Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
Γεια σας! Κι εγώ έχω κάνει αίτηση για Εράσμους και με δέχτηκαν στο Πανεπιστήμιο του Αμβούργου και του Freiburg. Το θέμα είναι οτι ενώ είμαι πλήρως ενημερωμένη και για τις δυο πόλεις και για το όλο θέμα του Ερασμους, δεν ξέρω ποιά να διαλέξω! Δε μπορώ να αποφασίσω αν προτιμώ μεγάλη ή μικρή πόλη, δηλαδή απεριόριστες επιλογές στα πάντα απο τη μία (Hamburg) και "οικογενεική" ατμόσφαιρα σε μια πανέμορφη φοιτητούπολη απο την άλλη(Freiburg)... Επιπλέον το Freiburg είναι νότια Γερμανία, με καλύτερο καιρό, μέσα στο πράσινο και σε καλύτερο σημείο για ταξίδια, για να μην αναφέρω οτι το Αμβούργο είναι και πανάκριβο. Γενικά κλίνω προς Freiburg, αλλά σκέφτομαι μήπως κάνω λάθος και χάσω την εμπειρία του Εράσμους σε μια πραγματική ευρωπαϊκή μητρόπολη.
Ποιά είναι η γνώμη σας?? Πιστεύετε οτι το Εράσμους αξίζει περισσότερο σε μικρή ή μεγάλη πολη?
σε μικρη.Αμβουργο δεν εχω παει, μονο Φραιμπουργκ. Γιατι λες οτι το αμβουργο ειναι πανάκριβο? Απο αποψη ενοικιων?
Αν και αναμεσα σε Αμβουργο και Φραιμπουρκ ειναι δυσκολη επιλογή, Και γω σε παρομοιο διλημα ημουν περιπου. Καλυτερα να ψαξεις συγκεκριμενα για τη σχολη σου, τα 2 πανεπιστιμια, και διαλεξε με σειρα προτεραιοτητας, ετσι κ αλιως μπορει να μησε παρουν στη πρωτη επιλογη
 

BlueSoul

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
σε μικρη.Αμβουργο δεν εχω παει, μονο Φραιμπουργκ. Γιατι λες οτι το αμβουργο ειναι πανάκριβο? Απο αποψη ενοικιων?
Αν και αναμεσα σε Αμβουργο και Φραιμπουρκ ειναι δυσκολη επιλογή, Και γω σε παρομοιο διλημα ημουν περιπου. Καλυτερα να ψαξεις συγκεκριμενα για τη σχολη σου, τα 2 πανεπιστιμια, και διαλεξε με σειρα προτεραιοτητας, ετσι κ αλιως μπορει να μησε παρουν στη πρωτη επιλογη
Με έχουν ήδη πάρει και στα δυο. Είναι στο χέρι μου να αποφασίσω σε ποια απο τις δύο πόλεις θα πάω, γι'αυτό είμαι σε τέτοιο δίλημμα...
Το Αμβούργο έχω μάθει οτι είναι γενικά ακριβή πόλη. Απο τα σουπερ μάρκετ μέχρι τα ενοίκια και τη διασκέδαση. Και οκ αν με πάρουν σε εστία. Αν δε με πάρουν όμως και πρέπει να ψάξω σπίτι? Θα ήθελα να πάω κάπου που να είμαι κάπως άνετη να κάνω πράγματα. Και με προβληματίζει λίγο και ο καιρός και η θέση που δεν είναι πολύ καλή για ταξίδια νομίζω. Εχεις πάει εράσμους στο Φραιμπουργκ???:shock:
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
Με έχουν ήδη πάρει και στα δυο. Είναι στο χέρι μου να αποφασίσω σε ποια απο τις δύο πόλεις θα πάω, γι'αυτό είμαι σε τέτοιο δίλημμα...
Το Αμβούργο έχω μάθει οτι είναι γενικά ακριβή πόλη. Απο τα σουπερ μάρκετ μέχρι τα ενοίκια και τη διασκέδαση. Και οκ αν με πάρουν σε εστία. Αν δε με πάρουν όμως και πρέπει να ψάξω σπίτι? Θα ήθελα να πάω κάπου που να είμαι κάπως άνετη να κάνω πράγματα. Και με προβληματίζει λίγο και ο καιρός και η θέση που δεν είναι πολύ καλή για ταξίδια νομίζω. Εχεις πάει εράσμους στο Φραιμπουργκ???:shock:
oχι ερασμους δεν εχω παει ακομα, του χρονου λογικα. Κοιτα για ενοικια εχω ακουσει οτι το Αμβουργο ειναι σχετικα ακριβα, αλλα για ολα τα υπολοιπα κανονικες τιμες Γερμανιας νομιζω εχει, Εκτως αν εχεις ακουσει κατι συγκεκριμενο, γι αυτο σε ρωτησα.
Τωρα απο καιρο, θα χει πιο κρυο λογικα απο Φραιμπουργκ, αλλα λογω του ρευματος του κολπου του Μεξικου δε χιονιζει σχεδον ποτε, και γενικα ο χειομωνας ειναι πιο ηπιος απο οτι φανταζεσαι.
Λογω του οτι ειναι μεγαλη πολη, και εχει ολες τα μεσα, τρενα,λεωφορεια, αεροπορικα, νομιζω για αφετερια για ταξιδια βολευει πιο πολυ σε σχεση με Φραιμπουργκ. Εξαρτατια και σε ποιους προορισμους εχεις στο μυαλο σου να πας βεβαια. Εκτως αν εχεις αμαξι που μπορεις να γυρισεις την περιοχη του Φραιμπουργκ π ειναι φοβερη
Εγω θα πηγαινα οπου βρω φτηνοτερο ενοικιο, τι να σου πω
και γω ειχα επιλογη Αμβουργο αλλα την εβαλα δευτερη, κυριους για λογους σχολης ομως.
Δεν ειμαι σιγουρος αν εκανα καλα, αλλα και παλι υπαρχει περιπτωση να μη με παρουν σε κανενα απο τα 2, οποτε βλεπουμε..
 

BlueSoul

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
oχι ερασμους δεν εχω παει ακομα, του χρονου λογικα. Κοιτα για ενοικια εχω ακουσει οτι το Αμβουργο ειναι σχετικα ακριβα, αλλα για ολα τα υπολοιπα κανονικες τιμες Γερμανιας νομιζω εχει, Εκτως αν εχεις ακουσει κατι συγκεκριμενο, γι αυτο σε ρωτησα.
Τωρα απο καιρο, θα χει πιο κρυο λογικα απο Φραιμπουργκ, αλλα λογω του ρευματος του κολπου του Μεξικου δε χιονιζει σχεδον ποτε, και γενικα ο χειομωνας ειναι πιο ηπιος απο οτι φανταζεσαι.
Λογω του οτι ειναι μεγαλη πολη, και εχει ολες τα μεσα, τρενα,λεωφορεια, αεροπορικα, νομιζω για αφετερια για ταξιδια βολευει πιο πολυ σε σχεση με Φραιμπουργκ. Εξαρτατια και σε ποιους προορισμους εχεις στο μυαλο σου να πας βεβαια. Εκτως αν εχεις αμαξι που μπορεις να γυρισεις την περιοχη του Φραιμπουργκ π ειναι φοβερη
Εγω θα πηγαινα οπου βρω φτηνοτερο ενοικιο, τι να σου πω
και γω ειχα επιλογη Αμβουργο αλλα την εβαλα δευτερη, κυριους για λογους σχολης ομως.
Δεν ειμαι σιγουρος αν εκανα καλα, αλλα και παλι υπαρχει περιπτωση να μη με παρουν σε κανενα απο τα 2, οποτε βλεπουμε..
Έχω μια φιλη που είναι Ερασμους Αμβουργο και λέει οτι είναι όντως ακριβά για τα δεδομένα της Γερμανίας. Και τα ενοίκια και τα πάντα. Όχι τραγικές διαφορές αλλά υπάρχουν. Σχετικά με τον καιρό έχει πολύ κρύο και χιόνι. Αλλά εμένα δε με ενοχλεί ούτε το ένα ούτε το άλλο τόσο, όσο η συννεφιά που τη μισώω!
Ποια είναι η πρώτη σου επιλογή αν επιτρέπεται?
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
Έχω μια φιλη που είναι Ερασμους Αμβουργο και λέει οτι είναι όντως ακριβά για τα δεδομένα της Γερμανίας. Και τα ενοίκια και τα πάντα. Όχι τραγικές διαφορές αλλά υπάρχουν. Σχετικά με τον καιρό έχει πολύ κρύο και χιόνι. Αλλά εμένα δε με ενοχλεί ούτε το ένα ούτε το άλλο τόσο, όσο η συννεφιά που τη μισώω!
Ποια είναι η πρώτη σου επιλογή αν επιτρέπεται?
tubingen, ειναι κοντα στη Στουγγαρδη, και στο Φραιμπουργκ . Γενικα παντως απο οσους εχουν παει ερασμους σε μικρη πολη της γερμανιας εχουν ακουσει τα καλυτερα.
Αλλα μια Γερμανιδα που ειχα ρωτισει το ιδιο πραγμα, μου λεει καλυτερα Αμβουργο
Και φιλοξενουσα κατι Γερμανους απο Αμβουργο και μου λεν δε χιονιζει σχεδον ποτε.:rolleyes:
Τωρα φετος επεσε και σε βαρυ χειμωνα, ξερω και γω...
 

BlueSoul

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
tubingen, ειναι κοντα στη Στουγγαρδη, και στο Φραιμπουργκ . Γενικα παντως απο οσους εχουν παει ερασμους σε μικρη πολη της γερμανιας εχουν ακουσει τα καλυτερα.
Αλλα μια Γερμανιδα που ειχα ρωτισει το ιδιο πραγμα, μου λεει καλυτερα Αμβουργο
Και φιλοξενουσα κατι Γερμανους απο Αμβουργο και μου λεν δε χιονιζει σχεδον ποτε.:rolleyes:
Τωρα φετος επεσε και σε βαρυ χειμωνα, ξερω και γω...
Οτι ήταν βαρύς ο φετινός χειμώνας ισχύει... Και μένα άλλοι φίλοι μου λένε να πάω σε μικρή πόλη κι άλλοι μου λένε Αμβούργο δαγκωτο...
αχ δεν ξέρω...! :roll::roll:
Να περάσεις τέλεια πάντως στο Tubingen! :)
 

BlueSoul

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Εχω ακούσει οτι η Καρλσρούη είναι διασημη για το Πολυτεχνείο της και οτι έχει μακρά παράδοση στους "μηχανικούς"...Επίσης οτι είναι όμορφη πόλη και σε καλό σημείο για ταξίδια κτλ.
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
BlueSoul στα δύο πανεπιστήμια που σε δεχτηκά σου ζήτησαν και πτυχίο Γερμανικών? Έχεις το επίπεδο που θέλουν?
Και όταν λες σε δέχτηκαν... τι εννοείς? Ξέρω πως όταν δηλώνεις erasmus (για την Γερμανία μπορεί να μην ισχύει) σε δέχονται σίγουρα με την μόνη προυπόθεση να συνεργάζεται το πανεπιστήμιο σου με εκείνο.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
πάντα υπάρχει και η λύση του συγκάτοικου για φθηνότερο ενοίκη ;)
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Σωστός ThanasisU2, απλά θα πρέπει να έχει βρει από πριν. Όπως και να το κάνεις είναι μεγάλο άγχος η διαμονή!:roll:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
3 χρόνια στην πολωνία, 3 διαφορετικές εστίες, το συγκάτοικο τον έμαθα την μέρα, που μπήκα στην εστία ;Ρ

Γενικά, σε όλα τις πόλεις/πανεπιστήμια, υπάρχουν group στο Facebook ή ιστοσελείδες που άτομα γράφουν ότι ψάχνουμε συγκάτικο, βλέπεις το προφίλ τους και μένεις μετά εκεί
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Μπορείς να διαλέξεις και συγκάτοικο για την εστία εάν βρεις? Όμως άλλο να τον γνωρίσεις τότε και άλλο να ψάχνεις να το βρεις τότε.
Μήπως ξέρεις το The Bielsko-Biala Branch of Lodz Technical University?
Αν δεν καταφέρω Γερμανία είναι η επιλογή μου για την Πολωνία.
Και ένα στην Τσεχία.

3 χρόνια erasmus?!?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.400
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom