Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

fotast

Member
Μηνύματα
9.483
Likes
14.500
Πηγα να βγαλω φωτο για ανανεωση διαβατηριου και ο φωτογραφος παλευε κανα 20λεπτο με φωτοσοπ (!). Το αποτελεσμα ειναι, νομιζω, να μοιαζω με τη φωτο του νεου διαβατηριου λιγοτερο απ οτι με τη φωτο του διαβατηριου 5ετιας!! 🤣 Αλλαξε τιποτα στις προδιαγραφες ή επεσα σε αστερια φωτογραφο;
Την φωτο τη δεχτηκαν κανονικα και το διαβατηριο εκδοθηκε αλλα σε αυτοματο ελεγχο διαβατηριων που το δοκιμασα το ποσοστο ταυτισης που εβγαλε το συστημα ηταν 76% και με το διαβατηριο 5ετιας χτυπουσα 90%! 🙃
Ποτέ δεν έκαναν τόση πολύ επεξεργασία σε μενα...σε μερικά λεπτά τις έχω πάντα τυπωμένες..
 

moulos

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Γειά σας παιδιά,
Έχει περάσει κάποιος πρόσφατα τα οδικά σύνορα Αλβανίας - Μαυροβουνίου με ανήλικο παιδί ( 14 χρονών ) που διαθέτει ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ; Οι Αλβανοί την δέχονται, για το Μαυροβούνιο έχω αντικρουόμενες γνώμες.
Το προξενείο του Μαυροβουνίου σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπε ότι μέχρι 18 ετων χρειάζεται διαβατήριο.
Σε sites του Μαυροβουνίου ( κρατικά και μή ) αναφέρουν οτι οι πολίτες της EU μπαίνουν με ταυτότητα.
Έστειλα emails στην αστυνομία τους και στον αντίστοιχο ΕΟΤ και μου απήντησαν ότι οι πολίτες της EU μπαίνουν με ταυτότητα.
Αν πέρασε κανείς με παιδί και ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ας γράψει.
Ευχαριστώ
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
922
Likes
8.362
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην Ιταλία.
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Γειά σας παιδιά,
Έχει περάσει κάποιος πρόσφατα τα οδικά σύνορα Αλβανίας - Μαυροβουνίου με ανήλικο παιδί ( 14 χρονών ) που διαθέτει ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ; Οι Αλβανοί την δέχονται, για το Μαυροβούνιο έχω αντικρουόμενες γνώμες.
Το προξενείο του Μαυροβουνίου σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπε ότι μέχρι 18 ετων χρειάζεται διαβατήριο.
Σε sites του Μαυροβουνίου ( κρατικά και μή ) αναφέρουν οτι οι πολίτες της EU μπαίνουν με ταυτότητα.
Έστειλα emails στην αστυνομία τους και στον αντίστοιχο ΕΟΤ και μου απήντησαν ότι οι πολίτες της EU μπαίνουν με ταυτότητα.
Αν πέρασε κανείς με παιδί και ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ας γράψει.
Ευχαριστώ
Έχω περάσει αρκετές φορές με δύο ανήλικα παιδιά, αλλά δεν το λες και πρόσφατα. Η τελευταία φορά ήταν το 2019 νομίζω.
Ίσως το δει και απαντήσει και κάποιος άλλος που έχει περάσει πιο πρόσφατα.
 

moulos

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Έχω περάσει αρκετές φορές με δύο ανήλικα παιδιά, αλλά δεν το λες και πρόσφατα. Η τελευταία φορά ήταν το 2019 νομίζω.
Ίσως το δει και απαντήσει και κάποιος άλλος που έχει περάσει πιο πρόσφατα.
Σ'ευχαριστώ πολύ.
Κανείς άλλος που να πέρασε το 2023 ή 2024 ;
 

kathy_k

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικό Ην. Πολιτείες
Σ'ευχαριστώ πολύ.
Κανείς άλλος που να πέρασε το 2023 ή 2024 ;
Περάσαμε εμείς το Πασχα του 2023. Είμαστε 2 ενήλικες και 1 παιδί με ταυτότητες όλοι. Ο υπάλληλος μας είπε οτι επειδή έχουμε όλοι ταυτοτητες θα πρέπει να περιμένουμε 20 λεπτά, μέχρι να πληκτρολογήσει τα ονόματα. Του είπαμε δεν πειράζει.......θα περιμένουμε. Σε 5 λεπτά είχε τελειώσει και περάσαμε. Στην επιστροφή δεν μας είπαν τίποτα.
 
Μηνύματα
121
Likes
190
Γειά σας παιδιά,
Έχει περάσει κάποιος πρόσφατα τα οδικά σύνορα Αλβανίας - Μαυροβουνίου με ανήλικο παιδί ( 14 χρονών ) που διαθέτει ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ; Οι Αλβανοί την δέχονται, για το Μαυροβούνιο έχω αντικρουόμενες γνώμες.
Το προξενείο του Μαυροβουνίου σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπε ότι μέχρι 18 ετων χρειάζεται διαβατήριο.
Σε sites του Μαυροβουνίου ( κρατικά και μή ) αναφέρουν οτι οι πολίτες της EU μπαίνουν με ταυτότητα.
Έστειλα emails στην αστυνομία τους και στον αντίστοιχο ΕΟΤ και μου απήντησαν ότι οι πολίτες της EU μπαίνουν με ταυτότητα.
Αν πέρασε κανείς με παιδί και ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ας γράψει.
Ευχαριστώ
Περασαμε εμεις,πριν δυο εβδομαδες,κανενα απολυτως θεμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.347
Μηνύματα
889.559
Μέλη
39.024
Νεότερο μέλος
Filio Mav

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom