Κίνα Κίνα - κινητό - ιντερνετ- VPN - SIM - χάρτες

MVSylvia

Member
Μηνύματα
630
Likes
2.561
Εγω με vpn app και wifi δεν μπορουσα να μπω πουθενα.
Με esim και wifi πουθενα. Mε esim κ data συνηθως παντου. Δεν το ειχα εγω αλλα ο συνταξιδιωτης κ μου ειπε οτι δουλεψε.
Η revolut παγωσε κ δεν μπορουσα να μπω κ στο app να την ξεκολλησω. Να τραβηξω απο αυτην επισης δεν καταφερα, ουτε στην Κινα ουτε πουθενα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.603
Likes
5.712
Εγω με vpn app και wifi δεν μπορουσα να μπω πουθενα.
Με esim και wifi πουθενα.
Mε esim κ data συνηθως παντου. Δεν το ειχα εγω αλλα ο συνταξιδιωτης κ μου ειπε οτι δουλεψε.
Η revolut παγωσε κ δεν μπορουσα να μπω κ στο app να την ξεκολλησω. Να τραβηξω απο αυτην επισης δεν καταφερα, ουτε στην Κινα ουτε πουθενα.
Θα έπρεπε να ζητήσεις από τον συνταξιδιώτη σου να κάνει διαμοιρασμό δεδομένων από το κινητό του να συνδεθείς και να ξεμπλοκάρεις τη ρεβολουτ. Επίσης θα μπορούσες να σύνδεσες την κάρτα σου με ένα από τα συστήματα πληρωμών τους.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.530
Likes
29.439
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ναι, όντως το roaming είναι άσχετο με το να μπορείς να έχεις πρόσβαση στις απαγορευμένες εφαρμογές/ιστότοπους, δε γνώριζαν το θέμα όπως φαίνεται στον πάροχο.
Όχι, δεν είναι άσχετο. Όταν έισαι με roaming, και ο πάροχος σου δεν έχει συμφωνία για local breakout με τον αντίστοιχο κινέζικο, το roaming δουλεύει με το πρωτόκολλο diameter, που πρακτικά είναι κάτι σαν vpn. Αν ο παροχος σου είναι Ελληνικός, τότε βγαίνεις με Ελληνική IP και δε σε αφορά ο firewall. Αλλά πρέπει να βρεις στην πραξη ποιοί πάροχοι έχουν diameter roaming - μολονότι είναι το default, καμμία εξυπηρέτηση πελατών δεν ξέρει να απαντήσει τέτοια ερώτηση.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
630
Likes
2.561
Θα έπρεπε να ζητήσεις από τον συνταξιδιώτη σου να κάνει διαμοιρασμό δεδομένων από το κινητό του να συνδεθείς και να ξεμπλοκάρεις τη ρεβολουτ. Επίσης θα μπορούσες να σύνδεσες την κάρτα σου με ένα από τα συστήματα πληρωμών τους.
Δεν δουλεψε με hotspot και παλι. Δεν μπορουσα καν να μπω σε κινεζικα σαιτ με hotspot απο το κινητο με την esim.
Εγινε συνδεση με Alipay κ δεν αλλαξε κατι, θεωρουσε οτι γινεται fraud κ παγωνε.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.603
Likes
5.712
Δεν δουλεψε με hotspot και παλι. Δεν μπορουσα καν να μπω σε κινεζικα σαιτ με hotspot απο το κινητο με την esim.
Εγινε συνδεση με Alipay κ δεν αλλαξε κατι, θεωρουσε οτι γινεται fraud κ παγωνε.
Ποια εταιρία esim χρησιμοποίησες; Λειτουργικό σύστημα κινητού.
Η ρεβολουτ συνήθως μπλοκάρει όταν αλλάζω χώρα συχνά. Αλλά με την πρόσβαση στην εφαρμογή ξεκλειδώνει.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
630
Likes
2.561
Ποια εταιρία esim χρησιμοποίησες; Λειτουργικό σύστημα κινητού.
Η ρεβολουτ συνήθως μπλοκάρει όταν αλλάζω χώρα συχνά. Αλλά με την πρόσβαση στην εφαρμογή ξεκλειδώνει.
Ξεκλειδώνει αλλά εγώ δεν μπορούσα να μπω στην εφαρμογή, αυτό ήταν το πρόβλημα.

Esim holafly.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.603
Likes
5.712
Ξεκλειδώνει αλλά εγώ δεν μπορούσα να μπω στην εφαρμογή, αυτό ήταν το πρόβλημα.

Esim holafly.
Έχει μικροθέματα από ότι διαβάζω.
https://www.reddit.com/r/travel/comments/14bn4e3
Κάλες κριτικές έχει η airalo με τα δυο προγράμματα που προσφέρει. Ένα τοπικό και ένα περιφερειακό. Περνάνε το τοίχος χωρίς πρόβλημα. Δουλεύει με τον τρόπο που ανέφερε ο @taver
 
Last edited:

Stella_r

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ αρχικά για τη βοήθεια!!

Δεν θα χρειαστείς VPN αν μπεις στην κίνα σε περιαγωγή είτε με τον ελληνικό πάροχο σου είτε με οποιονδήποτε άλλον ξένο πάροχο.
VPN θα χρειαστείς μονό αν αγοράσεις και τοποθετήσεις κινέζικη κάρτα.
Η esim είναι η καλύτερη λύση.
Καλού κάκου κάνε έρευνα στο διαδίκτυο πριν πας στην χώρα και δες ποιο VPN πιο κάλα. Υπάρχουν άπειρες πληροφορίες τελευταίας στιγμής.
Αν καταλαβαίνω καλά, ισχύει το ότι δεν θα χρειαστώ VPN εάν μπω στην Κίνα με περιαγωγή με τον ελληνικό μου πάροχο εφόσον ισχύσει αυτό που έχει γράψει στην παρακάτω παράθεση ο taver, δηλαδή το roaming να δουλεύει με diameter. Υποθέτουμε ότι είναι συνήθως έτσι, απλώς δεν είναι σίγουρο. Ίσως βέβαια γι' αυτό στην Cosmote μου είπαν ότι με την περιαγωγή δε θα έχω θέμα να μπω οπουδήποτε σε sites και apps.

Εφόσον αυτό λειτουργεί (έστω ότι), η esim προτείνεται ως καλύτερη λύση από οικονομικής απόψεως ή και για άλλους λόγους ως πιο ασφαλές να δουλέψει;

Αν εγώ κάνω την περιαγωγή μου και παράλληλα κάνω download και ένα vpn (express vpn ή astrill ) για back up , έχει κάποιο νόημα;

(Η esim επίσης θέλει vpn σίγουρα, σωστά;)


Όχι, δεν είναι άσχετο. Όταν έισαι με roaming, και ο πάροχος σου δεν έχει συμφωνία για local breakout με τον αντίστοιχο κινέζικο, το roaming δουλεύει με το πρωτόκολλο diameter, που πρακτικά είναι κάτι σαν vpn. Αν ο παροχος σου είναι Ελληνικός, τότε βγαίνεις με Ελληνική IP και δε σε αφορά ο firewall. Αλλά πρέπει να βρεις στην πραξη ποιοί πάροχοι έχουν diameter roaming - μολονότι είναι το default, καμμία εξυπηρέτηση πελατών δεν ξέρει να απαντήσει τέτοια ερώτηση.
Ευχαριστώ πολύ, ομολογουμένως δεν είχα ιδέα για αυτή τη λεπτομέρεια! Και λίγο που έψαξα δεν το διευκρινίζει φυσικά κανένας πάροχος.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και πάλι!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.603
Likes
5.712
Ευχαριστώ πολύ αρχικά για τη βοήθεια!!



Αν καταλαβαίνω καλά, ισχύει το ότι δεν θα χρειαστώ VPN εάν μπω στην Κίνα με περιαγωγή με τον ελληνικό μου πάροχο εφόσον ισχύσει αυτό που έχει γράψει στην παρακάτω παράθεση ο taver, δηλαδή το roaming να δουλεύει με diameter. Υποθέτουμε ότι είναι συνήθως έτσι, απλώς δεν είναι σίγουρο. Ίσως βέβαια γι' αυτό στην Cosmote μου είπαν ότι με την περιαγωγή δε θα έχω θέμα να μπω οπουδήποτε σε sites και apps.

Εφόσον αυτό λειτουργεί (έστω ότι), η esim προτείνεται ως καλύτερη λύση από οικονομικής απόψεως ή και για άλλους λόγους ως πιο ασφαλές να δουλέψει;

Αν εγώ κάνω την περιαγωγή μου και παράλληλα κάνω download και ένα vpn (express vpn ή astrill ) για back up , έχει κάποιο νόημα;

(Η esim επίσης θέλει vpn σίγουρα, σωστά;)




Ευχαριστώ πολύ, ομολογουμένως δεν είχα ιδέα για αυτή τη λεπτομέρεια! Και λίγο που έψαξα δεν το διευκρινίζει φυσικά κανένας πάροχος.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και πάλι!
Κατέβασε κάποιον αξιόπιστο VPN αφού κάνεις μια αναζήτηση στο ιντερνέτ καλού κακού.

Airalo με περιφερειακό η τοπικό πρόγραμμα άλλα και το παγκόσμιο τους δουλεύουν άψογα χωρίς VPN σε ιphone. Αυτές είναι οι τελευταίες αναφορές στο ιντενερτ. το κόστος είναι πολύ μικρό.
Αρχίζει από 5 εύρω το γίγα.

https://www.reddit.com/r/Airalo/comments/11m4sen
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.530
Likes
29.439
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ πολύ αρχικά για τη βοήθεια!!



Αν καταλαβαίνω καλά, ισχύει το ότι δεν θα χρειαστώ VPN εάν μπω στην Κίνα με περιαγωγή με τον ελληνικό μου πάροχο εφόσον ισχύσει αυτό που έχει γράψει στην παρακάτω παράθεση ο taver, δηλαδή το roaming να δουλεύει με diameter. Υποθέτουμε ότι είναι συνήθως έτσι, απλώς δεν είναι σίγουρο. Ίσως βέβαια γι' αυτό στην Cosmote μου είπαν ότι με την περιαγωγή δε θα έχω θέμα να μπω οπουδήποτε σε sites και apps.

Εφόσον αυτό λειτουργεί (έστω ότι), η esim προτείνεται ως καλύτερη λύση από οικονομικής απόψεως ή και για άλλους λόγους ως πιο ασφαλές να δουλέψει;

Αν εγώ κάνω την περιαγωγή μου και παράλληλα κάνω download και ένα vpn (express vpn ή astrill ) για back up , έχει κάποιο νόημα;

(Η esim επίσης θέλει vpn σίγουρα, σωστά;)




Ευχαριστώ πολύ, ομολογουμένως δεν είχα ιδέα για αυτή τη λεπτομέρεια! Και λίγο που έψαξα δεν το διευκρινίζει φυσικά κανένας πάροχος.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και πάλι!
Αυτό που σας είπε ο agent της Cosmote ήταν άκυρο και χωρίς βαση. Εννοούσε απλώς ότι η Cosmote δε βαζει περιορισμούς (το προφανές). Κατά πάσα πιθανότητα δεν ήξερε ούτε κατά πού πέφτει η Κίνα, όχι για τους περιορισμούς στο internet εκεί... Αυτό δε σημαίνει κι ότι θα αποδειχθεί λάθος, πιθανότατα θα αποδειχθεί σωστό. Αλλά συμπτωματικά κι οχι επειδή ήξερε τι σας έλεγε...
 

Stella_r

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Κατέβασε κάποιον αξιόπιστο VPN αφού κάνεις μια αναζήτηση στο ιντερνέτ καλού κακού.

Airalo με περιφερειακό η τοπικό πρόγραμμα άλλα και το παγκόσμιο τους δουλεύουν άψογα χωρίς VPN σε ιphone. Αυτές είναι οι τελευταίες αναφορές στο ιντενερτ. το κόστος είναι πολύ μικρό.
Αρχίζει από 5 εύρω το γίγα.

https://www.reddit.com/r/Airalo/comments/11m4sen
Έψαξα στο διαδίκτυο και μίλησα και με την εξυπηρέτηση της Airalo!
Αν είναι όπως τα λένε, είναι σίγουρα η πιο βολική λύση, γιατί δε θα χρειαστεί ούτε vpn και -σύμφωνα με αυτούς- θα υπάρχει πρόσβαση παντού ενεργοποιώντας την e-sim εκεί και μάλιστα αν έχεις vpn μου είπε δε θα δουλεύει η πρόσβαση σωστά.

Η e-sim αυτή είναι μόνο για δεδομένα βέβαια εκεί, σωστά; Άρα για τηλέφωνο (για να μπορείς εάν τύχει κάτι να σε καλέσουν ή να καλέσεις) υποθέτω θα πρέπει να ενεργοποιηθεί κάποια υπηρεσία από τον τηλεφωνικό μου πάροχο έτσι κι αλλιώς. Θα μιλήσω μαζί τους να ρωτήσω!

Ευχαριστώ πολύ!!


Αυτό που σας είπε ο agent της Cosmote ήταν άκυρο και χωρίς βαση. Εννοούσε απλώς ότι η Cosmote δε βαζει περιορισμούς (το προφανές). Κατά πάσα πιθανότητα δεν ήξερε ούτε κατά πού πέφτει η Κίνα, όχι για τους περιορισμούς στο internet εκεί... Αυτό δε σημαίνει κι ότι θα αποδειχθεί λάθος, πιθανότατα θα αποδειχθεί σωστό. Αλλά συμπτωματικά κι οχι επειδή ήξερε τι σας έλεγε...
Ναι κατάλαβα.... Σε κάθε περίπτωση ενημερώνουν τη βασική γραμμή αλλά δε γνωρίζουν λεπτομέρειες... Ευχαριστώ και πάλι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.356
Μηνύματα
889.788
Μέλη
39.032
Νεότερο μέλος
tzouliadakim

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom