Κίνα Κίνα - κινητό - ιντερνετ- VPN - SIM - χάρτες

pavlito

Member
Μηνύματα
45
Likes
14
Καλησπερα ομαδαρα!!!Τον Απριλιο ταξιδευω Κινα και Χονγκ Κονγκ.Ποιο vpn προτεινετε;Ευχαριστω
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.756
Likes
12.619
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπερα ομαδαρα!!!Τον Απριλιο ταξιδευω Κινα και Χονγκ Κονγκ.Ποιο vpn προτεινετε;Ευχαριστω
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σ' αυτό το σχετικό θέμα. Για αρχή, αν θέλεις, διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.603
Likes
5.712
Καλησπερα ομαδαρα!!!Τον Απριλιο ταξιδευω Κινα και Χονγκ Κονγκ.Ποιο vpn προτεινετε;Ευχαριστω
Επειδή το ψάχνω εκτεταμένα, δεν φτάνει να έχεις έναν καλό vpn αλλα πρέπει να περνάει και το μεγάλο τοίχος( firewall) που έχει φτιάξει η Κίνα, οι περισσότεροι πλέον δεν περνάνε.
Οι συσκευές που τρέχουν iOS και οι χάρτες της apple δεν δείχνει να έχουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα γιατί η εταιρία έχει συμμορφωθεί με τις απαιτήσεις της κινέζικης κυβέρνησης. Το γραφικό περιβάλλον όμως (από όσα διαβάζω) που εμφανίζετε μονό στην κίνα διαφέρει με αυτό που έχουμε συνηθίσει. Το σημαντικό είναι ότι δείχνουν κατευθύνσεις και λειτουργούν.
Για αναζήτηση χρησιμοποιούμε το Baidu.
Η ιδιωτική περιήγηση που παρέχει το ios δεν υποστηρίζετε στην κίνα.
Επίσης με κάποιο μικρό τρικ είναι δυνατόν να ενσωματώσεις στο πορτοφόλι της apple το ali pay ώστε να πληρώνεις με αυτό συνδέοντας το με δυτικές κάρτες. Περισσότερες πληροφορίες στο διαδίκτυο. Υπάρχει πληθώρα και είναι ενημερωμένες.
Επίσης προσοχή στο vpn που τελικά θα επιλέξεις να είναι έμπιστος ώστε τα προσωπικά σου δεδομένα να παραμείνουν προσωπικά σου δεδομένα.
Οποίες άλλες πληροφορίες βρεις κάλο είναι να τις βάλεις εδώ να γνωρίζουμε.
 
Last edited:

harilander

Member
Μηνύματα
562
Likes
471
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Πάρε όσα γράφω της μετρητοις λόγω συχνών ταξιδιών λόγω δουλειάς στην Κίνα.

Vpn : ExpressVpn ή NordVpn. Και τα δύο πολύ καλά και λειτουργούν άψογα. Εάν δεν θέλεις να τα πληρώσεις κατεβάζεις με δωρεάν trial το πρώτο για μια εβδομάδα και μόλις λήξει βάζεις το άλλο για όλη μια εβδομάδα. Εάν κάτσεις και παραπάνω, βάλε και ένα τρίτο Vpn αφότου λήξουν τα άλλα δύο. Είναι μπελαλιδικο αλλά είναι τζαμπα. Ειδάλλως αγόρασε μια συνδρομή για όσο χρειάζεσαι .

Χάρτες : Maps.me όπου κατεβαζεις offline τον χάρτη που χρειαζεσαι και μετά πας.
Οι χάρτες google πάντα μου έκαναν "νερά " . Σε άλλες πόλεις λειτουργούν άψογα, σε άλλες όχι. Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω γιατί.

Επίσης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια χωρίς να το έχω δοκιμάσει για το naver . Κορεατική εφαρμογή που δουλεύει άψογα.

Τώρα κάτι εντελώς hardcore αλλά το πιο αξιόπιστο είναι το BAIDU MAPS Είναι το αντίστοιχο κινεζικό Google maps , δουλεύει τέλεια, δείχνει λεωφορεία , τρένα μέτρο κλπ. Αλλά.....είναι στα κινέζικα. Μπορείς να βγάλεις σχετική άκρη γιατί τα έχει με κουμπάκια κάποια από τα χρήσιμα στοιχεία του και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να δεις πως θα πας , αλλά συνιστάται περισσότερο επικουρικά ως συμπλήρωμα στα άλλα δύο.

Όσον αφορά την τοπική SIM: Κανένα πρόβλημα , έχει κυριολεκτικά χιλιάδες μέρη που πουλάνε. Απλώς χρειάζεται διαβατήριο για να την αγοράσεις.

Ορισμένες φορές το site klook.com που έχει τρομερές προσφορές για την Ασία , σου επιτρέπει να αγοράσεις sim εκ των προτέρων και πας και την παραλαμβάνεις στο αεροδρόμιο. Δεν ξέρω εάν αυτή την περίοδο τρέχει κάποια τέτοια προσφορά για Κίνα αλλά είναι ακρως βολικό.

Τώρα μια τελική μικρή σκέψη.

Θεωρητικά το να έχεις Vpn στην Κίνα απαγορεύεται. Έχω δει μπροστά μου αστυνομικούς να ελέγχουν κινητά ντόπιων για να δουν εάν έχουν vpn. Ποτέ μα ποτέ δεν έχει τύχει σε κάποιον ξένο , με όσους και να έχω μιλήσει και όσες φορές και να έχω πάει. Απλά υπάρχει μια στο τρισεκατομμύριο πιθανότητα... Ε εκεί απλά κάνεις " τον Κινέζο " και λες ότι δεν ήξερες.
σε 20 ημέρες θα είμαι Κίνα για επαγγελματικό ταξίδι.
Επειδή ανέφερες το πρόβλημα της απαγόρευσης του VPN και μου είπαν γενικά να το αποφύγω μαλλον θα παω στην χρήση της esim και βλέπουμε ποιες εφαρμογές θα δουλέψουν.
zade επειδή είπες οτι πηγαίνεις συχνά ,εαν δεν βγάλω άκρη με ολα τα γραφόμενα για Κινα και επειδή έχω πολλές απορίες ,και ο χρόνος με πιέζει ,μπορώ να σου στείλω μήνυμα;
 

pavlito

Member
Μηνύματα
45
Likes
14
Με e
σε 20 ημέρες θα είμαι Κίνα για επαγγελματικό ταξίδι.
Επειδή ανέφερες το πρόβλημα της απαγόρευσης του VPN και μου είπαν γενικά να το αποφύγω μαλλον θα παω στην χρήση της esim και βλέπουμε ποιες εφαρμογές θα δουλέψουν.
zade επειδή είπες οτι πηγαίνεις συχνά ,εαν δεν βγάλω άκρη με ολα τα γραφόμενα για Κινα και επειδή έχω πολλές απορίες ,και ο χρόνος με πιέζει ,μπορώ να σου στείλω μήνυμα;
Με e sim δε χρειαζεται vpn?
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.603
Likes
5.712
Όταν είσαι σε περιαγωγή με κινητή συσκευή, συνδεδεμένος σε ξένο δίκτυο κινητής, η διεύθυνση IP είναι συνδεδεμένη με τον τοπικό σου (ελληνικό η τρίτο) πάροχο όπως και η δρομολόγηση δεδομένων γίνετε μέσω αυτού κυρίως για ασφάλεια για χρεώσεις, ενδεχόμενους περιορισμούς και για άλλα θέματα
Έτσι λειτουργούν τα δίκτυα.
Λειτουργεί η esim ή η ελληνική sim (στην δικιά μας περίπτωση) σαν VPN;
Κατά κάποιο τρόπο ναι άλλα λίγο διαφορετικά.
Κάθε δίκτυο που σε φιλοξενεί έχει τους δικούς του Όρους που μπορούν να επηρεάσουν το πως θα εμφανιστεί η διεύθυνση IP.
Λογικά δρομολογεί όλα τα δεδομένα κινητής στον πάροχο σου παρακάμπτοντας τον κινέζικο πάροχο που σε φιλοξενεί και προφανώς το μεγάλο κινέζικο τοίχος προστασίας όπως θέλουν να το ονομάζουν οι Κινέζοι, άλλα μπορεί και όχι.
Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.
Το παρακατώ το βρήκα στο ίντερνετ και είναι από την εξυπηρέτηση πελατών της airalo στη συγκεκριμένη ερώτηση.
Το παραθέτω. Θα το ρωτήσω και εγώ κάποια στιγμή.
Το δίκτυο που χρησιμοποιεί η airalo στην κίνα είναι της chinacom.

Η συζήτηση.
https://www.reddit.com/r/Airalo/comments/18fcwjv
Airalo Chinacom bypass the firewall?
last summer i purchased the Asialink package on Airalo and it was able to bypass the firewall and access Facebook, instagram etc without a VPN. Is it the same case if I just purchase the Chinacom package instead of Asia Asialink?

airalosupport
Hi there, thanks for your question! The answer is yes. Our Chinacom eSIM allows you to bypass the internet firewall. We have also replied to your message on this question via Reddit chat. Please check and let us know if you have any other questions. Thank you!

Yes, we have visited China in 2023 and all services were working perfectly without vpn on eSIM


Έχω παρατηρήσει με τα χρόνια ( στην Τουρκιά για παράδειγμα που λειτουργεί κάπως σαν την κίνα) πως αν είσαι σε περιαγωγή με sim τοπικού παρόχου (ελληνικού η τρίτης χώρας) η χρησιμοποιείς esim το τηλέφωνο συμπεριφέρεται σαν να είναι έξω από το κράτος που επισκέπτεσαι χωρίς τους τοπικούς περιορισμούς. Αυτό το εγγυώμαι προσωπικά.
Βέβαια η κίνα δεν είναι Τουρκιά.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.174
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πιτσιρικάς Γαλλοκινέζος με ενημέρωσε πως τα vpn Express και Privado δούλεψαν πολύ καλά γι αυτόν σε πρόσφατο του ταξίδι. Τον ρώτησα που πήγε, μου είπε ένα όνομα καμιά 15 φορές μέχρι να το πω σωστά (ίδρωσα) αλλά δεν το θυμάμαι. Λέω σε μεγάλες πόλεις δουλεύουν; Ναι μου λέει, παντού. Η πληροφορία είναι μη επιβεβαιωμένη αλλά το έλεγε με σιγουριά.
 

Stella_r

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,

Βρήκα αυτό το thread σχετικά με το θέμα που με απασχολεί αλλά επειδή βλέπω πως είναι αρκετά παλιό, είπα να το επαναφέρω σε περίπτωση που κάποιος έχει μια πιο πρόσφατη εμπειρία/γνώση πάνω στο θέμα.

Θα ήθελα να μάθω πώς μπορεί κάποιος να έχει πρόσβαση σε social/facebook/instagram/youtube/gmail (και γενικά σε ό,τι μπλοκάρει το China Firewall) όσο είναι στην Κίνα. Η δουλειά μου έχει να κάνει με τα social και θέλω να είμαι σίγουρη ότι θα μπορώ να έχω πρόσβαση σε όλα.

Κάλεσα ένα μεγάλο ταξιδιωτικό γραφείο, το οποίο μου ανέφερε ότι απλώς δε θα έχω πρόσβαση. Τους είπα ότι έχω διαβάσει για vpn αλλά μου είπαν ότι ούτε αυτό θα λειτουργήσει και ότι μόνο το Wechat μπορεί να λειτουργεί εκεί για μια πολύ βασική επικοινωνία.

Εγώ online, σε sites/forums/reddit, έχω διαβάσει πολύ για το vpn (πχ Best VPNs for China Still Working in May 2024 ) και κυρίως συνήθως προτείνουν το ExpressVPN.

Κάλεσα και τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας μου εδώ στην Ελλάδα, όπου το μόνο που μου είπαν είναι ότι θα πρέπει πριν φύγω να ενεργοποιήσω μία υπηρεσία ονόματι TravelPass με την οποία θα έχω ίντερνετ στην Κίνα (με χρέωση 15 ευρώ/ 24ώρο) λέγοντάς μου ότι θα μπορώ με αυτήν να έχω πρόσβαση παντού (προφανώς δε γνώριζε ο υπάλληλος για το firewall).

Μήπως κάποιος από εσάς γνωρίζει να με ενημερώσει με μια μεγαλύτερη σιγουριά;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

JohZio

Member
Μηνύματα
15
Likes
91
Καλησπέρα σε όλους,

Βρήκα αυτό το thread σχετικά με το θέμα που με απασχολεί αλλά επειδή βλέπω πως είναι αρκετά παλιό, είπα να το επαναφέρω σε περίπτωση που κάποιος έχει μια πιο πρόσφατη εμπειρία/γνώση πάνω στο θέμα.

Θα ήθελα να μάθω πώς μπορεί κάποιος να έχει πρόσβαση σε social/facebook/instagram/youtube/gmail (και γενικά σε ό,τι μπλοκάρει το China Firewall) όσο είναι στην Κίνα. Η δουλειά μου έχει να κάνει με τα social και θέλω να είμαι σίγουρη ότι θα μπορώ να έχω πρόσβαση σε όλα.

Κάλεσα ένα μεγάλο ταξιδιωτικό γραφείο, το οποίο μου ανέφερε ότι απλώς δε θα έχω πρόσβαση. Τους είπα ότι έχω διαβάσει για vpn αλλά μου είπαν ότι ούτε αυτό θα λειτουργήσει και ότι μόνο το Wechat μπορεί να λειτουργεί εκεί για μια πολύ βασική επικοινωνία.

Εγώ online, σε sites/forums/reddit, έχω διαβάσει πολύ για το vpn (πχ Best VPNs for China Still Working in May 2024 ) και κυρίως συνήθως προτείνουν το ExpressVPN.

Κάλεσα και τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας μου εδώ στην Ελλάδα, όπου το μόνο που μου είπαν είναι ότι θα πρέπει πριν φύγω να ενεργοποιήσω μία υπηρεσία ονόματι TravelPass με την οποία θα έχω ίντερνετ στην Κίνα (με χρέωση 15 ευρώ/ 24ώρο) λέγοντάς μου ότι θα μπορώ με αυτήν να έχω πρόσβαση παντού (προφανώς δε γνώριζε ο υπάλληλος για το firewall).

Μήπως κάποιος από εσάς γνωρίζει να με ενημερώσει με μια μεγαλύτερη σιγουριά;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Απο τα καλύτερα VPN που χρησιμοποιούν στην Κίνα είναι το Astrill.
Ο πάροχος που σου πρότεινε roaming προφανώς δέν γνωρίζε, καθώς δέν έχει σχέση το ένα με το άλλο.

Ιντερνετ μπορείς να έχεις είτε με roaming ειτε με κινέζικη κάρτα, η πρώτη λύση είναι αρκετά ακριβή. Μπορείς κάρτα βρείς κάρτα sim στα αεροδρόμια είτε σε καταστήματα των εταιριών στις πόλεις. Εάν έχεις αρκετό χρόνο μέχρι το ταξίδι πχ 2 μήνες, μπορείς να παραγγείλεις και να σου έρθει ελλάδα για να την έχεις έτοιμη.

Εγώ πρόσφατα, τον Νοέμβριο είχα παραγγείλει απο China sim card (5G) , και ζήτησα αποστολή στο πρώτο ξενοδοχείο που έφτασα όπου την παρέλαβα μετα απο προσπάθεια συννενόησης με άν χρειαστεί όμως ξανα θα την παραγγείλω στην ελλάδα. Στο παραπάνω πακέτο δεδομένων πρόσθεσα και VPN δικό τους το οποίο λειτούργησε απροβλημάτιστα, οι οδηγίες για vpn στέλνονται σε email μετά την αποστολή της κάρτας.
Υπάρχουν όμως και αρκετές άλλες εταιρείες για να παραγγείλεις sim και να βάλεις VPN της προτίμησής σου.

Επίσης, για τις πληρωμές θα χρειαστείς wechat ή Alipay, καλύτερα καί τα δύο, όπου θα συνδέσεις τις κάρτες σου. Έχε μαζί σου 500 CNY μετρητά, σε μερικές περιπτώσεις απορρίπτονται οι συναλλαγές.

Ότι πληροφορίες θέλεις ρωτάς, καλό ταξίδι!
 

Stella_r

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Απο τα καλύτερα VPN που χρησιμοποιούν στην Κίνα είναι το Astrill.
Ο πάροχος που σου πρότεινε roaming προφανώς δέν γνωρίζε, καθώς δέν έχει σχέση το ένα με το άλλο.

Ιντερνετ μπορείς να έχεις είτε με roaming ειτε με κινέζικη κάρτα, η πρώτη λύση είναι αρκετά ακριβή. Μπορείς κάρτα βρείς κάρτα sim στα αεροδρόμια είτε σε καταστήματα των εταιριών στις πόλεις. Εάν έχεις αρκετό χρόνο μέχρι το ταξίδι πχ 2 μήνες, μπορείς να παραγγείλεις και να σου έρθει ελλάδα για να την έχεις έτοιμη.

Εγώ πρόσφατα, τον Νοέμβριο είχα παραγγείλει απο China sim card (5G) , και ζήτησα αποστολή στο πρώτο ξενοδοχείο που έφτασα όπου την παρέλαβα μετα απο προσπάθεια συννενόησης με άν χρειαστεί όμως ξανα θα την παραγγείλω στην ελλάδα. Στο παραπάνω πακέτο δεδομένων πρόσθεσα και VPN δικό τους το οποίο λειτούργησε απροβλημάτιστα, οι οδηγίες για vpn στέλνονται σε email μετά την αποστολή της κάρτας.
Υπάρχουν όμως και αρκετές άλλες εταιρείες για να παραγγείλεις sim και να βάλεις VPN της προτίμησής σου.

Επίσης, για τις πληρωμές θα χρειαστείς wechat ή Alipay, καλύτερα καί τα δύο, όπου θα συνδέσεις τις κάρτες σου. Έχε μαζί σου 500 CNY μετρητά, σε μερικές περιπτώσεις απορρίπτονται οι συναλλαγές.

Ότι πληροφορίες θέλεις ρωτάς, καλό ταξίδι!

Αγαπητέ JohZio,

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την τόσο βοηθητική απάντησή σου!

Ναι, όντως το roaming είναι άσχετο με το να μπορείς να έχεις πρόσβαση στις απαγορευμένες εφαρμογές/ιστότοπους, δε γνώριζαν το θέμα όπως φαίνεται στον πάροχο.

Τώρα ο χρόνος που έχω για το ταξίδι είναι λίγος (σε 10 ημέρες), οπότε σίγουρα δε θα ρισκάρω να παραγγείλω κάρτα sim.

Αν κάνω το σενάριο: roaming με τον πάροχό μου (όσο ακριβό και να είναι) και εγκαταστήσω από εδώ το Astrill στο κινητό μου (είναι εφαρμογή επί πληρωμή;), θα είμαι οκέι από πρόσβαση σε ό,τι χρειαστώ online θεωρείς;

Επίσης, εξαιρετικά βοηθητικές οι πληροφορίες για τον τρόπο πληρωμών εκεί.
Ήξερα για το WeChat αλλά όχι για το Alipay.

Θα κάνω λίγο συνάλλαγμα και από εδώ για να έχω εκεί μαζί μου.

Σε ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.603
Likes
5.712
Αγαπητέ JohZio,

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την τόσο βοηθητική απάντησή σου!

Ναι, όντως το roaming είναι άσχετο με το να μπορείς να έχεις πρόσβαση στις απαγορευμένες εφαρμογές/ιστότοπους, δε γνώριζαν το θέμα όπως φαίνεται στον πάροχο.

Τώρα ο χρόνος που έχω για το ταξίδι είναι λίγος (σε 10 ημέρες), οπότε σίγουρα δε θα ρισκάρω να παραγγείλω κάρτα sim.

Αν κάνω το σενάριο: roaming με τον πάροχό μου (όσο ακριβό και να είναι) και εγκαταστήσω από εδώ το Astrill στο κινητό μου (είναι εφαρμογή επί πληρωμή;), θα είμαι οκέι από πρόσβαση σε ό,τι χρειαστώ online θεωρείς;

Επίσης, εξαιρετικά βοηθητικές οι πληροφορίες για τον τρόπο πληρωμών εκεί.
Ήξερα για το WeChat αλλά όχι για το Alipay.

Θα κάνω λίγο συνάλλαγμα και από εδώ για να έχω εκεί μαζί μου.

Σε ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ!
Δεν θα χρειαστείς VPN αν μπεις στην κίνα σε περιαγωγή είτε με τον ελληνικό πάροχο σου είτε με οποιονδήποτε άλλον ξένο πάροχο.
VPN θα χρειαστείς μονό αν αγοράσεις και τοποθετήσεις κινέζικη κάρτα.
Η esim είναι η καλύτερη λύση.
Καλού κάκου κάνε έρευνα στο διαδίκτυο πριν πας στην χώρα και δες ποιο VPN πιο κάλα. Υπάρχουν άπειρες πληροφορίες τελευταίας στιγμής.
 
Last edited:
Μηνύματα
639
Likes
2.902
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αλλά το VPN είναι για όλα. Είτε wifi ξενοδοχείου είτε βάλεις Sim.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.356
Μηνύματα
889.788
Μέλη
39.032
Νεότερο μέλος
tzouliadakim

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom