Γενικά Ιθάκη Κεφαλονιά Ιθάκη – Κεφαλονιά

gkalla

Member
Μηνύματα
1.429
Likes
7.862
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Για τα κάμπινγκ δεν έχω άποψη (δεν τα αντέχω με τίποτα) αλλά έχω 2 παρατηρήσεις.
Αρχικά η Σάμη και οι γύρω περιοχές είναι ίσως οι πιο ζεστές στο νησί οπότε ενδέχεται να ζοριστείτε.
Κατά δεύτερον τα πιο ενδιαφέροντα σημεία του νησιού πλήν Μελισσάνης και παραλίας Αντίσαμμου (άντε και του σπηλαίου της Δρογγαράτης) δεν βρίσκονται εδώ. Ειδικά για καλές παραλίες θα έλεγα ότι οπουδήποτε αλλού είναι καλύτερες.
Ακόμη κι αν μείνετε στο κάμπινγκ της Σάμης προσπαθείστε να κινηθείτε σε άλλες περιοχές.
Εδώ έχω καταγράψει πολλά από τα σημεία ενδιαφέροντος του νησιού:
30 χρόνια παραμπαστός… στο Ληξούρι (και στην Κεφαλλονιά)
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
319
Likes
774
Για τα κάμπινγκ δεν έχω άποψη (δεν τα αντέχω με τίποτα) αλλά έχω 2 παρατηρήσεις.
Αρχικά η Σάμη και οι γύρω περιοχές είναι ίσως οι πιο ζεστές στο νησί οπότε ενδέχεται να ζοριστείτε.
Κατά δεύτερον τα πιο ενδιαφέροντα σημεία του νησιού πλήν Μελισσάνης και παραλίας Αντίσαμμου (άντε και του σπηλαίου της Δρογγαράτης) δεν βρίσκονται εδώ. Ειδικά για καλές παραλίες θα έλεγα ότι οπουδήποτε αλλού είναι καλύτερες.
Ακόμη κι αν μείνετε στο κάμπινγκ της Σάμης προσπαθείστε να κινηθείτε σε άλλες περιοχές.
Εδώ έχω καταγράψει πολλά από τα σημεία ενδιαφέροντος του νησιού:
30 χρόνια παραμπαστός… στο Ληξούρι (και στην Κεφαλλονιά)
Είμαστε πλήρως εξοπλισμένοι για τη ζέστη με πανιά σκίασης, ανεμιστήρες κλπ για τη ζέστη! Αν δεν την παλέψουμε, θα ψάξουμε τελευταία στιγμή κανένα δωμάτιο :lol:

Οπότε θεωρείς πως πρέπει να μείνουμε και Αργοστόλι;
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
319
Likes
774
Καλύτερα να μείνετε όλες τις μέρες στον Καραβόμυλο και να επικεντρωθείτε στο Βόρειο-Ανατολικό μέρος του νησιού. Έχει πολλές παραλίες και ενδιαφέροντα για να καλύψουν μια βδομάδα. (παραλία Μύρτος, χωριό Άσσος, σπήλαιο Μελισσάνης κλπ)
Αυτό είχα δει και εγώ αρχικά, αλλά μετά ψάχνοντας πολύ λένε πως και περιοχές προς Αργοστόλι αξίζουν :(
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.429
Likes
7.862
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Οπότε θεωρείς πως πρέπει να μείνουμε και Αργοστόλι;
Δεν είναι απαραίτητο. Και η Σάμη είναι σχετικά κεντρικά για να μπορείς να "πιάσεις" όλες τις περιοχές του νησιού. Το μόνο που απέχει κάπως παραπάνω είναι το Ληξούρι και οι παραλίες του, κυρίως οι νότιες που από Σάμη θα θέλεις γύρω στην 1,5 ώρα να τις φτάσεις.
Εγώ κυρίως το είπα λόγω των θερμοκρασιών της περιοχής και ότι σε γενικές γραμμές είναι από τις αδύναμες σε παρλαίες περιοχή. Πέρα από Αντίσαμη και Μύρτο, υπάρχουν κάποιες μικρές παραλίες (π.χ. Αγία Παρασκευή, Nici Beach, Paradise Beach και άλλες) που εμένα προσωπικά δεν μου λένε τίποτα. Α να τονίσω, αν πάτε στον Μύρτο, πολύ προσοχή! Πνίγεται κόσμος κάθε χρόνο εκεί. Αν έχει κύμα μην το τολμήσετε!
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
307
Likes
986
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για Ιθάκη:
  • Πόσο μακριά είναι το Κιόνι από το Βαθύ στην Ιθάκη;
  • Εκτός από το γιδάκι, ποια άλλη παραλία αξίζει; (Φαντάζομαι θα προλάβουμε να πάμε σε μια στις 7 Αυγούστου που φτάνουμε, ενώ στις 8 θα πάμε γιδάκι και σε μια ακόμα)
1) Κιονι-Βαθύ ειναι γύρω στο 40λεπτο
2) εμενα απο ολες πιο πολύ μου αρεσε η παραλία Ασπρος Γιαλός.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.429
Likes
7.862
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
  • Εκτός από το γιδάκι, ποια άλλη παραλία αξίζει; (Φαντάζομαι θα προλάβουμε να πάμε σε μια στις 7 Αυγούστου που φτάνουμε, ενώ στις 8 θα πάμε γιδάκι και σε μια ακόμα)
Από προσβάσιμες με όχημα παραλίες θα έλεγα Φιλιατρό, Μυνήματα και Σχοίνος. Προσωπικά προτιμώ το Φιλιατρό.
Άλλη επίσης προσβάσιμη (αλλά όχι ιδιαίτερα του γούστου μου) η παραλία Πόλις κάτω από το Σταυρό.
Η επιλογή ώρας προς αυτές τις παραλίες είναι κρίσιμη καθώς οι δρόμοι είναι στενοί και εύκολα μπορεί να έχεις θέμα πρόσβασης ή/και παρκαρίσματος. Ιδανικά να πάτε νωρίς πριν τις 10:00 και αργά μετά τις 6,5 - 7. Ή αν υπάρχει διαθέσιμη μηχανάκι ακόμη καλύτερα.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
319
Likes
774
Δεν είναι απαραίτητο. Και η Σάμη είναι σχετικά κεντρικά για να μπορείς να "πιάσεις" όλες τις περιοχές του νησιού. Το μόνο που απέχει κάπως παραπάνω είναι το Ληξούρι και οι παραλίες του, κυρίως οι νότιες που από Σάμη θα θέλεις γύρω στην 1,5 ώρα να τις φτάσεις.
Εγώ κυρίως το είπα λόγω των θερμοκρασιών της περιοχής και ότι σε γενικές γραμμές είναι από τις αδύναμες σε παρλαίες περιοχή. Πέρα από Αντίσαμη και Μύρτο, υπάρχουν κάποιες μικρές παραλίες (π.χ. Αγία Παρασκευή, Nici Beach, Paradise Beach και άλλες) που εμένα προσωπικά δεν μου λένε τίποτα. Α να τονίσω, αν πάτε στον Μύρτο, πολύ προσοχή! Πνίγεται κόσμος κάθε χρόνο εκεί. Αν έχει κύμα μην το τολμήσετε!
Δεν έχουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα με τις αποστάσεις (γενικά κάθε καλοκαίρι κάνουμε roadtrips, φέτος είπαμε να ηρεμήσουμε :lol: ) οπότε μάλλον μας βλέπω να μένουμε όλες τις μέρες στη Σάμη και κάνουμε 1-2 ημερήσιες στην άλλη πλευρά.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές για τις παραλίες :D
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
319
Likes
774
Από προσβάσιμες με όχημα παραλίες θα έλεγα Φιλιατρό, Μυνήματα και Σχοίνος. Προσωπικά προτιμώ το Φιλιατρό.
Άλλη επίσης προσβάσιμη (αλλά όχι ιδιαίτερα του γούστου μου) η παραλία Πόλις κάτω από το Σταυρό.
Η επιλογή ώρας προς αυτές τις παραλίες είναι κρίσιμη καθώς οι δρόμοι είναι στενοί και εύκολα μπορεί να έχεις θέμα πρόσβασης ή/και παρκαρίσματος. Ιδανικά να πάτε νωρίς πριν τις 10:00 και αργά μετά τις 6,5 - 7. Ή αν υπάρχει διαθέσιμη μηχανάκι ακόμη καλύτερα.
Θα είμαστε με αμάξι δυστυχώς, οπότε θα επιλέξουμε λογικά κάποια από τις 3 παραλίες που πρότεινες :D
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
167
Likes
133
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
ανάλογα που θα μείνεις στην Κεφαλονια .Απο Πατρα σε αφήνει στην Σαμη και βολευει περισσότερο αν μείνεις κοντα στην Αγια Ευφημια ,Σαμη Ληξουρι κλπ ενω αν μείνεις προς Σκάλα βολεύει Κυλληνη -Πόρος .Σαν ωρα ειναι πανω κατω τα ίδια γιατι ναι μεν η Κυλληνη ειναι πιο μακρια απο Πατρα αλλα το καραβι κανει λιγοτερη ωρα .απο Αστακο δεν γνωριζω .
Ευχαριστω εκλεισα τελικα απο Πατρα.
Στη πατρα φευγει απο το παλιο λιμανι ή απο το νεο?
 

hawk

Member
Μηνύματα
94
Likes
78
Καλησπέρα...

Λοιπόν το καλοκαίρι έχουμε άδεια 12 μέρες = 11 βράδια (7 Αυγούστου - 18 Αυγούστου) και θα πάμε Ιθάκη και Κεφαλονιά!

Σκεφτόμαστε 2 διανυκτερεύσεις Ιθάκη και μετά 9 διανυκτερεύσεις Κεφαλονιά!

Ιθάκη βρήκαμε ένα κατάλυμα στο Κιόνι, ενώ Κεφαλονιά θα μείνουμε σε κάμπινγκ.

Οι απορίες μου είναι:

Για Ιθάκη:
  • Πόσο μακριά είναι το Κιόνι από το Βαθύ στην Ιθάκη;
  • Εκτός από το γιδάκι, ποια άλλη παραλία αξίζει; (Φαντάζομαι θα προλάβουμε να πάμε σε μια στις 7 Αυγούστου που φτάνουμε, ενώ στις 8 θα πάμε γιδάκι και σε μια ακόμα)
Για Κεφαλονιά:

  • Να μείνουμε όλες τις μέρες στο κάμπινγκ στον Καραβόμυλο (κοντά στη Σάμη); Ή να σπάσουμε τις μέρες και να μείνουμε και στο κάμπινγκ στο Αργοστόλι (αρκετά χειρότερο από της Σάμης);
  • Αν πιστεύετε πως χρειάζεται να τις σπάσουμε, πόσες να αφιερώσουμε στο Αργοστόλι; 3 διανυκτερεύσεις είναι καλά για να γυρίσεις τα πιο κοντινά εκεί;

Ευχαριστώωω
Διάβασε για την Ιθάκη, αυτά που έχω γράψει στη δεύτερη και τρίτη σελίδα :cool:
 

LunaK

Member
Μηνύματα
17
Likes
13
Διάβασε για την Ιθάκη, αυτά που έχω γράψει στη δεύτερη και τρίτη σελίδα :cool:
Θα είχατε να δώσετε κάποιες επικαιροποιημενες πληροφορίες για Ιθάκη;Θα είμαστε στο Βαθύ την επόμενη εβδομάδα!Ποιες παραλίες κατά την γνώμη σας είναι must;Για Αφαλες και Ατοκο υπάρχουν θαλασσια ταξί;Και τέλος μαγαζιά που αξίζουν για φαγητό και ποτό ιδανικά όχι τα πολύ τουριστικά!Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων 😀
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.830
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom