Ερχονται οι νεες ταυτοτητες

vikara

Member
Μηνύματα
519
Likes
4.833
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Επιτέλους!!!

Μα δεν έλεγες ψέματα γιατί πουθενά δεν ορίζεται η έννοια της προσωρινής κατοικίας. Με φιλοξενεί ένας φίλος και θέλω να βγάλω ταυτότητα, τι ακριβώς να ελέγξουν αν είμαι όλη μέρα σπίτι του; Εδώ πιστεύω υπήρχε ένα κενό ή καλύτερα μια ασάφεια νόμου και πολύ καλά έκαναν και το διευκρίνισαν.
Ψέματα έλεγες. Σε δημοσια αρχη κιολας που ειναι ποινικο. Πολύ σωστά το διευκρινησαν για να εξυπηρετηθεί ο κοσμος που πήγαινε σε γειτονικούς δήμους για να βγάλει αυτό το απαραίτητο έγγραφο!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.945
Likes
52.302
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μα και πριν όπου ήθελες την έβγαζες. Έλεγες ότι μένω προσωρινά στο τάδε μέρος και ήταν υποχρεωμένοι να στη βγάλουν σύμφωνα με τις οδηγίες στο site της αστυνομίας.
Στην πραξη δε δουλευε ετσι, με εδιωξαν απο 2 τμηματα.
 

poised

Member
Μηνύματα
1.016
Likes
8.269
Μα δεν έλεγες ψέματα γιατί πουθενά δεν ορίζεται η έννοια της προσωρινής κατοικίας. Με φιλοξενεί ένας φίλος και θέλω να βγάλω ταυτότητα, τι ακριβώς να ελέγξουν αν είμαι όλη μέρα σπίτι του; Εδώ πιστεύω υπήρχε ένα κενό ή καλύτερα μια ασάφεια νόμου και πολύ καλά έκαναν και το διευκρίνισαν.
Κοίτα και νομικός να ήμουν δεν θα έλεγα με τόση ευκολία ότι πουθενά δεν ορίζεται.

Σε ανάλογη περίπτωση, της εγγραφής σε ΟΑΕΔ (ή όπως λέγεται τώρα) για αναζήτηση εργασίας, χρειάστηκε υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη προς τον φιλοξενούμενο (πέρα από απόδειξη κατοικίας του ιδιοκτήτη) για να εγγραφεί στον τόπο μη μόνιμης κατοικίας και αυτό ήταν καταγεγραμμένη διαδικασία σε περίπτωση προσωρινής διαμονής. Άρα υποθέτω κάπου πατάει, το πόσο θα τρέξουν είναι άλλο θέμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.586
Μηνύματα
902.545
Μέλη
39.328
Νεότερο μέλος
ChristossV

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom