Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

tatooine

Member
Μηνύματα
1.603
Likes
5.710
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία, δεν το γνώριζα! Το έκανα ήδη! Τώρα με την ψηφιακή μπορώ να ταξιδεύω σε πτήσεις εσωτερικού χωρίς πρόβλημα? Δεν κοιτάνε ημερομηνία έκδοσης?
Αν είναι έτσι με έσωσες από το άγχος! 😊
Δεν γράφει πουθενά ημερομηνία λήξης το ηλεκτρονικό πάσο, και έχω την καινούρια ταυτότητα περασμένη. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα άλλα δεν ισχύει για ταξίδια εξωτερικού να ξέρεις. Μόνο στην Ελλάδα. Προσωπικά έχω σταματήσει να κουβαλάω φυσικά έγγραφα μαζί μου πλέον, αφενός για ασφάλεια να μην τα χάσω αφετέρου είναι πιο πρακτικό.
Θα ζητήσουν φυσική ταυτότητα μονό αν κάποιο σκέλος της πτήσης σου έχει προορισμό εξωτερικού.
 

Nikoletta!

Member
Μηνύματα
53
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
Summer in Greece
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Δεν γράφει πουθενά ημερομηνία λήξης το ηλεκτρονικό πάσο, και έχω την καινούρια ταυτότητα περασμένη. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα άλλα δεν ισχύει για ταξίδια εξωτερικού να ξέρεις. Μόνο στην Ελλάδα.
Ναι ναι ισχύει, ημερομηνία λήξης δεν αναγράφεται πουθενά, ημερομηνία που εκδόθηκε(2005) όμως γράφει!
Σ'ευχαριστώ πολύ! 🙂
Μόνο για χρήση στο εσωτερικό τη θέλω προς το παρόν! Ξέρω πως για το εξωτερικό πρέπει να φροντίσω να την ανανεώσω ή να βγάλω διαβατήριο αν τα καταφέρω με τη ληγμένη!
 

Blaser

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Να επαναφέρω λίγο το θέμα έκδοσης/ανανέωσης διαβατηρίου με "ληγμένη" ταυτότητα. Αρνήθηκαν σε φίλο μου που είχαμε εκδόσει μαζί ταυτότητα το 2007 (με λατινικούς χαρακτήρες) να βγάλει διαβατήριο εάν δε βγάλει πρώτα καινούρια ταυτότητα. Εγώ δεν έχω πάει ακόμα στο τμήμα. Δε γνωρίζω τι ισχύει (λήγει στα 10, στα 15 χρόνια) και αν όντως υφίσταται λήξη. Πέρα από τα άρθρα που αναρτώνται ανά διαστήματα, μου φαίνεται αδιανόητο να τη δέχονται παντού εκτός της αστυνομίας. Πώς είναι δυνατόν να έχει λήξει εφόσον την έχω περάσει στο επίσημο Wallet του Gov; Είναι έγγραφο σε ισχύ. Είμαι σίγουρος ότι ταξίδι ΕΕ μια χαρά τη δέχονται. Η αστυνομία κάνει κόλπα. Θα επικοινωνήσω με τη διεύθυνση διαβατηρίων ώστε να μου δώσουν μία ξεκάθαρη απάντηση. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω κατά πόσο η αστυνομία θα δεχτεί την απάντησή τους. Δεν τίθεται θέμα άρνησης έκδοσης νέας ταυτότητας, απλώς έχουμε κανονίσει ταξίδι τώρα στα κοντά και πίστευα ότι δεν θα έχουμε θέμα αφού το διαβατήριο εκδίδεται μέσα σε λίγες ημέρες, ενώ ραντεβού για νέα ταυτότητα είναι διαθέσιμο από Αύγουστο και μετά (τραγικό).
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.124
Likes
24.468
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Είμαι σίγουρος ότι ταξίδι ΕΕ μια χαρά τη δέχονται
Μην είσαι καθόλου σίγουρος.
Στο gov.gr άνοιξε την ταυτότητά σου και δες κάτω κάτω τι λέει.
 

Blaser

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Μην είσαι καθόλου σίγουρος.
Στο gov.gr άνοιξε την ταυτότητά σου και δες κάτω κάτω τι λέει.
Εγώ το διατύπωσα λάθος.
Εννοούσα ότι δέχονται τη φυσική ταυτότητα χωρίς να τίθεται θέμα λήξης.
Τα έγγραφα μέσω Gov, όντως, δεν αποτελούν διεθνή ταξιδιωτικά έγγραφα.

Επικοινώνησα σήμερα με έναν αγενέστατο υπάλληλο της διεύθυνσης διαβατηρίων ο οποίος θεώρησε σχεδόν εγκληματικό ότι κυκλοφορώ με "τόσο παλιά ταυτότητα". Ας μην περάσει από κάνα χωριό καλύτερα. Μάλιστα, όταν τον ρώτησα για την πιο σύντομη λύση μέχρι την πτήση μου στη Σερβία, μου είπε χαρακτηριστικά "δεν ξέρω αν θα προλάβετε".

Η αεροπορική εταιρεία με την οποία επικοινώνησα στη συνέχεια με διαβεβαίωσε ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με τη συγκεκριμένη ταυτότητα ή οποιαδήποτε άλλο έγγραφο. Το μόνο που χρειάζεται είναι να αναγράφεται το όνομά μου στα λατινικά. Ακόμη και δίπλωμα οδήγησης δέχονται, το οποίο, παρότι σύμφωνα με το κράτος δεν αποτελεί ταξιδιωτικό έγγραφο, θα έπρεπε. Πιο επίσημο από του παλαιού τύπου ταυτότητα είναι, δίνοντάς σου εξάλλου τη δυνατότητα να οδηγήσεις σε ξένη χώρα.

Σε κάθε περίπτωση, δεν θα προχωρήσω προς το παρόν σε αλλαγή ταυτότητας, ούτε έκδοση διαβατηρίου.
Επαναλαμβάνω, δεν τίθεται θέμα άρνησης, απλώς μου φαίνεται παράλογο ότι μπορείς να περάσεις τα σύνορα μιας άλλης χώρας αλλά η αστυνομία της δικής σου χώρας δεν τη δέχεται.
 

poised

Member
Μηνύματα
913
Likes
7.180
Αν έχεις όρεξη διάβασε σε προηγούμενες σελίδες που υπάρχουν αναφορές στους νόμους. Χοντρικά βάση νόμου οι ταυτότητες δεν ισχύουν σαν ταυτοποιητικό έγγραφο για έκδοση διαβατηρίου μετά τα 15 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης και αν δεν έχουν λήξει νωρίτερα (αφορά τις νέες) Για άλλες χρήσεις συνεχίζει να ισχύει και για την αστυνομία.
 

Blaser

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Αν έχεις όρεξη διάβασε σε προηγούμενες σελίδες που υπάρχουν αναφορές στους νόμους. Χοντρικά βάση νόμου οι ταυτότητες δεν ισχύουν σαν ταυτοποιητικό έγγραφο για έκδοση διαβατηρίου μετά τα 15 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης και αν δεν έχουν λήξει νωρίτερα (αφορά τις νέες) Για άλλες χρήσεις συνεχίζει να ισχύει και για την αστυνομία.
Το βασικό πρόβλημα είναι η μη ύπαρξης κοινής γραμμής σε όλες τις υπηρεσίες.
Αν όντως έχει λήξη η ταυτότητα, να μη μπορώ να ταξιδέψω Ευρώπη,
να μη μπορώ να την περάσω στην εφαρμογή του Gov,
να μην τη δέχονται στην τράπεζα και άλλα πολλά.
Όσο σε αυτά λειτουργεί, τι κίνητρο έχω να βγάλω καινούρια;
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
123
Likes
1.037
Καλά το δικό του κίνητρο ο καθένας το ξέρει, πχ εγώ έβγαλα γιατί δεν ήθελα να κυκλοφορω με το πλαστικοποιημενο χαρτί.

Ένα άλλο δυνητικό κίνητρο είναι ο κίνδυνος να χρειαστεί να βγάλεις διαβατήριο άμεσα (δλδ χωρίς να έχεις μήνες μπροστά σου) και να μην μπορείς με αυτή την ταυτότητα.

Ένα άλλο να πουν μια ωραία πρωια ότι οι παλιές όντως λήγουν και πάλι να τρέχεις.

Και ένα τελευταίο που έχει αναφερθεί εδώ στο φόρουμ ότι συμβαίνει, είναι να πέσεις σε στραβό - τυπικό υπάλληλο στο εξωτερικό και να τη θεωρησει όντως ληγμενη.

Εσύ αποφασίζεις 😊
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
1.988
Και ένα τελευταίο που έχει αναφερθεί εδώ στο φόρουμ ότι συμβαίνει, είναι να πέσεις σε στραβό - τυπικό υπάλληλο στο εξωτερικό και να τη θεωρησει όντως ληγμενη.

Εσύ αποφασίζεις 😊
Ο μονος λογος να αλλαξει καποιος ταυτοτητα ειναι αυτος κ μονο αυτος...αν θες να βγαλεις διαβατηριο προνοεις οπως εκανα κ εγω κ εβγαλα πανω που εκλεισε 15 χρονια η ταυτοτητα μου,αν τ αφησεις για μετα παιζεις με τις πιθανοτητες!ωστοσο κ σε στραβο υπαλληλο να πεσεις στο εξωτερικο απο τη στιγμη που η παλια σου ταυτοτητα ειναι περασμενη στο διεθνες συστημα απλα θα σε καθυστερησει αλλα ΔΕΝ παιζει να μη περασεις τα συνορα!!αρα οποιος εχει ταυτοτητα που ΔΕΝ εχει κλεισει 15ετια βουρ για διαβατηριο!!!
 

andpsy

Member
Μηνύματα
294
Likes
703
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια, Σαν Μαρίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Οι παλιές ταυτότητες λήγουν αλλά τυπικά ισχύουν μέχρι να αντικατασταθούν.
Οι νέες ταυτότητες με αναγραφόμενη την ημερομηνία λήξης, δεν (θα) γίνονται δεκτές πουθενά μετά την λήξη τους, δεν θα μπορείτε να ταξιδέψετε, να κάνετε συναλλαγή σε τράπεζα, νέο συμβόλαιο σε εταιρεία κινητής κτλ.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
123
Likes
1.037
Ο μονος λογος να αλλαξει καποιος ταυτοτητα ειναι αυτος κ μονο αυτος...αν θες να βγαλεις διαβατηριο προνοεις οπως εκανα κ εγω κ εβγαλα πανω που εκλεισε 15 χρονια η ταυτοτητα μου,αν τ αφησεις για μετα παιζεις με τις πιθανοτητες!ωστοσο κ σε στραβο υπαλληλο να πεσεις στο εξωτερικο απο τη στιγμη που η παλια σου ταυτοτητα ειναι περασμενη στο διεθνες συστημα απλα θα σε καθυστερησει αλλα ΔΕΝ παιζει να μη περασεις τα συνορα!!αρα οποιος εχει ταυτοτητα που ΔΕΝ εχει κλεισει 15ετια βουρ για διαβατηριο!!!
Ναι, τα παραπάνω ισχύουν για το φίλο που η ταυτότητα του έχει περάσει τη 15ετια και δεν έχει διαβατήριο.
 

nick07

Member
Μηνύματα
312
Likes
584
Πηγα να βγαλω φωτο για ανανεωση διαβατηριου και ο φωτογραφος παλευε κανα 20λεπτο με φωτοσοπ (!). Το αποτελεσμα ειναι, νομιζω, να μοιαζω με τη φωτο του νεου διαβατηριου λιγοτερο απ οτι με τη φωτο του διαβατηριου 5ετιας!! 🤣 Αλλαξε τιποτα στις προδιαγραφες ή επεσα σε αστερια φωτογραφο;
Την φωτο τη δεχτηκαν κανονικα και το διαβατηριο εκδοθηκε αλλα σε αυτοματο ελεγχο διαβατηριων που το δοκιμασα το ποσοστο ταυτισης που εβγαλε το συστημα ηταν 76% και με το διαβατηριο 5ετιας χτυπουσα 90%! 🙃
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.347
Μηνύματα
889.562
Μέλη
39.024
Νεότερο μέλος
Filio Mav

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom