Βοσνία-Ερζεγοβίνη Δεκαπενταύγουστος στο Сарајево

psilos3

Member
Μηνύματα
6.396
Likes
49.552
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Δεκαπενταύγουστος στο Сарајево


Εντάξει, παραμονή δεκαπενταύγουστου αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες. Το μεγάλο ζητούμενο της ιστορίας και εν γένει της εκδρομής είναι το πως από τα νησιά που συνήθως κινούμαι τέτοιες μέρες βρέθηκα στο Σαράγιεβο και την υπόλοιπη ενδοχώρα, κάτι που προφανώς δε περίμενα να συμβεί μιας και στη μέχρι τώρα λογική μου τα ταξίδια του καλοκαιριού αφορούσαν αποκλειστικά την Ελλάδα.

Από τη μία ήταν ο Αύγουστος του 2024 που τον λογάριαζα γεμάτο προσωπικές ανακατατάξεις και αρκετές δουλειές, με αποτέλεσμα όλο αυτό να μη μου δίνει περιθώρια να προχωρήσω σε κάποια κράτηση μέχρι να μια σίγουρος, κάτι που οριστικοποιήθηκε τις πρώτες του μέρες. Από την άλλη πάλι ήρθε η Ryan της καρδιάς μας :heart: (χειροκρότημα & μεγάλο ευχαριστώ) ν’ ανοίξει μια νέα προοπτική πτήσεων σε μια ακόμη χώρα των Βαλκανίων όπως συνηθίζει τα τελευταία χρόνια, να μας εκπλήσσει και να μας χαροποιεί!

CoverStart1.jpg


Έχω περάσει εξαιρετικά στη χερσόνησο αυτή τώρα που το συζητάμε, ειδικότερα δε σε όσες χώρες της Γιουγκοσλαβίας έχω καταφέρει να δω. Ταιριάζουμε σε κουλτούρες, ιδιοσυγκρασίες, ξέρουμε να διασκεδάζουμε & περνάμε καλά, να τρώμε και να πίνουμε ακόμη καλύτερα, γεγονός αναμφισβήτητο.

Η Βοσνία – Ερζεγοβίνη όμως και ειδικότερα το Σαράγιεβο δε φέρνουν στο πρώτο άκουσμα τους και τις καλύτερες εντυπώσεις. Εννιά στους δέκα να ρωτήσεις «τι λέξη θα έβαζες δίπλα απ’ το Σαράγιεβο;» θα σου απαντούσαν «Πόλεμος», μιας και δε τους έφτανε η σύνδεση με τον πρώτο Παγκόσμιο, ήρθε και ο αποτρόπαιος εμφύλιος της δεκαετίας του ’90 ν΄ αφήσει τις πληγές του, πληγές που δεν έχουν κλείσει ακόμα και σήμερα που μιλάμε, κάτι που με λίγο ψάξιμο μπορεί να καταλάβει καθένας. Είναι και κείνο το άτιμο το τραγούδι των Magic de Spell που έχει στιγματίσει την εφηβεία μου που μόνο κακούς συνειρμούς φέρνει στο μυαλό.

Τα πράγματα όμως είναι συγκεκριμένα κι εν προκειμένω όμορφα, σε μια εξίσου όμορφη χώρα και μια πόλη που εθνολογικά και θρησκευτικά παραείναι ιδιαίτερη κι έχει ξεχωριστό ενδιαφέρον, σκληρή ίσως σε κάποια σημεία της, πόλη που αξίζει πραγματικά να δει και να επισκεφτεί κανείς ζώντας εντελώς διαφορετικές καταστάσεις μέσα σε λίγα μόνο μέτρα, κι όλο αυτό τόσο κοντά μας, στη γειτονιά μας.

Πάμε παρέα σε μια σύντομη θέλω να πιστεύω ιστορία μιας και εκτυλίσσεται σε δύο και κάτι εικοσιτετράωρα, ένα ταξίδι που προέκυψε σχεδόν απ’ το πουθενά, ξεκίνησε ως solo αλλά μόνο τέτοιο δεν ήταν εν τέλει, μια Βαλκανική εκδρομή που βάζω εξίσου ψηλά στη βαθμολογία μου.

CoverStart2.jpg



Ξεκινάμε! 🇧🇦😎🤘
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.566
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πάμε παρέα σε μια σύντομη θέλω να πιστεύω ιστορία μιας και εκτυλίσσεται σε δύο και κάτι εικοσιτετράωρα
Το γεγονός ότι σε δύο 24ωρα πήγες Σεράγεβο, Μοσταρ και καταρράκτες Kravica, μου δίνει ελπίδα ότι τα δυο 24ωρα που έχω βάλει για το Σαραγεβο θα μου φτάσουν για να δω αυτά που θέλω να δω... Για να δούμε 😄
 

annoula

Member
Μηνύματα
366
Likes
861
Δεκαπενταύγουστος στο Сарајево


Εντάξει, παραμονή δεκαπενταύγουστου αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες. Το μεγάλο ζητούμενο της ιστορίας και εν γένει της εκδρομής είναι το πως από τα νησιά που συνήθως κινούμαι τέτοιες μέρες βρέθηκα στο Σαράγιεβο και την υπόλοιπη ενδοχώρα, κάτι που προφανώς δε περίμενα να συμβεί μιας και στη μέχρι τώρα λογική μου τα ταξίδια του καλοκαιριού αφορούσαν αποκλειστικά την Ελλάδα.

Από τη μία ήταν ο Αύγουστος του 2024 που τον λογάριαζα γεμάτο προσωπικές ανακατατάξεις και αρκετές δουλειές, με αποτέλεσμα όλο αυτό να μη μου δίνει περιθώρια να προχωρήσω σε κάποια κράτηση μέχρι να μια σίγουρος, κάτι που οριστικοποιήθηκε τις πρώτες του μέρες. Από την άλλη πάλι ήρθε η Ryan της καρδιάς μας :heart: (χειροκρότημα & μεγάλο ευχαριστώ) ν’ ανοίξει μια νέα προοπτική πτήσεων σε μια ακόμη χώρα των Βαλκανίων όπως συνηθίζει τα τελευταία χρόνια, να μας εκπλήσσει και να μας χαροποιεί!

View attachment 473696

Έχω περάσει εξαιρετικά στη χερσόνησο αυτή τώρα που το συζητάμε, ειδικότερα δε σε όσες χώρες της Γιουγκοσλαβίας έχω καταφέρει να δω. Ταιριάζουμε σε κουλτούρες, ιδιοσυγκρασίες, ξέρουμε να διασκεδάζουμε & περνάμε καλά, να τρώμε και να πίνουμε ακόμη καλύτερα, γεγονός αναμφισβήτητο.

Η Βοσνία – Ερζεγοβίνη όμως και ειδικότερα το Σαράγιεβο δε φέρνουν στο πρώτο άκουσμα τους και τις καλύτερες εντυπώσεις. Εννιά στους δέκα να ρωτήσεις «τι λέξη θα έβαζες δίπλα απ’ το Σαράγιεβο;» θα σου απαντούσαν «Πόλεμος», μιας και δε τους έφτανε η σύνδεση με τον πρώτο Παγκόσμιο, ήρθε και ο αποτρόπαιος εμφύλιος της δεκαετίας του ’90 ν΄ αφήσει τις πληγές του, πληγές που δεν έχουν κλείσει ακόμα και σήμερα που μιλάμε, κάτι που με λίγο ψάξιμο μπορεί να καταλάβει καθένας. Είναι και κείνο το άτιμο το τραγούδι των Magic de Spell που έχει στιγματίσει την εφηβεία μου που μόνο κακούς συνειρμούς φέρνει στο μυαλό.

Τα πράγματα όμως είναι συγκεκριμένα κι εν προκειμένω όμορφα, σε μια εξίσου όμορφη χώρα και μια πόλη που εθνολογικά και θρησκευτικά παραείναι ιδιαίτερη κι έχει ξεχωριστό ενδιαφέρον, σκληρή ίσως σε κάποια σημεία της, πόλη που αξίζει πραγματικά να δει και να επισκεφτεί κανείς ζώντας εντελώς διαφορετικές καταστάσεις μέσα σε λίγα μόνο μέτρα, κι όλο αυτό τόσο κοντά μας, στη γειτονιά μας.

Πάμε παρέα σε μια σύντομη θέλω να πιστεύω ιστορία μιας και εκτυλίσσεται σε δύο και κάτι εικοσιτετράωρα, ένα ταξίδι που προέκυψε σχεδόν απ’ το πουθενά, ξεκίνησε ως solo αλλά μόνο τέτοιο δεν ήταν εν τέλει, μια Βαλκανική εκδρομή που βάζω εξίσου ψηλά στη βαθμολογία μου.

View attachment 473697


Ξεκινάμε! 🇧🇦😎🤘
Πανέμορφο και το Μόσταρ και οι καταρράκτες στο Kravice!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.396
Likes
49.552
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Θα ορκιζομουν πως διάβασα δεκαπενταύγουστο στο Καπέσοβο και λέω τι Βοσνία γράφει 🤣
Αμ εγώ που διάβασα Καπατζέμπο κ ξυνόμουνα με απορία?? :haha: :oops:
Ρε συ κι εγω το ιδιο διαβασα 😂
Κάθε φορά θα τα γράφω στα Σλάβικα για να σας μπερδεύω! :haha:
Στο μεταξύ δεν είχα ιδέα τι είναι το Καπέσοβο, τώρα είδα οτι πρόκειται για Ηπειρώτικο χωριό.
Τι χωριό δηλαδή, χωριουδάρα έτσι όπως το βλέπω.

Υ.Γ. για κείνο το Μόναχο δε μάθαμε ποτέ..εγώ δε ξεχνώ 🙃
Ε τώρα κι εσύ, ιστορία για το Μόναχο; Ποιος ενδιαφέρεται; :rolleyes:
Είχα ξεκινήσει η αλήθεια είναι αλλά την άφησα στην αρχή λόγω άλλων.

Το γεγονός ότι σε δύο 24ωρα πήγες Σεράγεβο, Μοσταρ και καταρράκτες Kravica, μου δίνει ελπίδα ότι τα δυο 24ωρα που έχω βάλει για το Σαραγεβο θα μου φτάσουν για να δω αυτά που θέλω να δω... Για να δούμε 😄
Άνετα νομίζω με λίγη καλή θέληση. Μη περιμένεις βέβαια να έχεις την ώρα που πρέπει στο καθένα, αυτό θα χρειαζόταν περισσότερο χρόνο και ίσως διαμονή κάπου εκεί, όχι στο Σαράγιεβο, ωστόσο μια καλή γεύση την παίρνεις.

Πανέμορφο και το Μόσταρ και οι καταρράκτες στο Kravice!
Καταπληκτική όλη η Ερζεγοβίνη, τα μέρη ήταν υπέροχα και δεν είχα πραγματικά ιδέα!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.566
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Άνετα νομίζω με λίγη καλή θέληση. Μη περιμένεις βέβαια να έχεις την ώρα που πρέπει στο καθένα, αυτό θα χρειαζόταν περισσότερο χρόνο και ίσως διαμονή κάπου εκεί, όχι στο Σαράγιεβο, ωστόσο μια καλή γεύση την παίρνεις.
Όχι βρε, δεν εννοώ αυτό. Τα δύο 24ωρα που λέω είναι μόνο για το Σαράγεβο. Απλά θεωρώ οτι δύο 24ωρα είναι λίγα για να δω το Σαραγεβο τελικά, και οτι τα έχω υπολογίσει λάθος. Αλλά αν εσύ με μετακινήσεις είδες και επαρχία σε δύο 24ωρα, τότε μπορεί τελικά και εγώ να καταφέρω να δω το Σαραγεβο σε δύο 24ωρα...Θα θελα δλδ :rolleyes-80:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.396
Likes
49.552
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Όχι βρε, δεν εννοώ αυτό. Τα δύο 24ωρα που λέω είναι μόνο για το Σαράγεβο. Απλά θεωρώ οτι δύο 24ωρα είναι λίγα για να δω το Σαραγεβο τελικά, και οτι τα έχω υπολογίσει λάθος. Αλλά αν εσύ με μετακινήσεις είδες και επαρχία σε δύο 24ωρα, τότε μπορεί τελικά και εγώ να καταφέρω να δω το Σαραγεβο σε δύο 24ωρα...Θα θελα δλδ :rolleyes-80:
Αφού πρόκειται μόνο για το Σαράγιεβο τότε ακόμη πιο εύκολα. Είναι μικρή πόλη, θεωρώ τις δύο ημέρες τόσες - όσες για να κάνεις όλα όσα θέλεις. Έχει και ωραία πραγματάκια περιφερειακά όπως πάρκα και μνημεία, την ανάβαση με το τελεφερίκ, πράγματα που εγώ δεν έκανα γιατί δεν έβγαινε εφόσον επέλεξα την εκδρομή στην επαρχία.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.566
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αφού πρόκειται μόνο για το Σαράγιεβο τότε ακόμη πιο εύκολα. Είναι μικρή πόλη, θεωρώ τις δύο ημέρες τόσες - όσες για να κάνεις όλα όσα θέλεις. Έχει και ωραία πραγματάκια περιφερειακά όπως πάρκα και μνημεία, την ανάβαση με το τελεφερίκ, πράγματα που εγώ δεν έκανα γιατί δεν έβγαινε εφόσον επέλεξα την εκδρομή στην επαρχία.
Μόνο που έχω 5 σημεία ενδιαφέροντος που θέλω να δω εσωτερικά και δεν θέλω να είμαι απο μουσείο σε μουσείο χωρίς ενδιάμεση βόλτα ή καφέ ή ποτό-φαγητό κτλ! Επίσης εγώ θα έχω μικρότερο εύρος μέρας τον Οκτώβριο σε σχέση με εσένα που πήγες καλοκαίρι. Το τελεφερίκ το έχω ξεχάσει ήδη...προτιμώ να δω τους μουσειακούς χώρους σε αυτό το ταξίδι και σε επόμενο να δω τα πιο περιφερειακά, γιατί πάλι με αυτοκίνητο θα προσγειωθώ στη πόλη :) Έχει και πολλά και διαφορετικά νεκροταφεία αυτή η πόλη, αυτό που το πας;...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.396
Likes
49.552
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Προετοιμασία & σχεδιασμός εκδρομής (λέμε τώρα)


Προφανώς δε θα γίνετε σοφότεροι απ’ αυτό το κεφάλαιο, όπως είναι λογικό για μια εκδρομή που ετοιμάζεται τις τελευταίες ημέρες και δεν είχα τον κατάλληλο χρόνο για να την ψάξω διεξοδικά.

Αυτό όμως που πρέπει να γνωρίζετε είναι πως η πτήση από Θεσσαλονίκη για Σαράγιεβο που μας ήρθε ουρανοκατέβατη από τη Ryan βγαίνει έως τώρα αποκλειστικά σε πολύ χαμηλές -ίσως προωθητικές- τιμές, κάτι που συνέβη αντίστοιχα αν θυμάστε με το Ζάγκρεμπ. Αυτός είναι κι ο λόγος που γέμισε ξαφνικά το φόρουμ με φωτογραφίες απ’ το Σαράγιεβο από μας τους βόρειους, αλλά επίσης ο λόγος πως λίγες μέρες πριν την εκδρομή βρήκα εισιτήριο κάτω των 60€ μετ’ επιστροφής. Αρκετά, αν αναλογιστεί κανείς πως το ίδιο δρομολόγιο κάποιες μέρες προσφέρεται και με τα μισά χρήματα…

Αντίστοιχα εύκολη ήταν και η αναζήτηση καταλύματος, καταλήγοντας δίχως περιττές σκέψεις στο «Hotel Lula» μέσω της πλατφόρμας booking, σε ιδιαιτέρως κεντρικό σημείο της παλιάς πόλης το οποίο και συνιστώ, με τιμή 82€ τα δύο βράδια με πρωινό, άσχετα που δε πρόλαβα να το τιμήσω. Δίπλα ο πεζόδρομος, δυο βήματα η στάση του λεωφορείου για το αεροδρόμιο, όλα κοντά:

map2.jpg


Στα ίδια πλαίσια κυμάνθηκε και η συμπλήρωση όπως πάντα του ηλεκτρονικού χάρτη με τα αξιοθέατα της πόλης, κάτι που έγινε το προηγούμενο βράδυ της εκδρομής και όπως είναι λογικό, δε μπόρεσα να δω τα πάντα. Δε βαριέσαι, με τέτοια τιμή μάλλον θα με ξαναδεί το Σαράγιεβο… :cool:

map1.jpg


Στο γεγονός αυτό συντέλεσε και μια άλλη βεβιασμένη αλλά επιτυχημένη όπως αποδείχτηκε απόφαση, η εξερεύνηση της υπόλοιπης χώρας όσο αυτό ήταν εφικτό σε μια μέρα. Αρχικά είχα σκοπό την επίσκεψη στο
Mostar που όταν μιλάμε για Βοσνία – Ερζεγοβίνη μπαίνει πάντα στο κάδρο, ωστόσο με την τιμή του λεωφορείου στα 30€ μετ’ επιστροφής και τις 5 συνολικά ώρες μετάβασης κάτι δε μου κολλούσε.

Έτσι, λίγες ώρες πριν την πτήση αποφάσισα να κλείσω μέσω του Viator μια από τις οργανωμένες εκδρομές & τα πακέτα που προσέφερε, στα 55€, η οποία μια μέρα πριν ευτυχώς ακυρώθηκε. Λέω ευτυχώς, γιατί εν τέλει πραγματοποιήθηκε από άλλο πρακτορείο στο οποίο έκανα κράτηση μέσω της ιστοσελίδας MeetBosnia και μιας μικρής επιπλέον χρέωσης (65€), διεξάγοντας την με παρέα, κάτι που θα εξηγήσω στο επόμενο κεφάλαιο αναλυτικά.

Προς το παρόν πάρτε μια γεύση της διαδρομής που ακολουθήθηκε:

map3.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
898.963
Μέλη
39.243
Νεότερο μέλος
Demi14

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom