Ολλανδία Ερωτήσεις για Ολλανδία

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Δεν θελω να ξεφυγω σε χρονο ταξιδιου πανω απο 1+1/2 ωρα γι αυτο και ψαχνω κατι εντος Ολλανδιας.Προτιμω να αφιερωσω χρονο στο να δω μια πολη παρα να ταξιδεψω 6 ωρες.Ευχαριστω παντως για τη προταση
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Exεις δικιο, αν και νομίζω πως ειναι λιγότερες οι ωρες.
Να περάσεις καλά.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Τι λετε για το Keukenhof(το παρκο με τις τουλιπες)
Ημουν στα μέσα ΜΑΡ. Ολα τα παρτέρια ήταν πράσινα, καθόλου χρώμα-λουλούδια. Απίθανες συνθέσεις με τουλίπες και ορχιδέες αλλά σε βάζα. Τέλος ΜΑΙ θα πρέπει να είναι ανθισμένα, το συνιστώ, να μην κάνεις ολόκληρη μέρα, μέχρι τις 3μμ, το απόγευμα κανόνισε για κάτι άκόμη.

Για μουσείο Van Gogh, την ΠΑΡ το βράδυ είναι ανοιχτά μέχρι τις 10μμ και έχει και happening, προτίμησε ίσως τότε (απο τις 7μμ), εκτός κι αν συνδυάσεις μια συναυλία στο Concertgebouw,
http://www.concertgebouw.nl/English
που είναι μία στάση παραπέρα (πας με τα πόδια) οπότε θα πας νωρίτερα.

Το Reijksmuseum θα σου πάρει μερικές ώρες, παρά το ότι είναι ανοιχτή μόνο μια πτέρυγα (με τα κυριότερα του μουσείου), δεν επιτρέπουν καθόλου φωτό.

Καλά κάνεις και προγραμματίζεις για Χάγη, μην ξεχάσεις το μουσείο Maurits εκεί (μικρό αλλά καταπληκτικό), μαζί με την βόλτα στην παλιά πόλη και την παραλία (δώσε χαιρετίσματα στο Mr Gyros στο κεντρικό δρόμο για παλιά πόλη).
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΑς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΣΑΣ.ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ...
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Καλό Πάσχα FAMEK. Σου συνιστώ μια βόλτα με καραβάκι, αν δεν την κάνεις μέρα, κάνε την βράδυ (πριν τις 9μμ). Δεν κοστίζει πολύ, θα σου πάρει 1-1,5 ώρα και θα είναι ένα ωραίο συμπλήρωμα μιας βραδυάς.

Καλά να περάσεις κι εσύ στο Amsterdam.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ναι...η βόλτα με το καραβάκι αξίζει! Νομίζω κοστίζει 8 Ευρώ.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Απο Ροτερνταμ,Αλκμααρ,Ουτρεχτη ποια πολη αξιζει περισσοτερο(ποιο γραφικη-παραδοσιακη-εντυπωσιακη)
Η Ουτρέχτη είναι το Άμστερνταμ προτού αυτό γίνει η σημερινή τουριστική καρικατούρα! Με λίγα λόγια έχει όλη την ομορφιά του Αμστερνταμ χωρίς τους τουρίστες.
Το Ροτερνταμ θεωρείται από τις πιο άσχημες Ολλανδικές πόλεις. Εντάξει ας το πω "τις λιγότερο γραφικές" Ολλανδικές πόλεις, για να μην παρεξηγηθούν οι φίλοι του! ;)

Τα παραπάνω είναι απόψεις 1 φίλης Ολλανδέζας που μένει στο Ροτερνταμ, 1 Σουηδού που έμενε στο Ρότερνταμ (και μαζί το κράζανε) και ενός φίλου που μένει χρόνια τώρα Ολλανδία.
 

joker19gr

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
σαφαρι στην Κενυα
Λοιπον παω Αμστερνταμ 23-30 Μαιου και εχω μερικες ερωτησουλες.Το προγραμμα εχει ως εξης¨Θα δουμε τα μουσεια Historich museum,Tulip museum,Van gogh museum,Heineken experience,Rijks museum,Diamond museum,Ajax museum,Rembrand museum,Allard pierson museum,Anna Frank museum,hash marihuana museum,βολτα με καραβακι στα καναλια,και μια ημερησια εκδρομη σε Marken-Volendam-Delft-Hague.1ον)Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο που πρεπει να δω οπωσδηποτε ωστε να αφαιρεσω κατι απο τις επιλογες μου(Τα ενδιαφεροντα μου αθλητικα,τεχνες,μουσικη) 2ον)Ξερετε ενα καλο χαρτι του τραμ εκτος της σελιδας του GVB(να ειναι εμφανης οι στασεις του τραμ και οι γραμμες σε πιθανη εκτυπωση).3ον)Καποιες καλες προτασεις φτηνου(κοστος 10-15 ευρω) φαγητου περα απο FEBO,Maoz,New york Pizza 4ον)Το κοστος του εμφιαλομενου νερου και αν γενικα μπορουμε να πιουμε νερο απο βρυση 5ον)Εκτος απο το μουσειο του Αjax υπαρχει και τουρ του γηπεδου,πρεπει να κανουμε κρατηση απο την προηγουμενη μερα για το τουρ?Συγνωμη αν ρωταω πολλα και ευχαριστω εκ των προτερων :roll::roll::roll:
φιλε vageli το νερο στο Αμστερνταμ μπορεις να το πεις ανετα.επειδη το εμφιαλωμενο ειναι αρκετα ακριβο(1,00-2,50 ευρω το μικρο μπουκαλι) σου προτεινω να παρεις ενα μπουκαλι μολις φτασεις και μετα να το ξαναγεμιζεις απο το ξενοδοχειο!!καλο ταξιδι!!!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Η Ουτρέχτη είναι το Άμστερνταμ προτού αυτό γίνει η σημερινή τουριστική καρικατούρα! Με λίγα λόγια έχει όλη την ομορφιά του Αμστερνταμ χωρίς τους τουρίστες.
Το Ροτερνταμ θεωρείται από τις πιο άσχημες Ολλανδικές πόλεις. Εντάξει ας το πω "τις λιγότερο γραφικές" Ολλανδικές πόλεις, για να μην παρεξηγηθούν οι φίλοι του! ;)

Τα παραπάνω είναι απόψεις 1 φίλης Ολλανδέζας που μένει στο Ροτερνταμ, 1 Σουηδού που έμενε στο Ρότερνταμ (και μαζί το κράζανε) και ενός φίλου που μένει χρόνια τώρα Ολλανδία.
Ε... καλά, ότι και να λέει τώρα ο καθένας είναι σχετικό! Κι εμείς βρίζουμε συνέχεια την Αθήνα με τα στραβά της,αλλά υπάρχει κόσμος που έρχεται και ξετρελαίνεται!

Νομίζω ότι το Ρότερνταμ είναι μια χαρά πόλη, από εκεί και πέρα, είναι μια μοντέρνα πόλη, δεν έχει παλιά κτίρια μια και καταστράφηκαν όλα κατά τον πόλεμο, αν είναι αυτός λόγος να μην τους αρέσει μια πόλη ας πάνε να μείνουν στο χωριό της μικρής Ολλανδέζας, αλλά εκεί έχει και άρμεγμα! :bleh::bleh::bleh:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Το ότι το Rotterdam θεωρείται γενικά άσχημη και βιομηχανική πόλη είναι γεγονός! Και το παραδέχονται και οι ντόπιοι και οι τουρίστες, τι να κάνουμε τώρα; Σε άλλους βέβαια αρέσει γιατί είναι μοντέρνα.
Εγώ όταν πάω στην Ολλανδία θέλω να δω πόλεις με όμορφα μικρά κτήρια, κανάλια κτλ κτλ, δεν θέλω να δω άλλη μια σύγχρονη πόλη που θα μπορούσα να δω οπουδήποτε αλλού. Και αυτός είναι ο λόγος που οι περισσότεροι πάνε στην Ολλανδία, για τα χαρακτηριστικά της αυτά.

Δηλαδή Αμστερνταμ, Oυτρέχτη, Τίλμπουργκ και τόσες άλλες πόλεις που είναι χτισμένες παραδοσιακά, είναι "το χωριό της μικρής Ολλανδέζας"; Μερικές φορές τα ισοπεδώνεις όλα βρε αδερφάκι μου CakeNet!

υγ.Οι τουρίστες που έρχονται στην Ελλάδα ξετρελαίνονται με την Πλάκα και το Μοναστηράκι, κανένας τους δεν είδε όλη την Αθήνα και ξετρελάθηκε! *εκτός θέματος*
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Δεν τα ισοπεδώνω... αλλά είμαστε εμείς σύγχρονη πόλη; Νομίζω ότι έχει αρκετά διαφορετικά στοιχεία...και δεν είναι μόνο τα μικρά κτίρια και τα κανάλια που βλέπεις σε μια πόλη.

Σήμερα ανέβασα κάποιες φωτογραφίες από την πόλη...ότι θυμήθηκα να τραβήξω δηλαδή... πάρτε μια εικόνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.531
Μηνύματα
899.376
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom