Κίνα Κίνα - κινητό - ιντερνετ- VPN - SIM - χάρτες

escursione

Member
Μηνύματα
1.419
Likes
4.521
καλησπέρα σε όλους
γνωρίζει κάποιος σχετικά με την επικοινωνία στην Σαγκάη αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις εφαρμογές Duo, viber και whatsApp για να μιλάμε με Ελλάδα. Αν γενικά υπάρχει free wifi σε διάφορα σημεία, μαγαζιά, ξενοδοχεία κλπ. και αν υπάρχει περιορισμός σε ιστοσελίδες. Αν εναλλακτικά χρειάζεται κάποιο vpn.
Επίσης αν υπάρχει κάποια φτηνή κάρτα που να μπορούμε να επικοινωνούμε με Ελλάδα ή να χρησιμοποιούμε δεδομένα για πλοήγηση στο διαδίκτυο ή χρήση gps.
 
Μηνύματα
639
Likes
2.902
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Στο πρόσφατο μου ταξίδι εγώ αγόρασα μία κάρτα SIM με 3Giga με 20€ από το αεροδρόμιο της Σανγκάης και είχα κατεβάσει 2 free vpn, για 7 ημέρες έκαστο, και έκανα την δουλειά μου. Δεν γίνεται χωρίς vpn και data.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.419
Likes
4.521
Στο πρόσφατο μου ταξίδι εγώ αγόρασα μία κάρτα SIM με 3Giga με 20€ από το αεροδρόμιο της Σανγκάης και είχα κατεβάσει 2 free vpn, για 7 ημέρες έκαστο, και έκανα την δουλειά μου. Δεν γίνεται χωρίς vpn και data.
Ευχαριστώ Δημήτρη. Τα vpn τα κατέβασες από Ελλάδα ή εκει? και αν γνωρίζεις ποιά έχουν free trial?
 
Μηνύματα
639
Likes
2.902
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Επίσης, έχω την εντύπωση ότι την κάρτα Sim την αγόρασα ακριβά και ίσως στο κέντρο της πόλης θα την έβρισκα πιο φτηνά, ας με διορθώσει κάποιος αν ξέρει σίγουρα. Μια συμβουλή, βγάλε λιγα λεφτά στο πρώτο ΑΤΜ που θα συναντησεις στο αεροδρόμιο!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
630
Likes
2.561
Καλησπέρα!

Με ποιον τρόπο αποκτούμε πρόσβαση σε δυτικά site και app (κυρίως google, google maps) στην Κίνα;
Yπάρχει κάποιο τοπικό app στα αγγλικά για πλοήγηση gps? Φαντάζομαι το google maps δεν θα είναι πλήρως ακριβές, εκτός αν κάνω λάθος.
Υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο VPN app;
Άμα το κινητό μας δεν έχει τεχνολογία esim υπάρχει η δυνατότητα για τοπική sim;
 

harilander

Member
Μηνύματα
562
Likes
471
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
νομιζω η εφαρμογη maps.me οπου κατεβάζεις χάρτες και τους λειτουργεις εκτος σύνδεσης είναι η πιο καλή λύση. Δεν ξέρω τι ποσοστο πληροφορίας και ακρίβειας έχει για την Κινα.
 
Μηνύματα
639
Likes
2.902
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Το 2019 με Google maps δεν είχα κανένα πρόβλημα εγώ. VPN ειχα 3 4 διαφορετικά με 7 ημέρες δωρεάν το καθενα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.174
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
VPN super ultimated proxy ή NordVPN. Το πρώτο είναι δωρεάν, το άλλο δωρεάν με τη metal της Revo
 

zade

Member
Μηνύματα
161
Likes
699
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Πάρε όσα γράφω της μετρητοις λόγω συχνών ταξιδιών λόγω δουλειάς στην Κίνα.

Vpn : ExpressVpn ή NordVpn. Και τα δύο πολύ καλά και λειτουργούν άψογα. Εάν δεν θέλεις να τα πληρώσεις κατεβάζεις με δωρεάν trial το πρώτο για μια εβδομάδα και μόλις λήξει βάζεις το άλλο για όλη μια εβδομάδα. Εάν κάτσεις και παραπάνω, βάλε και ένα τρίτο Vpn αφότου λήξουν τα άλλα δύο. Είναι μπελαλιδικο αλλά είναι τζαμπα. Ειδάλλως αγόρασε μια συνδρομή για όσο χρειάζεσαι .

Χάρτες : Maps.me όπου κατεβαζεις offline τον χάρτη που χρειαζεσαι και μετά πας.
Οι χάρτες google πάντα μου έκαναν "νερά " . Σε άλλες πόλεις λειτουργούν άψογα, σε άλλες όχι. Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω γιατί.

Επίσης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια χωρίς να το έχω δοκιμάσει για το naver . Κορεατική εφαρμογή που δουλεύει άψογα.

Τώρα κάτι εντελώς hardcore αλλά το πιο αξιόπιστο είναι το BAIDU MAPS Είναι το αντίστοιχο κινεζικό Google maps , δουλεύει τέλεια, δείχνει λεωφορεία , τρένα μέτρο κλπ. Αλλά.....είναι στα κινέζικα. Μπορείς να βγάλεις σχετική άκρη γιατί τα έχει με κουμπάκια κάποια από τα χρήσιμα στοιχεία του και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να δεις πως θα πας , αλλά συνιστάται περισσότερο επικουρικά ως συμπλήρωμα στα άλλα δύο.

Όσον αφορά την τοπική SIM: Κανένα πρόβλημα , έχει κυριολεκτικά χιλιάδες μέρη που πουλάνε. Απλώς χρειάζεται διαβατήριο για να την αγοράσεις.

Ορισμένες φορές το site klook.com που έχει τρομερές προσφορές για την Ασία , σου επιτρέπει να αγοράσεις sim εκ των προτέρων και πας και την παραλαμβάνεις στο αεροδρόμιο. Δεν ξέρω εάν αυτή την περίοδο τρέχει κάποια τέτοια προσφορά για Κίνα αλλά είναι ακρως βολικό.

Τώρα μια τελική μικρή σκέψη.

Θεωρητικά το να έχεις Vpn στην Κίνα απαγορεύεται. Έχω δει μπροστά μου αστυνομικούς να ελέγχουν κινητά ντόπιων για να δουν εάν έχουν vpn. Ποτέ μα ποτέ δεν έχει τύχει σε κάποιον ξένο , με όσους και να έχω μιλήσει και όσες φορές και να έχω πάει. Απλά υπάρχει μια στο τρισεκατομμύριο πιθανότητα... Ε εκεί απλά κάνεις " τον Κινέζο " και λες ότι δεν ήξερες.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.356
Μηνύματα
889.788
Μέλη
39.032
Νεότερο μέλος
tzouliadakim

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom