Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
τους μάθαινα την μέρα, που μπήκα στο δωμάτιο, πάλι καλά μέχρι στιγμής είχα μια χαρά συγκάτικους
Πολωνία είμαι κανονικά για σπουδές
όσο για το Bielsko Biala, την πόλη την ξέρω πολλή καλά, είναι η πόλη που γεννήθηκε ο πατέρας μου, και ζει ο Έλληνας παππούς μου εκεί ακόμα.

Μια όμορφη πόλη στα βουνά, 80 χλμ από την Κρακοβία, φθηνή
έχω γράψει και τριπ για το Μπιέλσκο
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...A%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2.html?garpg=2
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Ευχαριστώ για το λινκ :)
Έκανα έρευνα γενικά γύρω από την χώρα και είδα πως όντως η ζωή πρέπει να είναι φτηνή και τα λεφτά που σου δίνουν από το εράσμους φτάνουν άνετα.

Αλήθεια γίνεται να κάνω και πτυχιακή όταν πάω εράσμους? Ενδιαφέρομαι αλλά δεν ξέρω κατα πόσο και εάν γίνεται σε όλα τα πανεπιστήμια.

(καλή συνέχεια στις σπουδές σου :) )
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
Ευχαριστώ για το λινκ :)
Έκανα έρευνα γενικά γύρω από την χώρα και είδα πως όντως η ζωή πρέπει να είναι φτηνή και τα λεφτά που σου δίνουν από το εράσμους φτάνουν άνετα.

Αλήθεια γίνεται να κάνω και πτυχιακή όταν πάω εράσμους? Ενδιαφέρομαι αλλά δεν ξέρω κατα πόσο και εάν γίνεται σε όλα τα πανεπιστήμια.

(καλή συνέχεια στις σπουδές σου :) )
γινεται , αλλα πρεπει να βρες καθηγητη και να συνενοηθεις.
Καλυτερα να το κανεις αυτο πριν φυγεις, μεσω email
 

BlueSoul

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
BlueSoul στα δύο πανεπιστήμια που σε δεχτηκά σου ζήτησαν και πτυχίο Γερμανικών? Έχεις το επίπεδο που θέλουν?
Και όταν λες σε δέχτηκαν... τι εννοείς? Ξέρω πως όταν δηλώνεις erasmus (για την Γερμανία μπορεί να μην ισχύει) σε δέχονται σίγουρα με την μόνη προυπόθεση να συνεργάζεται το πανεπιστήμιο σου με εκείνο.
Έκανα αίτηση στη σχολή μου για εράσμους στα συγκεκριμένα Πανεπιστήμια με τα οποία συνεργάζεται. Εννοείται πως μου ζήτησαν πτυχίο και είναι και αρκετά αυστηροί σε σχεση με το επίπεδο. Εγώ οριακά περνάω... Και μου είπαν το οκ, οτι με επιλέγουν, δηλαδή πληρώ τις προυποθέσεις γλωσσας και μέσου όρου και οτι έτσι έπρεπε να αποφασίσω πού θα πάω. Εντέλει αποφάσισα Αμβούργο και είναι πλέον κανονισμένο! :) :)
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Να σε ρωτήσω κάτι, εάν επιτρέπεται δεν είσαι όμως Γερμανική φιλολογία? Θέλω να πω, είναι ούτως ή άλλως αυστηροί?
Εμένα το πανεπιστήμιο που μου απάντησε μέχρι τώρα μου είπε Β2. Από ότι κατάλαβα, ζητάνε πτυχίο γερμανικών ασχέτου σχολής.

Με το καλό σου εύχομαι!! Περιμένουμε μετά την εμπειρία! :)
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
Έκανα αίτηση στη σχολή μου για εράσμους στα συγκεκριμένα Πανεπιστήμια με τα οποία συνεργάζεται. Εννοείται πως μου ζήτησαν πτυχίο και είναι και αρκετά αυστηροί σε σχεση με το επίπεδο. Εγώ οριακά περνάω... Και μου είπαν το οκ, οτι με επιλέγουν, δηλαδή πληρώ τις προυποθέσεις γλωσσας και μέσου όρου και οτι έτσι έπρεπε να αποφασίσω πού θα πάω. Εντέλει αποφάσισα Αμβούργο και είναι πλέον κανονισμένο! :) :)
ποιοι ειναι αυστηροι? οι γερμανοι , ή οι Ελληνες, απο το πανεπιστήμιο εδώ?
 

BlueSoul

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
εεμ όχι, δεν είμαι γερμανική φιλολογία... πώς έβγαλες αυτο το συμπέρασμα? :Ρ
και ναι, ζητάνε πτυχίο ασχέτου σχολής αν και αν κατάλαβα καλά είναι θέμα του πανεπιστημίου -του δικού μας- αν θα είναι απόλυτοι σ'αυτό. Οι δικοί μου καθηγητές είναι πολύ αυστηροί σε αυτό το θέμα αλλά σε άλλες σχολές που έχω ακούσει έχουν πάει και παιδιά με Β1 ή και χωρίς πτυχίο...
Αν εχω καταλάβει καλα το ΙΚΥ είναι το κύριο εμπόδιο. Ως τώρα πήγαινε κόσμος χωρις να ξερει γρι απο τη γλώσσα της χωρας που θα πηγαινε και έκανε τουρισμό χωρίς να περάσει κανένα μάθημα. Ετσι το ΙΚΥ εδινε υποτροφίες τζάμπα. Προς αποφυγή τέτοιων φαινομένων απ'ό, τι μου παν έχουν θέσει κάπως αυστηρά κριτήρια που ανάλογα με τη διάθεση του υπευθυνου καθηγητή να βοηθήσει και να εγγυηθεί κατα κάποιον τρόπο για σένα, γίνονται λιγότερο απόλυτα.
Για παράδειγμα εγώ έδωσα πρόσφατα εξετάσεις στα Γερμανικά και δε μου έχει αποσταλεί ακόμα το πτυχίο, οπότε στις αιτήσεις μου έδωσα Βεβαιώσεις κύκλου σπουδων απο το φροντιστήριο. Κάποιοι καθηγητές αρνήθηκαν να το δεχτούν και με απέρριψαν. Αλλοι είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και οτι θα κανονίσουν εκείνοι αν προκύψει θέμα με το ΙΚΥ. Κι έτσι με πήραν! :)
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
εεμ όχι, δεν είμαι γερμανική φιλολογία... πώς έβγαλες αυτο το συμπέρασμα? :Ρ
Απλά ρώτησα ώστε να δω σε άλλες σχολές τι γίνεται. Γιατί υποθέτω πως για γερμανική φιλολογία θα είναι πιο αυστηρά.

Δηλαδή εξαρτάται από τους δικούς μου καθηγητές εάν μπορώ να πάω εράσμους Γερμανία??!!??

Προβληματίζομαι και ψάχνομαι γιατι δεν έχω πτυχίο Γερμανικών αλλά ξέρω να τα βασικά και να επικοινωνώ. Δεν ξέρω εάν θα με δεχτούν από την στιγμή που ζητάν Β2. (δεν είμαι σε τέτοιο επίπεδο)
Θέλω να παώ εκεί εράσμους ώστε να βελτιστοποιήσω τα γερμανικά μου.

Γνωρίζω πως αν δεν περάσεις κάποια μαθήματα δίνεις πίσω τη υποτροφία.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
εεμ όχι, δεν είμαι γερμανική φιλολογία... πώς έβγαλες αυτο το συμπέρασμα? :Ρ
και ναι, ζητάνε πτυχίο ασχέτου σχολής αν και αν κατάλαβα καλά είναι θέμα του πανεπιστημίου -του δικού μας- αν θα είναι απόλυτοι σ'αυτό. Οι δικοί μου καθηγητές είναι πολύ αυστηροί σε αυτό το θέμα αλλά σε άλλες σχολές που έχω ακούσει έχουν πάει και παιδιά με Β1 ή και χωρίς πτυχίο...
Αν εχω καταλάβει καλα το ΙΚΥ είναι το κύριο εμπόδιο. Ως τώρα πήγαινε κόσμος χωρις να ξερει γρι απο τη γλώσσα της χωρας που θα πηγαινε και έκανε τουρισμό χωρίς να περάσει κανένα μάθημα. Ετσι το ΙΚΥ εδινε υποτροφίες τζάμπα. Προς αποφυγή τέτοιων φαινομένων απ'ό, τι μου παν έχουν θέσει κάπως αυστηρά κριτήρια που ανάλογα με τη διάθεση του υπευθυνου καθηγητή να βοηθήσει και να εγγυηθεί κατα κάποιον τρόπο για σένα, γίνονται λιγότερο απόλυτα.
Για παράδειγμα εγώ έδωσα πρόσφατα εξετάσεις στα Γερμανικά και δε μου έχει αποσταλεί ακόμα το πτυχίο, οπότε στις αιτήσεις μου έδωσα Βεβαιώσεις κύκλου σπουδων απο το φροντιστήριο. Κάποιοι καθηγητές αρνήθηκαν να το δεχτούν και με απέρριψαν. Αλλοι είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και οτι θα κανονίσουν εκείνοι αν προκύψει θέμα με το ΙΚΥ. Κι έτσι με πήραν! :)
γιατι και γω Γερμανια που εχω δηλωσει, δεν εχω ιδεα απο Γερμανικα. Αν και νομίζω οτι ο δικος μας υπευυνος ειναι πολυ ελαστικος σε αυτα.
Αλλα το ΙΚΥ τι το ενδιαφερει? Ευρωπαικα δεν ειναι αυτα τα κονδύλια? Το ελληνικο κρατος τα βαζει?
Και επισης σε εμας, και ολα τα μαθηματα να παμε να περασουμε ,δεν προκειτε να μας αναγνωρισουν ουτε ενα εδω περα.
Και στο κατω κατω που ξερει το ΙΚΥ ποιος παει και που, δε νομίζω να το ψαχνουν για ολους τους φοιτητες.
Οτι να ναι, γενικα...
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
osfialgia σε πήρανε για εράσμους Γερμανία χωρίς να ξέρεις Γερμανικά? Αν ναι, σε ποιά σχολή??? Θα με ενδιέφερε πανεπιστήμιο που να μην ζητάει πτυχίο!
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
δε με πηραν ακομα, σε λιγες μερες θα ξερω, γιατι δεν εχουν βγαλει ακομα τα αποτελέσματα.
Αλλα εδω λεμε οτι το πτυχιο δεν το ζηταει το Γερμανικο πανεπιστήμιο, αλλα το ελληνικό.

Σε μας κοιταξει να δεις τι γινοταν μεχρι περυσι, δηλωνες γερμανια, αμα δεν ειχε δηλωσει αλλος την ιδια θεση, πηγαινες. Αμα την ειχε δηλωσει και αλλος, τοτε μονο εμπαινε θεμα πτυχιου, για το ποιος απο τους 2 θα παει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.403
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom