Ολλανδία Ερωτήσεις για Ολλανδία

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπον παω Αμστερνταμ 23-30 Μαιου και εχω μερικες ερωτησουλες.Το προγραμμα εχει ως εξης¨Θα δουμε τα μουσεια Historich museum,Tulip museum,Van gogh museum,Heineken experience,Rijks museum,Diamond museum,Ajax museum,Rembrand museum,Allard pierson museum,Anna Frank museum,hash marihuana museum,βολτα με καραβακι στα καναλια,και μια ημερησια εκδρομη σε Marken-Volendam-Delft-Hague.1ον)Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο που πρεπει να δω οπωσδηποτε ωστε να αφαιρεσω κατι απο τις επιλογες μου(Τα ενδιαφεροντα μου αθλητικα,τεχνες,μουσικη) 2ον)Ξερετε ενα καλο χαρτι του τραμ εκτος της σελιδας του GVB(να ειναι εμφανης οι στασεις του τραμ και οι γραμμες σε πιθανη εκτυπωση).3ον)Καποιες καλες προτασεις φτηνου(κοστος 10-15 ευρω) φαγητου περα απο FEBO,Maoz,New york Pizza 4ον)Το κοστος του εμφιαλομενου νερου και αν γενικα μπορουμε να πιουμε νερο απο βρυση 5ον)Εκτος απο το μουσειο του Αjax υπαρχει και τουρ του γηπεδου,πρεπει να κανουμε κρατηση απο την προηγουμενη μερα για το τουρ?Συγνωμη αν ρωταω πολλα και ευχαριστω εκ των προτερων :roll::roll::roll:
Είσαι σίγουρος ότι στο Amsterdam θες να πηγαίνεις από Μουσείο σε μουσείο? Έχει βέβεια επιλογές (αν και μερικά από αυτά που διαλέγεις είναι κατά τη γνώμη μου πιο "δεύτερα", π.χ. Historich museum, Tulip museum, Heineken experience, Diamond museum, hash marihuana museum). Αλλά το Amsterdam είναι πρωτίστως όλη να τη ζήσεις στο δρόμο. Κόβοντας βόλτα στους δρόμους (εεε, συγνώμη λάθος, στα κανάλια). Βολτάροντας στις απίθανες γειτονιές του centrum.
Δες το walking tour που έγραψα σε ένα άλλο παρόμοιο thread τις προάλλες, συμπλήρωσε και 4-5 ακόμα τέτοια (1. southern canal belt, bloemenmarkt, spaalstraat/university 2. museumplein, pc hoftstraat, vondelpark 3. western canal belt, jordaan, haarlemmerweg, Het Schip, westerpark 4. Eastern dockland islands)
Αν θες κι άλλα μουσεία, βάλε:
- Hortus Botanicus (για το χώρο, όχι για τα φυτά)
- Μουσείο ολλανδικής αντίστασης
- Hermitage (αν τύχει να έχει κάτι καλό)
- Museum Amstelkring
(δε γράφω πολλά, φαντάζομαι μπορείς να βρείς φωτογραφίες όπως βρήκες για τα υπόλοιπα).

Στο σπίτι της Άννας Φράνκ πήγαινε οπωσδήποτε στις 09:00πμ, διαφορετικά θα βρείς ένα χαμό από ουρα. Δεν έχει νόημα να κλείσεις on-line, θα περιμένεις και πάλι στην ίδια ουρά.

Για χάρτη, in lonely planet we pray (αλλά την προηγούμενη έκδοση, πριν τα κάνουν σαν τα μούτρα τους). Για το θέμα φαγητό, δε μπορώ να σε βοηθήσω, δεν έχω ψάξει ποτέ για φαγητό με τόσο χαμηλό budget. Για νερό, θυμάμαι ότι κάποιο πρόβλημα υπήρχε last time i checked, αλλά δε θυμάμαι τίποτα παραπάνω.
Για τα περί μπάλας, δεν έχω άποψη.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
Είσαι σίγουρος ότι στο Amsterdam θες να πηγαίνεις από Μουσείο σε μουσείο? Έχει βέβεια επιλογές (αν και μερικά από αυτά που διαλέγεις είναι κατά τη γνώμη μου πιο "δεύτερα", π.χ. Historich museum, Tulip museum, Heineken experience, Diamond museum, hash marihuana museum). Αλλά το Amsterdam είναι πρωτίστως όλη να τη ζήσεις στο δρόμο. Κόβοντας βόλτα στους δρόμους (εεε, συγνώμη λάθος, στα κανάλια). Βολτάροντας στις απίθανες γειτονιές του centrum.
Δες το walking tour που έγραψα σε ένα άλλο παρόμοιο thread τις προάλλες, συμπλήρωσε και 4-5 ακόμα τέτοια (1. southern canal belt, bloemenmarkt, spaalstraat/university 2. museumplein, pc hoftstraat, vondelpark 3. western canal belt, jordaan, haarlemmerweg, Het Schip, westerpark 4. Eastern dockland islands)



θα συμφωνησω με αυτα που λεει ο taver.καλα τα μουσεια δεν λεω,αλλα θα παθεις overdose.και αν εχει τον καιρο κ τις θερμοκρασιες οταν πηγα εγω μαιο μηνα ,τοτε πραγματικα ολος ο κοσμος θα ειναι στα παρκα,θα εχει πολυ χαβαλε.οπως κ να εχει καλα να περασεις!:clap:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Φθηνό φαγητό τύπου σάντουιτς θα βρεις σε διάφορα κεντρικά μαγαζιά. Συνηθίζουν και τα "ανοιχτά" σάντουιτς τα οποία είναι μόνο το πάνω ή το κάτω μέρος μιας μικρής φρατζολίτσας και από πάνω βάζουν ό,τι τους ζητήσεις και το ψήνουν.

Επίσης, να θυμάσαι αν φας σε μαγαζί που το έχουν μουσουλμάνοι ότι δε σερβίρουν καθόλου αλκοόλ. Δηλαδή ούτε μπύρα.
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
μια εβδομαδα στην ολλανδια νομιζω οτι αρκει ωστε να επισκεφτεις και αλλες πολεις ,πχ ροτερνταμ οποσδηποτε(μοντερνα αρχιτεκτονικη),το συστημα με τα τρενα τους ειναι τοσο απλο και καλο, δεν θα ταλεπωρηθεις καθολου(αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι καμια ωρα).
θα συμφωνησω οτι ισως ειναι πολλα τα μουσεια που θελεις να πας, το αμστερνταμ ειανι μια πολη που σε οδηγει απο μονη της(τι ποιητικο!)!!!δεν θελει και πολυ προγραμμα, ξεκινας με βολτες(γιατι οχι ενα ποδηλατακι να μπεις και περισσοτερο στο κλιμα) και οπου σε βγαλει!!Μπες στο ρυθμο της πολης!
να πας ντελφτ ειναι μια τυπικη ολλανδικη πολη και αξιζει να δεις και αυτη την πλευρα της ολλανδιας(στο ντελφτ ειναι το μουσειο πορσελανης αλλα δεν θα σου προτεινα να πας...)
καλο ταξιδι!!ολλανδια for ever!!!
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Delft και Χαγη θα παω.Οπως καταλαβα μου προτεινετε να αλλαξω καποια μουσεια με μια βολτα Ροτερνταμ.Κατι αλλο εχετε να μου προτεινετε απο εκδρομες?Τι λετε για το Keunkehof(το παρκο με τις τουλιπες) και σε ποια πολη ειναι η αγορα του τυριου?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Delft και Χαγη θα παω.Οπως καταλαβα μου προτεινετε να αλλαξω καποια μουσεια με μια βολτα Ροτερνταμ.Κατι αλλο εχετε να μου προτεινετε απο εκδρομες?Τι λετε για το Keunkehof(το παρκο με τις τουλιπες) και σε ποια πολη ειναι η αγορα του τυριου?

Η αγορά του τυριού είναι στο Alkmaar στο οποίο μπορείς να πας με πολύ εύκολα με τρένο. Η διαδρομή είναι μικρή.

Προς την ίδια κατεύθυνση, μόλις 4 στάσεις από το Αμστερνταμ είναι το Zaansechans. Ρίξε μια ματιά εδώ www.zaanseschans.nl να πάρεις μια ιδέα.

Αν πας στο Alkmaar αξίζει να κάνεις και μια μικρή στάση σ'αυτή την περιοχή.
 
Last edited by a moderator:

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
2ον)Ξερετε ενα καλο χαρτι του τραμ εκτος της σελιδας του GVB(να ειναι εμφανης οι στασεις του τραμ και οι γραμμες σε πιθανη εκτυπωση).5ον)Εκτος απο το μουσειο του Αjax υπαρχει και τουρ του γηπεδου,πρεπει να κανουμε κρατηση απο την προηγουμενη μερα για το τουρ? Ξερει καποιος την απαντηση στις ερωτησεις μου.Δεν βλεπω να μου λετε κατι και απογοητευομαι:(:(:(
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Delft και Χαγη θα παω.Οπως καταλαβα μου προτεινετε να αλλαξω καποια μουσεια με μια βολτα Ροτερνταμ.Κατι αλλο εχετε να μου προτεινετε απο εκδρομες?Τι λετε για το Keunkehof(το παρκο με τις τουλιπες) και σε ποια πολη ειναι η αγορα του τυριου?
Σου λέμε να αλλάξεις κάποια μουσεία με βόλτα στο Αμστερνταμ. Στην πόλη, στα κανάλια κλπ.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εγω πηγα και Ροτερνταμ και Χαγη. Η Χαγη μου αρεσε πολυ, κυριως η εικονα του ωκεανου μου εμεινε αξεχαστη. Στο Ροτερνατμ αξιζουν τα κυβοσπιτα.
Cubic houses (Kubuswonig) Rotterdam by Piet Blom
Καναμε και μια ξεναγηση στο λιμανι (εχω κανει και μια παρομοια στο Αμβουργο), αλλα κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Επίσης, οπωσδήποτε θα επισκεφτείς τα καταστήματα ΗΕΜΑ HEMA - Home απ' όπου μπορείς να αγοράσεις σε πολύ καλές τιμές νοστιμότατα Stroopwaffeln και άλλα καλούδια. Επίσης διάφορες βιταμίνες και συμπληρώματα...αλλά και ένα κάρο άλλα πράγματα. (παραγγελίες δέχεσαι;) :cool:

Επίσης, από καταστήματα, για φυτικές βιταμίνες και συμπληρώματα διατροφής είναι πολύ καλό το De Tuinen De Tuinen, geven wordt genieten.
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Απο Ροτερνταμ,Αλκμααρ,Ουτρεχτη ποια πολη αξιζει περισσοτερο(ποιο γραφικη-παραδοσιακη-εντυπωσιακη)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Απο Ροτερνταμ,Αλκμααρ,Ουτρεχτη ποια πολη αξιζει περισσοτερο(ποιο γραφικη-παραδοσιακη-εντυπωσιακη)
Το Ρότερνταμ ειναι μια μεγάλη συγχρονη πόλη. Εχει αξιοθεατα , κυβόσπιταπάρκα, μουσεια, το τζαμί, τον πύργο και το λιμάμι με την μεγαλύτερη εμπορική κινηση στην Ευρώπη.
Απ την Ουτρέχτη θυμάμαι το ομορφο παραδοσιακό ιστορικό κέντρο.
Δεν πας στην ΜΠΡΥΖ καλύτερα; Σιγουρα θα σ αρεσει πιο πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.531
Μηνύματα
899.376
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom