Ερχονται οι νεες ταυτοτητες

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.991
Likes
6.464
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Βγάλαμε τις νέες ταυτότητες, αλλά τα εισητήρια που έχουμε κλείσει είναι με τις παλιές.

Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.900
Likes
16.609
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Βγάλαμε τις νέες ταυτότητες, αλλά τα εισητήρια που έχουμε κλείσει είναι με τις παλιές.

Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή;

Πού βάλατε αριθμό ταυτότητας;; Εγώ όσες φορές έχω κλείσει αεροπορικά εισιτήρια δεν έβαλα ποτέ αριθμό ταυτότητας.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.900
Likes
16.609
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Λες τσάμπα να αγχώνομαι Κ. Μάκη; Έχω φάει σκάλωμα τώρα...😄
Η ταυτότητα είναι μόνο για την ταυτοπροσωπεια, τα νούμερα δεν παίζουν κανένα ρόλο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.605
Likes
29.847
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βγάλαμε τις νέες ταυτότητες, αλλά τα εισητήρια που έχουμε κλείσει είναι με τις παλιές.

Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή;
100 φορές, παμε την 101η. Για όλες τις χώρες που μπορείς να πας με ταυτότητα, δεν παίζει κανένα ρόλο ο αριθμός ταυτότητας στην κράτηση. Αρκεί όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο να έχεις το απαιτούμενο έγγραφο.
 

Liana13

Member
Μηνύματα
35
Likes
186
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας. Έχω ταυτότητα του 2012 και έχω κλείσει για Δεκέμβριο Μιλάνο και θα πάρουμε τρένο να περάσουμε Ελβετία. Κυρίως για την Ελβετία προβληματίζομαι αν θα υπάρχει θέμα με την παλιά ταυτότητα. Είχες κάποιος κάποια αντίστοιχη εμπειρία? Σας ευχαριστώ πολύ!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.139
Likes
1.746
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας. Έχω ταυτότητα του 2012 και έχω κλείσει για Δεκέμβριο Μιλάνο και θα πάρουμε τρένο να περάσουμε Ελβετία. Κυρίως για την Ελβετία προβληματίζομαι αν θα υπάρχει θέμα με την παλιά ταυτότητα. Είχες κάποιος κάποια αντίστοιχη εμπειρία? Σας ευχαριστώ πολύ!
Στο PRADO, την ευρωπαϊκή βάση δεδομένων για τις εθνικές ταυτότητες, συμμετέχει και η Ελβετία. Η ισχύς των ελληνικών ταυτοτήτων που εκδόθηκαν μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2023 είναι καταχωρημένη ως "INDEFINITE" (επ' αόριστον). Οπότε πρόβλημα με τις αρχές της χώρας δεν πρόκειται να έχεις.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.359
Likes
5.210
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μα και πριν όπου ήθελες την έβγαζες. Έλεγες ότι μένω προσωρινά στο τάδε μέρος και ήταν υποχρεωμένοι να στη βγάλουν σύμφωνα με τις οδηγίες στο site της αστυνομίας.
 

poised

Member
Μηνύματα
1.016
Likes
8.260
Μα και πριν όπου ήθελες την έβγαζες. Έλεγες ότι μένω προσωρινά στο τάδε μέρος και ήταν υποχρεωμένοι να στη βγάλουν σύμφωνα με τις οδηγίες στο site της αστυνομίας.
Το ότι μπορούσες να πεις ψέματα και δεν το έλεγχαν δεν είναι ακριβώς το ίδιο με το να επιτρέπεται.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.359
Likes
5.210
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μα δεν έλεγες ψέματα γιατί πουθενά δεν ορίζεται η έννοια της προσωρινής κατοικίας. Με φιλοξενεί ένας φίλος και θέλω να βγάλω ταυτότητα, τι ακριβώς να ελέγξουν αν είμαι όλη μέρα σπίτι του; Εδώ πιστεύω υπήρχε ένα κενό ή καλύτερα μια ασάφεια νόμου και πολύ καλά έκαναν και το διευκρίνισαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.586
Μηνύματα
902.527
Μέλη
39.328
Νεότερο μέλος
ChristossV

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom