Ολλανδία Ερωτήσεις για Ολλανδία

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Νομίζω ότι έχει αρκετά διαφορετικά στοιχεία...και δεν είναι μόνο τα μικρά κτίρια και τα κανάλια που βλέπεις σε μια πόλη.
Ναι αλλά σε κάποιες πόλεις πας για αυτό που είναι: Αμστερνταμ, Πράγα, Εδιμβούργο, Βενετία, Μπριζ κτλ. Γυάλινους ουρανοξύστες βλέπεις παντού!

Βάζω ένα video που έβαλα και αλλού αλλά κολλάει και εδώ:
και αποχωρώ με γέλια! :haha:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Δεν ξερω ολλανδικα και το σαιτ ειναι στα ολλανδικα(la place).Ποιες οι ωρες λειτουργιας και που βρισκετε,ειναι αλυσιδα?Νομιζετε οτι ειναι καλυτερα να κλεισω εισητηρια για Anna Frank house μεσω net για γρηγοροτερη προσβαση?Μηπως ξερετε και ενα καλο καταστημα για την παρακολουθηση του τελικου champions league(μιλαω για καλη ποδοσφαιρικη ατμοσφαιρα!!!)
το sports cafe στην πλατεια leidseplein 11.δεν ειναι πολυ μεγαλος ο χωρος..να πας νωρις για να πιασεις θεση....αλλιως σε βλεπω να κανεις κερκιδα στην σκαλα...μαζευεται πολυς κοσμος πινουν μπυρες..και εχει καλη ατμοσφαιρα...κανεις και γνωριμίες...
οσο για το νερό...δεν χρειαζεται εμφιαλωμενο...η κορη μου που ζουσε εκει και πηγαινα ..απο το δικτυο πιναμε...
για anna frank...ναι κλεισε αν γινεται...παντα ουρες ειχε εκει απεξω.δεν καταφερα να μπω..δεν τρελλαινομουνα κιολας..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Delft και Χαγη θα παω.Οπως καταλαβα μου προτεινετε να αλλαξω καποια μουσεια με μια βολτα Ροτερνταμ.Κατι αλλο εχετε να μου προτεινετε απο εκδρομες?Τι λετε για το Keunkehof(το παρκο με τις τουλιπες) και σε ποια πολη ειναι η αγορα του τυριου?
σε μια ημερησια εκδρομη με το τρενο, μπορεις να πας Leiden-χαγη-ντελφτ- ροτερνταμ.
με one day ticket του τρενου,μπορεις να ανεβοκατεβαινεις σε αυτες τις πολεις..
στο μαρκ και το βολενταμ πολυ ωραία..αλλα η ουτρεχτη φανταστική και μολις μιση ωρα απο το αμστερνταμ...
τι να τα κανεις τοσα μουσεια?πηγαινε να χαρεις την πολη...τις βολτες διπλα στα καναλια...ειναι και ωραια εποχη..να κλεινεσαι στα μουσεια?
ενας βαν γκογκ και το ρισκμουζεουμ ειναι αρκετα...και η αννα φρανκ..και το χαινεκεν...αυτα..
οι κηποι με τις τουλιπες λενε οτι ειναι τρομεροι....τσεκαρε μονο ποτε ειναι ανοιχτοι..εγω δεν επεφτα ποτε στην καταλληλη ημερομηνια...
στην χαγη αξιζει να δεις το μουσειο μαουριτσχαους..καπως ετσι..δεν το γραφω καλα μαλλον..αλλα καταλαβαινεις αν εχεις ψαχτει...εχει πινακες του βερμεερ..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Η Ουτρέχτη είναι το Άμστερνταμ προτού αυτό γίνει η σημερινή τουριστική καρικατούρα! Με λίγα λόγια έχει όλη την ομορφιά του Αμστερνταμ χωρίς τους τουρίστες.
Το Ροτερνταμ θεωρείται από τις πιο άσχημες Ολλανδικές πόλεις. Εντάξει ας το πω "τις λιγότερο γραφικές" Ολλανδικές πόλεις, για να μην παρεξηγηθούν οι φίλοι του! ;)

Τα παραπάνω είναι απόψεις 1 φίλης Ολλανδέζας που μένει στο Ροτερνταμ, 1 Σουηδού που έμενε στο Ρότερνταμ (και μαζί το κράζανε) και ενός φίλου που μένει χρόνια τώρα Ολλανδία.
ενταξει βρε mpiftex...δεν ειπαμε οτι ειναι και η Top πόλη το ροτερνταμ..αλλα οταν καποιος φτανει μεχρι την χάγη..ειναι κριμα να μην ριξει και μια ματια σε αυτη την πολη που ειναι στο μεγαλυτερο λιμανι..να εχει την δική του αποψη..εξάλου ειναι πολυ κοντα απο την χαγη..δεν θα ξοδευτει ιδιαιτερα σε χρονο και σε χρημα...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
ενταξει βρε mpiftex...δεν ειπαμε οτι ειναι και η Top πόλη το ροτερνταμ..αλλα οταν καποιος φτανει μεχρι την χάγη..ειναι κριμα να μην ριξει και μια ματια σε αυτη την πολη που ειναι στο μεγαλυτερο λιμανι..να εχει την δική του αποψη..εξάλου ειναι πολυ κοντα απο την χαγη..δεν θα ξοδευτει ιδιαιτερα σε χρονο και σε χρημα...
Είπα εγώ να μην πάει κάποιος; Δεν πάει να ξεκινήσει και από την Κίνα για να πάει να δει αποκλειστικά το Ροτερνταμ, τι με νοιάζει εμένα; :haha: Το ότι κατά γενική ομολογία το Ρότερνταμ σε σύγκριση με τις άλλες Ολλανδικές πόλεις υστερεί είναι γεγονός, πως να το κάνουμε; Τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου.

Άλλωστε η ερώτηση του gps vagelis ήταν για το ποια πόλη είναι πιο "γραφικη-παραδοσιακη-εντυπωσιακη".

Κατά τα άλλα συμφωνώ πως καλύτερα να πας σε 2-3 μουσεία και να περάσεις περισσότερες μέρες κάνοντας βόλτες στα κανάλια, εξερευνώντας γειτονιές και ζώντας την πόλη!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Είπα εγώ να μην πάει κάποιος; Δεν πάει να ξεκινήσει και από την Κίνα για να πάει να δει αποκλειστικά το Ροτερνταμ, τι με νοιάζει εμένα; :haha: Το ότι κατά γενική ομολογία το Ρότερνταμ σε σύγκριση με τις άλλες Ολλανδικές πόλεις υστερεί είναι γεγονός, πως να το κάνουμε; Τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου.

Άλλωστε η ερώτηση του gps vagelis ήταν για το ποια πόλη είναι πιο "γραφικη-παραδοσιακη-εντυπωσιακη".

Κατά τα άλλα συμφωνώ πως καλύτερα να πας σε 2-3 μουσεία και να περάσεις περισσότερες μέρες κάνοντας βόλτες στα κανάλια, εξερευνώντας γειτονιές και ζώντας την πόλη!
σιγουρα το ροτερνταμ υστερει απο τις αλλες ολλανδικές πολεις....δεν μπορω να μην το παρδεχτώ..ουτε ειναι καμμιά γραφική πολη...αλοιμονο..
απλά..αν βρισκεσαι εκει κοντα το βλεπεις....για να μπορεις να μιλας..οπως εμεις καλη ώρα τωρα!!

Sorry..αλλα διαβασα πολυ γρηγορα την ερωτηση του gps και δεν προσεξα τους χαρακτηρισμους...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ναι αλλά σε κάποιες πόλεις πας για αυτό που είναι: Αμστερνταμ, Πράγα, Εδιμβούργο, Βενετία, Μπριζ κτλ. Γυάλινους ουρανοξύστες βλέπεις παντού!

Βάζω ένα video που έβαλα και αλλού αλλά κολλάει και εδώ:

και αποχωρώ με γέλια! :haha:
Δεν παίζει το βιντεάκι σου! Έτσι...για να μάθεις να προσπαθείς να μου την βγεις! :bleh::bleh::bleh:

Δεν υπάρχει λόγος να αντιπαρατεθούμε..απλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του, αλλά αντί να είμαστε απορριπτικοί θα έλεγα να είμαστε περισσότερο θετικοί και προσθετικοί! :p

Είπα εγώ να μην πάει κάποιος; Δεν πάει να ξεκινήσει και από την Κίνα για να πάει να δει αποκλειστικά το Ροτερνταμ, τι με νοιάζει εμένα; :haha: Το ότι κατά γενική ομολογία το Ρότερνταμ σε σύγκριση με τις άλλες Ολλανδικές πόλεις υστερεί είναι γεγονός, πως να το κάνουμε; Τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου.

Άλλωστε η ερώτηση του gps vagelis ήταν για το ποια πόλη είναι πιο "γραφικη-παραδοσιακη-εντυπωσιακη".

Κατά τα άλλα συμφωνώ πως καλύτερα να πας σε 2-3 μουσεία και να περάσεις περισσότερες μέρες κάνοντας βόλτες στα κανάλια, εξερευνώντας γειτονιές και ζώντας την πόλη!
Σε τίποτα δε τον άφησες τον Traveller! :bleh::bleh::bleh::haha::haha::haha:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Δεν παίζει το βιντεάκι σου! Έτσι...για να μάθεις να προσπαθείς να μου την βγεις! :bleh::bleh::bleh:
Σε μένα παίζει κανονικά. Anyway, αυτό είναι: [URL="
THESSALONIKIOS STO AMSTERDAM[/URL]

μπα, αυτό είναι κάτι που θα έλεγε ο Traveler:
CakeNet said:
αν είναι αυτός λόγος να μην τους αρέσει μια πόλη ας πάνε να μείνουν στο χωριό της μικρής Ολλανδέζας, αλλά εκεί έχει και άρμεγμα!
:haha::haha::haha:
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αχχχ! Έφυγε και μας άφησε για κάτι Αμερικές και τον νοσταλγήσαμε μου φαίνεται ε;
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Αυτο το Heineken experience λεει τιποτε ρε παιδια η τσαμπα ο χρονος και το χρημα.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Αυτο το Heineken experience λεει τιποτε ρε παιδια η τσαμπα ο χρονος και το χρημα.
Οχι πολλά, αλλά αν δεν έχεις προγραμματίσει κάτι καλύτερο; Αφησέ το για τσόντα όταν θα σου περισσέψει ώρα. Είναι μια καλή μέθοδος να έχεις μικρές εναλλακτικές λύσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.531
Μηνύματα
899.375
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom