Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

fotast

Member
Μηνύματα
9.590
Likes
14.773
Πηγα να βγαλω φωτο για ανανεωση διαβατηριου και ο φωτογραφος παλευε κανα 20λεπτο με φωτοσοπ (!). Το αποτελεσμα ειναι, νομιζω, να μοιαζω με τη φωτο του νεου διαβατηριου λιγοτερο απ οτι με τη φωτο του διαβατηριου 5ετιας!! 🤣 Αλλαξε τιποτα στις προδιαγραφες ή επεσα σε αστερια φωτογραφο;
Την φωτο τη δεχτηκαν κανονικα και το διαβατηριο εκδοθηκε αλλα σε αυτοματο ελεγχο διαβατηριων που το δοκιμασα το ποσοστο ταυτισης που εβγαλε το συστημα ηταν 76% και με το διαβατηριο 5ετιας χτυπουσα 90%! 🙃
Ποτέ δεν έκαναν τόση πολύ επεξεργασία σε μενα...σε μερικά λεπτά τις έχω πάντα τυπωμένες..
 

moulos

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Γειά σας παιδιά,
Έχει περάσει κάποιος πρόσφατα τα οδικά σύνορα Αλβανίας - Μαυροβουνίου με ανήλικο παιδί ( 14 χρονών ) που διαθέτει ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ; Οι Αλβανοί την δέχονται, για το Μαυροβούνιο έχω αντικρουόμενες γνώμες.
Το προξενείο του Μαυροβουνίου σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπε ότι μέχρι 18 ετων χρειάζεται διαβατήριο.
Σε sites του Μαυροβουνίου ( κρατικά και μή ) αναφέρουν οτι οι πολίτες της EU μπαίνουν με ταυτότητα.
Έστειλα emails στην αστυνομία τους και στον αντίστοιχο ΕΟΤ και μου απήντησαν ότι οι πολίτες της EU μπαίνουν με ταυτότητα.
Αν πέρασε κανείς με παιδί και ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ας γράψει.
Ευχαριστώ
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
946
Likes
8.769
Επόμενο Ταξίδι
;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Γειά σας παιδιά,
Έχει περάσει κάποιος πρόσφατα τα οδικά σύνορα Αλβανίας - Μαυροβουνίου με ανήλικο παιδί ( 14 χρονών ) που διαθέτει ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ; Οι Αλβανοί την δέχονται, για το Μαυροβούνιο έχω αντικρουόμενες γνώμες.
Το προξενείο του Μαυροβουνίου σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπε ότι μέχρι 18 ετων χρειάζεται διαβατήριο.
Σε sites του Μαυροβουνίου ( κρατικά και μή ) αναφέρουν οτι οι πολίτες της EU μπαίνουν με ταυτότητα.
Έστειλα emails στην αστυνομία τους και στον αντίστοιχο ΕΟΤ και μου απήντησαν ότι οι πολίτες της EU μπαίνουν με ταυτότητα.
Αν πέρασε κανείς με παιδί και ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ας γράψει.
Ευχαριστώ
Έχω περάσει αρκετές φορές με δύο ανήλικα παιδιά, αλλά δεν το λες και πρόσφατα. Η τελευταία φορά ήταν το 2019 νομίζω.
Ίσως το δει και απαντήσει και κάποιος άλλος που έχει περάσει πιο πρόσφατα.
 

moulos

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Έχω περάσει αρκετές φορές με δύο ανήλικα παιδιά, αλλά δεν το λες και πρόσφατα. Η τελευταία φορά ήταν το 2019 νομίζω.
Ίσως το δει και απαντήσει και κάποιος άλλος που έχει περάσει πιο πρόσφατα.
Σ'ευχαριστώ πολύ.
Κανείς άλλος που να πέρασε το 2023 ή 2024 ;
 

kathy_k

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικό Ην. Πολιτείες
Σ'ευχαριστώ πολύ.
Κανείς άλλος που να πέρασε το 2023 ή 2024 ;
Περάσαμε εμείς το Πασχα του 2023. Είμαστε 2 ενήλικες και 1 παιδί με ταυτότητες όλοι. Ο υπάλληλος μας είπε οτι επειδή έχουμε όλοι ταυτοτητες θα πρέπει να περιμένουμε 20 λεπτά, μέχρι να πληκτρολογήσει τα ονόματα. Του είπαμε δεν πειράζει.......θα περιμένουμε. Σε 5 λεπτά είχε τελειώσει και περάσαμε. Στην επιστροφή δεν μας είπαν τίποτα.
 
Μηνύματα
129
Likes
203
Γειά σας παιδιά,
Έχει περάσει κάποιος πρόσφατα τα οδικά σύνορα Αλβανίας - Μαυροβουνίου με ανήλικο παιδί ( 14 χρονών ) που διαθέτει ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ; Οι Αλβανοί την δέχονται, για το Μαυροβούνιο έχω αντικρουόμενες γνώμες.
Το προξενείο του Μαυροβουνίου σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπε ότι μέχρι 18 ετων χρειάζεται διαβατήριο.
Σε sites του Μαυροβουνίου ( κρατικά και μή ) αναφέρουν οτι οι πολίτες της EU μπαίνουν με ταυτότητα.
Έστειλα emails στην αστυνομία τους και στον αντίστοιχο ΕΟΤ και μου απήντησαν ότι οι πολίτες της EU μπαίνουν με ταυτότητα.
Αν πέρασε κανείς με παιδί και ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ας γράψει.
Ευχαριστώ
Περασαμε εμεις,πριν δυο εβδομαδες,κανενα απολυτως θεμα.
 

moulos

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Περάσαμε εμείς το Πασχα του 2023. Είμαστε 2 ενήλικες και 1 παιδί με ταυτότητες όλοι. Ο υπάλληλος μας είπε οτι επειδή έχουμε όλοι ταυτοτητες θα πρέπει να περιμένουμε 20 λεπτά, μέχρι να πληκτρολογήσει τα ονόματα. Του είπαμε δεν πειράζει.......θα περιμένουμε. Σε 5 λεπτά είχε τελειώσει και περάσαμε. Στην επιστροφή δεν μας είπαν τίποτα.
Περασαμε εμεις,πριν δυο εβδομαδες,κανενα απολυτως θεμα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :)
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
49
Likes
4
Καλησπερα σας. Θα ηθελα να ρωτησω για διαβατηριο που αφορα παιδακι 2.5 ετων. Μπορει να φανει χαζη η ερωτηση απλα θελω να το σιγουρεψω. Αν βγαλω το παραβολο online στα στοιχεια συμπληρωνω τα δικα μου ή πρεπει να συμπληρωθουν τα στοιχεια του παιδιου.
Σας ευχαριστω
 

Attachments

poised

Member
Μηνύματα
979
Likes
7.855
Καλησπερα σας. Θα ηθελα να ρωτησω για διαβατηριο που αφορα παιδακι 2.5 ετων. Μπορει να φανει χαζη η ερωτηση απλα θελω να το σιγουρεψω. Αν βγαλω το παραβολο online στα στοιχεια συμπληρωνω τα δικα μου ή πρεπει να συμπληρωθουν τα στοιχεια του παιδιου.
Σας ευχαριστω
Μόνο ο κωδικός να το δεσμεύσουν χρειάζεται, το όνομα που λέει πάνω δεν τους νοιάζει, οπότε βγάλε το με το ΑΦΜ σου για να μπορείς να έχεις τη δυνατότητα επιστροφής αν χρειαστεί.
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
49
Likes
4
Μόνο ο κωδικός να το δεσμεύσουν χρειάζεται, το όνομα που λέει πάνω δεν τους νοιάζει, οπότε βγάλε το με το ΑΦΜ σου για να μπορείς να έχεις τη δυνατότητα επιστροφής αν χρειαστεί.
Σε ευχαριστω πολυ
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.099
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα κ από μένα.

Μπορούμε να ταξιδέψουμε με διαβατήριο εντός ΕΕ μερικές μέρες πριν λήξει;

Η επιστροφή θα είναι πριν την λήξη.

Ρωτάω για μικρό παιδί που δεν έχει ταυτότητα.
 

poised

Member
Μηνύματα
979
Likes
7.855
Καλησπέρα κ από μένα.

Μπορούμε να ταξιδέψουμε με διαβατήριο εντός ΕΕ μερικές μέρες πριν λήξει;

Η επιστροφή θα είναι πριν την λήξη.

Ρωτάω για μικρό παιδί που δεν έχει ταυτότητα.
Απ' όσο γνωρίζω μόνο για όσους έρχονται στην ΕΕ με βίζα υπάρχει περιορισμός το διαβατήριο να λήγει τουλάχιστον 3 μήνες μετά την λήξη της, για τους εντός ΕΕ ταξιδεύεις μέχρι και την προηγούμενη της ημερομηνίας λήξης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.020
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom