Η βιομηχανία του τουρισμού (σκέψεις για το παρόν και το μέλλον)

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Ναι έχεις δίκιο ..1,5 είναι για μηχανές..πάντως όταν το άφησα μου είπε για 2 ευρώ τη μέρα μετά τη βδομάδα..
Και σε περίοδο πληρότητας το πάνε 5 η και παραπάνω. Την έχουμε πατήσει. Όχι με το συγκεκριμένο φυσικά.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.161
Likes
2.006
7 μέρες + κάτι ώρες 35 ευρώ και μετά 2 ευρώ τη μέρα..δηλαδή 27 πχ μέρες 75 ευρώ..


Πάντως σε λεωφορεία και ειδικά τρόλεϊ που ανέβαινα τελευταία ούτε οι μισοί δεν πληρώνουν.. το έχετε παρατηρήσει φαντάζομαι.. εννοείται πληρώνουμε κανονικά ενισχύουμε τις δημόσιες μεταφορές...
Ισως γιατι για να φτασουν στις δουλειες του ο κοσμος απο κει που θελε 1 ωρα,τωρα θελει 3 ωρες σου λεει θα σε πληρωσω κ απο πανω??για να μη συζητησω για τη συχνοτητα και την τηρηση δρομολογιων που ναι για κλαματα...κ πριν ακουσω καμια δικαιολογια,οχι δε φταινε τα οχηματα,ουτε οτι δεν εχουν προσωπικο απλα το 90% που δουλευει στον οασα νομιζει οτι ειναι δημοσιος υπαλληλακος και πρεπει μονο να τον πληρωνουμε χωρις να δουλευει...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Πάντως σε λεωφορεία και ειδικά τρόλεϊ που ανέβαινα τελευταία ούτε οι μισοί δεν πληρώνουν.. το έχετε παρατηρήσει φαντάζομαι.. εννοείται πληρώνουμε κανονικά ενισχύουμε τις δημόσιες μεταφορές...
Εκτος του Χ95 του αεροδρομιου εχω να δω χρονια ελεγκτη σε λεωφορειο, λογω ελλειψης προσωπικου. Αυτο το ξερουν ολοι πια.
Αν καποιος για εναν χρονο δεν πληρωνει εισιτηριο αλλα τον πετυχει μια μονο φορα ελεγκτης και πεσει προστιμο, βγαινει κερδισμενος.
ΔΕΝ ενισχυουμε τις δημοσιες μεταφορες αν δεν προσλαβουν προσωπικο και δεν αγορασουν οχηματα. Σημερα ημουν 40 λεπτα σε λεωφορειο με χαλασμενο κλιματισμο. Μετανιωσα που πληρωσα.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
4.135
4 χρόνια στην Αθήνα, που χρησιμοποιώ αρκετά συχνά τα αστικά λεωφορεία, πέτυχα μόνο μια φορά τις προάλλες ελεγκτή στο Β5, ο οποίος βέβαια δεν έγραφε αλλά τους έλεγε να ακυρώσουν το εισιτήριο. Το πιστολιασμα πάει σύννεφο. Τα ίδια μου λένε οι γονείς και στη Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω τι έχουν στο μυαλό τους οι εταιρίες αυτές. Χωρίς ελεγκτή δεν θα πληρώνει μεγάλο μέρος του κόσμου. Είμαι σίγουρος ότι ο ελεγκτής θα έβγαζε το κόστος μισθοδοσίας του. Αναρωτιέμαι γιατί δεν κάνουν κάποιες έστω συμβάσεις ορισμένου χρόνου. Ίσως κάποια στιγμή τα αναθέσουν και αυτά σε εργολάβο, όπως τόσες και τόσες δουλειές.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.981
Likes
16.719
Στο μετρό έχω πετύχει ελεγχο και να γράφουν πρόστιμα πάνω από 3-4 φορές τους τελευταίους μήνες και δεν το παίρνω ούτε μια φορά τη βδομάδα πια.Πάντως στο μετρό πάνω από το 90% χτυπά εισητήριο.
Σε λεωφορεία μία φορά τους τελευταίους μήνες είδα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Οπότε μόνο ο αριθμός των επιβατών που μπορεί να εξυπηρετήσει να φτάσει πάνω απο 40 εκατομμύρια το 2033. Οπότε γενικά σε όλη τη χώρα προβλέπω πιο σύντομα άνετα να προσεγγίσουν τον αριθμό 50 εκατομμύρια αφίξεων απο το εξωτερικό που σας έγραφα στη πρώτη σελίδα νομίζω.Απίστευτος αριθμός για μια μικρή σε έκταση χώρα.

Καλό θα είναι να είναι έτοιμοι να κερδίσουμε απο αυτή τη άνοδο του παγκόσμιοτ τουρισμού όσες περισσότερες περιοχές της όμορφης μας πατρίδα με σεβασμό προς το περιβάλλον.

Βέβαια δεν αδιαφορώ για κάποιες παραμέτρους όπως σκουπίδια , ενόχληση μονιμων κατοικων σε περιοχες με υπερτουρισμό , ελπίζω να μην υποβαθμίσουμε την ποιότητα ζωής {υγεία και εκπαίδευση} αλλά αντίθετα να αποτελέσει ευκαιρία για γρήγορη βελτίωση των υποδομών μας σε όλη τη χώρα .
Δεν ξερω ποτε θα παρουμε δικαννα για την "τουριστικη περιοδο"
Σαντορίνη: Ζήτησαν "περιορισμό μετακινήσεων" λόγω απόβασης τουριστών
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.875
Likes
51.838
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο μετρό έχω πετύχει ελεγχο και να γράφουν πρόστιμα πάνω από 3-4 φορές τους τελευταίους μήνες και δεν το παίρνω ούτε μια φορά τη βδομάδα πια.Πάντως στο μετρό πάνω από το 90% χτυπά εισητήριο.
Σε λεωφορεία μία φορά τους τελευταίους μήνες είδα.
Ισχυει στο μετρό γινονται ελεγχοι πολυ πιο συχνα πια, ειδικα στους κεντρικους σταθμους. Στο αεροδρομιο δε, με ελεγξαν τις 3 απο τις τελευταιες 5 φορες που πηγα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom