Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
751
Και εμένα στο Hanoi αν εξαιρέσεις το πιάτο της πάπιας με γάλα καρύδας που είναι σχετικά καλό, να πω την αλήθεια τα άλλα πιάτα δεν μου πολυαρέσουν. Από αυτά που έχω δοκιμάσει σε νοτιοανατολικοασιατικές κουζίνες το Tuk tuk στο Κουκάκι μου άρεσε περισσότερο αλλά δεν έχω δοκιμάσει πολλά.
Τοτε ναι, δεν σου αρεσαν μαλλον τα Βιετναμεζικα πιατα. Εχει αλλα πιατα απο της Ταυλανδης που αναφερεις. Τωρα βεβαια, συνηθως πας σε ταυλανδεζικο η βιετναμεζικο και σου εχει κ αλλων κουζινων , δηλαδη στο Hanoi στο Συνταγμα εχει και bao bun. Τωρα αν πας στο Βιετναμ και ζητησεις bao bun (εκτος τουριστικων εστιατοριων) θα σε κοιτανε σαν τρελοι η θα σ δωσουν αλλο πιατο!
Αν σου αρεσε το tuk tuk (εμενα μετριο μου φανηκε, αλλα γουστα ειναι αυτα) για ταυλανδεζικο δοκιμασε το toukta στην Νικαια! Εχει αναφερθει πιο παλια εδω στο νημα! Αγαπημενο! Και νομιζω εχει μονο ταυλανδεζικα πιατα με μια μικρη επιφυλαξη!

Μετα απο τους "απογοητευμενους" δηλαδη. Δε βαριεσαι θα ξαναπαω!
Εγω οταν πηγα ητανε εξαιρετικο! Δεν ξερω τι παρε δωσε βαρανε με τους σεφ και αν τυχανε οι απογοητευμενοι σε κακη μερα. Αν πας, σφυρα! Επισης κανα αλλο με nikkei κουζινα στην Αθηνα εχουμε?
 
Last edited:
Μηνύματα
458
Likes
1.565
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Πηγα στο Ντυλαν στην Κυψελη,στον πεζοδρομο της Αγια Ζωνης.Μικρο μαγαζακι με λιγα τραπεζακια εξω και μια μπαρα με λιγες καρεκλες αν θες να καθησεις μεσα ,που καθεσε μπροστα στην κουζινα που μαγειρευουν μαζι με τον σεφ.Φιλοσοφια πιατα στην μεση,αλλαζει τακτικα το μενου , γκουρμε πιατα με τιμες πολυ καλες ομως .Ο σεφ εχει δουλεψει σε γνωστα μισελενατα οπως το Ηytra και το Soil.Εαν δεν θελετε να φατε πολυ μπορειτε να παρετε 2-3 πιατακια και κανα κρασακι και να απολαυσετε την βραδια.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
9.864
Τοσες σελιδες θεμα και δεν εχει προταθει «Το Μαντρι» πανω στο βουνο στην Γλυφαδα;
Παλια ηταν, οπως φαινεται και απο το ονομα του, μαντρι, πριν 40 χρονια εγινε ταβερνα και παρεμεινε σε κλασικη μορφη παραδοσιακης ταβερνας μεχρι πριν λιγα χρονια οποτε το ανελαβε η νεοτερη γενια των ιδιοκτητων, το ανακαινισε/εκμοντερνισε, προσεθεσε κοπες κλπ και φυσικα ανεβηκαν και οι τιμες (ανοιξαν και δουλειες με Μυκονο οποτε καταλαβαινεις…).
Ωστοσο, εχει καλα κρεατα και φοβερη θεα στον Σαρωνικο και γενικα η τοποθεσια τοσο ψηλα στον Υμηττο χωρις σπιτια γυρω-γυρω σε κανει να μην νιωθεις οτι βρισκεσαι στην Αττικη.

M A N T R I • Mountain Resto (@mantri_athens) • Instagram profile
 
Last edited:

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
751
Τοσες σελιδες θεμα και δεν εχει προταθει «Το Μαντρι» πανω στο βουνο στην Γλυφαδα;
Παλια ηταν, οπως φαινεται και απο το ονομα του, μαντρι, πριν 40 χρονια εγινε ταβερνα και παρεμεινε σε κλασικη μορφη παραδοσιακης ταβερνας μεχρι πριν λιγα χρονια οποτε το ανελαβε η νεοτερη γενια των ιδιοκτητων, το ανακαινισε/εκμοντερνισε, προσεθεσε κοπες κλπ και φυσικα ανεβηκαν και οι τιμες (ανοιξαν και δουλειες με Μυκονο οποτε καταλαβαινεις…).
Ωστοσο, εχει καλα κρεατα και φοβερη θεα στον Σαρωνικο και γενικα η τοποθεσια τοσο ψηλα στον Υμηττο χωρις σπιτια γυρω-γυρω σε κανει να μην νιωθεις οτι βρισκεσαι στην Αττικη.

Mantri Restaurants Γλυφάδα – Μύκονος – Mantri Restaurants Meat Grill Meat restaurant Josper Best restaurant Greek food Greek cuisine Local
Σαν Αργυρουπολιτης, το χαμε απο παλια σαν μια πολυ καλη επιλογη κοντινη , οντως ωραια θεα, κλασσικη κρεατοταβερνα.
Τωρα πηρε αερα απο Μυκονο οπως σωστα εγραψες , πηγανε κατι γνωστοι μου και ακουσα τιμες και μου ρθε ενας ντουβρουτζας. Μπορει γιατι το ειχα αλλιως στο μυαλο μου. Δεν εχω παει μετα την ανακαινιση. Πιστευεις οτι αξιζει η σχεση ποιοτητας-τιμης?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
9.864
Σαν Αργυρουπολιτης, το χαμε απο παλια σαν μια πολυ καλη επιλογη κοντινη , οντως ωραια θεα, κλασσικη κρεατοταβερνα.
Τωρα πηρε αερα απο Μυκονο οπως σωστα εγραψες , πηγανε κατι γνωστοι μου και ακουσα τιμες και μου ρθε ενας ντουβρουτζας. Μπορει γιατι το ειχα αλλιως στο μυαλο μου. Δεν εχω παει μετα την ανακαινιση. Πιστευεις οτι αξιζει η σχεση ποιοτητας-τιμης?
Λοιπον, μπηκα να δω το μενου και τις τιμες και εχει ακριβυνει κι αλλο μεσα στον εναν χρονο που εχω να παω 😳
Εχει ποιοτικο κρεας, αυτο ειναι δεδομενο αλλιως δεν θα το προτεινα, και επιπλεον λογω τοποθεσιας και θεας καθισταται ξεχωριστο και το αξιολογω πιο πανω απο το πολυ φημισμενο Base Grill.
Εγω ειμαι σε φαση που πλεον σε τετοιου ειδους κρεαταδικα θα παω το πολυ μια φορα τον χρονο γιατι τα θεωρω too much. Για την ετησια φορα μου, ωστοσο, θα το επελεγα! Ελπιζω να σε καλυψα! 😊
 
Last edited:

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
751
Λοιπον, μπηκα να δω το μενου και τις τιμες και εχει ακριβυνει κι αλλο μεσα στον εναν χρονο που εχω παει 😳
Εχει ποιοτικο κρεας, αυτο ειναι δεδομενο αλλιως δεν θα το προτεινα, και επιπλεον λογω τοποθεσιας και θεας καθισταται ξεχωριστο και το αξιολογω πιο πανω απο το πολυ φημισμενο Base Grill.
Εγω ειμαι σε φαση που πλεον σε τετοιου ειδους κρεαταδικα θα παω το πολυ μια φορα τον χρονο γιατι τα θεωρω too much. Για την ετησια φορα μου, ωστοσο, θα το επελεγα! Ελπιζω να σε καλυψα! 😊
Πλήρως! :cool: Επισης ωραιο κρεαταδικο σε αυτην την φαση ειναι η Στοφα στην Κηφισια αλλα εχω να παω αρκετο καιρο! Δεν ξερω καν σε τι φαση θα ειναι τωρα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
9.864
Πλήρως! :cool: Επισης ωραιο κρεαταδικο σε αυτην την φαση ειναι η Στοφα στην Κηφισια αλλα εχω να παω αρκετο καιρο! Δεν ξερω καν σε τι φαση θα ειναι τωρα.
Εγω σκεφτομαι να κρατησω τις ετησιες φορες μου για 4-5 χρονια και να παω Beef Bar 😂
 

bandit650

Member
Μηνύματα
668
Likes
3.083
Εχει ανοιξει ενα καινουργιο μαγαζι στο ηρακλειο επι της Μαρινου Αντυπα.
MooCaza λεγετε και ειναι steak & lobster.
πολυ ωραιο μαγαζι φαινετε. Δεν εχω παει ακομη αλλα ειναι στα προσεχως.
Εχει παει κανεις;;
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.896
Likes
52.011
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εχει ανοιξει ενα καινουργιο μαγαζι στο ηρακλειο επι της Μαρινου Αντυπα.
MooCaza λεγετε και ειναι meet & lobster.
πολυ ωραιο μαγαζι φαινετε. Δεν εχω παει ακομη αλλα ειναι στα προσεχως.
Εχει παει κανεις;;
Δηλαδη πρωτα τους γνωριζεις και μετα σκαει μυτη ο αστακος?

Περαν της πλακας, ειναι της συζυγου του Βακη, που εχει διπλα το αφροψαρο, και μαλιστα πιο ακριβο ακομη. Για μενα το αφροψαρο υπερτιμημενο και μαλλον απογοητευτικο, πηγα μια φορα ομως μονο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom