Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

Alejandra

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σεβιλλη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Χμμ... καταλαβα! τα ισπανικα δεν ειναι δυσκολα, ειδικα στο να παρεις το πρωτο πτυχιο. με λιγο διαβασμα μπορεις μεσα σε λιγους μηνες. επισης υπαρχουν τα προγραμματα που γινονται σε αυτες τις χωρες, ενα μηνα πριν πας ερασμους και μαθαινεις τη γλωσσα δωρεαν! πρεπει να ειναι πολυ ωραια!
ωστοσο, οντως δεν ειναι αγγλοφωνα τα πανεπιστημια τους, ενω στην πορτογαλια, τουλαχιστον στο πορτο που εχω ενημερωθει, ειναι. βεβαια, μπορεις να πας και χωρις να 3ερεις τη γλωσσα ή γνωριζοντας τα βασικα (τα οποια μπορεις να μαθεις με 1-2 μηνες μαθηματα), και οταν πας εκει μεσα σε 2 μηνες 8α σαι αστερι!
επισης, 3ερω οτι ειναι φθηνη η ζωη εκει αν οχι και τοσο τα ενοικια.
τεσπα! αν σ αρεσει η Ισπανια , η γλωσσα δεν ειναι τεραστιο προβλημα! αλλα για να μην βασανιζεσαι υπαρχουν τοσες ωραιες χωρες με αγγλοφωνα πανεπιστημια!
α! και κατι ακομα, φανταζομαι θα το ξερεις αλλα μετραει στα μορια το αν ξερεςι τη γλωσσα του πανεπιστημιου που θα πας!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μηχανικός Η/Υ σπουδάζω..
Μπορώ να πάω ακόμα σε :
Μαδρίτη,Γρανάδα,Γκρενόμπλ,Καρσλρούη,Φρανκφούρτη,Βουκουρέστι
Επίσης μέσω Ηλ. Μηχανικών μπορώ να δηλώσω εφόσον υπάρξει κενή θέση σε Πράγα,Βιέννη,Παρίσι,Μπορντώ,Βαλένθια,Άαλμποργκ,Έσσεν,Μπάρι,Ζίλινα
Την Βουδαπέστη δεν κατάλαβα γιατι την απορρίπτεις ;
Για την Πράγα πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα απ'όσους φοιτητές έχουν μείνει εκεί.
Karlsruhe με τα χέρια κάτω... Φοιτητούπολη, σχετικά οικονομική, κοντά σε ένα σκασμό ενδιαφέροντα μέρη, και σχετικά καλά Αγγλικά σε σχέση με τις υπόλοιπες.
Και το πανεπιστήμιο επίσης είναι καλούτσικο (αν και πάνε 15+ χρόνια από τότε που είχα πληροφορίες γι αυτό).
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Karlsruhe με τα χέρια κάτω... Φοιτητούπολη, σχετικά οικονομική, κοντά σε ένα σκασμό ενδιαφέροντα μέρη, και σχετικά καλά Αγγλικά σε σχέση με τις υπόλοιπες.
Και το πανεπιστήμιο επίσης είναι καλούτσικο (αν και πάνε 15+ χρόνια από τότε που είχα πληροφορίες γι αυτό).
@taver
Ενδιαφέρομαι για Γερμανία και έχει δυο πανεπιστήμια στο Karlsruhe (ή κοντά τέλος πάντων) για να πάω erasmus.
Οποιαδήποτε πληροφορία έστω γενικά για Γερμανία με ενδιαφέρει να μάθω οτιδήποτε σχετικό!
:)
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Γειά σας παιδιά!
Ενδιαφέρομαι για erasmus και έχω διαβάσει όλα τα σχετικά θέματα και συζητήσεις πάνω σε αυτό.
Στην αρχή είχα σαν χώρες επιλογής Τσεχία και Πολωνία (λόγω οικονομικού) αλλά επειδή θέλω να κάνω πρακτική στην Γερμανία σκέφτηκα πως είναι πλύ καλύτερα να πάω εκεί erasmus.
Από όσα διάβασα έχω κάποιες απορίες σχετικά με αναφορές που έκαναν κάποια μέλη.
Είναι απαραίτητο να έχεις πτυχίο Γερμανικών για να σε δεχτούν ή εξαρτάται αυτό από το κάθε Πανεπιστήμιο?
Η ζωή εκεί σε τι ποσά κυμαίνεται?Κάποιου 200ε μέσω όρο είναι η εστία, θα μου φτάνουν 400ε για τα υπόποιπα ή μπααα?
Ισχύει πως με τους erasmus είναι πιο ελάστικοί γενικά σε βαθμολογία και εξέταση?
Έχω στείλει και μαιλ στα πανεπιστήμια επιλογής και περιμένω απάντηση. Απλά όπως και να 'χει όταν κάποιος έχει ζήσει μια κατάσταση μετράει η γνώμη του.
Γενικά, ό,τι πληροφορία μπορείτε να δώσετε σχετικά με εράσμους στη Γερμανία θα μου ήταν χρήσιμη!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Ισχύει πως με τους erasmus είναι πιο ελάστικοί γενικά σε βαθμολογία και εξέταση?
ανάλογα σε ποια σχολή θα πας. Πχ στην Κρακοβία ποικίλει η σχολή στο θέμα πόσο ελαστικοί είναι. Πχ στο AGH και στους Ιησουίτες είναι λίγο ζόρικα (για τους Έλληνες φοιτιτές, αλλά δε είναι τόσο τραγικά στο AGH ) , άλλα στο UJ όλοι μπεκρουλιάζουν από το πρωί μέχρι το βράδυ
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Σε ευχαριστώ ThanasisU2 για την άμεση απάντηση!
Είναι θέμα τύχης δηλαδη πόσο επιεικής θα είναι με τους erasmus!

Αν έχεις και κάποια πληροφορία για Γερμανία πάντα ευπρόσδεκτη!! :)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε έχω, μιας και δε με ενδιαφέρει το εράσμους εκεί. Εδώ σκέφτομαι εράσμους Αθήνα :Ρ
 

nikol22

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας !!
είμαι από φιλολογία και συγκεκριμένα απο το γλωσσολογικο τμήμα. Θα κάνω την αιτηση για erasmus και σκέφτομαι την Πολωνία(Uniwersytet Jagiellonski), Ιταλία(Βενετια και bologna) και Ισπανία(Jaen university)αλλα δεν ξερω.Αν είναι κάποιος από το ίδιο τμήμα ή γνωρίζει κατι για τα πανεπιστημια αυτα,θα μπορούσε να μου πεί καποια πραγματα για τα μαθηματα εκεί και τη ζωη γενικοτερα για μια καλη επιλoγή;)???
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
για Κρακοβία ρώτα ότι θες, μένω εδώ 3 έτος τώρα :)
 

nikol22

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Α τι ωραια!!για πες μου τι λες για το πανεπιστημιο εκει?πως ειναι η φοιτητική ζωη?και φυσικά το κοστος διαβιωσης!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
για το UJ το μόνο που ξέρω, ότι είναι τρώνε κράξιμο από εμάς κάθε χρόνο (AGH Uber Alles) η φοιτητική ζωή είναι πολλή έντονη εδώ, κάθε μέρα γίνετε της ρουσλάνας από πάρτυ ερασμίτες κτλ κτλ και κόστος διαβίωσης με 270 ευρώ το μήνα, έχω εστία, φαγητό, πάρτι και ταξίδια
 

BlueSoul

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Γεια σας! Κι εγώ έχω κάνει αίτηση για Εράσμους και με δέχτηκαν στο Πανεπιστήμιο του Αμβούργου και του Freiburg. Το θέμα είναι οτι ενώ είμαι πλήρως ενημερωμένη και για τις δυο πόλεις και για το όλο θέμα του Ερασμους, δεν ξέρω ποιά να διαλέξω! Δε μπορώ να αποφασίσω αν προτιμώ μεγάλη ή μικρή πόλη, δηλαδή απεριόριστες επιλογές στα πάντα απο τη μία (Hamburg) και "οικογενεική" ατμόσφαιρα σε μια πανέμορφη φοιτητούπολη απο την άλλη(Freiburg)... Επιπλέον το Freiburg είναι νότια Γερμανία, με καλύτερο καιρό, μέσα στο πράσινο και σε καλύτερο σημείο για ταξίδια, για να μην αναφέρω οτι το Αμβούργο είναι και πανάκριβο. Γενικά κλίνω προς Freiburg, αλλά σκέφτομαι μήπως κάνω λάθος και χάσω την εμπειρία του Εράσμους σε μια πραγματική ευρωπαϊκή μητρόπολη.
Ποιά είναι η γνώμη σας?? Πιστεύετε οτι το Εράσμους αξίζει περισσότερο σε μικρή ή μεγάλη πολη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.426
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom