Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.646
Likes
10.172
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πες μας και σε ποια σχολη εισαι για να σε βοηθησουμε και στις χωρες αυτες ποιες πολεις ειναι υποψηφιες ..
Την Φινλανδια παντως θα σου ελεγα να την αφησεις,οχι μονο λογω καιρου αλλα και επειδη ειναι πανακριβη ..
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Τσεχία Σλοβακία έχω μείνει λίγο καιρό. Ποτέ δεν συμπάθησα τους ανθρώπους αυτών των 2 χωρών :D. Αν ήμουνα στη θέση νομίζω ότι δεν θα υπήρχε δίλημμα. Γρανάδα για να τη θυμάσαι για πάντα. 2 χιλιάδες ερασμίτες φοιτητές και ένας μεσογειακός λαός. Αυτά σχετικά με την ανοργανωσιά μην τα υπολογίζεις. Οι ανοργάνωτες χώρες έχουν και τους πιο ευχάριστους ανθρώπους άσχετα αν πολλές φορές σε κάνουν να κατεβάζεις καντήλια.
 

giwta nt

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Στο οικονομικό!
Οι χώρες είναι οι εξής:
Σλοβακία-Ζilina
Oυγγαρία- Szolnok
Tσεχία-Masaryk, Brno
kαι Ισπανία -Γρανάδα ..Αυτές..:) Eυχαριστώ πολύ!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.646
Likes
10.172
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Στο οικονομικό!
Οι χώρες είναι οι εξής:
Σλοβακία-Ζilina
Oυγγαρία- Szolnok
Tσεχία-Masaryk, Brno
kαι Ισπανία -Γρανάδα ..Αυτές..:) Eυχαριστώ πολύ!
Masaryk Brno με κλειστα ματια ... Μενεις στην Vinarska (ειναι οι εστιες) οι οποιες ειναι πολυ περιποιημενες και δινεις 100 ευρω το μηνα,μενεις μαζι με Ερασμιτες οποτε ολος ο σαματας γινεται κ στις εστιες και εισαι 15 λεπτα απο το κεντρο με τραμ ...! Και το πανεπιστημιο επισης καλο κ συνετο για τους Ερασμιτες ...

Μια βδομαδα ημουνα Vinarska και ηταν αξεχαστα ...

Καλο ειναι να μενεις σε μια σχετικα μεγαλη πολη (μεχρι 1-1,5 εκατομμυριο)εχει παει ενας φιλος μου σε μια πολη στην Σλοβακια και μου λεει ειμαστε μονο 20 ερασμιτες και η πολη εχει 3 μερη να πας και thats it .. Οποτε καλυτερα να αποκλεισεις τις πολεις της Σλοβακιας και της Ουγγαριας για αυτο τον λογο ..

Τωρα η Γραναδα εχει τις ομορφιες της,φοβερη ερασμιτικη ζωη και εχεις και πολλα μερη να πας να δεις και ζεις σε μια πανεμορφη πολη .. Δεν εχει εστιες οποτε πρεπει να νοικιασεις διαμερισμα με αλλους και γενικα ειναι πιο ακριβη απο Brno ..Εγω δεν την διαλεξα λογω κλιματος ηθελα να ημουν καπου που ειναι διαφορετικα απο Ελλαδα ..
 

giwta nt

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ωραια.. :)!Σαν δεύτερη επιλογή ποια θα επέλεγες ? Άπλα θα ήθελα να έχω την δυνατότητα μετακίνησης και στις γειτονικές χώρες..και γενικά να υπάρχουν πράγματα να κάνεις..!Ο μόνος λόγος που θα επελεγα την Φιλανδια σαν τελευταια επιλογη ειναι γιατι στελνει 4 άτομα και σε περιπτωση που κάποιος άλλος επερνε την θεση στις προηγούμενες επιλογές θα ειχα μια τελευταία ευκαιρια!..
 

giwta nt

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Μολίς διάβασα και το υπολοιπο μηνυμα γιατι ειχε κολλησει..!!Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!! :)
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Εχω κάνει πολλές ερωτήσεις σε αυτό το τόπικ, ας κάνω κι άλλη μία. :p
Την Παρασκευή καταθέτω αίτηση για εράσμους! (κι ο Θεός βοηθός!)

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αν γενικά το εράσμους είναι ένα συν στο βιογραφικό για πιο μετά. πχ παίζει μεγαλύτερο ρόλο αν θα πας σε κάποια πιο "ανεπτυγμένη" χώρα (πχ Ισπανία, Γαλλία) παρά αν πας κάπου στην κεντρική Ευρώπη (πχ Σλοβενία, Πολωνία); Η είναι το ίδιο; Γιατί πχ μια συμφοιτήτριά μου επέλεξε Γερμανία για να πάει μετά για μάστερ εκεί.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Λοιπόν, κατά την δική μου προσωπική άποψη πάντα, σημασία έχει να πας εράσμους γιατί κερδίζεις τόσα πολλά από την εμπειρία και μόνο. Από όσα έχω δει δεν μετράει η χώρα τόσο. Σκέψου, καλύτερα να είσαι σε μια χώρα σαν την Πολωνία (που για μένα έχει επίσης πολύ καλά πανεπιστήμια) και να μάθεις 5 σώστα πράγματα στον τομέα σου που θα σε βοηθήσουν παρά πχ Γερμανία μόνο και μόνο για να πεις ότι πήγες εκεί. Αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο, όπως εγώ που ήθελα να βελτιώσω τα γερμανικά μου και μετά να δουλέψω εδώ, τότε σε όποια χώρα και να πας κερδισμένη θα βγεις από όλο αυτό!!!
Πάνε εράσμους και δεν θα το μετανιώσει π-ο-τ-έ!!!!! :clap:
Καλή επιτυχία :)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.863
Likes
7.095
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αν γενικά το εράσμους είναι ένα συν στο βιογραφικό για πιο μετά. πχ παίζει μεγαλύτερο ρόλο αν θα πας σε κάποια πιο "ανεπτυγμένη" χώρα (πχ Ισπανία, Γαλλία) παρά αν πας κάπου στην κεντρική Ευρώπη (πχ Σλοβενία, Πολωνία); Η είναι το ίδιο; Γιατί πχ μια συμφοιτήτριά μου επέλεξε Γερμανία για να πάει μετά για μάστερ εκεί.
Γενικά το Erasmus είναι συν στο βιογραφικό, όπου κι αν έχεις πάει (πλέον βέβαια είναι αρκετοί αυτοί που έχουν ζήσει την εμπειρία σε σχέση με παλιότερα αλλά δεν παύει να είναι συν). Εάν κάποιος έχει στόχο μετέπειτα σπουδές ή εργασία σε μια ξένη χώρα τότε σαφώς και του δίνεται επιπλέον πλεονέκτημα εάν επιλέξει αρχικά την ίδια χώρα για Erasmus. Eιδικά στο εξωτερικό μετράνε πολύ οι διεθνείς εμπειρίες κι αναγνωρίζονται αρκετά, μάλλον περισσότερο κι απ' ότι στην Ελλάδα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.646
Likes
10.172
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καποιοι πανε Ερασμους για να βρουν και πανεπιστημιο για Μαστερ .. Πχ Μαυροβουνιος φιλος μου,πηγε στο Lund Σουηδια για Ερασμους περασε ολα τα μαθηματα με πολυ καλους βαθμους εκει (party animal απο τα λιγα),πηρε και πτυχιο με καλο βαθμο στο Βελιγραδι και τωρα κανει Μαστερ στο ιδιο πανεπιστημιο της Σουηδιας με πληρη υποτροφια ..

Οποτε ποτέ δεν ξερεις τι θα σου προκυψει ;)
 

verapl

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
καλησπερα!! υπαρχει καποιος που να εχει παει ερασμους στο olomouc της τσεχιας?? ειναι ομορφη πολη, αλλα αξιζει για ερασμους? εντυπωσεις?? ευχαριστω!;)
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Θα ήθελα να ευχαριστήσω και πάλι τα μέλη Earth Citizen, iridra και filipia για τη βοήθειά τους!

Τελικά με πήραν στην Ισπανία για το εαρινό εξάμηνο (Βαγιαδολίδ συγκεκριμένα)!
Ελπίζω να πάνε όλα καλά (γιατί ήδη αγχώνομαι :p )!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.434
Μέλη
39.250
Νεότερο μέλος
sofiamts

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom