυτό που θα σε ευχαριστεί κάθε μέρα. Αν πάλι μέχρι και την τελευταία στιγμή αμφιταλαντευσαι, μια Σχολη του Πολυτεχνείου είναι η καλύτερη επιλογή. Σου δίνει τη δυνατότητα για παρα πολλα διαφορετικά επαγγέλματα εκ των οποίων ένα θα σου ταιριάζει δν μπορεί...
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Ειμαι 17 χρονων κ παω 3η Λυκειου. Αν και τα περισσοτερα ατομα στην ηλικα μου εχουν αποφασησει σε ποια σχολη θελουν να περασουν εγω ακομα ειμαι στο διλλημα.....

Το προβλημα μου ειναι οτι θελω να περασω σε μια σχολη με προοπτικες για το μελλον αλλα παραλληλα να ειναι ευκολη για να μπορω να κανω ταξιδια μεγαλης διαρκειας κλπ. Σκεφτομουν προς το παιδαγωγικο ετσι ωστε να εχω μεγαλη διαρκεια διακοπων αλλα να εχω κ σταθερα λεφτα απο το κρατος....Παραλληλα ομως σκεφτομαι πως θα μου παρει χρονια διοριστω.....

Σκεψεις; Εσεις οι μεγαλυτεροι πως τα βγαζετε περα;
Δεν το πας καλά. Καλά τα ταξίδια, αλλά αυτό που προέχει είναι μια εργασία για την οποία να ξυπνάς καταρχάς χαρούμενος το πρωί να πας και να γεμίζει την ζωή σου. Με το στανιό δεν βγαίνει, ακόμα και να σου παρέχει 3 μήνες άδειας, όλα τα προβλήματα θα τα βγάλεις μετα στον εαυτό σου και τον οικογενειακό σου κύκλο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Η δική μου γνώμη είναι να κοιτάξεις που είσαι καλύτερος αλλά και ποιες δουλειές δίνουν πλέον την δυνατότητα επαγγελματικής αποκατάστασης. Είτε σκέφτεσαι να μείνεις στην Ελλάδα είτε θέλεις να εργαστείς στο εξωτερικό (ακόμα και στο εξωτερικό δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα ως μετανάστης να βρεις μια καλή δουλειά σε όλους τους τομείς).
Σαφώς και πρέπει να σε ενδιαφέρει το αντικείμενο που θα ασχοληθείς αλλά εξίσου σημαντικό είναι η εργασία σου να σου παρέχει ασφάλεια και κάποιες προοπτικές εξέλιξης.
Προσωπικά διαχωρίζω την δουλειά από τα χόμπυ, λίγοι είναι οι τυχεροί που αυτό που αγαπούν πραγματικά (και ίσως να το έκαναν ακόμα και αμισθοί αν είχαν οικονομική άνεση) το έχουν ως επαγγελμα και βγάζουν από αυτο τα προς το ζειν.. Δε λεώ να κάνει κανείς κάτι που του φαίνεται τρομερά ανιαρό αλλά απ'την άλλη δυστυχώς δε μπορούμε να περιμενουμε πως η δουλειά θα είναι και διασκέδαση. Και μάλιστα σε τόσο δυσκολους καιρούς απ'το να κάθεσαι σπίτι σου ως άνεργος, επειδή π.χ. η αγορά είναι κορεσμένη στον τομέα που διάλεξες, καλύτερα να απασχολείσαι σε κάτι που ίσως δε θα ήταν η πρώτη σου επιλογή από άποψη ευχαρίστησης, που θα σου αφήνει όμως και κάποιο ελεύθερο χρόνο και κάποια χρήματα για τα χόμπυ σου και γενικά για ότι σε ευχαριστεί περισσότερο (π.χ. ταξίδια)..
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Ξεναγός είναι μια καλή πρόταση, αλλά και αεροσυνοδός (πολύ σωστά αναφέρθηκαν οι μέρες καριέρας της emirates). Απλά έχε υπόψιν σου ότι ένα επάγγελμα με τόσο συχνά ταξίδια θα σε περιορίσει όταν αποφασίσεις να κάνεις οικογένεια και θα δυσκολευτείς να το συνεχίσεις μελλοντικά όταν για παράδειγμα θα έχεις παιδιά. Οπότε αν με ρωτάς θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό που αγαπάς και κάνεις καλά, να βάλεις στόχο να πετύχεις στη δουλειά σου και να βγάζεις ικανοποιητικά χρήματα και αυτό θα σου δώσει τη δυνατότητα να κάνεις και ταξίδια. Καλή τύχη σου εύχομαι! :)
 

kelas22

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Φιλε μου καλο το σκεπτικο σου αλλα οπως βλεπεις σε γιωσαν αποτομα!!! Καταρχην Να βρεις μια δουλεια που να αγαπας και να σου αρεσει γιατι η καλη ψυχολογια (που μας την εχουν μαμισει) ειναι πανω απ ολα...Αν καταφερεις να το κανεις αυτο (πραγμα δυσκολο στο κρατος μας δυστηχως) τα αλλα ολα ερχονται!!!
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Μια φιλη "οχι πολυ ομορφη" βρηκε αγγελια για αεροπορικη Qatar ή Emirates δε θυμαμαι. Εκανε αιτηση με μια φωτογραφια της και το βιογραφικο της, και αφου την δεχτηκαν να παει κατω αραβια, της ζητησαν φωτογραφιες απο ολο της το σωμα για να δουν μην εχει κανα τατου (που δεν τα δεχονται) και μετα της εκλεισαν αεροπορικα , λουξ ξενοδοχειο για να κανει 3 μηνες εξάσκηση το πως να συμπεριφερονται, τι να κανουν στο αν γινει κατι στο αεροπλανο, διαβασμα διαβασμα κλπ. Το καλυτερο:
ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΕ ΟΥΡΑΝΟΞΥΣΤΗ με θεα στο DUBAI ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΕΡΟΣΥΝΟΔΟ, ΤΣΑΜΠΑ ΦΑΕΙ και ζωη. Ο πρωτος μισθος 3.000 ευρω το μηνα με αρκετες αδειες. Και φυσικα αμετρητα ταξιδια σε ολο τον κοσμο.
*ειχαν κανει αιτηση 2-3000 ελληνες και δεχτηκαν τους 100 νομιζω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτο το "βρες να σπουδασεις κατι που σ'αρεσει" ειλικρινα δεν το καταλαβαινω. Αντε και το σπουδασε. Δουλεια που; Κι εστω πως βρισκει, αναγνωρισει των ικανοτητων του που; απο ποιους;

Θα το ξαναγραψω: Αν δεν εχεις εξασφαλισμενο επαγγελμα απο τωρα (πριν καν αρχισεις σπουδες), φυγε για το εξωτερικο. Σε μια χωρα που θα σεβεται τα προσοντα σου. Και θα βρεις τροπο να ταξιδεψεις.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.882
Likes
9.904
Μια φιλη "οχι πολυ ομορφη" βρηκε αγγελια για αεροπορικη Qatar ή Emirates δε θυμαμαι. Εκανε αιτηση με μια φωτογραφια της και το βιογραφικο της, και αφου την δεχτηκαν να παει κατω αραβια, της ζητησαν φωτογραφιες απο ολο της το σωμα για να δουν μην εχει κανα τατου (που δεν τα δεχονται) και μετα της εκλεισαν αεροπορικα , λουξ ξενοδοχειο για να κανει 3 μηνες εξάσκηση το πως να συμπεριφερονται, τι να κανουν στο αν γινει κατι στο αεροπλανο, διαβασμα διαβασμα κλπ. Το καλυτερο:
ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΕ ΟΥΡΑΝΟΞΥΣΤΗ με θεα στο DUBAI ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΕΡΟΣΥΝΟΔΟ, ΤΣΑΜΠΑ ΦΑΕΙ και ζωη. Ο πρωτος μισθος 3.000 ευρω το μηνα με αρκετες αδειες. Και φυσικα αμετρητα ταξιδια σε ολο τον κοσμο.
*ειχαν κανει αιτηση 2-3000 ελληνες και δεχτηκαν τους 100 νομιζω.
Καλε τι λες!! Σιτεμενες δεχονται?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom