Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Δεν μπορούν να πάνε και οι δύο?

Το πανεπιστήμιο της Γερμανίας που είχα στείλει μαιλ μου είπε πτυχίο επιπέδου Β2! Πως γίνεται να μην το ζητάνε εκεί αλλά από εδώ????:roll:
Δηλάδη εννοείς πως μπορώ να πάω και σε πανεπιστήμιο που ζητάνε τέτοιο επίπεδο γλώσσας χωρίς να έχω πτυχίο? Σα να λέμε μετά εξαρτάται από μένα πως θα τα καταφέρω?
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
Δεν μπορούν να πάνε και οι δύο?

αν υπαρχουν 2 θεσεις ναι, λεμε να κανουν 2 ατομαι αιτηση για 1 θεση, ή 3 ατομα για 2 θεσεις και παει λεγοντας

Το πανεπιστήμιο της Γερμανίας που είχα στείλει μαιλ μου είπε πτυχίο επιπέδου Β2! Πως γίνεται να μην το ζητάνε εκεί αλλά από εδώ????:roll:

αυτο δε ξερω, απλα απο αυτα που λεει η BlueSoul το εβγαλα το συμπερασμα, και γω εχω τη απορία

Δηλάδη εννοείς πως μπορώ να πάω και σε πανεπιστήμιο που ζητάνε τέτοιο επίπεδο γλώσσας χωρίς να έχω πτυχίο? Σα να λέμε μετά εξαρτάται από μένα πως θα τα καταφέρω?
ΝΑΙι, ξερω απειρα ατομα που πηγαν πχ πορτογαλια,φιλανδια, ολαδνια, πολονια, κλπ χωρις να χουν ιδεα απο γλωσσα.
Γινεται, δε ξερω αμα γινεται παντα ομως, πχ μπορει ενα πανεπιστημιο να ζηταει πτυχιο, αλλα αλλο πραγμα να λεει καλο θα ηταν να εχεις αυτο το επιπεδο, γιατι αλλιως δεν προκειται να καταλαβεις τπτ , και αλλο να το θετει σαν ορο. Αυτο δε ξερω αν μπορει να το κανει,
Εσενα τι σου απαντησαν ακριβως?
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
αν υπαρχουν 2 θεσεις ναι, λεμε να κανουν 2 ατομαι αιτηση για 1 θεση, ή 3 ατομα για 2 θεσεις και παει λεγοντας
Χμμ.. Ένα παιδί που πήγε εράσμους μου είπε πως όσοι και να δηλώσουν είναι υποχρωμένοι να τους πάρουν όλους!

Μου είπαν πως σαν γλωσσική απόδειξη προϋποθέτουν B2 της γνώσης τουλάχιστον.

αλλα αλλο πραγμα να λεει καλο θα ηταν να εχεις αυτο το επιπεδο, γιατι αλλιως δεν προκειται να καταλαβεις τπτ , και αλλο να το θετει σαν ορο.
Αλλα τώρα που το λες έχεις δίκιο!! Σε πολλά σαιτ γερμανικών πανεπιστημίων είχαν γενικά επίπεδο Β αλλά όπως λες, σαν όρο ή απλά εαν δεν διαθέτεις το επίπεδο θα δυσκολευτείς? Ελπίζω να βγάλω άκρη όταν μου απαντήσουν και τα υπόλοιπα πανεπιστήμια.
 

BlueSoul

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Απλά ρώτησα ώστε να δω σε άλλες σχολές τι γίνεται. Γιατί υποθέτω πως για γερμανική φιλολογία θα είναι πιο αυστηρά.

Δηλαδή εξαρτάται από τους δικούς μου καθηγητές εάν μπορώ να πάω εράσμους Γερμανία??!!??

Προβληματίζομαι και ψάχνομαι γιατι δεν έχω πτυχίο Γερμανικών αλλά ξέρω να τα βασικά και να επικοινωνώ. Δεν ξέρω εάν θα με δεχτούν από την στιγμή που ζητάν Β2. (δεν είμαι σε τέτοιο επίπεδο)
Θέλω να παώ εκεί εράσμους ώστε να βελτιστοποιήσω τα γερμανικά μου.

Γνωρίζω πως αν δεν περάσεις κάποια μαθήματα δίνεις πίσω τη υποτροφία.
Αν δεν έχει κανένα πτυχίο ούτε καν Βεβαίωση απο φροντιστήριο οτι έχεις παρακολουθήσει μαθήματα, τότε μάλλον είναι δύσκολο. Παρ'όλα αυτά εχω ακούσει παιδιά απο άλλες σχολές που έχουν πάει εράσμους χωρίς το πτυχίο που ζητάται, αλλά όχι χωρίς καθόλου πτυχίο. όμως, τι να σου πω, μπορείς να το ψάξεις περισσότερο και να βγάλεις κάποια άκρη... :)
 

BlueSoul

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
ΝΑΙι, ξερω απειρα ατομα που πηγαν πχ πορτογαλια,φιλανδια, ολαδνια, πολονια, κλπ χωρις να χουν ιδεα απο γλωσσα.
Γινεται, δε ξερω αμα γινεται παντα ομως, πχ μπορει ενα πανεπιστημιο να ζηταει πτυχιο, αλλα αλλο πραγμα να λεει καλο θα ηταν να εχεις αυτο το επιπεδο, γιατι αλλιως δεν προκειται να καταλαβεις τπτ , και αλλο να το θετει σαν ορο. Αυτο δε ξερω αν μπορει να το κανει,
Εσενα τι σου απαντησαν ακριβως?
Οι συγκεκριμένες χώρες που αναφέρεις έχουν αγγλόφωνα Πανεπιστήμια, δηλαδή θέλουν πτυχίο Αγγλικών. Η Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία και Ισπανία θέλουν γνώση της γλώσσας τους και όχι αγγλικών. Και ναι, υπάρχουν όροι επίσημοι, που τους βάζει το ΙΚΥ σε συνεργασία με τα ίδια τα Πανεπιστήμια υποδοχής, και ένας απο αυτούς είναι η γλωσσομάθεια, απλά έχω καταλάβει οτι δεν είναι εντελώς απόλυτοι και οτι αν είναι συνεργάσιμος ο καθηγητής μπορεί να βοηθήσει, όμως δε νομίζω οτι μπορείς να πας σε γερμανόφωνο Πανεπιστήμιο χωρίς να μιλας καθόλου γερμανικα...
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
όμως δε νομίζω οτι μπορείς να πας σε γερμανόφωνο Πανεπιστήμιο χωρίς να μιλας καθόλου γερμανικα...
Μιλάω, αυτό είναι το θέμα, απλά δεν έχω κανένα πτυχίο γερμανικών. Έκανα μαθήματα απλά δεν κατάφερα να δώσω.
Το οτι θα είναι δύσκολα το γνωρίζω από τώρα απλά αυτό που δεν γνωρίζω ακόμα με βεβαιότητα είναι εάν μπορώ να πάω ή όχι εράσμους στην γερμανια.
Όταν το έψαχνα διάβασα εδώ που ανέφερε ένα μέλος για επίπεδο γερμανικών που είχα ζητήσει στην περιτπωσή του. Αλλα χωρίς πτυχίο?

osfialgia σε ποιά πανεπιστήμια δήλωσες?? Όταν βγει η απόφαση κάνε ένα κόπο και ενημέρωσε μας οκ?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.646
Likes
10.172
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Συνηθως τα πανεπιστημια(αυτο το ξερω σιγουρα για τα ισπανικα και τα ιταλικα πανεπιστημια) σου παρεχουν 20 μερες πριν την εναρξη του εξαμηνου την ευκαιρια να κανεις μαθηματα προκειμενου να μαθεις την γλωσσα και μετα δινεις εξεταση για να δουν το επιπεδο σου ..
Ενας φιλος μου που πηγε Αυστρια(Βιεννη) θελανε πτυχιο γερμανικων αλλιως δε μπορουσε να παει ..
Επομενως ειναι αναλογα το πανεπιστημιο .. Στο official site του καθε πανεπιστημιου,εχει τις απαραιτητες προϋποθεσεις που χρειαζεται καποιος για να κανει application ..
Οποτε iridra μπες στα πανεπιστημια που σε ενδιαφερουν και δες αν ζητανε πτυχιο ή οχι,simple ;)

Τελος,υπαρχει κοσμος που εχει παει σε Πολωνιες,Ρουμανιες,Λιθουανιες κλπ και δεν ξερανε γρι απο την γλωσσα και περασανε μαθηματα(ή τουλαχιστον το 1 που απαιτειται προκειμενου να μην χασεις την υποτροφια) ..
Ζωη που εισαι κρυμμενη; Βγες και πες την εμπειρια σου :p :p
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Συνηθως τα πανεπιστημια(αυτο το ξερω σιγουρα για τα ισπανικα και τα ιταλικα πανεπιστημια) σου παρεχουν 20 μερες πριν την εναρξη του εξαμηνου την ευκαιρια να κανεις μαθηματα προκειμενου να μαθεις την γλωσσα και μετα δινεις εξεταση για να δουν το επιπεδο σου ..
Δηλαδή μπορεί να έχεις τέτοια ευκαιρία? Και εάν δεν περάσεις όμως τις εξετάσεις επιστρέφεις? Αυτές τις 20 μέρες πας με δικά σου έξοδα? Δεν τα καλύπτει το πρόγραμμα?
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
Οι συγκεκριμένες χώρες που αναφέρεις έχουν αγγλόφωνα Πανεπιστήμια, δηλαδή θέλουν πτυχίο Αγγλικών. Η Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία και Ισπανία θέλουν γνώση της γλώσσας τους και όχι αγγλικών. Και ναι, υπάρχουν όροι επίσημοι, που τους βάζει το ΙΚΥ σε συνεργασία με τα ίδια τα Πανεπιστήμια υποδοχής, και ένας απο αυτούς είναι η γλωσσομάθεια, απλά έχω καταλάβει οτι δεν είναι εντελώς απόλυτοι και οτι αν είναι συνεργάσιμος ο καθηγητής μπορεί να βοηθήσει, όμως δε νομίζω οτι μπορείς να πας σε γερμανόφωνο Πανεπιστήμιο χωρίς να μιλας καθόλου γερμανικα...
δεν αναφέρομαι σε αγγλωφωνα πανεπιστήμια, ξερω και ατομα που εχουν ερθει ελλαδα χωρις να ξερουν ελληνικα, οπως και ατομα που πηγαν ιταλια χωρις να ξερουν ιταλικα. Ειναι γενικος (ατυπος) κανονας οτι σε αυτες τις χωρες που είπες δεν προσφερουν μαθηματα στα αγγλικα.
Επισης υπαρχει το κριτητριο της γλωσομαθειας, απλα το θεμα ειναι οτι ειναι κριτιτιριο προτεραιοτητας και οχι απαραβατος ορος. Τουλαχιστο σε μας ετσι ηταν, απλα δε ξερω αν αλλαξε κατι φετος.
Εμας ο καθηγητης μας ειχε πει περυσι, οτι απο τη στιγμη που το πανεπιστημιο υπογραφει συμφωνια με το πανεπιστήμιο του εξωτερικου, ειναι υποχρεωμένοι να σε δεχθουν, θεωριτικα. Απλα στην πραξη αν δεν ξερεις τη γλωσα μπορει να σου βγαλουν τη πιστη, οποτε πρακτικα δε σε δέχονται.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
osfialgia σε ποιά πανεπιστήμια δήλωσες?? Όταν βγει η απόφαση κάνε ένα κόπο και ενημέρωσε μας οκ?
University of Hamburg
Universit
η αποφαση θα βγει οτι με στελνουν απο δω, , γιατι μετα κανεις και αλλη δηλωση στο πανεπιστημιο το εξω, ελπιζω ο καθηγητης να ξερει, αν θα με δεχθουν και εκει
Και μη νομιζεις οτι και οι υπευθυνοι καθηγητες ξερουν και πολλα, οτι να ναι γινεται βασικα
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Και μη νομιζεις οτι και οι υπευθυνοι καθηγητες ξερουν και πολλα, οτι να ναι γινεται βασικα.
Χαχα.. υπεύθυνοι?? Ένας φίλος μου είπε πως πρέπει να τα ετοιμάσω όλα εγώ, από το να βρω πανεπιστήμιο μέχρι τα χαρτιά που χρειάζεται ωστέ να τους τα πάω έτοιμα γιατί αλλίως ότι να 'ναι σου ΄λενε.
Το θέμα είναι πως περνάει ο καιρός .. και θέλω το χειμώνα που έρχεται να πάω (αν καταφέρω). Εδώ έχω την λίστα με τα συνέργαζόμενα πανεπστήμια και 2 από αυτά μου είπαν πως δεν συνεργάζονται μαζί μας!!:shock:
Διάφορες απορίες που είχα για το εράσμους εδώ μου λύθηκαν διαβάζοντας προηγούμενα ποστ. Αν περιμένεις από "υπέθυνους"... σώθηκες!!

Όπως και να 'χει osfialgia καλή επιτυχία και εύχομαι να μην σε δυσκολέψουν!:D
 

BlueSoul

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
δεν αναφέρομαι σε αγγλωφωνα πανεπιστήμια, ξερω και ατομα που εχουν ερθει ελλαδα χωρις να ξερουν ελληνικα, οπως και ατομα που πηγαν ιταλια χωρις να ξερουν ιταλικα. Ειναι γενικος (ατυπος) κανονας οτι σε αυτες τις χωρες που είπες δεν προσφερουν μαθηματα στα αγγλικα.
Επισης υπαρχει το κριτητριο της γλωσομαθειας, απλα το θεμα ειναι οτι ειναι κριτιτιριο προτεραιοτητας και οχι απαραβατος ορος. Τουλαχιστο σε μας ετσι ηταν, απλα δε ξερω αν αλλαξε κατι φετος.
Εμας ο καθηγητης μας ειχε πει περυσι, οτι απο τη στιγμη που το πανεπιστημιο υπογραφει συμφωνια με το πανεπιστήμιο του εξωτερικου, ειναι υποχρεωμένοι να σε δεχθουν, θεωριτικα. Απλα στην πραξη αν δεν ξερεις τη γλωσα μπορει να σου βγαλουν τη πιστη, οποτε πρακτικα δε σε δέχονται.
Προσωπικά, όποιον ξέρω που είχε πάει σε Ολλανδία, Τσεχία κτλ έκανε μαθήματα στα Αγγλικά, οπότε αυτό που λες δεν το έχω ακούσει. Το ίδιο ισχύει και για τη Σκανδιναβία ή τη Φινλανδία. Απο κει και πέρα, στη σχολή μου τουλάχιστον, δεν παίρνουν τον καθένα απλά για να γεμίσουν τις θέσεις. Εχουν υπάρξει χρονιές που δεν έχουν στείλει κανέναν σε κάποια Πανεπιστήμια λόγω του οτι οι υποψήφιοι δεν πληρούσαν τα κριτήρια της γλωσσομάθειας. Και εγώ πέρυσι που δεν είχα πτυχία στα Γερμανικά δε με είχαν πάρει κι ας μην είχαν καν άλλους υποψήφιους για μία θέση, ωστε να τίθεται θέμα ανταγωνισμού και προτεραιότητας. Απλά με απέρριψαν όλοι ασυζητητί.
Λέω ότι ξέρω απο προσωπική εμπειρία. Απο κει και πέρα, σε κάθε σχολή μπορεί να ισχύει και κάτι άλλο...

Και να συμπληρώσω οτι δε νομίζω οτι εμπλέκεται το γερμανικό πανεπιστημιο στη διαδικασία επιλογής. Νομίζω οτι υπευθυνοι είναι οι καθηγητές σε συδυασμό με το Γραφείο διεθνών σχέσεων του Πανεπιστημίου στην Ελλάδα. Και αυτό το ξέρω γιατί μία φίλη μου είναι εράσμους στη Γαλλία και εκεί πολλλά παιδιά δεν μιλάνε καθόλου Γαλλικά, ενώ εκείνης της βγάλανε το λάδι για να αποδείξει εδώ τη γλωσσομάθειά της και να τη στείλουνε. Και σ'όποιον είπε οτι πρέπει να προσκομίσουμε πτυχία στην Ελλάδα για να μας στείλουνε έβαλε τα γέλια! Αρα μάλλον είναι θέμα του κάθε ιδρύματος Προέλευσης και όχι Υποδοχής...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.400
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom