Ηνωμένο Βασίλειο Εντυπώσεις απ'το λαμπρό Λονδίνο!

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Πριν λιγες μερες βρεθηκα στο υπεροχο Λονδινο και σκεφτηκα να σας πω τις εντυπωσεις μου απ'αυτη τη πανεμορφη και ζεστη πολη.

Μου αρεσε
:):
-Η πρωτη εικονα του Big Ben βγαινοντας απ'το tube.
-Ο ταμεσης.
-Το tube, το οποιο τιμησαμε δεοντως και τα πολυ συχνα δρομολογια!! Περιεργως πως δε χαθηκαμε παρ'ολο που ειναι χαωδες.
-Το London Eye.Μου αρεσε παρα πολυ. Θεωρω οτι τα εβγαλε τα λεφτα του, ηταν κατι ξεχωριστο. Αν μη τι αλλο βλεπεις ολο το Λονδινο πιατο.
-Η 4D experience μετα τo London Eye.
-Το οτι μιλουσαμε ελληνικα στο δρομο και μας απαντουσαν αλλοι Ελληνες απο'δω κι απο'κει.
-Τα πολυχρωμα ταξι τους.
-Η βολτα με το διοροφο λεωφορειο το βραδυ.
-Η βολτα στο Covent Garden.
-Η Μικρη Βενετια. Αξιζει μια βολτα μεχρι εκει.
-Το κινεζικο στη Camden. Με 8 λιρες τρως του σκασμου. Απο noodles και ρυζια μεχρι παγωτο και φρουτα που τα περνας απο συντριβανι σοκολατας!
-Οτι ολοι οι αστεγοι ηταν παρεα με το σκυλο τους.

Με εντυπωσιασε :clap::
-Η ευγενια των Αγγλων. Gentlemen και ευγενικοι. Απλα σε ακουμπουσαν μεσα στο tube και ζητουσαν συγνωμη. Σε εβλεπαν να κοιτας στο χαρτη και σε ρωτουσαν που θες να πας για να βοηθησουν.
-Οι οργανοπαικτες μεσα στους σταθμους που μου εφτιαχναν το κεφι οσο ανεβαινα τις ατελειωτες σκαλες και το γεγονος οτι υπαρχουν συγκεκριμενα σημεια που μπορουν να σταθουν για να παιξουν.
-Η Τrafalgar Square, απλα πανεμορφη και μεγαλοπρεπης.
-Το Βρετανικο Μουσειο. Εκθεματα απο ολο το κοσμο!
-Οι δοκιμες τυριων, γλυκων και φαγητων στο Borough Market.
-Tα λουλουδια στα ανθοπωλεια. Μα τι ομορφα λουλουδια!
-Η διασχιση της Millennium Bridge απο τη Tate προς το καθεδρικο ναο του Αγ.Παυλου οταν ειχε ηδη πεσει ο ηλιος.
-Οι γειτονιες του Λονδινου, που ολες ειναι ομορφες. Οπου κι αν πας σου κανει κεφι να περπατησεις και να χαζευεις γυρω γυρω τα σπιτια και τα διαφορα κτηρια.
-Το γεγονος οτι μεσα στο tube και τα λεωφορεια δεν ετυχε ποτε να μου μυρισει κατι ασχημα!!! Αυτο αποτελει εμπειρια για εναν Αθηναιο που κυκλοφορει με τα "μυρωδατα" ΜΜΜ.
-Φυσικα το καλοκαιρινο ντυσιμο τους!
-Οι Πακιστανοι (φυσικα δε ξερω αν ηταν ολοι απο το Πακισταν) που δουλευουν σε ψιλικατζιδικα κτλ και δεν ειναι οπως σ'εμας εδω.
-Τα μωρα. Στο Λονδινο ειδα τοσα πολλα ομορφα μωρακια με κατακοκκινα μαγουλα.
-Ο καιρος που για την εποχη μαλλον ηταν θαυμασιος.
-Η βραδινη βολτα σε Picadilly-Soho. Πολυς κοσμος, πολυ κεφι.
-Η διασκεδαση που ξεκιναει νωρις! Αυτο δε σημαινει οτι δε διασκεδαζουν, γεματες pubs και ουρες εξω απο clubs αποδεικνυουν το αντιθετο.
-Το musical "The phantom of the opera", τα οικονομικα εισητηρια που βρηκαμε σε πολυ καλες θεσεις και τα ταξι που περιμεναν απ'εξω μετα το τελος της παραστασης. Το γεγονος οτι η μουσικη ειναι ζωντανη ειναι συγκλονιστικο!
-Το πανεμορφο Notting Hill και ιδιαιτερα ο δρομος Portobello Κυριακη πρωι!!! Χρωματα, χρωματα, πολλα χρωματα και ωραια μαγαζακια. Αν εχετε το κουραγιο και χρονο, παρ'τε το καφε σας και περπατηστε τον μεχρι τελους.
-Η Camden Market. Εκει κι αν ειχε κοσμο! Χρωματα κι εκει, χρωματα κι αρωματα απο ολα τα υπαιθρια φαγαδικα. Αν ειστε φαγωμενοι δεν αντεχεται η τοσο εντονη μυρωδια. Τα μαγαζια και η ολη ατμοσφαιρα.
-Η τελευταια εικονα που κρατησα κατεβαινοντας τα σκαλια του σταθμου Westmister το τελευταιο βραδυ. Αριστερα το London Eye, δεξια το Big Ben ομορφα φωτισμενα και τα δυο κι αναμεσα τους ο Ταμεσης.

Δεν με ενθουσιασε :roll::
-Το Buckingham Palace. Πολυ περπατημα για το τιποτα.
-Η καφετερια της Tate (μη βαρατε!).
-Η λαοθαλασσα μεσα στο Princi.
-To οτι οταν εμεις τελειωναμε τις βολτες μας κατα τις 22.00 και μεχρι να βρουμε κατι να μας γυαλισει για φαγητο, ηταν αργα!
-Ο ανυποφορος πονος στα ποδια απ'το τοοοοοοσο περπατημα.
-Το βραδινο ντυσιμο των νεαρων κυριων. Ολες φορουσαν μπλουζες για φορεματα. :haha: Πολλες ομορφες γυναικες ολων των φυλων. Οφθαλμολουτρο για την αντρικη σας παρεα. Αστιευομαι... Η αληθεια ειναι οτι ειδα πολλες ομορφες γυναικες αλλα και αντρες στο Λονδινο, και φυσικα αυτο δεν ηταν κακο.

aimg69.imageshack.us_img69_9726_1009688m.jpg


aimg577.imageshack.us_img577_2756_1009697.jpg


aimg19.imageshack.us_img19_9800_1009722t.jpg


aimg25.imageshack.us_img25_7162_1009715.jpg


aimg717.imageshack.us_img717_6933_1009733.jpg


H κοπελα στο Borough Market εφτιαχνε ψωμακια μεσα σε πυλινες γλαστρες.

aimg196.imageshack.us_img196_6857_1009851p.jpg


aimg836.imageshack.us_img836_2578_1009845.jpg


Στο δρομο για τη Tate



Εξω απ'το Covent Garden



Trafalgar Square


St. James Park







 

Attachments

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.281
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ολα ωραια , αλλα οτι μιλουσες ελληνικα στο δρομο και σου απαντουσαν ελληνες, 8α με χαλαγε πολυ............! περα απο το αστειο,δεν εχω παει λονδινο αλλα χαιρομαι που εχεις μπολικες φωτο ωστε να παρω λιγο ματι!!!!!!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
ολα ωραια , αλλα οτι μιλουσες ελληνικα στο δρομο και σου απαντουσαν ελληνες, 8α με χαλαγε πολυ............!
Ειχε το χαβαλε του, γι'αυτο μ'αρεσε. Αλλωστε το Λονδινο εχει τοοσους πολλους τουριστες οποτε δε με χαλασαν οι Ελληνες. Με εντυπωσιασε το Λονδινο. Το περιμενα πιο απροσωπο, πιο ψυχρο. Ηταν πολυ πιο ομορφο απ'οτι περιμενα. Βαλ'το στα αμεσα σχεδια σου. :cool:
 

zvarveri

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Φιλεναδα θα διαφωνησω μαζι σου. και γω πριν λιγες μερες γυρισα απο το Λονδινο που πηγα πρωτη φορα και ............. δεν νομιζω να ξαναπαω.
καθε αλλο παρα λαμπρο δεν το θεωρω.

ευγενεια??? που?? μονο οι μεγαλοι σε ηλικια. οι αλλοι..... αστα.......

Βρεανικο Μουσειο?? καθε αλλο παρα Βρετανικο δεν ειναι. ελληνικα κ εγυπτιακα ολο το μοσειο.

Πινακοθηκη?? τι?? ολα γαλλικα εκθεματα. ε δεν πηγαινα καλυτερα στο Παρισι??

tube?? που ηταν μεσα στην βρωμα?? που τα εισητηρια τους κοστιζουνε μια περιουσια?? που το βραδυ τα ποντκακια κανανε βολτιτσες παντου κ τα φωτογραφιζαμε? που δεν ειχε πουθενα κυλιωμενες?

2οροφο λεοφορειακι?? Big Bus?? ενα θα σου πω το πλρωσαμε 2 μερες και το πηραμε μια φορα το πρωτο πρωινο και καναμε 2 ωρες μεχρι την Τραφαλγκαρ. αποσταση 3 χμ. Το ξαναπηραμε το απογ της επομενης μερας και καναμε απο Big ben μεχρι την London Bridge 3 ωρες. Αηδια. τζαμπα το πληρωσαμε.

Κινηση?? μετα λεμε για την Αθηνα και την Θεσσαλονικη.

Αγγλοι?? δεν εβλεπες και πολλους. οι περισσοτεροι ηταν ξενοι. κινεζοι, ινδοι, πακιστανο, αφρκανοι, ελληνες, ιταλοι, ιρλανδοι. δεν εβλεπεσ και πολλους αγγλους κ δεν τους ξεχωριζες.

ακριβεια....... αστα...... να μην πω για τα βρωμοξενοδοχεια τους και τα εισητηρια τους στις μεταορεσ τους... φωτια.....

οσο για ψωνια..... οτι και στην Ελλαδα και ακριβως ιδιες τμες...... σε ολα. ρουχα, παπουτσια, καλλυντικα.

Εγω παντως δεν ενουσιαστηκα καθολου. Πολυ μεγαλουπολη με κορνες, κινηση, αλλοδαπους. Αντιθετως το Παρισι, η Ρωμη, Η βιεννη, το Αμστερνταμ που ειναι μεγαλουπολεις και εχω παει ειχανε μια ιδιαιτερη ομορφια.
Ευτυχως η παρεα μας ητανε πολυ καλη (με τους κουμπαρους μασ πηγαμε) και περασαμε καλα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οταν μιλαω εγω:cool:
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
-Τα πολυχρωμα ταξι τους.????????????:shock::shock::shock:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
ευγενεια??? που?? μονο οι μεγαλοι σε ηλικια. οι αλλοι..... αστα...
Οι νεαρές Αγγλίδες είναι πάντως πολύ ευγενικές, μιας και αναφέρεις ηλικίες... έχω ρωτήσει δύο φορές για πληροφορίες και ήταν υπερ-εξυπηρετικότατες, μέχρι και να μου δείξουν τη διαδρομή στο iPhone βραδιάτικα... οπότε διαφωνώ μαζί σου.


-Τα πολυχρωμα ταξι τους.????????????:shock::shock::shock:
Μπορεί να είδε κανά ροζάκι όπως το μπροστινό στη φώτο.

aimg27.imageshack.us_img27_9331_60339939.jpg
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
οσο για ψωνια..... οτι και στην Ελλαδα και ακριβως ιδιες τμες...... σε ολα. ρουχα, παπουτσια, καλλυντικα.

καλα εσυ θα μας τρελανεις...δεν υπαρχει πιο φτηνη πόλη στην Ευρώπη στα καλλυντικά...
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
ευγενεια??? που?? μονο οι μεγαλοι σε ηλικια. οι αλλοι..... αστα.......

Μη μπερδεύεις την τυπικότητα με την εγκάρδια ευγένεια. Εγκάρδιοι δεν είναι οι Άγγλοι, αλλά την τυπική ευγένεια την έχουν σε μάστερ!Μπορεί από μέσα τους να σε βρίζουν αλλά θα σε εξυπηρετήσουν ως κύριο/α.

Βρεανικο Μουσειο?? καθε αλλο παρα Βρετανικο δεν ειναι. ελληνικα κ εγυπτιακα ολο το μοσειο.

Πινακοθηκη?? τι?? ολα γαλλικα εκθεματα. ε δεν πηγαινα καλυτερα στο Παρισι??

Αν και είμαι υπέρ της επιστροφής των μαρμάρων :D ποτέ δεν ειπώθηκε ότι ένα μουσείο πρέπει να περιλαμβάνει εκθέματα μόνο της χώρας του. Τα μουσεία είναι σαν νησιά, αυτόνομα και αυθύπαρκτα, υπηρετούν την Τέχνη. Και μένα με χαλάει ο τρόπος που ξηλώσαν αρχαία, αλλά μια χαρά με βολεύει να βλέπω Βαν Γκογκ και Πικάσο δίπλα δίπλα και όχι να τρέχω Ολλανδίες και Γαλλίες.

tube?? που ηταν μεσα στην βρωμα?? που τα εισητηρια τους κοστιζουνε μια
περιουσια?? που το βραδυ τα ποντκακια κανανε βολτιτσες παντου κ τα φωτογραφιζαμε? που δεν ειχε πουθενα κυλιωμενες?

Κυλιόμενες εγώ είδα σχεδόν παντού. Και είναι από τα καλύτερα μετρό του κόσμου. Τα ποντίκια είναι χαριτωμένα :) Τι σε πείραξαν;

2οροφο λεοφορειακι?? Big Bus?? ενα θα σου πω το πλρωσαμε 2 μερες και το πηραμε μια φορα το πρωτο πρωινο και καναμε 2 ωρες μεχρι την Τραφαλγκαρ. αποσταση 3 χμ. Το ξαναπηραμε το απογ της επομενης μερας και καναμε απο Big ben μεχρι την London Bridge 3 ωρες. Αηδια. τζαμπα το πληρωσαμε.

Όχι τα τουριστικά, τα κανονικά τους διπλά λεωφορεία ΜΜΜ. Και γιατί το πήρατε; Για γρήγορα; Γιατί δεν πήρατε το τρομερό μετρό;

Κινηση?? μετα λεμε για την Αθηνα και την Θεσσαλονικη.

10.000.000 και βάλε ο πληθυσμός και ΝΑΙ είναι καλύτερα από θέμα κίνησης από τη Θεσσαλονίκη του 1.000.000.Γιατί ο Λονδρέζος δεν παίρνει αυτοκίνητο για να πάει μέχρι το περίπτερο.

Αγγλοι?? δεν εβλεπες και πολλους. οι περισσοτεροι ηταν ξενοι. κινεζοι, ινδοι, πακιστανο, αφρκανοι, ελληνες, ιταλοι, ιρλανδοι. δεν εβλεπεσ και πολλους αγγλους κ δεν τους ξεχωριζες.

Ε και; Τόσο όμορφοι νομίζεις είναι οι Άγγλοι; Μα σε μητρόπολη πήγες, τι περίμενες; Στη Νέα Υόρκη νομίζεις βλέπεις Αμερικανούς;

ακριβεια....... αστα...... να μην πω για τα βρωμοξενοδοχεια τους και τα εισητηρια τους στις μεταορεσ τους... φωτια.....

Μια χαρά ξενοδοχεία έχουν,μάλλον έρευνα δεν έκανες. Και Αθήνα υπάρχουν πανάκριβες τρώγλες, τουριστοπαγίδες κάτω από τηνΑκρόπολη.

οσο για ψωνια..... οτι και στην Ελλαδα και ακριβως ιδιες τμες...... σε ολα. ρουχα, παπουτσια, καλλυντικα.

Εκτός φυσικά αν πας στις εκπτώσεις που θα τα δεις 80% κάτω ή λάβεις υπόψιν τα γεγονός ότι τα 7/10 από αυτά που είδες δεν πωλούνται καν στην Ελλάδα.

Εγω παντως δεν ενουσιαστηκα καθολου. Πολυ μεγαλουπολη με κορνες, κινηση, αλλοδαπους. Αντιθετως το Παρισι, η Ρωμη, Η βιεννη, το Αμστερνταμ που ειναι μεγαλουπολεις και εχω παει ειχανε μια ιδιαιτερη ομορφια.

Αλλοδαπή δεν ήσουν κι εσύ;;
.
Γενικώς αν σε πείραζαν όλα τα παραπάνω λογικό να μην περάσεις καλά, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι στραβός ο γιαλός.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom