Ειδη Βαλιτσας

Maren

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Να θεσω ενα θεμα που ισως να μην εχει συζητηθει μεχρι σημερα ,κι μιας κι ειμαστε σε αναζητηση ας παρω την γνωμη σας !

Απο ειδη βαλιτσας ποια εχετε να προτεινεται ?? Ποια χωραει περισσοτερα,χωρις να τσαλακωνει τα ρουχα κι κυριως να ειναι ευκολη στην μεταφορα της ? Μεγαλα τρολευ με το μακρυ χερι ή το κλασσικο σχεδιο με κοντο χερι ? Με σκληρο εξωτερικο καλυμμα ή με το "υφασματινο" ? Τυπου σακ βουαγιαζ ?
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.444
Likes
17.438
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νομίζω ότι είναι καθαρά προσωπικό θέμα η βαλίτσα. Εμένα με βολεύουν οι κλασσικές με μαλακό κάλυμμα.

Ερώτηση: γιατί γράφεις με ροζ γράμματα; δε φαίνονται καθόλου καλά στο άσπρο/γαλάζιο φόντο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
6.004
Likes
9.683
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα ελεγα οτι δεν ειναι μονο προσωπικο θεμα - οτι βολευει τον καθενα - αλλα για μενα παιζει ρολο και το που θα παω και τι θα κανω.
Για παραδειγμα στο Μεξικο ηξερα οτι θα νοικιαζαμε αυτοκινητο οποτε προτιμησα τιs μεγαλεs με ροδακια αφου τιs εβαλα στο πορτ παγκαζ με την εξοδο απ'το αεροδρομιο.
Στην Ταυλανδη που γυρναγαμε απο νησι σε νησι χωριs αυτοκινητο πηγαμε με σακιδια. Αν τωρα παμε Φιλιππινεs παλι με σακιδια θα παμε..Κι αν παμε Μαλαισια παλι τιs μεγαλεs με ροδακια αφου θα νοικιασουμε αυτοκινητο..

Καθε προορισμοs εχει και τη βαλιτσα του
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_biggrin2.gif
.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Συμφωνώ είναι θέμα προορισμού και συνθηκών. Η σκληρή βαλίτσα είναι πολύ πιο βαριά αν πας κάπου με σκάλες αλλά εγώ στο Παρίσι σώθηκα όταν είχα πάει με τη σχολή γιατί στο Ελληνικό πέσαμε σε καταρρακτώδη βροχή και όλοι πήραν τις βαλίτσες τους σαν να τις είχαν ρίξει στην πισίνα.
Το μακρύ ή κοντό χέρι παίζεται από το άν θα βάλεις και νεσεσέρ από πάνω που θα το δέσεις στο μακρύ χέρι. Σε κάθε περίπτωση, πρόσεχε από που θα πάρεις τη βαλίτσα ώστε να μπορούν να σου φτιάξουν το χερούλι αμα χαλάσει, έχω αχρηστέψει 2 βαλίτσες έτσι. Επίσης πρόσεξε στις μεγάλες βαλίτσες τα ροδάκια να είναι καλής ποιότητας.
Ελπίζω να περάσεις super

ΥΓ. όντως τα ροζ γράμματα είναι πολύ κουραστικά.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Οταν επισκεφτηκα την Αιγυπτο ευτυχως που ειχα σκληρη βαλιτσα γιατι οι μαλακές βρεθηκαν ολες σχισμενες.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.444
Likes
17.438
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Προσωπικά αυτό που έχω δει να χαλάει πολύ εύκολα στις βαλίτσες είναι το χερούλι που τραβάμε προς τα έξω για να κυλάμε τις βαλίτσες όρθιες στα ροδάκια τους. Αυτό στις περισσότερες περιπτώσεις μετά από λίγη χρήση τα "φτύνει", κυρίως λόγω υπερβολικού βάρους στις βαλίτσες και πίεσης που δέχεται όταν τη μετακινούμε.

Τα σακ βουαγιάζ από την άλλη κάποιες φορές με έχουν βολέψει, αλλά είναι πολύ εύκολο να σκιστούν, και φυσικά τα ρούχα μέσα γίνονται χάλια.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εγώ πάλι έχω πολύυυυυυ καιρό να χρησιμοποιησώ κάτι διαφορετικό από σακίδιο πλάτης :)

Περπατάς πολύ πιο εύκολα, ανεβαίνεις σκαλιά, κλπ.

Για το πρόβλημα για το τσαλάκωμα (γενικά, ανεξάρτητα αποσκευής) η απάντηση είναι τύλιγμα (σε ρολο) αντί για δίπλωμα με τσακίσματα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.444
Likes
17.438
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σακίδιο πλάτης για πόσες μέρες όμως; Θέλω να πω, αυτά γενικά χωράνε λιγότερα πράγματα από μια βαλίτσα, έτσι δεν είναι; Αν πας ένα μήνα διακοπές σε φτάνει αυτό;
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Γενικά είμαι υπερ της λιτότητας και του μινιμαλισμού στα πράγματα που κουβουλάω. Σακίδια υπάρχουν και σε μεγάλες χωρητικότητες. Αν πάω για αρκετές μερές, απλώς κρεμάω απ' έξω τον υπνόσακο. Και πάντα υπάρχει και ένα μικρό σακίδιο ημέρας για τη φωτογραφική μηχανή κλπ.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Οποιος ενδιαφερεται για τα ειδη βαλιτσας ας διαλεξει απο εδω...

aimg155.imageshack.us_img155_9193_22119595169b98d8e0f4zj8.jpg
:haha::haha:
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Στην Ευρώπη χρησιμοποιώ βαλίτσα με ροδάκια. Στην Ασία χρησιμοποιώ σακίδιο. Είναι θέμα πρακτικότητας.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.996
Likes
20.080
Στην Ευρώπη χρησιμοποιώ βαλίτσα με ροδάκια. Στην Ασία χρησιμοποιώ σακίδιο. Είναι θέμα πρακτικότητας.
Κι εγώ σακίδιο με ροδάκια σκέφτομαι για Ασία! Τι λες, είναι απαραίτητο και ένα αδιάβροχο κάλυμμα για το σακίδιο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.333
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom