Ολλανδία Ερωτήσεις για Ολλανδία

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Οχι πολλά, αλλά αν δεν έχεις προγραμματίσει κάτι καλύτερο; Αφησέ το για τσόντα όταν θα σου περισσέψει ώρα. Είναι μια καλή μέθοδος να έχεις μικρές εναλλακτικές λύσεις.
εχει διικιο ο trapper...και σωστη η μεθοδος αυτή..
gps δεν ειδα κανενα σχολιο για το μερος που μπορεις να δεις τον αγώνα?
δεν σου αρεσε?
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Ειδα την ιστοσελιδα τους.Συμπαθητικο το μερος αλλα μικρο απο πλευρας χωρου.Εκεινη την ημερα θα επιστρεφω απο εκδρομη και θα φτασω Αμστερνταμ λιγο πριν ξεκινησει ο αγωνας(20¨30) οποτε δεν θα υπαρχουν κενες θεσεις για τον αγωνα.Μαλλον θα με βολευε κατι ποιο μεγαλο σε χωρο προκειμενου να καθομαι και οχι να τον δω ορθιος.Μηπως βγαζουν τηλεορασεις σε εξωτερικο χωρο.Ακουγεται λιγο Ελληνικο αλλα εγω ρωταω απο περιεργεια?Επειδη σκεφτομαι να παω μια βολτα Utreht πειτε μου τι αξιζει να δω(αξιοθεατα-μουσεια) η μια καλη βολτα στο κεντρο της πολης αρκει?
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ειδα την ιστοσελιδα τους.Συμπαθητικο το μερος αλλα μικρο απο πλευρας χωρου.Εκεινη την ημερα θα επιστρεφω απο εκδρομη και θα φτασω Αμστερνταμ λιγο πριν ξεκινησει ο αγωνας(20¨30) οποτε δεν θα υπαρχουν κενες θεσεις για τον αγωνα.Μαλλον θα με βολευε κατι ποιο μεγαλο σε χωρο προκειμενου να καθομαι και οχι να τον δω ορθιος.Μηπως βγαζουν τηλεορασεις σε εξωτερικο χωρο.Ακουγεται λιγο Ελληνικο αλλα εγω ρωταω απο περιεργεια?Επειδη σκεφτομαι να παω μια βολτα Utreht πειτε μου τι αξιζει να δω(αξιοθεατα-μουσεια) η μια καλη βολτα στο κεντρο της πολης αρκει?
ναι ο χωρος ειναι μικρος...στο ειπα..οχι .δεν εβγαζε τοτε που πηγα εγω οθονη εξω..ειχα δει εκει εναν αγωνα ελλαδα-τουρκια..αρχες ιουνιου του 2005 αν δεν κανω λαθος..
στην ουτρεχτη..ειδα τον καθεδρικο ναό..διπλα ειναι το πανεπιστημιο...περπατησα κατα μηκος ενος καναλιου...εχει πολλους ελληνες εκει..σιγουρα πηγαινοντας για τον καθεδρικο θα δεις ταβερνες ελληνικες και θα πιασεις κουβεντα...εχει πολυ ωραιο σταθμο σιδηροδρομικο..ολοκληρη πολη..οτι θες εχει εκει μεσα...δεν θυμαμαι κατι αλλο ..θα τα βρεις εξαλλου στο internet.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Ενα εντυπωσιακό θέαμα που είδα στην προσγείωση για Αμστερνταμ,ήταν απέραντοι πολύχρωμοι διάδρομοι!! ειπα πώς είναι το αεροδρόμιο έτσι...πρωτότυπο σκέφτηκα!
τι ήταν όμως? τέλη μάρτη και η παγκόσμια έκθεση λουλουδιών! μια ολοκληρη μέρα δεν έφτασε για να δώ ολα τα είδη λουλουδιών,ειδικά της τουλίπας,των μπονσάι,και αμέτρητα άλλα! ρωτησε για αυτό το γεγονός...
οι τουλίπες ήταν ανά χρώμα για αυτό και οι πολύχρωμοι διαδρομοι απο ψηλά! κατεβαίνοντας αντίκρυζες τον παράδεισο!
η έκθεση γινόταν σε μικρή πόλη έξω απο το άμστερνταμ,και πήγα με τραίνο.θα ψάξω και θα γράψω τα ακριβή στοιχεία.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Το Keukenhof,
Διαφημίζεται σαν το πιο φωτογραφημένο μέρος της γής ! Δεν είναι βέβαια έτσι, αλλά είναι πράγματι αξιόλογο, ιδιαίτερα τον Μαίο. Είναι ανοιχτό 19/3-21/5 κάθε χρόνο. Εχει διάφορα events, δεσ τα στο
Welkom | Keukenhof

η είσοδος είναι εδώ
Flash Earth ...satellite and aerial imagery of the Earth in Flash

Η είσοδος κοστίζει ?13,50, και είναι επιπλέον της αξίας της εκδρομής, αν πάρεις επι τόπου εκδρομή στο Αμστερνταμ. Προτίμησε μόνο μεταφορά (οχι εκδρομή), δεν περιλαμβάνουν ξενάγηση, αυτή γίνεται σε ορισμένη ώρα στα Αγγλικά απο το πάρκο.
 

mpoufos

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Αγαπητε θα σου πρότεινα αφού πρώτα επισκεφτείς τα σοβαρά μουσεία μετά να περάσεις από το NEMO. Είναι ωραία εμπειρία αρκεί να έχεις χρόνο. Και ο ζωολογικός είναι κάτι που αξίζει να δεις επαναλαμβάνω αν σου έχει μείνει χρόνος.
Εγώ προσωπικά αγανάκτησα με το μουσείο των Διαμαντιών, το Χασις και στο γήπεδο του Αγιαξ -έκανα και το τουρ (βαρέθηκααααααααααααα). Εμείς απλά πετύχαμε την ώρα που ξεκινούσε, δεν είχαμε κλείσει κάτι από πριν.
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Γιατι?Ηταν τοσο βαρετο σαν αντικειμενο το γηπεδο η' βαρεθηκες την αναμονη για το το tour?Δηλαδη δεν χρειαστηκε να κλεισεις κατι απο πριν?
 

mpoufos

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Γιατι?Ηταν τοσο βαρετο σαν αντικειμενο το γηπεδο η' βαρεθηκες την αναμονη για το το tour?Δηλαδη δεν χρειαστηκε να κλεισεις κατι απο πριν?
Δεν γνωρίζαμε ότι έχει και τουρ και πήγαμε με σκοπό να δούμε μόνο το γήπεδο. Δεν είχαμε κλείσει τίποτα (μέρα Κυριακή). Πήγαμε στη μπουτίκ και μας είπαν ότι για να μπούμε μέσα πρέπει να περιμένουμε τον οδηγό. Η ώρα ήταν 2 και το τουρ αν θυμάμαι καλά ξεκινούσε 4.30. Ε!!!Και περιμέναμε. Να σημειώσω ότι το μουσείο ήταν κλειστό -μισά πράγματα είδαμε δλδ. Τέλος πάντων το είδαμε το γήπεδο αλλά εγώ σαν κοπελίτσα που είμαι ΒΑΡΕΘΗΚΑΑΑΑΑΑ. Ο φίλος μου πάντως ενθουσιάστηκε πολύ. Εντάξει αξίζει να το δεις αλλά όχι και να φας όλη τη μέρα σου εκεί!!
Πάντως κάπου εκεί κοντά έχει ένα μαγαζάκι -σαν τροχόσπιτο είναι περίπου- που φτιάχνει τέλειες ττηγανιτές πατάτες :bleh:-δοκίμασέ τες,με κέτσαπ-ΤΕΛΕΙΕΣ. Φάγαμε του σκασμού ώσπου να πάει η ώρα 4.30:D!!!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
γενικα στο αμστερνταμ παιζει πολυ η καντινα με τηγανιτες πατατες!!μιαμ,μιαμ!εγω ειχα φαει στην αγορα albert cuyp την υπαιθρια που γινεται στην περιοχη de pijp!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Δεν έφαγα τηγανιτές πατάτες...αλλά ρε παιδί μου, όπου και να πήγαινες η μυρωδιά τους ήταν φανταστική...και οπτικά ήταν σούπερ το θέαμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.369
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom