Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

vanda

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.514
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
741
Μια που σας βρήκα μαζεμένους. Έχετε πάρει στο hytra το tapas bar menu . Μοιάζει πολύ vfm. Παρεπιπτόντως το εστιατόριο έχει μεταφερθεί στο Μέγαρο. Προσωρινά, μόνιμα δεν ξέρω.
Το τσεκαρα. Φαίνεται ενδιαφέρον! Έχει κ κοκτέιλ μαζί!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.571
Likes
14.723
Το είδες κάπου στο μενού να το λέει η μπορείς απλά να πας για ένα κοκτέιλ και ένα τσιμπι τσιμπι?
Είναι στο μενου του bar(πριν το degustation που έβαλες).Το κάθε coctail συνοδεύεται με κάποιο tapas.Και αναφέρει μια τιμή,απο 18 έως 20.Δεν έχω παει επομένως δεν ξέρω αν χρεώνουν και κάτι άλλο ή έχει κάποια ελάχιστη κατανάλωση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.891
Likes
51.986
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ζαχαροπλαστειο Seker συνορα Ν. Κοσμου με Δαφνη. Δοκιμασα το Ταούκ κιοκσού του και ητανε να γλυφεις και το κουτι! Επισης τα σιροπιαστα του πολυ ωραια. Αξιζει καποιος να κανει δοκιμη!

Hanoi στο Συνταγμα - Επηρεασμενος απο το προσφατο ταξιδι στο Βιετναμ, ειπα να το δοκιμασω. Ειναι μεσα στον χαμο των στενων του Συνταγματος, ο χωρος του ειναι μετριος, το φαγητο του ειναι ανταξιο των προσδοκιων. Πολυ ωραιο, νορμαλ σε τιμες (15-20 ατομο) και εχει αρκετες επιλογες απο την Βιετναμεζικη κουζινα! Ειχαμε δοκιμασει και το βιετναμεζικο (Dao Vietnamese) στου Ψυρρη πιο παλια και μου φανηκε πιο ωραιο το Hanoi. Εαν καποια/ος εχει καποιο αλλο βιετναμεζικο υποψην εντος Αττικης ας ενημερωσει :cool:!

Αποσπεριτης Μαειρειο στον Πειραια - Πολυ ωραια ελληνικη κουζινα, ωραια πιατα, μικρος χωρος αλλα ευχαριστος! Νορμαλ σε τιμες (20 το ατομο) Ωραιες πρωτες υλες, επιλογες οσο-οσο, οικογενειακη επιχειρηση με εξαιρετικη εξυπηρετηση στο σερβις!

Zuzuto Ramen στo Γουδι - Εχω παει 2 φορες και αν κ εχει κ αλλες επιλογες , εχω δοκιμασει μονο ραμεν, το οποιο ειναι παρα πολυ ωραιο! Νορμαλ προς τσιμπημενες οι τιμες (σε καποια πιατα), ο χωρος ειναι λιγο στριμοκωλε τα τραπεζια κοντα το ενα στο αλλο κ εχει γενικα κοσμο, αλλα παω κ ξαναπαω για το ραμεν του! Καλο ειναι να εχει γινει κρατηση!

Επισης αναζητω για την επετειο που κοντοζυγωνει να παμε σε ενα εστιατοριο να κανουμε ενα γευμα γευσιγνωσιας. Περυσι ειχαμε παει Herve (σοκ κ δεος) και κοιταζω τωρα τα αντιστοιχα michellin (ctc, soil, hytra, zillers κτλπ στην Αθηνα και εχω λιγο μπερδευτει!
Εδωσα δυο ευκαιριες στο Hanoi όταν ανοιξε. Και τις δυο ηταν τιγκα στο λιπος και το λαδι δεν μπορεσαμε να το φαμε. Να εχει βελτιωθει?

Herve ειναι ο,τι καλυτερο εχω φαει στην Ελλαδα, το βαζω πανω απο Βαρουλκο Χυτρα, Σπονδη που την τιμουν την τιμη τους. Το μονο που το εφτανε ειναι το Huaca για το οποιο ακουσα απο τρεις (!) που ξαναπηγαν μετα απο μενα οτι αλλαξε σεφ και τα εκανε μανταρα (ειχαν παει πριν "την αλλαγη" και οι τρεις) αλλα θα το ξαναδοκιμάσω να διαπιστωσω ιδίοις ομμασι.

Στην κατηγορια μεσης τιμης εξακολουθω να αγαπω τους Ψαραδες στο Φάληρο.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
741
Εδωσα δυο ευκαιριες στο Hanoi όταν ανοιξε. Και τις δυο ηταν τιγκα στο λιπος και το λαδι δεν μπορεσαμε να το φαμε. Να εχει βελτιωθει?

Herve ειναι ο,τι καλυτερο εχω φαει στην Ελλαδα, το βαζω πανω απο Βαρουλκο Χυτρα, Σπονδη που την τιμουν την τιμη τους. Το μονο που το εφτανε ειναι το Huaca για το οποιο ακουσα απο τρεις (!) που ξαναπηγαν μετα απο μενα οτι αλλαξε σεφ και τα εκανε μανταρα (ειχαν παει πριν "την αλλαγη" και οι τρεις) αλλα θα το ξαναδοκιμάσω να διαπιστωσω ιδίοις ομμασι.

Στην κατηγορια μεσης τιμης εξακολουθω να αγαπω τους Ψαραδες στο Φάληρο.
Περίεργο μου φαίνεται για το hanoi αυτό που λες. Τι πιάτα είχατε πάρει? Pho είχα πάρει εγώ κ hue rolls, κάτι τέτοιο.

Όσο για το huaca που έχω να πάω καιρό το θεωρώ απο τα τοπ σε nikkei κουζίνα. Βασικά το τοπ! Μην μας λες τώρα ότι το λουσανε οι καινούριοι σεφ...🫠

Για τους ψαράδες συμφωνώ.Σε αυτό βαλαντιο έχω φάει κ λίγο καλύτερα. Θόδωρος κ Ελένη στα Λεγραινά. Πάω όμως ψαράδες ξανά άνετα.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.891
Likes
51.986
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Περίεργο μου φαίνεται για το hanoi αυτό που λες. Τι πιάτα είχατε πάρει? Pho είχα πάρει εγώ κ hue rolls, κάτι τέτοιο.

Όσο για το huaca που έχω να πάω καιρό το θεωρώ απο τα τοπ σε nikkei κουζίνα. Βασικά το τοπ! Μην μας λες τώρα ότι το λουσανε οι καινούριοι σεφ...🫠

Για τους ψαράδες συμφωνώ.Σε αυτό βαλαντιο έχω φάει κ λίγο καλύτερα. Θόδωρος κ Ελένη στα Λεγραινά. Πάω όμως ψαράδες ξανά άνετα.
Ποτε πηγες τελευταια φορα Huaca?
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
568
Likes
4.219
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Και εμένα στο Hanoi αν εξαιρέσεις το πιάτο της πάπιας με γάλα καρύδας που είναι σχετικά καλό, να πω την αλήθεια τα άλλα πιάτα δεν μου πολυαρέσουν. Από αυτά που έχω δοκιμάσει σε νοτιοανατολικοασιατικές κουζίνες το Tuk tuk στο Κουκάκι μου άρεσε περισσότερο αλλά δεν έχω δοκιμάσει πολλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.830
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom