Η βιομηχανία του τουρισμού (σκέψεις για το παρόν και το μέλλον)

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.775
Likes
51.117
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και δουλεύετε ακόμα; Τι στο διάολο δεν βαρεθήκατε; 😁
Ε τι να κάνουμε, για να ταξιδεύουμε 6 μήνες το χρόνο αναγκαζόμαστε να κάνουμε τους δούλους τους άλλους 6. Άπονη ζωή.
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
84
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Σε κατασκηνωση απαγορευονται ανηλικοι γιατι εχουν ευθυνη ανηλικων. Λογικο. Ολες οι προκηρυξεις θεσης σε κατασκηνωση λενε 18 ως...
Το 1996, σε ηλικία 16 ετών, μεταξύ Β' και Γ' Λυκείου, είχα δουλέψει μετά από προκήρυξη, κανονικά και με το νόμο, σε κατασκήνωση (του υπουργείου Πρόνοιας ή Παιδείας, δεν θυμάμαι καλά) στον Άγιο Ανδρέα Αττικής για μία κατασκηνωτική περίοδο ως ομαδάρχισσα. Με τις περίπου 26.000 δραχμές που είχα πάρει είχα αγοράσει παπούτσια, τα Air Max, στις εκπτώσεις. Το ευχάριστο τότε ήταν, όπως ανέφερες παραπάνω, ότι παίρναμε, απρόσμενα για μας τότε, κάποια χρήματα ως δώρο τα Χριστούγεννα και το Πάσχα. Και το επόμενο καλοκαίρι, μετά από τις Πανελλαδικές, δούλεψα ως σερβιτόρα στην Κέρκυρα και καπάκι μετά θυμάμαι έκανα το πρώτο μου διεθνές ταξίδι με καράβι Ηγουμενίτσα-Μπρίντιζι. Μόνη μου κι ανήλικη ακόμα, στην οικογένεια της Ιταλίδας φίλης μου που ζούσε στο Λέτσε, με την οποία είχαμε γνωριστεί στην κατασκήνωση του Δήμου Αθηναίων το 1990 κι από τότε αλληλογραφούσαμε.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.302
Likes
42.098
Μεχρι να συλλαβουν τον παιδεραστη παιδοψυχολογο στις κατασκηνωσεις του Αγιου Ανδρεα ηταν μπατε σκυλοι αλεστε.
Τωρα ειναι με μορια, ανω των 18 και συμβαση.
Εγω δουλεψα κατασκηνωση μια φορα ως φοιτητρια σε κλαδικη της δουλειας του πατερα μου. Ελεγες καλημερα ειμαι η κορη του ταδε και σε προσλαμβαναν χωρις καμια εκπαιδευση. Δεν ξαναπατησα, απο τυχη επιβιωσαν τα παιδια. Αλλα δωρα κανονικα. Υπερωριες απληρωτες. Δεν ειχε ανηλικους, αλλα ολοι ηταν ασχετοι τελειως.
 
Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
676
Likes
6.809
Οποιος μπορει να διατηρήσει την ψυχραιμία του κ να σκεφτει να ανοιξει το κινητο του κανοντας καποιο «λαιβ» ή εστω βιντεοσκοπωντας πρωτου βεβαια συμβει κατι κ μολις νοιώσει «ιδιοτροπα»,

Θεωρω πως ισως καπως «ακουστεί» αλλιως…μην περιμένετε συνεννόηση .
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.079
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Kostas777

Member
Μηνύματα
185
Likes
254
Το 1996, σε ηλικία 16 ετών, μεταξύ Β' και Γ' Λυκείου, είχα δουλέψει μετά από προκήρυξη, κανονικά και με το νόμο, σε κατασκήνωση (του υπουργείου Πρόνοιας ή Παιδείας, δεν θυμάμαι καλά) στον Άγιο Ανδρέα Αττικής για μία κατασκηνωτική περίοδο ως ομαδάρχισσα. Με τις περίπου 26.000 δραχμές που είχα πάρει είχα αγοράσει παπούτσια, τα Air Max, στις εκπτώσεις. Το ευχάριστο τότε ήταν, όπως ανέφερες παραπάνω, ότι παίρναμε, απρόσμενα για μας τότε, κάποια χρήματα ως δώρο τα Χριστούγεννα και το Πάσχα. Και το επόμενο καλοκαίρι, μετά από τις Πανελλαδικές, δούλεψα ως σερβιτόρα στην Κέρκυρα και καπάκι μετά θυμάμαι έκανα το πρώτο μου διεθνές ταξίδι με καράβι Ηγουμενίτσα-Μπρίντιζι. Μόνη μου κι ανήλικη ακόμα, στην οικογένεια της Ιταλίδας φίλης μου που ζούσε στο Λέτσε, με την οποία είχαμε γνωριστεί στην κατασκήνωση του Δήμου Αθηναίων το 1990 κι από τότε αλληλογραφούσαμε.
Ειχες πολλες ελευθεριες για παιδι της εποχης. Οι γονεις μου εβλεπαν παντου κινδυνους και δε με αφηναν να παω πουθενα.
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
57
Likes
135
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ε δεν πάμε καλά...απίστευτο αίσχος.

Υ.Γ. Στο δεύτερο πόδι πλέον, σχεδόν κάθε κολπάκι έχει "prive" beach bar (Manasu, Ροδιά, Ακτή Ονείρου κλπ) είτε χτίζονται ξενοδοχεία πάνω στην ακτή μετά από παραχώρηση παραλιών από το ΤΑΙΠΕΔ (βλεπε ακτή Αγιάννη - Σιθωνία).
Προχτές βρέθηκα εκεί ακριβώς μετά από καιρό, καμιά σχέση η πρόσβαση τώρα στην ακρούλα με το μπάνιο τότε κι ας υπήρχε beach bar. Προσωπικά βρήκα τη σύγκριση απλά θλιβερή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.368
Μηνύματα
890.150
Μέλη
39.041
Νεότερο μέλος
gpstracking

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom